WD η Seagate;

loner

Retro Member
Joined
19 Αύγ 2007
Μηνύματα
171
Αντιδράσεις
13
Καλησπερα παιδια,

Ηρθε η ωρα να αποκτησω εξωτερικο δισκο. Ειμαι μεταξυ

http://www.plaisio.gr/Peripherals/Data-Storage/External-HDD/Western-Digital-My-Book-Essential-1TB-External-HDD-3-5-WDBAAF0010EBK.htm

http://www.plaisio.gr/Peripherals/Data-Storage/External-HDD/Seagate-1Tb-Freeagent-Desk-Usb-ST310005FDD2E1-RK.htm

http://www.plaisio.gr/Peripherals/Data-Storage/External-HDD/Western-Digital-My-Book-Elements-1TB-USB2-0-3-5-WDBAAU0010HBK.htm

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0418686&catid=020801

απο 3.5"αρηδες και μεταξυ αυτων:

http://www.plaisio.gr/Peripherals/Data-Storage/External-HDD/Seagate-500Gb-2-5-Freeagent-Go-ST905003FGD2E1-RK.htm

http://www.plaisio.gr/Peripherals/Data-Storage/External-HDD/Seagate-Expansion-Black-500GB-External-HDD-2-5inches-ST905004EXD101-RK-ST905004EXD101.htm

http://www.plaisio.gr/Peripherals/Data-Storage/External-HDD/Western-Digital-Elements-Portable-500GB-External-HDD-2-5-WDBAAR5000ABKN.htm

http://www.plaisio.gr/Peripherals/Data-Storage/External-HDD/Western-Digital-My-Passport-Essential-Midnight-Black-500GB-WDBAAA5000ABK-EESN.htm

απο 2.5"αρηδες... Οι αποψεις ειναι μπερδεμενες, ομολογω οτι την εχω πατησει με την αναθεματισμενει 7200.11 σειρα των Seagate, αλλα τωρα πραγματικα ειμαι μπερδεμενος λογω της 5ετους εγγυησης που δινουν οι FreeAgent. Η αποψη σας; Τους expansion και τους element τους ψιλοφοβαμαι γιατι τους θεωρω λιγακι κουτσουρεμενους σε σχεση με τους αλλους....
 
Seagate, από προσωπική και εταιρική εμπειρία. Επίσης να θυμάσαι το εξής...το φτηνό είναι το ακριβό....νόμος δυστυχώς...
 
WD μόνο και μόνο για το άψογο rma τους

ούτε παρακάλια σε πλαίσιο και eshop ούτε τίποτα

http://websupport.wdc.com/warranty/rmainfo.asp?custtype=end&lang=en

We will ship you the replacement product after we have received your defective product. You have 30 days from the date the RMA is created to send us your defective product. Please see below for more details about this service:
 
Μετα απο ποσους καμμενους wd, ψαξιμο απο γνωστους και φιλους υπαλληλους σε αρκετα καταστηματα θα σου πω seagate. Μια φορα ειχα προβλημα, και αυτο απο καθαρη βλακεια μου, γιατι δεν τον πηγα για αλλαγη ενω ειχε προβλημα και το ηξερα.
 
Εγώ έχω πάρει συνολικά 5 WD και 3 Seagate στα 10+ χρόνια που έχω PC. Από αυτούς μόνο ο τελευταίος Seagate "πέθανε" (σε ηλικία 2 μηνών παρακαλώ!).
 
Αξίωμα: δίσκοι από κάθε μάρκα έχουν πρακτικά ίδια πιθανότητα να παρουσιάσουν βλάβη και η μόνη πραγματικά ασφαλής οδός είναι το τακτικό backup.

Εννοώ πχ ότι εσένα μπορεί να φοβήθηκε το μάτι σου την Seagate 7200.11, αλλά εμένα οι δύο τελευταίοι δίσκοι που μου "σκάσανε" ήταν WD. Και επειδή φυσικά πιστεύω απόλυτα το αξίωμα που γράφω παραπάνω, και ο τελευταίος δίσκος που αγόρασα πάλι WD ήταν. Απλά αγοράζω το εκάστοτε φτηνότερο μοντέλο και άμα σκάσει, έσκασε. Σχεδόν πάντα έχεις εγγύηση. Και συνήθως έχω και backup. :p

Από εκεί και πέρα με μπερδεύεις λίγο επειδή φαίνεται να κοιτάς εξίσου 3.5" και 2.5" δίσκους...

