Wii U [Nintendo's Next Console]

Ωραια θα το κατεβασω το απογευμα.
 
Χαιρετώ το forum, είμαι καινούργιος χρήστης (του forum) είμαι 30 χρονών και είμαι gamer από τα 6-7 μου, έχω δηλαδή μια A εμπειρία :)

ήμουν φανατικός "σεγκακιας", αν και ήξερα μέσα μου ότι η nintendo ήταν πάντα καλύτερη, κρίμα που το dreamcast η καλύτερη και πιο μπροστά κονσόλα όλων τον εποχών δεν πέτυχε εξαιτίας κακού marketing, τέλος του παρελθόντος, από το n64 και μετά πιστεύω (προσωπική μου γνώμη) ότι η nintendo κερδίζει με διαφορά όλες τις άλλες κονσόλες μέσω gameplay, που για μένα πιστεύω είναι το νούμερο 1 για ένα videogame. Δε χρειάζεται να αναφέρω πόσο καλά games είναι το zelda (αγαπημένο μου game όλων των εποχών) mario, dk , 007 και άλλες αποκλειστικότητες της Ν που είναι τόσο καλοδουλεμένα και τόσο διασκεδαστικά από 5 έως 95 χρονών.

συγνώμη για τον μεγάλο πρόλογο :) και έρχομαι στο σήμερα.

διάβασα όλο αυτό το thread ( ω ναι). Αγόρασα το wii u πριν 1 βδομάδα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και περήφανος για την αγορά μου, η αλήθεια είναι ότι το περίμενα χειρότερο από ότι διάβαζα γενικώς στο internet. ειδικά για το gamepad που μου φαινόταν παντόφλα, τελικά οι Ν τεχνικοί ξέρουν οι αλήτες ακριβώς τι κάνουν, τόση άνεση σε gamepad είχα καιρό να νιώσω. δυστυχώς το mario bros που πήρα δε με ενθουσίασε σαν εφέ ούτε σαν δυσκολία μιας και το τερμάτισα σε 2μέρες χαλαρού gaming. Από την άλλη η κονσόλα μου φαίνεται απίστευτη με λαμπρό μέλλον, δε σας κουράζω άλλο, καλώς σας βρήκα :)
 
Καλως ηρθες φιλε!

Αυτο που λες για το Gamepad το λεω συνεχεια, αν δεν παιξεις δεν καταλαβαινεις απο τις φωτογραφιες ή αν το εχει πιασει για 10 δευτερα καπου. το εχουν σχεδιασει πολυ καλα και ειναι πολυ βολικο παρα το μεγαλο μεγεθος του.

Αν θες κατι να ρωτησεις για την κονσολα, ρωτα ελευθερα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
όχι ευχαριστώ φίλε, είμαι τύπος που όταν περνώ κάτι το ψάχνω πολύ, και αφού το πάρω, το μαθαίνω μονος μου 100%, όλα τα "features" του ακόμα και αν δε μου χρειάζονται :)

ps. τα ξέρω όλα :p ρώτα εσύ :)

φιλικά :)
 
Φιλε tabon καλως ηρθες καταρχην.Εγω το μονο πραγμα που θα πω ειναι οτι γουσταρω να διαβαζω ατομα σαν και σενα γιατι ξερουν καλα τι αγορασαν και γιατι το αγορασαν και κυριως δεν εκατσαν να ασχοληθουν με χιλιες δυο βλακειες που εχουν υποθει για το Wii U ωστε στο τελος να αλαξουν γνωμη και να μην αγορασουν την κονσολα.Επισης συμφωνω και μαυτα που εγραψες για το super mario bros U γιατι πολυ απλα ειπες αυτα που ισχυουν οτι το παιχνιδι ειναι πανευκολο και οτι δεν σε ενθουσιασε και ετσι ειναι γιατι ειναι απλα μια λιγο πιο αναβαθμησμενη εκδοση του new super mario bros που παιξαμε στο Wii.Καλως ηρθες και παλι φιλαρακι.
 
@tabon

Μια χαρα λοιπον! αν θελω κατι πιστεψε με δεν θα ντραπω :D
 
@ajax87

το ίδιο ισχύει και για μένα, δε ντρέπομαι :)

@metalcandyman

το αστείο είναι χωρίς να θέλω να θίξω τους gamers της αμερικής, που όταν έπαιζα mario..έβλεπα συνεχεια σε κάθε πιστα να λένε, ποσο δύσκολη είναι αυτή και ποσο δύσκολη είναι η άλλη, εκεί καταλαβαίνεις ποιος είναι casual gamer και ποιος όχι, δλδ δε μπορώ να φανταστώ καν πως θα νιώσουν αν παίξουν zelda, έτσι μια καλοπροαίρετη σκέψη, χεχεχε
 
