WD η Seagate;

Στις 3600 στροφές ανά λεπτό!!!!!!

Ο δίσκος έκανε και για να ακουμπάς καφέ ή ........... κουτί πίτσας!!!!!!!!!!!!

Απίστευτοι οι Quantum...!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Πάντως για ένα περιεργο λόγω όλοι μου οι quantum από τον 50άρη μέχρι και έναν 13GB CX που ήταν και ο τελευταίος δουλεύουν χωρίς πρόβλημα.

Seagate είχα προβληματικούς 200, 420, 850 ΜΒ είχαν μεγάλη θνησιμότητα :)

Στις σύγχρονες σειρές η 7200.11 ήταν αυτή που χάλασε και το όνομα της εταιρίας. Φυσικά πρέπει να παραδεχτούμε ότι οι επιδόσεις ήταν ανώτερες από αυτών της WD ή Maxtor.

Σήμερα θα πρότινα για mainstream λύση WD Black AALS στα 640GB ή 1ΤΒ., Samsung Spintpoint F3 στο 1TB. Επίσης αν κάποιος θέλει 2GB προτείνω τον Hitachi 2GB.

θα άφηνα έξω λύσεις τύπου Green κλπ...
 
Για storage μια χαρά είναι οι green της WD. Βέβαια η σειρά black, συμφωνώ απόλυτα, ακόμα καλύτερη με τη σειρά raid κορυφαία σε αξιοπιστία αν και πανάκριβη.
 
Εγώ έχω 3 εξωτερικούς δίσκους χωρητικότητας μισού GB και των 2 εταιρειών τόσο για τον Mac Mini όσο για τον Inspiron 1545.

WD_MyBookStudio.jpg

seagate-replica.jpg





Στον Mac έχω 2 WD MyBook Studio Edition συνδεδεμένους στην θύρα 1394 και στον Inspiron έναν Seagate Replica με 2 υποδοχές USB.
 
εγώ έχω 2 από δαύτους σε 1gb και 1,5gb

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303557

έναν seagate 250gb από το 2006

http://www.seagate.com/docs/pdf/datasheet/disc/ds_external_ulc.pdf

και εναν lacie 500gb 3 χρόνια τώρα!

http://raoulpop.com/2007/12/14/hardware-review-lacie-500-gb-external-hard-drive/

Εντυπώσεις:

Oi wd είναι οι γρηγορότεροι με ελάχιστη διαφορά όμως από τον seagate ο οποίο ναι μεν πάσχει σε φορητότητα διαθέτει όμως την καλύτερη ποιότητα κατασκευής με ενσωματωμένο ανεμιστηράκι!

Ο lacie είναι ο πλέον αργός με μέτρια ποιότητα κατασκευής και τσιγκουνιά ακόμα και στα καλώδια σύνδεσης που είναι πολύ μικρά σε μέγεθος!

Αστοχία δεν είχα ποτέ σε εσωτερικό σκληρό που όμως μόνιμα ήταν wd!

Ο αδερφός μου είχε σε εξωτερικό 500αρι της seagate!
 
Ο Replica έχει σχεδιαστεί ειδικά για backup και restore σε notebooks και tablet PCs.

Αυτόν τον δίσκο είχε ο αδερφός σου;
 
οχι ενα μοντελο 2-3 χρονια πριν...μετά πήρε τον 1tb της seagate και δεν εχει πρόβλημα
 
Αν και είναι λίγο αργά, επειδή εμένα την τελευταία φορά με WD "κάηκε η γούνα μου" θα πρότεινα χαλαρά Seagate. Βέβαια τα 5 χρόνια τα μείωσε κι αυτή στα 3 νομίζω αλλά και πάλι Seagate θα είναι η επόμενη αγορά μου σε σκληρό (εξωτερικό ή εσωτερικό).
 
Οι τελευταίοι 2 terra που μπήκαν στο storage pc μου είναι όλοι Western Digital.

Φυσικά τους έκανα καλό torture run, τους πήρα από κατάστημα που δεν κάνουν κόνξες με την εγγύηση.

Και οι 4 είναι της σειράς green edition μια και δεν ήθελα ταχύτητα. Ήθελα χώρο.

Όλοι τους δεν κάνουν ποτέ spin down, άλλωστε τα 4 watts που απαιτούν σε πλήρη λειτουργία είναι αστεία σαν νούμερο (περίπου 18 και οι 4 μαζί βάλτε το μισό σε idle) και τοποθετήθηκαν όλοι σε Coolermaster cage με ανεμιστήρα εμπρός. Δεν είδα πάνω από 30 βαθμούς.

Δεν είναι σε raid. Αργότερα βλέπουμε.
 
Ότι έχω πάρει σε WD εκτός από 2.5" ήταν αποτυχία για μένα. Τελευταίος ο Green 1TB με 64ΜΒ cache και "advanced format" ... κάνει μόνο για εξωτερικό eSata case στο οποίο και μπήκε για να κρατάει backups.

Μόνο οι Seagate μου κάθησαν καλά εμένα και από και πέρα δεν ξανακάνω πειράματα...
 
Πάντα Seagate! Για μένα δεν υπάρχει άλλη επιλογή!
 
Έχουν περάσει αμέτρητοι δίσκοι από τα χέρια μου τα τελευταία 10 χρόνια για προσωπική αλλά και επαγγελματική χρήση. Οι seagate χαλάνε πολύ συχνότερα από τους WD, και έχουν πολύ μεγαλύτερα επίπεδα θορύβου και θερμοκρασίας. Να προτιμήσεις WD.
 
