Wii U event [Mall Αθήνα 30 Οκτωβρίου]

Ajax87 είπε:
Δεν θελω να γινω κακοπροαιρετος η κατι τετοιο απλα ανοιξαν ενα κουτι να αλαξουν παιχνιδι ,σηκωσαν το wiiU και ειδα απο κατω απο το κατι "μπιλακια" και του λεω "τι τα εχετε εκει αυτα , ζεσταινονται τα μηχανηματα;" και μου λεει: "Ζεσταινονται λιγο και τα κραταμε πιο ψηλα , αλλα δεν ειναι οι τελικες εκδοσεις αυτες" αυτο μου ειπαν ,δεν φαινοντε απο φωτογραφιες αν δεν σηκωθει η κονσολα . Απλα το συμβαν εγραψα δεν ειπα οτι θα ζεσταινονται ή κατι.
Τωρα που είπες αυτό αναρωτιέμαι, αν όντως είναι έτσι γιατί δεν τις είχαν κάθετα? Αλλά θα μου πεις ότι μετά δεν θα μπορούν να μπουν στα "κλουβιά" τους. Τέλος πάντων... Ισως όντως να είχαν πρώιμες εκδόσεις, δεν είναι απίθανο. Θυμάμαι που διάβασα μία συνέντευξη από τους devs της κονσόλας και είχαν πει ένα σωρό λεπτομέρειες για το θέμα της θερμοκρασίας οπότε δεν νομίζω τελικά να έχουν πρόβλημα τέτοιου είδους. Η Nintendo ποτέ δεν είχε τέτοια προβλήματα λέτε τώρα που αντιγράφει όλα τα κακά από τους άλλους (DLC, patches) να αντιγράψει και την κακή ποιότητα κατασκευής?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
οπως και να χει το θεμα με τον ηχο (5.1) ειναι ατοπημα απο την Nintendo.Ολα τα αλλα πρεπει να τα κρινουμε ιδιοις ομμασι
 
Προσπερνάω την ανάλυση της χτεσινής παρουσίασης, το έχετε περιγράψει ήδη και να το να αναφέρω τα ίδια θα είναι πλεονασμός.

Θα εστιάσω σε μερικά σημεία.

Το tablet δεν είναι βαρύ και ασήκωτο, αλλά ο σχεδιασμός τους είναι τέτοιος που κάθεται καλά στο χέρι χωρίς να το νιώθεις σαν φρατζόλα.

Σκεφτείτε κάτι σαν το dsi xl ή to 3ds xl χωρίς την πάνω οθόνη.

Είναι μεν άβολο για παιχνίδια που θέλουν έντονο χειρισμό όπως το tekken που υπήρχε στην παρουσίαση, ίσως και για το assasins creed και το zombieU.

Σίγουρα εγώ δεν θα προτιμούσα να παίζω με αυτό το χειριστήριο, αλλά η αλληλεπίδραση του με τα τεκταινόμενα του παιχνιδιού είναι αψεγάδιαστη.

Αυτό που με προβληματίζει είναι όπως στο wii μας είχαν επιβάλει τα motion controls με το ανάλογο sovelware, έτσι και εδώ βλέπω να γίνεται κάτι αντίστοιχο με παιχνιδάκια του τύπου βρες τις διαφορές mario edition, zelda edition κλπ...

Το optical out είναι πλέον κάτι στάνταρ, αλλά μην ξεχνάτε ότι και το xbox έχει ανάλογο θέμα αν το συνδέσεις με καλώδιο hdmi στην tv. Υπάρχουν αντάπτορες και πατέντες για να παίξει με optical αλλά αυτό θεωρείται έξτρα...

Το super mario bros U , εμένα ΔΕΝ μου άρεσε. Είναι το ίδιο ακριβώς παιχνίδι με αυτό του wii, μόνο που έχει καλύτερα γραφικά. Αμφιβάλω αν θα δούμε κάτι διαφορετικό από το demo που είδαμε στην παρουσίαση.

Το αντίθετο όμως λέω για το rayman legends. Άκρως διασκεδαστικό με σωστή χρήση του pad χωρίς lag και άλλα κολλήματα.

Το ZombieU αν και με απογοήτευσε από άποψη γραφικών, έχοντας δει τόσα πολλά στα ξένα forums, ο χειρισμός με το pad είναι πολύ ταιριαστός, αν και θέλει λίγο να το συνηθίσεις, μιας και έχουμε μάθει με μικρότερα χειριστήρια.

Επίσης μην ακούσω κανέναν να λέει για το πόσο πρωτοποριακά είναι τα mini games του Nintendoland. Αυτή τη συνταγή την έχουμε ξαναδεί στο cube με το καλώδιο που σύνδεε το gameboy advance και το χρησιμοποιούσες σαν έξτρα οθόνη. Το luigi's mansion minigame είναι αντιγραφή από ένα αντίστοιχο παιχνίδι της namco με τον pacman.

