Walt Disney κλασσικά κόμιξ

Ευχαριστώ για την πληροφορία. Μιλώντας για τα κόμιξ αυτά τοτε να πω και γω δυο κουβεντες.

Οπως πολλοι απο μας μεγαλωσα με τα περιοδικα αυτα και ειδικοτερα το μικρο Μικυ Μαους. Τωρα που ειμαι και πιο μεγαλος ειπα να βρω ολα (!) τα τευχη για προσωπικη συλλογη. Δυσκολο εγχειρημα, αλλα πιστευω με υπομονη και επιμονη θα τα καταφερω. (Δεστε και τη σχετικη αγγελια μου please!)

Ειμαι και εγω της αποψης οτι απο ενα σημειο και μετα η Ιταλικη σχολη ξεπερασε την ιδρυτικη Αμερικανικη κατι που εχει πλεον εδραιωθει. (Φυσικα υπαρχει μια σχετικη παρακμη και ελλειψη μεγαλων παραμυθαδων τελευταια)

Αυτα για τωρα, Μαριος.

telamonas.stokos είπε:
Φιλε mkyriacou - καταρχην καλως ηρθες - μιας και δηλωνεις συλλεκτης υπαρχουν πολλα θεματα εδω που πιθανον να σε ενδιεφερε να μεταδωσεις τις γνωσεις σου.
Οσον αφορα την προταση αγορας στον χρηστη land σε παρακαλω να την προωηθησεις μεσω pm - στο thread αυτο μιλαμε για τα Walt Disney κλασσικα κομιξ σαν κομιξ και οχι σαν συλλεκτικο (ή εμπορικο) αντικειμενο.
 
Και κατι ακομα. Εχω ηδη αποκτησει καποια πολυ παλια κομματια στα πρωτα 100 απο το 1966. Ειναι απιστευτο να τα μετροφυλλας! Ειναι μια ιστορια στο χρονο!!
 
mkyriacou, αφού πρώτα σε καλοσωρίσω, να σου πω ότι με ενδιαφέρει ιδιαίτερα έστω η φωτοτύπηση όσων τευχών μου λείπουν από την περίοδο 76-84 με τις ιστορίες των οποίων κυριολεκτικά μεγάλωσα, με αποτέλεσμα να έχουν για εμένα μεγάλη συναισθηματική αξία. Είχα χάσει αρκετά β' μέρη ιστοριών επειδή οι γονείς μου αρνούνταν να το αγοράζουν κάθε εβδομάδα και μου έχει μείνει παιδικό απωθημένο. :D


Φετιχιστική λεπτομέρεια:
Καίγομαι για το ΕΠΟΜΕΝΟ τεύχος του ΄81 ή του ΄82 (αριθμός 782 ή κάπου εκεί-εβδομαδιαίος Μίκυ πάντα) που δείχνει σε κίτρινο εξώφυλλο τον Γκούφη να κάνει άρση βαρών και να τον παρενοχλεί μια μύγα. Σε εκλιπαρώ-ικετεύω mkyriacou έλεγξε αν το έχεις, για να το περάσω έστω σε έγχρωμη φωτοτυπία.

Επίσης προς όλους: Γνωρίζουμε αν στην Ελλάδα το Μίκυ Μάους συνεχίζει να εκδίδεται από την ίδια εταιρεία; Yπάρχει η δυνατότητα εξεύρεσης και αγοράς παλιών ως αρχαίων τευχών; Γνωρίζουμε επίσης αν ισχύει copyright για τα τεύχη αυτά ή να οργανώσουμε κανένα βαρβάτο scanning project;
 
Να κοιταξω και να σου πω. Το Μικυ Μαους συνεχιζει να το εκδιδει ο Τερζοπουλος και ειναι στο τευχος 2200 σχεδον! Για παλια τευχη δες: [edit] dead links [/edit]

Μολις σημερα αγορασα απο φιλο το #13 του 1966!!

