Western Bar Casio Review

Δεν απευθυνονταν σωνει και καλα στην ιδια αγορα.

Το 82-83 που ξεκινησε η μοδα με τα handhelds - και με κοστος απο 2500 εως 4000 δραχμες περιπου (που δεν ηταν λιγα) - ηταν ενα ηλεκτρονικο παιχνιδι που μπορουσες να παιξεις μαζι του παντου - κυριως εκτος σπιτιου και φυσικα στο σχολειο, που γινοταν χαμος και κανονιζονταν εκτος απο πρωταθληματα ακομα και ανταλλαγες για το σαββατοκυριακο. Ειχαμε και κοριτσια στη παρεα που επαιζαν. Γενικα ηταν μια (ευχαριστη) εξελιξη των παιχνιδιων τσεπης και οχι καποιο υποκαταστατο ενος homemicro.

Τα homemicros τοτε δεν κοστιζαν τα διπλασια οπως ελεχθει - αλλα σχεδον δεκαπλασια - και φυσικα ηθελαν και περιφερειακα (κασσετοφωνα, joysticks) αλλα και προγραμματα (οι κοπιες το 83 δεν ειχαν τη διαδοση του 85 πχ) και προοριζονταν για αποκλειστικη χρηση μπροστα απο την τηλεοραση.

Γεγονος ειναι οτι ευχαριστηθηκαμε παιχνιδι - και ξεκουρασαμε τα ματια μας απο τους φωσφορους - εστω για οσο κρατησε η μοδα.
 
Πολυ σωστα οσα ειπωθηκαν,επισης μην ξεχναμε τα τοτε Handhelds δεν ειχαν τον ιδιο αντικτυπο που εχουν τωρα,τοτε ηταν cutting edge με την αναλογη αξια!

Eγω ηθελα να το καταλαβει μονος του,εσυ του το εδωσες στο πιατο. :p


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...ρε παίδες μιλάμε για το 1985 και όχι το 1982! Το 1982 στην ουσία κανείς δεν είχε home ! Στα τέλη του 1982 αγόρασα και εγώ το nintendo snoopy tennis μεταχειρισμένο έναντι 3000 δρχ!

Το 1984 αγόρασα με γραμμάτια 24000 το γομολάστιχα! Ο φίλος μας αγόρασε το 1985 έναντι 7500δρχ το casio handheld!

Τότε ο γομολάστιχας έκανε μετρητά οριακά 20000 μην γράψω λιγότερο! Ποιο ήταν καλύτερη αγορά για τα δεδομένα της εποχής; Αυτό κρίνω και όχι την δεδομένη αξία των handhelds!

Δέχομαι όλα τα υπέρ της φορητότητας που ίσχυαν τότε -ειδικά όσα γράψατε για το σχολείο και τις ανταλλαγές που τα έκανα και εγώ- αλλά τότε όποιος έπαιρνε home δεν ασχολιόταν ξανά με δαύτα! ήταν τεράστιο αλμα!

Σας υπενθυμίζω το 1985 η κοινότητα των κατόχων home υπολογιστών ήταν μικρή! Το μπαμ έγινε το 1987-1988 με τα 6128 σε κάθε σπίτι! Για μένα με την έλευση του gameboy πήραν πάλι τα πάνω τους τα handhelds! Αν τα προβάλετε σαν φθηνή λύση για να ξεφορτωθούν οι γονείς την γκρίνια των παιδιών να τα δεχτώ αλλά μέχρι εκεί!

Σε μένα -μετά τον γομολάστιχα- χρησίμευε μόνο ως ξυπνητήρι!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποιο ήταν καλύτερη αγορά για τα δεδομένα της εποχής;
Μπορει να ηταν και μια φορητη τηλεοραση - δεν μπορω να ξερω. Αυτο που προσπαθησα να πω ειναι οτι ΑΛΛΟ πραγμα ηταν τα one game handhelds - κατουσια μετεξελιξη των φορητων (απλων ή μηχανικων) παιχνιδιων τσεπης - και αλλο πραγμα τα (στατικα) homemicros (πρακτικα μετεξελιξη των tvgame consoles).

