Wii U [Nintendo's Next Console]

pooky(1) είπε:
Ώρα για εντυπώσεις από τη κονσόλα μετά από μερικές μέρες χρήσης λοιπόν:
4). Zombie U. To δανείστηκα από φίλο. Εξαιρετικός χειρισμός με το pad, αλλά το παιχνίδι σπαστικό μέχρι αηδίας. Αισχρό το ότι μαζοχίζεσαι με διακόσιους αιχθρούς δίλπα σου και όταν χάσεις ξεκινάς από safe house, μπορούσαν να το είχαν κάνει διαφορετικά, κάπου με τσάντισε όπως και το φίλο από τον οποίο δανείστηκα το παιχνίδι. Θα το αγοράσω λοιπόν; Φυσικά, στο 15άευρο μεταχειρισμένο.

Δεν έχω πάρει άλλα παιχνίδια στο Wii U λόγω του ότι έχω δώσει όλο σχεδόν το βάρος στην Playstation 2 συλλογή μου (σήμ

Αυτά.
Έχει πλάκα πως μερικές φορές το "σκουπίδι" του άλλου για κάποιον άλλον είναι ο "θησαυρός" του. Το παιχνίδι έχει τη λογική του gameplay όπως πχ Dark Souls. Ζητά από σένα την απόλυτη προσοχή σου. Είναι Survival Horror και το εννοεί. Επίσης αυτό που λες για το Safe house. Δεν ξέρω πόσο ασχολήθηκες αλλά υπάρχουν διάφορα manholes σε διάφορα σημεία του παιχνιδιού που κάνουν την μετακίνησή σου παιχνιδάκι στα σημεία που θες να φτάσεις. Το gameplay του είναι καταπληκτικό, κάτι σχόλια που είχα διαβάσει ότι τα γραφικά είναι επιπέδου PS2 είναι τουλάχιστον ανυπόστατα και πολύ χαίρομαι που δεν είχα παρασυρθεί και τελικά δεν ακύρωσα την ZombieU έκδοση. Ένα από τα καλύτερα παιχνίδια που έχω παίξει τα τελευταία χρόνια. Επιτέλους Survival Horror.
 
Fred Madison είπε:
Έχει πλάκα πως μερικές φορές το "σκουπίδι" του άλλου για κάποιον άλλον είναι ο "θησαυρός" του. Το παιχνίδι έχει τη λογική του gameplay όπως πχ Dark Souls. Ζητά από σένα την απόλυτη προσοχή σου. Είναι Survival Horror και το εννοεί. Επίσης αυτό που λες για το Safe house. Δεν ξέρω πόσο ασχολήθηκες αλλά υπάρχουν διάφορα manholes σε διάφορα σημεία του παιχνιδιού που κάνουν την μετακίνησή σου παιχνιδάκι στα σημεία που θες να φτάσεις. Το gameplay του είναι καταπληκτικό, κάτι σχόλια που είχα διαβάσει ότι τα γραφικά είναι επιπέδου PS2 είναι τουλάχιστον ανυπόστατα και πολύ χαίρομαι που δεν είχα παρασυρθεί και τελικά δεν ακύρωσα την ZombieU έκδοση. Ένα από τα καλύτερα παιχνίδια που έχω παίξει τα τελευταία χρόνια. Επιτέλους Survival Horror.
Συμφωνω απολυτα.Σε 6 γραμμες τα ειπες ολα.
 
Το πήρα σήμερα απο γνωστό παιχνιδάδικο με έκπτωση 20•/• που ίσχυε για όλες τις αγορές. Εντυπώσεις σύντομα.
 
@ Olorin: Και να φανταστείς ότι τα έχω όλα στο 360!!!! Ναι 5 είναι παρασύρομαι από τον αριθμό!

@ Fred: Το δανείστηκα το παιχνίδι και δεν το έψαξα και πάρα πολύ. Γενικά δεν θέλω να κρατάω πράγματα που δεν μου ανήκουν ούτε δευτερόλεπτο και το είδα στα πεταχτά. Χαίρομαι που είναι διαφορετικά τα πράγματα αλλά με τη συλλογή μου να είναι αλλού προσανατολισμένη δεν θα αρχίσω να σκορπάω 60άρια σε καινούργια παιχνίδια του U αυτή τη στιγμή, τη κονσόλα τη χρησιμοποιώ κυρίως σαν αναβαθμισμένο Wii μια και εκεί τα exclusives που κυνηγάω έχουν αρχίσει να μαζεύονται πολλά σε αριθμό. Τα παιχνίδια που σε κάθε κονσόλα είναι αποκλειστικότητες και κυκλοφορούν σε πολλά αντίτυπα με μαθηματική ακρίβεια πέφτουν σε τιμή πολύ σύντομα και βρίσκονται πανεύκολα. Για παράδειγμα εχθές πήρα το Yakuza Dead souls στο PS3 σφραγισμένο για 10 ευρώ από μαγαζί εδώ στην Αθήνα και το τελευταίο Zelda για Wii complete σε mint condition για 12,99.