Εγω δυσκολευτικα σε 2 ή 3 πιστες συνολικα σε ολο το παιχνιδι. Βεβαια δεν εχω μαζεψει ολα τα golden coins . (Δεν θεωρω τον εαυτο μου Hardcore gamer , παιζω λιγες ωρες την εβδομαδα επιλεγμενα καινουργια παιχνιδια και Retro games σε emulators )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η square enix εκανε λαθος που κυκλοφορησε το DQX και στο Wii.Mπορει η αρχικη εκτιμηση της να ηταν σωστη γιατι το κυκλοφορησε σε μια κονσολα με πολυ μεγαλη βαση χρηστων οπως ειναι το Wii αλλα εκανε τον πολυ κοσμο να χασει τον ενθουσιασμο του για την εκδοση του Wii U που στην ουσια θα ειναι το ιδιο πραγμα με ελαχιστες βελτιωσης απλα με την προσθηκη του Wii U gamepad.Eπισης και ειναι προσωπικη μου γνωμη πιστευω οτι εκανε λαθος που εφτιαξε το παιχνιδι σαν MMORPG και δεν ειναι οι ιαπωνες για πολλα πολλα πειραματα γιατι μονο εκει το κυκλοφορησε στην ουσια.Αν το εκανε κανονικο μη online rpg θα ξεσκιζε.Εδω το Remake του Dragon Warrior VII για το 3DS πουλησε 1 εκκατομυριο κομματια της δυο πρωτες μερες κυκλοφοριας του.Ελπιζω και ευχομαι καταρχην να δουμε το DQX στο Wii U και σε ευρωπη και σε αμερικη και το παιχνιδι να τα παει τελεια.Αν περιμενουν μονο απο ιαπωνια δυσκολα τα βλεπω τα πραγματα.
 
Εγω χωρις να εχω ασχοληθει με τα Dragon Quest γενικοτερα (λιγο καποια του snes εχω παιξει) συμφωνω οτι ειναι λαθος που το αλαξανε τοσο πολυ και το εκαναν MMORPG , βεβαια εξακολουθω να πιστευω οτι στην Ιαπωνια θα πουλησει μονο και μονο απο το ονομα. Αμα ηταν κανονικο rpg ισως σκεφτομουνα να ασχοληθω αλλα σαν MMORPG δυσκολα , εκτος αν μπορεις να παιζεις και offline και εχει καποια ιστορια.
 
Γιαννη το DQX κυκλοφορησε στο Wii στην ιαπωνια στης 2 αυγουστου και μεχρι σημερα εχει πουλησει 700.000 κομματια το οποιο ειναι πολυ μικρο νουμερο.Οι ιαπωνες εχουν ερωτα με την σειρα DQ και ειναι η κορυφαια σειρα RPG στην ιαπωνια και ειχαν φτασει καποτε στο σημειο εποχης snes μιλαω να ψηφησουν νομο ωστε η πρωτη μερα κυκλοφοριας του να ειναι κυριακη γιατι οταν ηταν καθημερινες την κοπανουσαν ολοι απο της δουλειες και περιμεναν σε ουρες χιλιομετρων να αγορασουν το παιχνιδι.Αν ηταν μονο απο το ονομα θα εκανε πολυ μεγαλες πωλησης το παιχνιδι αλλα δεν ειναι μονο αυτο.Απλα πολλους τους ξενισε οτι ειναι online και οι υποληποι το περιμενουν στο Wii U.Θα ειναι τεραστιο λαθος να μην το κυκλοφοσησουν σε ευρωπη και αμερικη παρα μονο ιαπωνια.
 
Νομιζεις δηλαδη οτι θα εχει κοινο στην Ευρωπη και στην Αμερικη το συγκεκριμενο παιχνιδι αν οπως λες οι Ιαπωνες που ειναι πορωμενοι με την σειρα δεν του εδωσαν τοση σημασια;; (Δεν ειχα δει τις πωλησεις του στο Wii , αν και πιστευω οτι αρκετοι θα περιμενουν την εκδοση του Wii U )

Βαλε οτι θα χρειαστουν εξοδα μεταφρασης και μεταγλωτισης(ειναι και αυτη η Βλακεια , 1000 φορες προτιμω Ιαπωνικη φωνη με υποτιτλους)
 
Φυσικα και το νομιζω γιατι πολυ απλα για ολους αυτους θα ειναι ενα ακομα MMORPG και οπως παιζουν lineage και διαφορα αλλα θα παιξουν και αυτο.Δεν γεινεται ενα Remake για το 3DS να πουλαει σε 2 μερες 1 μυριο κομματια και ενα ολοκαινουργιο DQ να πουλαει σε 7,8 μηνες απο την μερα που κυκλοφορησε μεχρι σημερα 700 χιλιαδες κομματια.Δεν τους αρεσε το online και αρκετοι το περιμενουν στο Wii U.
 