Αυτό το τελευταίο που λες δεν ισχύει στην περίπτωση της Replica.
 
Θα πω τα ίδια με τον φίλο Κουραμπιέ, αλλά με άλλη μάρκα! #)

Μακρά θητεία προσωπικά και επαγγελματικά, και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα με τους Seagate. Τους έχω καταταλαιπωρήσει όχι μόνο απο μεταφορές αρχείων αλλά και απρόσεκτων κοπανημάτων και τους θεωρώ σκυλιά μαύρα, δεν με έχουν απογοητεύσει ποτέ, και δεν έχω παρατηρήσει παράλογες θερμοκρασίες ακόμα και όταν είχα τον ένα εσωτερικό επάνω στον άλλον σε παλιό κουτί, πριν το αλλάξω αργότερα. Με WD είχα χτυπημένους σκληρούς τρείς φορές τα τελευταία χρόνια, έναν εξωτερικό και δύο εσωτερικούς 500άρηδες, εκ των οποίων με τον ένα έπαθα πάρα πολύ σοβαρή ζημιά γιατί δεν είχα προλάβει να κάνω back up και ότι πάτησε πάνω σε bad sectors καταστράφηκε οριστικά χωρίς να μπορέσω να το ανακτήσω ποτέ αφού μου έμεινε στα χέρια. Παλιές φωτογραφίες, επαγγελματικές δουλειές, κλπ. Ακόμα κλαίω αυτά που έχασα.

Προσωπικά έχω κάκιστες εμπειρίες και άποψη για τους WD και φοβάμαι να τους ξαναπροτιμήσω. Δεν έχω χάσει -ακόμα τουλάχιστον- την εμπιστοσύνη μου στην Seagate μετά την ιστορία με την προβληματική πατρίδα και τα firmware. Μπορεί να συμβεί, το χειρίστηκαν όσο καλά μπορούσαν να το χειριστούν,και πολλά καταστήματα στην Ελλάδα συνέχιζαν να πωλούν τις προβληματικές παρτίδες στον κόσμο γνωρίζοντας το πρόβλημα και εκμεταλλευόμενοι το γεγονός πως επειδή εδώ ο κόσμος ακόμα δεν είναι χωμένος στην τεχνολογία και στο πως τρέχουν τα νέα, δεν είχε αντιληφθεί γρήγορα τι συνέβη όπως το πήραν γραμμή έξω, και δεν τους απέσυραν παρα μόνο όταν ήταν το πράγμα απροχώρητο. Δεν είναι η πρώτη φορά που τα μαγαζιά το κάνουν αυτό, και δεν πιστεύω οτι εδώ έφταιγε η εταιρία. Ήταν μια κακιά στιγμή που μπορεί να συμβεί, και σε μέσα αποθήκευσης πάντα υπάρχει άλλωστε ρίσκο. Προς το παρόν τους προτιμώ ακόμα.

Απο εκεί και πέρα βέβαια είναι θέμα ίσως και περίπτωσης, τι να πω. Μπορεί όντως για κάποιους φίλους εδώ οι WD να βγήκαν καλοί και απλά να έκατσα σε στραβές περιπτώσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχα παλιότερα πρόβλημα με τους MyBooks που δούλευαν μόνο μέσω USB. Τα Windows μου έβγαζαν συνέχεια μύνημα "usb device not recognised/malfunction" με αποτέλεσμα να υποστώ νευρικό σοκ.

Αντίθετα, δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους Studio Edition μιας και δουλεύουν λαμπίκο πάνω στο Mac Mini. Μάλιστα χρησιμοποίησα και τους 2 δίσκους σαν Time Machines για τα είδωλα ασφαλείας του συστήματος με θεαματικά αποτελέσματα.
 
Πιστεύω πως είναι ανάλογα το δίσκο και όχι την μάρκα. Ακούω όσα λέτε τόση ώρα όμως εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με Seagate. Στα δύο computer που έχω εδώ και τρία χρόνια υπάρχουν Seagate (80 και 160 GB) και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Έχω έναν εξωτερικό Seagate Expansion 1,5 TB από τον Μάιο (πολύ φτηνή τιμή για την χωρητικότητα του). Βέβαια και ένας εξωτερικός WD Lacie 500 GB δεν μου έχει δημιουργήσει προβλήματα. Γενικό συμπέρασμα: προτιμώ και τις 2 μάρκες (ίσως λίγο περισσότερο την Seagate λόγω της τιμής της).
 
Χρησιμοποιώ την Replica ως backup disc.

Το recovery software που υπάρχει στο CD της Replica κάνει τη μισή δουλειά και είναι σαφώς πιο απλό και πιο εύκολο στη χρήση από το Ghost και το Save & Restore της Symantec!

Για το Studio Edition της Western Digital δεν χρειάζομαι backup software. Όλα γίνονται αυτόματα μέσα από το Time Machine του Snow Leopard. Χρησιμοποιείς το DVD του Snow σαν ένα κανονικότατο recovery disc και φορτώνεις τα περιεχόμενα των εξωτερικών μονάδων 1394 με το Τime Machine.
 
@comicsfan: Ο Lacie που έχεις, κατά 99% Seagate έχει μέσα.
 
(κατα σειρα προτιμησης)

1 WD

2 SAmsung

3 Seagate
 
Πίσω
Μπλουζα