[edit] Αναφορα σε copyrighted υλικο [/edit]

AEON είπε:
mkyriacou, αφού πρώτα σε καλοσωρίσω, να σου πω ότι με ενδιαφέρει ιδιαίτερα έστω η φωτοτύπηση όσων τευχών μου λείπουν από την περίοδο 76-84 με τις ιστορίες των οποίων κυριολεκτικά μεγάλωσα, με αποτέλεσμα να έχουν για εμένα μεγάλη συναισθηματική αξία. Είχα χάσει αρκετά β' μέρη ιστοριών επειδή οι γονείς μου αρνούνταν να το αγοράζουν κάθε εβδομάδα και μου έχει μείνει παιδικό απωθημένο. :D

Φετιχιστική λεπτομέρεια:
Καίγομαι για το ΕΠΟΜΕΝΟ τεύχος του ΄81 ή του ΄82 (αριθμός 782 ή κάπου εκεί-εβδομαδιαίος Μίκυ πάντα) που δείχνει σε κίτρινο εξώφυλλο τον Γκούφη να κάνει άρση βαρών και να τον παρενοχλεί μια μύγα. Σε εκλιπαρώ-ικετεύω mkyriacou έλεγξε αν το έχεις, για να το περάσω έστω σε έγχρωμη φωτοτυπία.

Επίσης προς όλους: Γνωρίζουμε αν στην Ελλάδα το Μίκυ Μάους συνεχίζει να εκδίδεται από την ίδια εταιρεία; Yπάρχει η δυνατότητα εξεύρεσης και αγοράς παλιών ως αρχαίων τευχών; Γνωρίζουμε επίσης αν ισχύει copyright για τα τεύχη αυτά ή να οργανώσουμε κανένα βαρβάτο scanning project;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
AEON είπε:
Φετιχιστική λεπτομέρεια:[/b][/u] Καίγομαι για το ΕΠΟΜΕΝΟ τεύχος του ΄81 ή του ΄82 (αριθμός 782 ή κάπου εκεί-εβδομαδιαίος Μίκυ πάντα) που δείχνει σε κίτρινο εξώφυλλο τον Γκούφη να κάνει άρση βαρών και να τον παρενοχλεί μια μύγα. Σε εκλιπαρώ-ικετεύω mkyriacou έλεγξε αν το έχεις, για να το περάσω έστω σε έγχρωμη φωτοτυπία.

;
Δεν καταλαβα αυτο ψαχνεις η το επομενο απο αυτο.

[edit] dead pics [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το επομενο. :)

 


[edit] Greeklish τα οποια απαγορευονται απο τον κανονισμο! [edit]


AARDVARK είπε:
Δεν καταλαβα αυτο ψαχνεις η το επομενο απο αυτο.
[edit] dead pics [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τοτε αυτο.

[edit] dead pics [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι

[edit] Greeklish τα οποια απαγορευονται απο τον κανονισμο! [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι γκαντεμιά! Κι εγώ έχω το 782 και όχι το 783!
 
AEON είπε:

Φετιχιστική λεπτομέρεια:
Καίγομαι για το ΕΠΟΜΕΝΟ τεύχος του ΄81 ή του ΄82 (αριθμός 782 ή κάπου εκεί-εβδομαδιαίος Μίκυ πάντα) που δείχνει σε κίτρινο εξώφυλλο τον Γκούφη να κάνει άρση βαρών και να τον παρενοχλεί μια μύγα. Σε εκλιπαρώ-ικετεύω mkyriacou έλεγξε αν το έχεις, για να το περάσω έστω σε έγχρωμη φωτοτυπία.
ΑΕΟΝ το θελεις ακομα το περιοδικο; :D

2005048772545500979_fs.jpg
 
off topic-αφου βλεπω οτι υπαρχει ενδιαφερον για τον κοσμο του Disney,λεω να ανεβασω κανενα αφιερωματακι απο το περιοδικο κομιξ,αν δεν υπαρχει προβλημα με τους κανονισμους, σχετικα με χαρακτηρες και δημιουργους τους,καποια στιγμη
 
Προχθες, πηγαίνοντας στο περίπτερο να πάρω τσιγάρα, αγόρασα με την προτροπή της αρραβωνιαστικιάς μου ένα νέο τεύχος του Μίκυ Μάους. Το πήγαμε σπίτι και με ρίγη συγκίνησης να με διαπερνούν άρχισα να το διαβάζω. Δεν είχα πιάσει Μίκυ Μάους από τα παιδικά μου χρόνια.