Σε γενικές γραμμές περίμενα περισσότερα από την κονσόλα, και μια καλύτερα οργανωμένη παρουσίαση.
 
Καλα ρε αλανια μιλαμε σοβαρα τωρα η τζαμπα συζηταμε.Εδω για να της φυλαξουν απο κανεναν καθυστερημενο που μπορει να του την καρφωνε και να αρπαζε μια κονσολα και να εφευγε της εβαλαν μεσα σε γυαλινες θηκες με 4 τρυπουλες γυρω γυρω και απορητε γιατι μπορει η κονσολα να ζεσταθηκε.Αν εβαζαν κανενα xbox360 εκει μεσα στο μισαωρο θα γεινοταν πυρηνικη εκρηξη.Μιλαμε τα Wii U ηταν σε συνεχει λειτουργια για 9 ωρες και κλεισμενα εκει μεσα ε τι πιο λογικο αν ζεσταθηκαν λιγο.Η NINTENDO ποτε δεν ειχε κανεναν προβλημα με θερμοκρασιες και ειδικα για το Wii U το εψαξε πολυ το πραμα.Διαβαστε ολα αυτα που λεει ο Iwata και θα το καταλαβετε.10ωρα χτυπουσα με το Wii και χαμπαρι δεν επερνε απο θερμοκρασια ε το ιδιο ειναι και το Wii U.
 
Ναι ρε Βασιλη και εγω φανταζομαι δεν θα υπαρχει προβλημα , απλα μου εκανε εντυπωση και το εγραψα σαν συμβαν! δεν ειπα οτι θα καιγοντε απο θερμοκρασιες ,ουτε ειπα οτι δεν το εχει μελετησει η Nintendo ,απλα το ειδα και το εγραψα.. Παντως γενικα βλεπω εδω απο τα παιδια στο φορουμ..δεν τους πολυεπισε... :wait2:

Εμενα η αποψη μου ειναι οτι βρηκα καποια παιχνιδια που με ενδιαφερουν και η κονσολα με ικανοποιησε (δεν ενθουσιαστηκα , ειδα οτι περιμενα πανω - κατω) . Ακομα δεν εχω αποφασησει ποτε θα την παρω θα δουμε..
 
Συμφωνώ για το Mario Bros. Μου φάνηκε σαν να έπαιζε κάποιος την έκδοση του παλιού Wii στον Dolphin emulator. Εχει τα ίδια σχεδόν γραφικά απλά σε καλύτερη ανάλυση. Και το level design/gameplay δεν φαίνεται σε καμία περίπτωση να φτάνει τα επίπεδα ενός Mario Bros 3 ή Yoshi's Island (όχι ότι περίμενα κάτι τέτοιο), οπότε πάλι για multiplayer θα είναι μόνο καλό. Θα περιμένω το επόμενο Mario Galaxy, ή όποιο σοβαρό Mario βγάλουν.

To Rayman μου άρεσε σαν γραφικά αλλά σαν gameplay και level design δεν είδα κάτι που να με τραβήξει.

To ZombieU εμένα δεν μου άρεσε. Και σε πολλά σημεία η χρήση του tablet ήτανε forced, σου πέταγε και μία οδηγία στην οθόνη ότι πρέπει να το κανεις use με τοξάκια και ένα ανθρωπάκι για να δεις πως να το κρατήσεις. Αν αυτό δεν σε βγάζει από την ατμόσφαιρα που προσπαθεί να σου αποδώσει το παιχνίδι τότε κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να το κάνει. Αν δεν το διορθώσουν αυτό στην τελική έκδοση μιλάμε για πλήρη αποτυχία (για μένα).

To Nintendoland μου φάνηκε σίγουρα καλύτερο και πιο "γεμάτο" από το Wii Sports, οπότε εδώ έχουμε μία βελτίωση σε σχέση με το Wii.

