WD η Seagate;

Rygar....άντε βρε..... και δίσκο RAKS Πετράκης Α.Ε. σου εύχομαι ΚΑΡΑΛΟΛ
 
Είχα πάρει ένα Seagate 1,5ΤΒ πριν 10 μήνες, και στην αρχή τον είχα εξωτερικό σε κουτί. Πολλές φορές έκανε κάτι περίεργα τακ-τακ, αλλά δεν έδωσα μεγάλη σημασία, θεωρώντας πως ευθύνεται το κουτί(και στο παρελθόν μου έκανε τα ίδια δίσκος σε κουτί, και μόλις τον έβαλα σε σταθερό όλα καλά). Μετά από 4-5 μήνες ελάχιστης χρήσης τον έβαλα στο σταθερό μου μόνιμα, και τότε είδα πως κάνει τον θόρυβο (τακ) 2-3 φορές κάθε φορά που εκκινεί ο υπολογιστής. Και επίσης πολλές φορές, καθώς τον είχα σαν δεύτερο, όταν πήγαινα να διαβάσω κάτι από εκεί και είχε ώρα να δουλέψει, άρχιζε τα τακ, σταμάταγε, ξεκινούσε από την αρχή και μετά δούλευε οκ. Το πρόβλημα λύθηκε όταν απενεργοποίησα το power management στο δίσκο, αλλά κάτι γενικά δεν ήμουν ήσυχος, γιατί κάθε φορά που τον άνοιγα τον υπολογιστή άκουγα τους θορύβους. Τον πήγα πίσω στο πλαίσιο από όπου τον είχα πάρει, και τον αντικατέστησα τελικά με έναν 750άρη πράσινο και έναν 640άρη μπλε WD. Το είχα απωθημένο καθώς ποτέ δεν είχε τύχει να πάρω WD δίσκο. Εδώ και 1,5 μήνα δουλεύουν οκ και οι 2 και δεν έχω κανένα παράπονο.
 
markk είπε:
Εδώ και 1,5 μήνα δουλεύουν οκ και οι 2 και δεν έχω κανένα παράπονο.
E,εδώ που τα λέμε,αν σου έβγαζαν και πρόβλημα μόλις στον 1.5 μήνα,θα ήταν για κλωτσές η WD !!!

Οφείλω να πω εδώ πάντως,ότι τον παρακάτω δίσκο έχω βάλει στοίχημα να τον έχω σε λειτουργία (κι έχοντας έτοιμο φυσικά το λειτουργικό σε image file,αλλά και σε άλλον δίσκο,για όποτε γίνει αυτό) έως ότου "σκάσει" :p

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω δύο εξωτερικούς Western Digital My Book Studio Edition II των 2ΤΒ και ένα του 1ΤΒ πραγματικά αλεξίσφαιρους,κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα.
 
Λόγο επαγγέλματος έχουν περάσει από τα χέρια μου διάφορες μάρκες και είδη δίσκων, από Conner των 10ΜΒ (megabytes, δεν είναι λάθος) μέχρι HP scsi των 10.000rpm.

Δεν υπάρχουν πλέον καλές και κακές μάρκες, είναι ότι σου κάτσει.

Έχω δεί δίσκο να χαλάει στα 5 λεπτά λειτουργίας και άλλον να πεθαίνει με το 2ο reboot του υπολογιστή.

Το ΜΟΝΟ καλό είναι ότι σήμερα ο λόγος τιμή/χωριτηκότητα έχει πλέον ξευτιλιστεί καθώς και τα interfaces σύνδεσης έχουν πολλαπλασιαστεί.

Το ποιό απλό και εύκολο είναι να προμηθευτείς όσους δίσκους θέλεις και να κρατάς τα backup σου.

Επίσης και τα περοσσότερα μπόρντ προσφέρουν δυνατότητες για raid-1 δίσκων (mirroring) οπότε η διαδικασία backup είναι αυτόματη και δεν ασχολήσαι καθόλου.

Απλά, χρειάζεται να μεριμνήσεις από την αρχή πώς θα κρατάς τα αντίγραφα ασφαλείας των δεδομένων σου.
 
Η δικιά μου εμπειρία λέει: 5 δίσκοι seagate χαλασμένοι σε διάφορες χωρητικότητες - 0 δίσκοι western digital χαλασμένοι. Οπότε καταλαβαίνετε τι προτιμάω πλέον..

Μιχάλης
 
manos426f είπε:
Οφείλω να πω εδώ πάντως,ότι τον παρακάτω δίσκο έχω βάλει στοίχημα να τον έχω σε λειτουργία (κι έχοντας έτοιμο φυσικά το λειτουργικό σε image file,αλλά και σε άλλον δίσκο,για όποτε γίνει αυτό) έως ότου "σκάσει" :p
picture.php
Ωραία στοιχήματα βάζω!!!!

Ε, έσκασε λοιπόν!

Και φυσικά,τη χειρότερη ώρα και στιγμή!!! :(

Για την...ιστορία,έφυγε με 29.000 ώρες λειτουργίας.

