Wii U [Nintendo's Next Console]

Δεν ξερω ,αν και οταν,τοτε..

 

 

il_570xN.398531549_dfzy.jpg
 
Το Rayman Legends περιμενω εγω.. και ισως το Aliens: Colonial Marines.
 
Στην Ευρωπη μονο, λογω της Γερμανικης νομοθεσιας...
 
Το ξερω αλλα κανει κακο στην Nintendo αυτο.. Οταν θελει το προ'ι'ον να ειναι hardcore κονσολα.. Μαλλον πρεπει να φυγει απο την Γερμανια :p
 
Ετσι ακριβως ειναι και μονο για την Ευρωπη εξαιτιας του λογου που αναφερθηκε παραπανω.

Αναλυση της Digital Foundry για την καταναλωση του Wii U σε σχεση με τους αλλους.

http://www.gamesindustry.biz/articles/digitalfoundry-wii-u-is-the-green-console_7

Gameplay βιντεο απο το Μοnster Hunter 3 Ultimate που κυκλοφορησε στην ιαπωνια.Μην αρχισει ο καθε ασχετος με το παιχνιδι και αρχισει να μιλαει για τα γραφικα και γεμησουμε κανα δυο σελιδες με μηνυματα.Το παιχνιδι βασιζεται στην εκδοση του Wii οπως αλωστε και το Dragon Quest X και η βελτιωσης που εχει ειναι λιγες οπως το οτι τρεχει στα 60fps μονημα,εχει καλητερο φωτισμο αλλα και Dynamic Shadowing.Kατα τα αλλα ειναι Port απο την Wii εκδοση και ειναι απολυτως λογικο.

 
Ελπιζω να μην το ποσταρες για καλο το θεμα με την καταναλωση... :)

Well, there's no such thing as a free lunch and there is some compromise. The Wii U's lack of CPU power compared to the Xbox 360 and PS3 is a topic that's been covered extensively before, but the main takeaway here is that a CPU running at just 1.24GHz and using far fewer transistors than the competition (the physical size of the chip is much smaller than both Xenon and Cell) is obviously going to consume far less power than its rivals. Gains in the efficiency of the design and the inclusion of features such as out-of-order execution will - to a certain degree - make up for the lack of dual hardware threads and the lower clock speed, but there is a dip in raw computational power that cross-platform devs are going to need to work around.
 
To ποσταρα γιατι ποσταρω τα παντα.Καθε ειδηση δηλαδη που θα πεσει στην αντιληψη μου και εχει σχεση με το Wii U και γενικα με την NINTENDO ητε ειναι θετικη γιαυτην ητε αρνητικη.Ωσο για την ισχυ του απλα δεν ασχολουμαι αλλο σε ανουσιες κουβεντες γιατι ξερουμε πολυ καλα πια ειναι αυτη αλλα και γιατι οταν καποια τεχνολογια ειναι καινουργια οφηλουν να την μαθουν πρωτα να δωσουν παιχνιδια που να την εκμεταλευονται στο επακρο και να μη βγαινει ο καθε μαιντανος να λεει τα χειροτερα για μια κονσολα μονο και μονο απο τα ports και τα πρωτα παιχνιδια που εχουν κυκλοφορησει γιαυτην.Την αρνητικη διαφημηση και την χολη που εχουν βγαλει ολοι για το Wii U δεν την εχει δεχτει καμια κονσολα μεχρι τωρα ουτε καν το Wii.Γουρι ειναι αυτο ομως γιατι ειδαμε πολυ καλα που εφτασε το Wii.
 