Το Pikmin 3 μου άρεσε και αν είχα την κονσόλα αυτό θα αγόραζα. Γενικώς, παρά την μέτρια εντύπωση, την θεωρώ καλύτερη αρχή από αυτή του Wii το οποίο στηρίχτηκε στο Zelda του Gamecube για να πουλήσει στους fans. Τουλάχιστον τώρα είχαν ένα καινούριο, καλό Pikmin. Είναι ωραίο strategy παιδιά, μην σας ξεγελάει το χαρούμενο ύφος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γιαννη δεν το ειπα για σενα ρε φιλε γενικα μιλαω για το θεμα της θερμοκρασιας που αναφερθηκε σε πολλα μηνυματα.Τωρα ποιον επισε και ποιον οχι ειναι δεικο του θεμα οπως και ο καθενας εχει την αποψη του για τα παιχνιδια αναλογα τα γουστα του.Το new super mario bros U ειναι στο υφος του super mario bros για το Wii απλα με καλητερα γραφικα αλλα διαφωνω οτι ειναι το ιδιο γιατι θα εχει ενα σωρο νεα πραγματα.Και το εκαναν ετσι γιατι πολυ απλα ηθελαν ενα mario με το launch και επειδη δεν προλαβαιναν με τιποτα να βγαλουν το καινουργιο Super mario galaxy 3 που θα κυκλοφορησει αργοτερα και θα γιννει πανικος.Τα tekken,assassins creed III,κλπ εκτος απο καποιες διαφορες στην ουσια ειναι ports και θα ειναι οπως οι αλλες εκδοσεις,το Rayman legends ειναι παιχνιδαρα με σιγουρη επυτηχια,το Wonderful 101 ειναι επισης παιχνιδαρα ασχετα αν δεν το ανεφεραν πολλοι.Οταν κυκλοφορησει και αρχισουν να βγαινουν gameplay βιντεο και γενικα μαθουμε περισσοτερα για το παιχνιδι τοτε θα το καταλαβουμε περισσοτερο.Το NINTENDO LAND δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο αλλα απο το Wii sports εμενα με φαινεται πολυ πιο διασκεδαστικο και με μεγαλητερο βαθος και το Zombi U που μεχρι και γραφικα ps2 ειπε καποιος οτι εχει περιμενετε και θα το δειτε οταν κυκλοφορησει.Ωσο για το pikmin 3 ειναι επος με ολη την σημασια της λεξεως σε ολους τους τομοις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
metalcandyman είπε:
Γιαννη δεν το ειπα για σενα ρε φιλε γενικα μιλαω για το θεμα της θερμοκρασιας που αναφερθηκε σε πολλα μηνυματα.Τωρα ποιον επισε και ποιον οχι ειναι δεικο του θεμα οπως και ο καθενας εχει την αποψη του για τα παιχνιδια αναλογα τα γουστα του.Το new super mario bros U ειναι στο υφος του super mario bros για το Wii απλα με καλητερα γραφικα αλλα διαφωνω οτι ειναι το ιδιο γιατι θα εχει ενα σωρο νεα πραγματα.Και το εκαναν ετσι γιατι πολυ απλα ηθελαν ενα mario με το launch και επειδη δεν προλαβαιναν με τιποτα να βγαλουν το καινουργιο Super mario galaxy 3 που θα κυκλοφορησει αργοτερα και θα γιννει πανικος.Τα tekken,assassins creed III,κλπ εκτος απο καποιες διαφορες στην ουσια ειναι ports και θα ειναι οπως οι αλλες εκδοσεις,το Rayman legends ειναι παιχνιδαρα με σιγουρη επυτηχια,το Wonderful 101 ειναι επισης παιχνιδαρα ασχετα αν δεν το ανεφεραν πολλοι.Οταν κυκλοφορησει και αρχισουν να βγαινουν gameplay βιντεο και γενικα μαθουμε περισσοτερα για το παιχνιδι τοτε θα το καταλαβουμε περισσοτερο.Το NINTENDO LAND δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο αλλα απο το Wii sports εμενα με φαινεται πολυ πιο διασκεδαστικο και με μεγαλητερο βαθος και το Zombi U που μεχρι και γραφικα ps2 ειπε καποιος οτι εχει περιμενετε και θα το δειτε οταν κυκλοφορησει.
Οταν εφτασα το ειχε τo Wonderful 101 αλλα σε πολυ λιγο χρονο πριν το δω , αν δεν κανω λαθος το εκλεισαν για να βαλουν το Pikmin οποτε δεν το προλαβα (ποσο ασχετος ειμαι με το παιχνιδι νομιζα οτι λεγοτανε Pimkin το γραφω τοση ωρα δεν μιλατε!! :p ) .
 
herco είπε:
Οι microsofters (xbox bros) ποσταραν μετα απο σενα Γιωργο - σε αυτους πηγαινε το προσδιοριστικο. Ελπιζω να γλυτωσα το αυτοφωρο για την "ταμπελα" :)
Εντάξει το γλύτωσες!!!!!! (Είχες άραγε κάποτε X-BOX;;; :p ) :D
 
Επιτρέψτε μου να αναφέρω οτι τη Παρασκευη 30 Νοεμβριου στα Media Markt στο Μαρούσι θα γινει νεο Wii U event με αφορμή την επισημη κυκλοφορια της κονσόλας στην Ελλάδα.. Η εκδήλωση ξεκινα 5 το απογευμα και θα γινει στην εισοδο του καταστήματος.. Θα υπαρξουν κληρώσεις με δώρα και αλλα πολλα.. Θα σας δω εκει (για οποιον ερθει!)
 
Πίσω
Μπλουζα