Ξαφνικά, μπήκε η μητέρα μου στο δωμάτιο και βλέποντάς το περιοδικό μου είπε: "Και άλλη τρέλα, ώρα είναι τώρα να μου πεις να σου βρω τα παλιά Μίκυ Μάους στην αποθήκη"....

Εγώ είχα ξεχάσει καν ότι υπήρχαν παλιά Μίκυ Μάους στην αποθήκη. Τα είχε κρατήσει η μάνα μου. Η αρραβωνιαστικιά μου δε όταν το άκουσε, πέταξε μέχρι το ταβάνι (και εγώ βέβαια). Αποφασίσαμε να κάνουμε ανασκαφή στην αποθήκη να βρούμε τι παλιό υπάρχει αλλά και να αρχίσουμε συλλογή!

Όταν βρεθεί η σακούλα με τα παλιά τεύχη θα σας ενημερώσω για το τι θα βρω.

Πείτε μου όμως, που θα βρω και άλλα παλιά; Μοναστηράκι παίζει;
 
Playmolover είπε:
Προχθες, πηγαίνοντας στο περίπτερο να πάρω τσιγάρα, αγόρασα με την προτροπή της αρραβωνιαστικιάς μου ένα νέο τεύχος του Μίκυ Μάους. Το πήγαμε σπίτι και με ρίγη συγκίνησης να με διαπερνούν άρχισα να το διαβάζω. Δεν είχα πιάσει Μίκυ Μάους από τα παιδικά μου χρόνια.Ξαφνικά, μπήκε η μητέρα μου στο δωμάτιο και βλέποντάς το περιοδικό μου είπε: "Και άλλη τρέλα, ώρα είναι τώρα να μου πεις να σου βρω τα παλιά Μίκυ Μάους στην αποθήκη"....

Εγώ είχα ξεχάσει καν ότι υπήρχαν παλιά Μίκυ Μάους στην αποθήκη. Τα είχε κρατήσει η μάνα μου. Η αρραβωνιαστικιά μου δε όταν το άκουσε, πέταξε μέχρι το ταβάνι (και εγώ βέβαια). Αποφασίσαμε να κάνουμε ανασκαφή στην αποθήκη να βρούμε τι παλιό υπάρχει αλλά και να αρχίσουμε συλλογή!

Όταν βρεθεί η σακούλα με τα παλιά τεύχη θα σας ενημερώσω για το τι θα βρω.
πω, ρε φίλε! Σε επισκέφτηκε ο Άγιος Ρετρόνιος! Δεν σου κρύβω πως έχω μεγάλη αγωνία για την υπόθεσή σου.. να μας ενημερώσεις με τις εξελίξεις..

Πείτε μου όμως, που θα βρω και άλλα παλιά; Μοναστηράκι παίζει;
εννοείται! ασχολήσου όμως πρώτα με την αποθήκη σου! :)
 
Η πρώτη σακούλα βρέθηκε και ψιλοαπογοητεύθηκα αλλά δεν μπορεί, κάτι μου λέει ότι υπάρχει και άλλη. Μέσα σε αυτή υπήρχαν κάτι σκόρπια τεύχη, κυρίως επετειακά. Και ξεκινάμε

Μίκυ Μάους

Τεύχος 1. Ανατύπωση προφανώς γιατί το έδιναν μαζί με ένα επετειακό

1029 4 Απριλίου 1986

1100 14 Αυγούστου 1987

1120 1 Ιανουαρίου 1988

1153 19 Αυγούστου 1988

1455 3 Ιουνίου 1994. Επετειακό για τα 60α γενέθλια του Ντόναλντ.