Αν σε ενδιαφέρει η φορητότητα και η έλλειψη εξωτερικού τροφοδοτικού, τότε πας για 2.5". Αν σε ενδιαφέρει η χωρητικότητα και το κόστος (και ίσως και οι ελαφρά καλύτερες επιδόσεις...) τότε πας σε 3.5". Αν και στις επιδόσεις το bottleneck είναι βασικά το USB 2 interface (υπολόγιζε διαμεταγωγή ~30 MB/sec, χοντρικά τα μισά από ότι πετυχαίνει sustained ένας μέσος εσωτερικός σκληρός δίσκος SATA)

Θα επιλέξω να απαντήσω για 3.5" μόνο που είναι πιό λογική επιλογή αν δεν έχεις ανάγκες φορητότητας. Από τους 4 που δείχνεις θα διάλεγα τον Seagate του Πλαισίου. Τα 5 χρόνια εγγύηση είναι πολύ καλύτερα από τα 2 που έχουν όλοι οι υπόλοιποι, τουλάχιστον για την δεδομένη διαφορά τιμής. Και δεν θεωρώ τυχαίο ότι η WD δίνει στους εξωτερικούς δίσκους έναν χρόνο λιγότερη εγγύηση από ότι στους εσωτερικούς της. Έχω έναν MyBook 500 GB και μπορώ να πω ότι τα χαρακτηριστικά εξοικονόμησης ενέργειας που έχει είναι ενοχλητικά και μάλλον και επιβλαβή για την μακροημέρευση του δίσκου. Εξηγούμαι: ο δίσκος σταματάει μόνος του όταν δεν έχει γίνει access για κάποιο σχετικά μικρό διάστημα. Αυτό δεν θα πείραζε αν τον χρησιμοποιείς μόνο για storage και για πράγματα που δεν χρειάζεσαι συχνά. Το κακό όμως είναι ότι αρκετές φορές ξεκινάει ξανά ακόμα και όταν κάνεις access κάτι άλλο στο σύστημα και όχι τον συγκεκριμένο δίσκο, με αποτέλεσμα τα συχνά spin up-spin down να φθείρουν τα μηχανικά μέρη με ταχύτερο ρυθμό από ότι θα έπρεπε. Κάτι που πιστεύω ότι γνωρίζει καλά η WD και μειώνει την εγγύηση σε σχέση με αντίστοιχους εσωτερικούς...
 
Maddog;188823Το κακό όμως είναι ότι αρκετές φορές ξεκινάει ξανά ακόμα και όταν κάνεις access κάτι άλλο στο σύστημα και όχι τον συγκεκριμένο δίσκο είπε:
Και οι εξωτερικοί της seagate κάνουν spin down μετά απο σχετικά μικρό διάστημα (προσωπική εμπειρία!)! Εγώ πάλι νομίζω οτι ο μόνος εχθρός ενός δίσκου (πέρα απο κάποιο πέσιμο) είναι η θερμοκρασία και όχι το spin up/down... Για μένα, είναι υπέρ το ότι έχουν δικό τους power management. Σαν hardcore fan της WD θα πρότεινα αυτή μιας και δεν έχω συναντήσει ποτέ χαλασμένο δίσκο της... Τελικά η κάθε γνώμη βασίζεται στο εάν έχει "καεί" κάποιος απο μια συγκεκριμένη μάρκα (ακόμα και η δική μου)! Άν υπήρχαν ακόμη οι quantum θα έλεγα ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΑΥΤΟΥΣ και πιστεύω οτι θα είχα και υποστηρικτές! Θα έλεγα να διαλέξεις βάση των χαρακτηριστικών τους, για παράδειγμα, μέγεθος cache, rpm, τιμή κλπ, αντί της εταιρίας...
 
Η υπογραφή μου δίνει τη δική μου απάντηση,χωρίς να σημαίνει αυτό ότι σε γενικές γραμμές δε συμφωνώ με τα γραφόμενα του Maddog...
 
Θα αγορασω και τους 2 δυο δισκους, και 3μισαρη και 2μισαρη... Η αληθεια ειναι οτι δουλευω σε καταστημα πληροφορικης και οι περισσοτεροι που ερχονται πισω ειναι seagate δυστυχως... Απλα αυτα τα 5 χρονια εγγυησης ειναι αρκετα ρε γμτ..... Οσους WD ειχα προσωπικα εγω δεν ειχαν ποτε το παραμικρο προβλημα..... Ενα seagate πηρα και χτυπησε σε 3 εβδομαδες.... Ηταν το γνωστο θεμα με τους 7200.11 και το firmware τους....
 
Μετά την τελευταία λαχτάρα που έπαθα με τα firmwares της σειράς 7200.11 της Seagate που ευτυχώς άγιο είχα και δεν έχασα κανένα από τους 2X1TB Seagate δίσκους μου, θα έλεγα WD.
 
WD και από εμένα. Αυτή τη στιγμή στο σύστημα που λειτουργώ κατά κόρον έχω, (δυστυχώς) , 2 Seagate έναν της σειράς 7200.10 250 GB και έναν 7200.11 500 GB.

Ο λόγος που δεν τους αλλάζω αυτή τη στιγμή είναι αποκλειστικά και μόνο το γεγονός ότι το υπάρχον gaming rig θα πάει μάλλον στο κάδο ανακύκλωσης (δεν θα μπω στον κόπο καν να το πουλήσω) οπότε θα αλλάξω και τους δίσκους.

Σαν πρωτεύοντα θα βάλω έναν 250 WD raid edition (5 χρόνια εγγύηση και πραγματικά εκπληκτική κατασκευή) . 250 και όχι παραπάνω γιατί φτάνει και περισσεύει για λειτουργικό και παιχνίδια. Σαν storage θα μπουν 2 Χ 1tb WD Green Edition 5200 rpm HDDs σε mirroring για να έχω και το κεφάλι μου ήσυχο.