NES WiiU.jpg

Αυτο το skin παντως ειναι πολυ ωραιο!! ;)
 
Ωσοι εχουν Wii ειναι μαγκες και αλανια απο γενησημιου τους δεν εντυπωσιαστηκαν απο τα καθρεφτακια της ισχυς του ps3 και xbox360 αλλα εμειναν πιστοι στην μεγαλη τους καψουρα που λεγεται NINTENDO με οτι και αν τους προσφερει αυτη.Και ουτε εγειναν στα καλα καθουμενα υποστηρικτες και fanboys της micro$oft και του xbox360 μονο και μονο για να εχουν να πουν κατι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ απλά ακολουθώ την προφανή αρχή: "αν σου δώσουν πάσα στο φιλέ, κάρφωσε". :supergrin: :supergrin: :supergrin:

Και δηλώνω ότι ουδεμία σχέση έχω με PS3 και 360.

Πάντως θα ήθελα να ξέρω ποιά είναι η εναλλακτική απάντηση στο κουίζ...
 
Ανεβηκε demo του Rayman Legends στο Nintendo eshop. Tο παιχνιδι ερχεται 28 Φεβρουαριου .
 
Eντυπωσιασμενη η Digital Foundry απο το Demo του ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΥ για το Wii U Rayman Legends το οποιο τρεχει καρφωμενο στα 1080p και 60fps και αυτο ειναι φοβερο γιατι υπαρχει και το gamepad που τρωει απο την ισχυ της κονσολας.Φανταστικο το παιχνιδι και τρομερη η πιστα Castle Rock.Ρε πως τα καταφερνουν καποιοι Devs στο ''Αδυναμο'' και καλα και να χαμε να λεγαμε Wii U που μας τα επρηξαν με της αναλυσεις στα ports απο της αλλες δυο υποδιεστερες κονσολες.

Και για να μην αιωρειτε το ολο θεμα βγηκε ενας εκ των υπευθηνων της ΤHQ να λυσει το θεμα που διμηουργηθηκε με τον τυπο που ειπε οτι η CPU του Wii U ειναι αδυναμη και ειπε ακριβως αυτο που εγραψα και γω σε καποιο μηνυμα οτι δεν ισχυει αυτο και οτι αυτη η αποψη διμηουργηθηκε απο το πρωτο Dev kit που ειχαν στην κατοχη τους.Μετα απο κει τα πραγματα αλαξαν σε τεραστιο βαθμο.Οποτε ο τυπος που τα ειχε πει αυτα και για τον παπα που προσπαθησε να πουληση καποιον σκοπο εξηπηρετουσε.

http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-vs-the-rayman-legends-wii-u-demo
 
Ώρα για εντυπώσεις από τη κονσόλα μετά από μερικές μέρες χρήσης λοιπόν:

1). Κονσόλα - χειριστήριο. Κανένα πρόβλημα από υπερθέρμανση και άλλα παλαβά. Αλλά η κονσόλα είναι χλιαρή και το computer room μου είναι χωρίς θέρμανση γιατί γίνομαι μουσκίδι την ώρα που παίζω και δεν έχω ανοιχτό το καλοριφέρ. Ελπίζω να μην έχουμε ντράβαλα μόλις πιάσουν οι ζέστες. Αναφορικα με το χειριστήριο με ξένισε στην αρχή, μου πήρε κάποιες ώρες να το συνηθίσω αλλά τώρα είναι μια χαρά. Η μπαταρία 5 παρά ώρες, ολίγον σπαστικό, αλλά αν φέρουν μπαταρίες με διπλάσιο χρόνο θα πάρω σίγουρα.

2). Παιχνίδια: Και μιλώ για αυτά που έπαιξα εγώ. Mario U πρώτα από ολα. Απίστευτο παιχνίδι. Η σειρά κάπου χώλαινε τελευταία, το παρών παιχνίδι της έδωσε τη ζωντάνια και τη φρεσκάδα που έλειπε. 11 στα 10 από εμένα και φυσικά είναι το πρώτο παιχνίδι που καταράστηκα τη Nintendo. Ο λόγος γιατί η κονσόλα έχει κατηληφθεί από τη σύζυγο που θεώρησε τα baby Yoshis εξαιρετικά cute και άρχισε να παίζει με το παιχνίδι στερώντας μου ώρες διασκέδασης. Εδώ πο τα λέμε τι Master Chief, το Μουλάρες Croft και τι ψηφιακές γκόμενες, κανένας δεν μπορεί να αντισταθεί στη γοητεία των baby Yoshis. Λιώνεις και μόνο που τα βλέπεις. Εξού και δίνω στο παιχνίδι 11 με άριστα τα 10.