Επισης ειτε μιλαμε για το 83 ειτε για το 84 - και συμφωνα με τα στοιχεια που αναφερεις - ο spectrum εκανε 24.000 (εγω θυμαμαι 28.000) - και το flying saucer που πηρα εκεινη τη χρονια 2400. Η δεκαπλη τιμη ειναι προφανης. Και για ειδη τα οποια, επιμενω, οτι δεν ειχαν αμεση σχεση πρακτικα.

Εσυ - και εγω, και χιλιαδες ακομα - αφησαμε τα game&watch ως ξυπνητηρια - αλλα ενα μεγαλο ποσοστο των χρηστων τους δεν ασχοληθηκε αμεσα με το computing, μεχρι που εγιναν χρηστες των windows φανταζομαι.

Φυσικα αποψεις ειναι ολα αυτα - δεν θα σφαχτουμε κιολας.
 
Σιγά μην σφαχτούμε! Διαδικτυακή παρέα είμαστε και όχι εχθροί! :) Ανταλλάσσουμε απόψεις και εμπειρίες!

Η χρονιά που ανέφερα δεν ήταν τυχαία! Το 1985 υπήρχε τόσο ο + στην αγορά όσο και ο 464 μαζί με τον c64! Τότε ο γομολάστιχας έφτασε μέχρι και 20000δρχ με δώρο 50 παιχνίδια για να ξεστοκάρουν! Το ξέρω γιατί ρώτησα τότε για έναν ξάδερφο που πήρε τελικά + το καλοκαίρι του 1985! Αν λοιπόν κάποιος έδωσε 7500δρχ για το συγκεκριμένο handheld την ίδια περίοδο έκανε ουσιαστικά κακή αγορά σε σχέση με το φθηνό γομολάστιχα!

Θα μου πείτε βέβαια αν δεν είχες την διαφορά τι θα έκανες; Θα σας απαντήσω ότι θα έβαζα γραμμάτιο να πάρω κομπιούτερ! :) Άστε που πολλοί δεν ξέρανε τι είναι υπολογιστής!

Η φορητότητα όμως των συγκεκριμένων συσκευών είναι παράγοντας που εξαρχής τους δίνει ένα προβάδισμα επιλογής για συγκεκριμένες καταστάσεις! Άσχετο αν σε κάποια φάση τα βαριόσουνα λόγο μονότονου gameplay και νοιαζόσουνα μόνο για το highscore!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
herco είπε:
Το Western Bar κυκλοφορησε το 1984 (σε αντιθεση με οτι γραφει στο Handheld Museum ) - Φιλε Dias μολις το βρεις περιμενουμε φωτογραφιες :)
Λυπάμαι πάρα πολύ,δεν κατάφερα να το βρώ.Στενοχωρέθηκα,αλλά θα βρώ άλλα που έχω διάσπαρτα.Υπόσχομαι.Καλό πάσχα!
 
ορίστε και μία φωτό από το δικό μου w.b. σε άριστη και λειτουργική κατάσταση. το παιχνιδάκι είναι κατασκευής (όπως αναγράφεται και στο καπάκι των μπαταριών) του '84 και όχι του '90.

attachment.php
 
babis-34 είπε:
Aardvark πιστεψε με ειναι ακριβως ολοιδιο το game..
Είναι πραγματικά εντυπωσιακή αυτή η Apple .

Αφού κατάφερε το 2011 , με ένα απλό τηλέφωνό της,

που κοστίζει μόνο 600? να εξομοιώσει ένα ... handheld του 1984

είναι απίστευτη !!!!!

Δικαίως έχει το μερίδιο που έχει στην αγορά !!!!!!!!
 
Σήμερα τα ξημερώματα απέκτησα αυτό.

Πιστεύω οτι το πήρα σε καλή τιμή. Πραγματικά ότι είναι στο top 5 των καλύτερων handhelds. Με το flip up του, με λεπτομέρεια στα γραφικά και ωραίο ήχο. Επισης τα 2 επίπεδα έκαναν τη διαφορά. Ήταν "μούρη" τέλος.

ps. Πάντως η αλήθεια είναι οτι τα handhelds ήταν λίγο "ξεγέλασμα" παιχνιδομηχανής ή computer από τους γονείς στα παιδιά με μικρότερη ηλικία...
 
Προσωπικα καθολου ξεγελασμα,οσο ξεγελασμα ειναι τα ds και τα psp και τα gameboy του σημερα που τοτε δεν υπηρχαν.