Από το "παλιό" μου σύστημα θα κρατήσω μόνο το Coolermaster Hdd Cage που έχει ανεμιστήρα και χωράει 4 σκληρούς. Το υπόλοιπο στην υψικάμινο.

Οι δύο Seagates που έχω έχουν ο μεν πρώτος 5 bad sectors (που δεν ξέρω πως και γιατί τους απόκτησε αλλά δεν με ενδιαφέρει γιατί τον πήρα δωρεάν) και ο μεν δεύτερος αν και λειτουργεί άψογα, έχοντας αναβαθμισμένο firmware, δεν τον εμπιστεύομαι γιατί αραιά και που από την πρώτη στιγμή που τον έβαλα πάνω κάνει κάτι περίεργους ήχους που εμένα προσωπικά μου τη δίνουν αφάνταστα.

Ποτέ ξανά Seagate είναι σίγουρο. Ακόμα και ο ήχος του search που κάνουν οι κεφαλές είναι μούφα.
 
εγώ με Seagate είμαι αρκετό καιρό, πρέπει να έχω τώρα online στα μηχανήματα 6-7 δίσκους, οι 3 είναι 1ΤΒ... δεν με προβλημάτισαν ποτέ... έχω κάνει register και το HD Sentinel PRO, και τους παρακολουθώ πώς πάνε, γιατί ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος...
 
Το HD Sentinel είναι από τα καλύτερα προγράμματα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις.

Έτσι "βρήκα" ότι ο Segate 250 είχε 5 bad sectors. Σιγά το πρόβλημα, και σε ένα λεπτό να σκάσει δεν με ενδιαφέρει γιατί, απλά, δεν έχω κάτι που θα με έκαιγε αν το έχανα (τα saves των παιχνιδιών τα κρατάω σε εξωτερικό κάθε βράδυ και όλα τα υπόλοιπα είναι περασμένα και αλλού ώστε να είναι προσβάσιμα και από τα υπόλοιπα συστήματα εκτός παρόντος σπιτιού) αλλά οι επόμενοι δίσκοι θα είναι WD.

Έχει κανείς εμπειρία με Fujitsu, Hitachi και λοιπές φίρμες; Έχω ακούσει ότι δεν σκάνε εύκολα, αλλά από την άλλη οι κάτοχοί τους είναι ελάχιστοι για να βγάλει κανείς ασφαλές συμπέρασμα.
 
Hitachi εγώ... έχω δύο 2.5" που ήταν 24/7 για seeding, ποτέ δεν βγάλανε πρόβλημα.

ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ (τώρα που το θυμήθηκα)

πήρα τον νέο WD 2.5" 640GB ~120ευρώ , και έβγαλε 1 WEAK SECTOR πάνω στις 15 μέρες. Μου έβγαζε crc error στο utorrent και το κατάλαβα... πάτησα ένα format και μάλλον το μετέφερε αλλού και είναι ΟΚ τώρα... WD χλωμό το κόβω να ξαναπαίρνω...
 
Ε, τα ήθελες κι εσύ, ο 640άρης 2,5 είναι πολύ φρέσκος. Δεν ξέρεις τι παιδικές ασθένειες θα παρουσιάσει!!!!!!!!!
 
Ο,τι να'ναι. Και οι 2 εταιρείες είναι πολύ καλές. Στατιστικώς, περισσότερες βλάβες έχω αντιμετωπίσει με Fujitsu και αυτά στο πολύ μακρινό παρελθόν. Η Fujitsu φτιάχνει δίσκους Fiber Optic για χαρη της ΙΒΜ. Εντάξει, δεν είναι στα πλαίσια της ερώτησης "WD ή Seagate", απλώς θέλω να τονίσω ότι η επιλογή είναι καθαρα υποκειμενική και δε μπορεί να βασιστεί σε εμπειρία κανενός χρήστη. Μπορεί η Χ ή Ψ παρτίδα να ήταν ελαττωματική. Κι αν παρουμε παράδειγμα μια εταιρία αυτοκινήτων, π.χ. τη BMW, δε μπορούμε να τη βγάλουμε σκάρτη, επειδή ο φίλος μας είχε ενα σωρό προβλήματα. Ετυχε. Ο,τι να΄ναι λοιπόν. Πλέον αγοράζω δίσκους με βάση τη διαφορά κόστους ανάμεσα στις 2 εταιρείες.
 
Άντε άντεεεεεε.... σου είπαν να πάρεις κλιματιστικό Fujitsu και εσύ πήγες και πήρες δίσκο....

Κλασσικός κάτοχος Ford Flocus.... :p

O WD 2.5'' Passport 320GB που εχω πάρει για το WD HDTV που έχω, (τα έχω λιώσει και τα δύο) απλά ΣΚΥΛΙ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Intel-Amd, Nvdia-Ati, WD-Seagate, Μαυρομάλλες-Ξανθιές... Decisions Decisions :cool:

WD για... συναισθηματικούς λόγους :flower:
 
Πίσω
Μπλουζα