Δε μπορούσε να περιμένει άλλες 48-72 ώρες ο...άντε μη πω.... :(
 
Εχω παρει ολες τις μαρκες σχεδον ... ολοι χαλανε! Εχω και 1ΤΒ προβληματικη σειρα της Seagate , τον οποιο τον εχω εκτος ρευματος πριν γινει γνωστο το προβλημα. Απλα θα τον ανοιξω να περασω τα δεδομενα και μετα RMA (θα δοκιμασω και το updated firmware αλλα προτιμω να τον δωσω)

Τωρα εχω 5 Samsung του 1ΤΒ ο καθενας , 4 Χ 500Gb Samsung παλι , κατι WD passport αλλα για καλο και για κακο ολα τα σημαντικα δεδομενα τα εχω Χ2 και ακομα και Χ3 φορες (ειτε σε αλλο δισκο στο συρταρι ή/και καμμενα σε DVD)

Φωτογραφιες, προσωπικα doc και τχτ, mp3 δυσευρετα , saves παιχνιδιων , κλπ σαν τα ματια σας παιδες ...
 
Από προσωπική εμπειρία παίρνω μόνο WD μιας και για τους Seagate και εμένα έχει χαλάσει ένας, και σε τουλάχιστον 3 φίλους μου στα καλά καθούμενα ο Seagate τους παρέδωσε πνεύμα και ο ένας από αυτούς ειδικά έχασε υπερβολικά πολύτιμα δεδομένα μιας και δυστυχώς δεν είχε προλάβει να κάνει backup. Ειδικά και με το γνωστό bug της Seagate που απλά σταμάταγαν να δουλεύουν οι δίσκοι και με το πρώτο firmware που βγάλανε να το διορθώσουνε τα κάνανε χειρότερα, πιστεύω πως λιγάκι έχασε την αξιοπιστία της και αρκετούς πελάτες.
 
Daytime Dreamer είπε:
Εχω παρει ολες τις μαρκες σχεδον ... ολοι χαλανε!

Α γειά σου ρε Νίντζα!!!! Ακριβώς αυτό! Ολοι χαλάνε. Ποσο δε ενας 80άρης που δουλεύει και 3 χρόνια! :p

Επαναλαβίζω! Εάν έχετε κρίσιμα δεδομένα, καντε RAID1!!!
 
RAID1 σε "προσωπικο" pc ? Και γιατι οχι RAID5 ?...
 
Γιατί 1) δεν είναι ασφαλές όσο το raid1, 2) θες τουλαχιστον 3 δίσκους, και 3) πρέπει και ο controller να το υποστηρίζει. Τα 2 και 3 αυξάνουν το κόστος κατακόρυφα. Σε κάλυπσα; :p

Raid0/Raid5=ταχύτητα, Raid1=ασφάλεια, Raid0+1=ταχύτητα και ασφάλεια, αλλά θες τους διπλάσιους δίσκους ("χάνεις" τους 2).

Α και μείνετε εντός θεματος.... :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γιατί 1) δεν είναι ασφαλές όσο το raid1
Εισαι σιγουρος για αυτο που λες ?

2) θες τουλαχιστον 3 δίσκους, και 3) πρέπει και ο controller να το υποστηρίζει.
Μα εννοειται οτι εκανα πλακα - ειναι υπερβολικο εως ατοπο να συστηνει καποιος λυσεις RAID για οικιακο υπολογιστη - εκτος και αν ο οικιακος αυτος ειναι και επαγγελματικος ταυτοχρονα.

Η λυση του ghost ειναι πολυ πιο βολικη και με λογους υπαρξης απο το να ταλαιπωρεις επι 24ωρου 2 δισκους με οτι κοστος εχει αυτο στη συμπεριφορα τους.

Και για να μεινω εντος θεματος (ωστε να μην εισπραξω και δευτερη κιτρινη καρτα) - Ευτυχως μεχρι και πριν λιγα χρονια ειχαμε και αλλες εναλλακτικες με πολυ ποιοτικα προιοντα (πχ IBM DTLA) και τη βγαζαμε καθαρη. Σημερα οτι και να διαλεξεις ειναι λιγο ως πολυ το ιδιο.
 
Θα βγω οφφ οποτε δε συνεχίζω, εδώ τουλάχιστον...
 
Fotis_kfor είπε:
με το πρώτο firmware που βγάλανε να το διορθώσουνε τα κάνανε χειρότερα, πιστεύω πως λιγάκι έχασε την αξιοπιστία της και αρκετούς πελάτες.
Όχι λιγάκι Φώτη,πάρα πολλή από την αξιοπιστία της και χιλιάδες πελάτες!

Δυστυχώς τα έκανε μαντάρα με την 7200.11 σειρά η Seagate,αλλά ας πρόσεχε κι αυτή.

Βέβαια,για να λέμε την αλήθεια,από 7200.12 και μετά,δεν υπήρχε φυσικά ανάλογο πρόβλημα σε δίσκους της..
 
15 χρονια , πάνω από 25 σκληρούς WD δεν χτύπησε κανένας!! seagate 3 δίσκους χτύπησαν οι 2......βεβαια για να λέμε και την αλήθεια οι seagate τα τελευταία χρονια έχουν κάνει άλματα ποιότητας και αξιοπιστίας! παρόλο αυτά εγώ προτείνω WD
 
Εγω παντως τις προαλες δοκιμασα εναν παλιο Quantum Fireball 2.1 που ειχα και λειτουργουσε αστερατα :)
 
quantum , τι μου θύμισες , ακόμα έχω έναν Quantum Bigfoot 6.4GB!! , κάπου στην ντουλάπα μου!!
 
Πίσω
Μπλουζα