Ηταν κανονικες παιχνιδομηχανες σε αντιστοιχεια γραφικων-gameplay των τοτε κονσολο,computer.



Αν δεν το πηρες σε τιμη οσο ενα DS που το ειχα παρει εγω τοτε το πηρες σε καλη,με γεια σου καλοπαιχτο και οντως ηταν η Μερσεντες των ηλεκτρονικων,τα donkey και τα mario ηταν για τον λαο.


 

Αν και το δικο μου ειναι σε ακριβως ιδια κατασταση με αυτο της φωτο πιο πανω με ολα τα παρελκομενα του.
 
:) , σε ευχαριστώ πολύ. Η τιμή που το πηρα είναι αυτή που εμφανίζεται στο link, δηλαδή 32 δολάρια + 12 τα μεταφορικά. Μπορεί να μην είναι boxed αλλα νομίζω για τα λεφτά του είναι μια χαρά. Όσο για το ξεγέλασμα δεν εννοούσα επι της ουσίας. Φυσικά και ήταν άκρως απολαυστικά...
 
Και ναι, παρακάτω παραθέτω την δικιά μου version του Western Saloon όπως υποσχέθηκα στον Aardy :)

Να σημειώσω πως με εξαίρεση το brand, το παιχνίδι είναι ακριβώς το ίδιο με την version της CASIO

photo 1.jpg

photo 2.jpg

photo 3.jpg
 
Ωραίος Jake! Το πορτάκι για προστασία της οθόνης πως και δεν επικράτησε. Πολύ λογικό να υπάρχει.
 
Οι φωτογραφείες είναι από το κινητό και η αλήθεια είναι πως αδικούν την ποιότητα της οθόνης.Κυριολεκτικά αψεγάδιαστο όπως και ο ήχος του.Από τις περιπτώσεις που λες " Δεν τα φτιάχνουν πια όπως παλιά".
 
Μεγαλη αγαπη με το συγκεκριμενο,εκει που τα χαμε δει ολα δεν ειχαμε δει και το port της liwaco,μαλιστα.


Πολυ εντυπωσιακο.
 
Σηκωθειτε απο ντιβανια καναπεδες ξαπλωστρες και κατεβαστε το απολυτο handheld.


Ναι δωρεαν..



Αν δεν το 'χα Boxed θα συγκινιομουν τα μαλα απο την τελεια εξομοιωση.


https://play.google.com/store/apps/details?id=q3k.app.game&hl=el

Ο Τυπας εχει και αλλο ενα με ελικοπτερακι της Casio.
 
Aardvark είπε:
Ανακοινωση:Oποιος θελει να γινει πλουσιος ,η απλα να μου το κανει δωρο στην γιορτη μου. ;DΑς επικοινωνησει μαζι μου.

Το ψαχνω σαν τρελος. :(
Ισχύει ακόμα αυτό? :p

A, sorry, τώρα το είδα ότι το απέκτησες τελικά. Kαι ήθελα να γίνω πλούσιος :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστηθηκα που το ειδα στη ταμπλετα μου. Ωραιος Android stalker εισαι Aardy!
 
Wally είπε:
Tοσα χρονια και δεν εχω πολυκαταλαβει πως παιζεται το Western Bar...και βασικα θελω το Lifeboat στο κινητο μου!!!! :)
I mean ελεος ,βαρας τα μπουκαλια και τα ποτηρια (σε τριαδες αν τα πετυχεις ,εχεις παραπανω ποντους) και αποφευγεις τα μπουκαλια και τα ποτηρια που σου πετανε οι εκνευρισμενοι απο τον θορυβο πελατες,στο Mid level ναι εχει και απο αυτο μπαινει ο σεριφης κρυβεσαι πισω απο το τραπεζι και εχεις τρεις σανιδες σωτηριας-προστασιας (του τραπεζιου) για να τον βαλεις κατω,στο 2ο level ναι εχει και απο αυτο ο μπαρμαν πεταει και δυναμιτη τερμα αριστερα και πας με το μπουκαλι που κρατας (εισαι και ντιρλα) και τον σβηνεις.


Ακομα θελεις να παιξεις lifeboat;;;
 
Πίσω
Μπλουζα