3). Α. Creed III. To έβαλα να δω πως πάει και μέχρι εκεί δεν έχω παίξει τα άλλα δύο και θέλω να τα ξεκινήσω από την αρχή. Με τη πρώτη ματιά το παιχνίδι πάει καλά, αλλά μπορούσε και καλύτερα.

4). Zombie U. To δανείστηκα από φίλο. Εξαιρετικός χειρισμός με το pad, αλλά το παιχνίδι σπαστικό μέχρι αηδίας. Αισχρό το ότι μαζοχίζεσαι με διακόσιους αιχθρούς δίλπα σου και όταν χάσεις ξεκινάς από safe house, μπορούσαν να το είχαν κάνει διαφορετικά, κάπου με τσάντισε όπως και το φίλο από τον οποίο δανείστηκα το παιχνίδι. Θα το αγοράσω λοιπόν; Φυσικά, στο 15άευρο μεταχειρισμένο.

Δεν έχω πάρει άλλα παιχνίδια στο Wii U λόγω του ότι έχω δώσει όλο σχεδόν το βάρος στην Playstation 2 συλλογή μου (σήμερα χτύπησα το 54ρτο game και συλλέγω κάτι λιγότερο από δυο μήνες) αλλά και στο γεγονός ότι λιώνω το PS2 βρίσκοντας συνεχώς νέα διαμάντια σε τιμές ξεφτίλα. Περιμένω τη πρώτη φουρνιά με μτχ για τη κονσόλα.

Τι περιμένω στο μέλλον; Θαύματα. Απλά εξαίσια παιχνίδια όσο οι devs μαθαίνουν το Wii U. Τίποτε λιγότερο.

Από τη νέα γενιά κονσολών θα πάρω επίσης το νέο Xbox αλλά όχι το PS4. Και αυτό λόγω των μτχ. και την πολιτική της SONY απέναντι σε αυτά. Φυσικά το U θα παραμείνει στο μέγιστο του ενδιαφέροντός μου.

Να κλείσω αναφορικά με το on-line κομμάτι. Ρωτήστε άλλον. Δεν έχω καν Wii U code (ή όπως το λένε) ούτε θα βάλω ποτέ, όπως και ουδέποτε θα κατεβάσω ψηφιακά το παραμικρό, όπως και κάνω με το 360 και το PS3. Διότι απλά για μένα no hard copy = no copy at all.

Αυτά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pooky(1) είπε:
3). Α. Creed III. To έβαλα να δω πως πάει και μέχρι εκεί δεν έχω παίξει τα άλλα δύο και θέλω να τα ξεκινήσω από την αρχή. Με τη πρώτη ματιά το παιχνίδι πάει καλά, αλλά μπορούσε και καλύτερα.
Να διευκρινίσω απλώς ότι δεν υπάρχουν "άλλα δυο", αλλά... "άλλα τέσσερα", αφού το υποτιθέμενο δεύτερο μέρος ήταν τριλογία, άρα το AC III είναι στην ουσία το... 5ο μέρος της σειράς... (φαντάσου το κάπως όπως τα Grand Theft Auto, όπου το GTA III ακολούθησαν τα GTA: Vice City και GTA: San Andreas και μετά βγήκε το GTA IV)

//Για το WiiU δεν σχολιάζω ως ένδειξη διαμαρτυρίας που η μόνη φορά που το είδα από κοντά ήταν πριν από 1,5 χρόνο στην Ε3... :tsktsk:
 
Πίσω
Μπλουζα