Δεν βιάζομαι! :D
 
pooky(1) είπε:
@ Olorin: Και να φανταστείς ότι τα έχω όλα στο 360!!!! Ναι 5 είναι παρασύρομαι από τον αριθμό!
@ Fred: Το δανείστηκα το παιχνίδι και δεν το έψαξα και πάρα πολύ. Γενικά δεν θέλω να κρατάω πράγματα που δεν μου ανήκουν ούτε δευτερόλεπτο και το είδα στα πεταχτά. Χαίρομαι που είναι διαφορετικά τα πράγματα αλλά με τη συλλογή μου να είναι αλλού προσανατολισμένη δεν θα αρχίσω να σκορπάω 60άρια σε καινούργια παιχνίδια του U αυτή τη στιγμή, τη κονσόλα τη χρησιμοποιώ κυρίως σαν αναβαθμισμένο Wii μια και εκεί τα exclusives που κυνηγάω έχουν αρχίσει να μαζεύονται πολλά σε αριθμό. Τα παιχνίδια που σε κάθε κονσόλα είναι αποκλειστικότητες και κυκλοφορούν σε πολλά αντίτυπα με μαθηματική ακρίβεια πέφτουν σε τιμή πολύ σύντομα και βρίσκονται πανεύκολα. Για παράδειγμα εχθές πήρα το Yakuza Dead souls στο PS3 σφραγισμένο για 10 ευρώ από μαγαζί εδώ στην Αθήνα και το τελευταίο Zelda για Wii complete σε mint condition για 12,99.

Δεν βιάζομαι! :D
Απόλυτα κατανοητό και πολύ καλά κάνεις :)

Εγω δεν κομένταρα την άποψή σου περί την τακτική σου συλλογής/απόκτησης παιχνιδιών αλλά την άποψή σου που εξέφρασες για

τον συγκεκριμένο τίτλο. :)
 
Ναι το κατάλαβα! Και φυσικά πολύ καλά έκανες και σχολίασες την άποψή μου γιατί και εγώ δεν είχα καταλάβει ότι υπάρχει αυτό το στοιχείο στο παιχνίδι!

Ο φίλος από τον οποίο δανείστηκα το παιχνίδι (βασικά ήρθε σπίτι με το παιχνίδι και το πήρε πάλι πίσω) δεν είναι extreme gamer ήθελε να δει το πως έχω συνδέσει τις κονσόλες στον ενισχυτή για να πάρει μαι ιδέα για το πως θα στήσει τις δικές του. Έχει PS3 και Wii U. Γενικά όπως δεν θέλω με τη καμία να δανείζω παιχνίδια ούτε να αγγίζουν άσχετοι τα μηχανήματά μου όταν δεν είμαι παρών, έτσι δεν θέλω να έχω τίποτε στη κατοχή μου που ανήκει σε άλλον.

Προβλέπω γύρω στο Πάσχα να έχουμε τη πρώτη φουρνιά μεταχειρισμένων, με τις τιμές να πέφτουν στο επίπεδο που θέλω σε κανένα χρόνο. Φυσικά με την έλευση των καινούργιων Xbox περιμένω τρελή πτώση στις τιμές του 360 αλλά και του U μια και η μεγάλη μάζα καταναλωτών θα στραφεί στις νέες κονσόλες και θα ξεχάσει μονομιάς τις παλιές, ενώ (όπως συζητούσαμε και με το Maddog τις προάλες) θα περάσει καμιά 10ετία που οι σημερινοί πιτσιρικάδες θα αρχίσουν να νοσταλγούν τα "παλιά" και θα μπουν στο παιχνίδι της συλλογής, εξαιρετικά πολύς χρόνος για εμένα να μαζέψω τεράστιες ποσότητες τίτλων. Κάτι παρόμοιο με τη φάση του PS2 αυτή τη στιγμή.
 
Το ZombiU, από το λίγο που είδα στην έκθεση δεν με εντυπωσίασε αλλά μόνο και μόνο που συγκρίθηκε με το Dark Souls και βγήκε το πόρισμα ότι υπάρχουν ομοιότητες, πείστηκα να το δω κι εγώ καλύτερα όταν μου δοθεί η ευκαιρία.
 
Imgema είπε:
Το ZombiU, από το λίγο που είδα στην έκθεση δεν με εντυπωσίασε αλλά μόνο και μόνο που συγκρίθηκε με το Dark Souls και βγήκε το πόρισμα ότι υπάρχουν ομοιότητες, πείστηκα να το δω κι εγώ καλύτερα όταν μου δοθεί η ευκαιρία.
Γειά σου κοντογείτονα. Το ZombiU δεν είναι παιχνίδι που μπορείς να εκτιμήσεις μέσα σε μια έκθεση με βαβούρα, στριμώγματα κλπ. Θέλει να το παίξεις με κλειστά τα φώτα, δυνατά τον ήχο και την απόλυτη προσήλωσή σου... :)
 
Fred Madison είπε:
Γειά σου κοντογείτονα. Το ZombiU δεν είναι παιχνίδι που μπορείς να εκτιμήσεις μέσα σε μια έκθεση με βαβούρα, στριμώγματα κλπ. Θέλει να το παίξεις με κλειστά τα φώτα, δυνατά τον ήχο και την απόλυτη προσήλωσή σου... :)
Γεια σου και σένα.