Τα Lineage , WoW , Guild Wars , Aion και τα λοιπα ειναι στο PC τα περισσοτερα εχουν γινει Free to Play και λιγοι απο τους Fans του συγκεκριμενου ειδους παιχνιδιων ασχολουντε με κονσολες και γενικα αλλα παιχνιδια! Μακαρι να ερθει και να πουλησει δεν ειμαι κατα , απλα το βλεπω δυσκολο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν ειναι λιγοι οι πολλοι οι fans αυτων των παιχνιδιων και ασχολουνται η οχι με κονσολες και αλλα παιχνιδια δεν μπορουμε να το ξερουμε σε απολυτο βαθμο.Εγω εχω γνωστους πχ πορωμενους με τετοια παιχνιδια που οι 8 στους 10 εχουν ενα σωρο κονσολες και παιζουν και ενα καρο αλλα παιχνιδια διαφορετικου ειδους απο τα online rpgs.Τελως παντων στην τελικη λιγο με νοιαζη εμενα ποιοι θα παιξουν το DQX αλλα να κυκλοφορησει μονο σε ιαπωνια και οχι σε ευρωπη και αμερικη θα ειναι πολυ μεγαλο λαθος που πιστευω οτι δεν θα το κανουν.Μπορει να αργησει οπως εγειναι με το Monster Hunter 3 ultimate αλλα στο τελος θα το κυκλοφορησουν και εκτος ιαπωνιας.
 
Απο την εμπειρια μου επειδη καποτε ειχα ασχοληθει και εγω με αυτα οι περισσοτεροι "συμπαικτες"¨να το πω δεν ασχολιοντουσαν με κατι αλλο , λογω οτι ειναι εθιστικα και δεν σου αφηνουν περιοθωρια για αλλα πραγματα (Γενικα μιλαω για το μεγαλυτερο ποσοστο). Mην μπαινουμε τωρα σε αλλα θεματα , μακαρι να ερθει .

Το Monster Hunter Ultimate το περιμενω και θα δωσω μια ευκαιρια ακομα σε αυτην την σειρα μετα το Wii.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tην δευτερα κυκλοφορει στην Aμερικη το Lego city undercover για το Wii U ενω εμεις θα περιμενουμε μεχρι της 28 μαρτιου για να το εχουμε στα χερια μας.Οπως φαινεται το συγκεκριμενο παιχνιδι παει την σειρα Legο ενα τουλαχιστων επιπεδο παραπανω σε ολους τους τομοις και εχει αποσπασει εξαιρετικα Reviews οπως πχ του Eurogamer που του εχει δωσει 9/10.Επισης μια καλη μαγκια ειναι οτι υπαρχει και ενα off game πρωτοτυπο DLC γιαυτο το παιχνιδι το οποιο μπορουμε να αγορασουμε απο τα καταστηματα που πουλανε παιχνιδια Lego.Αγοραζοντας δηλαδη το σετ 60007 High Speed Chase της LEGO εκτος απο τα παιχνιδια Lego που υπαρχουν θα βρουμε και εναν κωδικο που τον βαζουμε στο παιχνιδι και ξεκλειδωνουμε διαφορες μυστικες αποστολες.Προσωπικα το θεωρω πολυ καλο και πρωτοτυπο σαν ιδεα.

To παρακατω βιντεο δειχνει 18 λεπτα gameplay του παιχνιδιου.

 
Η NINTENDO επαναφερει το ονομα Eternal Darkness.Άν θα ειναι Remake η καποιο ολοκαινουργιο παιχνιδι δεν το ξερουμε ακομα και θα φανει στην πορεια αυτο.Εξαιρετικα νεα παντως γιατι το Eternal Darkness του Game Cube ειναι απο τα κορυφαια παιχνιδια τρομου που εχουν κυκλοφορησει.

http://mii-gamer.com/2013/03/16/nintendo-news-eternal-darkness-trademarked-renewed-again/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
metalcandyman είπε:
Η NINTENDO επαναφερει το ονομα Eternal Darkness.Άν θα ειναι Remake η καποιο ολοκαινουργιο παιχνιδι δεν το ξερουμε ακομα και θα φανει στην πορεια αυτο.Εξαιρετικα νεα παντως γιατι το Eternal Darkness του Game Cube ειναι απο τα κορυφαια παιχνιδια τρομου που εχουν κυκλοφορησει.
http://mii-gamer.com/2013/03/16/nintendo-news-eternal-darkness-trademarked-renewed-again/
Πολυ καλα νεα! Μακαρι να μαζεψει την παλια ομαδα και να δουμε ενα κανα sequel! ;)
 
Πίσω
Μπλουζα