1500 14 Απριλίου 1995. Επετειακό για τα 1500 τεύχη

1512 7 Ιουλίου 1995. Επετειακό για τα 30 χρόνια Μίκυ Μάους

1523 22 Σεπτεμβρίου 1995

Κλασικά

83 Ιούλιος - Αύγουστος 1986

84 Σεπτέβριος - Οκτώβριος 1986

87 Μάρτιος - Απρίλιος 1987

106 Μάιος - Ιούνιος 1990

Μίκυ

216 Αύγουστος 1985

Το βιβλίο των Μικρών Εξερευνητών

Τόμος 18

Και η ανασκαφή συνεχίζεται.....

Θυμάμαι ότι κάπου έχω κρατήσει τεύχη από το 800 και μετά. Που είναι εξάλλου το συλλεκτικό των 1000 τευχών που αναδημοσιεύτηκε η πρώτη πρώτη ιστορία. Κάπου στην αποθήκη θέλω να ελπίζω και όχι πουθενά αλλού....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αχ, αυτό κι αν θα πει νοσταλγία....

Κάπου στην αποθήκη, ανάμεσα σε χιλιάδες άλλα έχω και το Νο1 από τα Κλασικά, κυκλοφόρησε κάπου το 1967, όχι βέβαια πως είχα γεννηθεί τότε, αλλά θυμάμε πως το είχα πάρει από ένα περίπτερο μεταχειρισμένο.

Όσο αφορά το Μίκυ Μάους, εκτός από την ανατύπωση του Νο 1 το παλαιότερο που έχω είναι το Νο 109. Το αμέσως επόμενο το 305. Και πολλά που αρχίζουν από 4xx, 5xx, 7xx κλπ. Τότε το Μίκυ Μάους είχε ελαφρώς μικρότερο μέγεθος απ' ότι σήμερα (1-2 πόντους πιο στενό). Δε θυμάμαι ακριβώς το τεύχος που άλλαξε σχήμα, Νομίζω κάπου ανάμεσα στα τεύχη 750-780 αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Φυσικά έχω όλα τα τεύχη του Κόμιξ, αν και όσο περνάει ο καιρός όλο και δυσκολεύομαι να το βρω στο περίπτερο της γειτονιάς, το βρίσκω όμως στην Αθήνα.
 
Εγω ολα μου της Ντισνευ τα εχω δωσει σε φιλους μου συλλεκτες πριν 14 χρονια... λυπαμαι παιδια :D

Μιας και ανοιξε η κουβεντα να πω μια απορια; Γιατι εβγαιναν 4-5 περιοδικα της Ντισνευ ταυτοχρονα; Ηταν ο Μικυ Μαους, ηταν τα Κλασσικα, ηταν το Μεγαλο Μικυ, ηταν το Σουπερ Μικυ (ετησιο νομιζω), μετα βγηκε το Αλμανακο, και μετα (αφου σταματησα να τα αγοραζω) Μιννι, Νταιζυ, Ντοταλντ, Μικυ Μυστηριο κλπ

Δεν καταλαβα ποτε πχ τι διαφορα ειχαν τα Κλασσικα απο ενα κανονικο τευχος Μικυ, περα του μεγεθους και καποιας εγκυκλοπαιδικης υλης. Ποιος να-μη-πω-τι σκεφτηκε να τα ταξινομησει ετσι; Το μονο που μπορω να πω ηταν οτι ιστοριες του Μπαρκς εμπαιναν μονο στο Μεγαλο Μικυ, ενω κομικς βασισμενα σε ταινιες του Ντισνευ μονο στο Σουπερ Μικυ

Το Αλμανακο ηταν εκδοση πολυτελειας αλλα οι ιστοριες ειχα παρατηρησει ηταν κατωτερης ποιότητας και λιγο πιο χαζες :)

Αχ αυτοι οι Ιταλοι :(
 
Οι σπεσιαλ εκδοσεις βγαιναν συνηθως καλοκαιρια και διακοπες ,τοτε που τα παιδια ειχαν περισσοτερο ελευθερο χρονο.

Οι ιταλοι rules με αυτους μεγαλωσαμε.

ROMANO SCARPA

disney stars.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποιο καλο παιδι δύναται να με βοηθήσει να ταξινομήσω τα προς πώληση ΚΟΜΙΞ και να τα φωτογραφήσω;
 
Πίσω
Μπλουζα