Σίγουρο είναι αυτό που λες, δεν χωράει αμφιβολία. Απλά στην έκθεση αυτό που είδα και με χάλασε λίγο ήταν τα διάφορα εικονίδια που σου έβγαζε στην οθόνη του στιλ "σημάδεψε το pad στην οθόνη" ή "κοίτα στην οθόνη του pad" και άλλα τέτοια. Αυτού του είδους τα prompts πάντα με ενοχλούν σε όλα τα παιχνίδια που τα έχουν. Εκτός και αν βγαίνουν για μία μόνο φορά σε κάποιο tutorial για να μάθεις το παιχνίδι, αλλά δεν μου φάνηκε αυτό που έβλεπα για tutorial. Μετά σκέφτηκα ότι μπορεί και να μην είναι η τελική έκδοση. Πάντως σίγουρα θα το δω το παιχνίδι καλύτερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οτι και να κανει η NINTENDO στο θεμα των Updates δικαιολογειται απολυτα.Πρωτον γιατι μολις κυκλοφορησε η κονσολα ενα μηνα εκλεισε πριν δυο μερος ειναι κατι το καινουργιο και λογικο να χρειαζεται καποιες βελτιωσεις και δευτερον γιατι μπορει η NINTENDO να ειναι κορυφη σε ολα και να ειναι η μοαδικη εταιρια που αξιζει να βρισκεται στον χωρο των videogames αλλα σε καποια πραγματα ειναι και αυτη απειρη.
 
δεν νομιζω οτι τοσο κακο αυτο.Ισα ισα.Αν δλδ δεν κανανε τα update και η κονσολα ειχε αυτα τα θεματακια τοτε ΟΟΟΟΟΛΟΙ θα βγαινανε και θα ελεγαν"καλα γιατι η nintendo δεν κανει ενα Update για να διορθωση αυτα τα προβληματα" Ολα αυτα για να βελτιωσουν την διεπαφη αναμεσα σε χρηστη/κονσολα ειναι αναγκαια στην εποχη μας οπου οι κονσολες εκτος απο παιχνιδομηχανες ειναι και ενα σωρο αλλα(chat,online shopping,φραπεδιερες κτλ)
 
Δεν είμαι φαν της Σόνυ, αλλά γιατί όταν έβγαιναν updates είτε για το firmware είτε για τα παιχνίδια, όλοι έπεφταν πάνω να τη φάνε ζωντανή και τώρα που κάνει τα ίδια η νιντέντο "Οτι και να κανει η NINTENDO στο θεμα των Updates δικαιολογειται απολυτα"...;
 
Το τι κανουν ολοι και αν γκρινιαζαν για τα updates της sony εμενα δεν με απασχολει.Εγω ουτε γκρινιαζα και ουτε ειπα ποτε κατι γιαυτοτο θεμα.Και επειδη εγω ειπα οτι δικαιολογειται η NINTENDO μιλαω για παρτη μου και οχι για κανεναν αλλον.Εγω την δικαιολωγω απολυτα.
 
Φυσικά και δικαιολογούνται τα updates! Φαντάσου να αγόραζες αυτοκίνητο χωρίς τη δυνατότητα σερβις!

Μέταλ, δεν αναφερόμουνα σε σένα προσωπικά. Έχω διαβάσει και ακούσει πολύ κράξιμο απο (κυρίως νιντεντιανούς) σχετικά με τα updates. Χρησιμοποίησα την πρόταση σου γιατί, απλά, με βόλεψε ;)
 
3 updates σε εναν μηνα δειχνει οτι η κονσολα ηρθε "βιαστικα" στην αγορα.Δεν ειμαι κατα των updates φυσικα αλλα εχουμε και το θεμα του φοβου να κοπει το ρευμα :p (εκτος αν δεν ισχυει πλεον) .
 
To ps3 εκανε βασικα και τακτικα updates ολο τον πρωτο του χρονο στην αγορα. Δεν ειναι κατι κακο ή περιεργο αυτο.
 
Kαλά είναι δυνατόν να διαμαρτύρεται κανείς για τα updates. Software είναι, λογικά σφάλματα θα έχει. Το βρίσκω πολύ θετικό που υποστηρίζει τόσο δυνατά την κονσόλα της η Nintendo.
 
herco είπε:
To ps3 εκανε βασικα και τακτικα updates ολο τον πρωτο του χρονο στην αγορα. Δεν ειναι κατι κακο ή περιεργο αυτο.
Τα updates του Ps3 ηταν για προσθεση features δεν ηταν για fixes.
 
Πίσω
Μπλουζα