Windows & Linux

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Το παρόν thread ξεκίνησε αρχικά από εδώ και λόγω του ενδιαφέροντος του ως θέμα ανεξαρτοποιήθηκε στην πορεία. Στο παραπάνω Link μπορείτε να δείτε τα αρχικά μηνύματα στα οποία απαντάει ο Wally.
δε φταινε οι πολυεθνικες...τι δουλεια τους κανουν...

εμεις τι κανουμε ειναι το θεμα..οπως επισης και αν υπαρχει αντιπροταση σε αυτες.

Αν καταλαβα καλα ο φιλος Tel το παει στα λειτουργικα.

Απο τη στιγμη που στην πιο σοβαρη 'αντιπροταση' που λεγεται Linux για να περασω 3d driver για Gforce4 επρεπε να κανω recomplile τον Kernel - δεν μπορουσα να βρω ενα παιχνιδι να παιξω (το Quake3 που κυκλοφορησε πηγε δυστυχως απατο...οποτε οι εταιρειες πηραν γραμμη οτι δεν υπαρχει ψωμι στο Linux) - και ακομα και το Mame δεν υποστηριζεται πλεον...εεε υπαρχει problemo!

Η MS μπορει να ειναι οτι ειναι, αλλα εκανε την τεχνολογια προσβασιμη σε καθε χρηστη και βαλαντιο.Εβαλε τον υπολογιστη σε καθε σπιτι.Η μανα μου δεν θα μπορεσει ποτε να στησει sagem f@st 800 του Connex σε SUSE...

Τωρα δεν νομιζω οτι η MS,Nintendo,Sony πιεσαν την ελλ κυβερνηση να απαγορευσει τα arcades.They couldn't care less...

Εγω θεωρω οτι καταργηθηκαν λογω αγραμματοσυνης,ασχετοσυνης και τεμπελιας των υπευθυνων
 
telamonas.stokos είπε:
Ποιοι υπουργοι του κρατους αυτου βγηκαν φωτογραφια αγκαλια με τον ιδιοκτητη της εταιρειας αυτης ?
Αρχηγέ, το αν βγήκαν η όχι φωτογραφία είναι άσχετο με το αν θα έμπαιναν στην αγορά και της Ελλάδας. Η εισβολή της MS είναι παγκόσμια και απευθύνεται σε κάθε λογής χρήστη. Μην ξεχνάς οτι αν δεν υπήρχε η εν λόγω εταιρία δεν θα ήταν κανείς μας εδώ και θα ανταλλάσαμε απόψεις με σήματα καπνού ή με τηλέγραφο. Ή μήπως πιστεύει κανείς οτι όλοι έχουμε ικανότητα να παίρνουμε customized λειτουργικά και να κάνουμε compile πυρήνες? Πόσο θα μπορούσε να τραβήξει το εν λόγω εγχείρημα? Δεν προχωράω στα θετικά και τα αρνητικά. Απλώς εξήγησε σε ένα νέο χρήστη internet πως θα παίξει το νέο πακέτο ConnX που αγόρασε απο τον Γερμανό σε Linux :p :p :p :p

telamonas.stokos είπε:
Κατα σατανικη συμπτωση (ελα akmaka να γελασεις) η ιδια αυτη εταιρεια διεκδικει την πρωτια στην αγορα home consoles
Όποιος έχει μάτια βλέπει. Δείτε και συγκρίνετε τεχνικά χαρακτηριστικά και πείτε αν είναι άλλος πρώτος. Το gaming σίγουρα δεν είναι γραφικά και frames per second, αλλα τράβα πες το στα "νιάτα" που δεν ξέρουν οτι υπήρχαν παιχνίδια πριν το Doom 3. Το καλό gaming είναι για τους ρομαντικούς (για εμάς ) που παίζουμε το Saboteur σε 8bit με 4 κανάλια ακόμα.

telamonas.stokos είπε:
Ρεζιλια και πουλημενοι θα πει (και ειπε ηδη) καποιος , το θεμα ειναι βεβαια οτι καποιος (καποιοι) τους ψηφιζουν ως τους καλυτερους και ικανοτερους για να κανουν αυτη τη δουλεια.
Αγαπητέ telamona σε ένα post σου προσφάτως, στήριξες την ποιότητα ενός game στις πωλήσεις του παγκοσμίως. I rest my case :diablotin:
 
keeper7k είπε:
Η εισβολή της MS είναι παγκόσμια και απευθύνεται σε κάθε λογής χρήστη. Μην ξεχνάς οτι αν δεν υπήρχε η εν λόγω εταιρία δεν θα ήταν κανείς μας εδώ και θα ανταλλάσαμε απόψεις με σήματα καπνού ή με τηλέγραφο.
Ε οχι φίλε μου οτι θα ανταλλάσαμε απόψεις με σήματα καπνού ή με τηλεγράφο! Εντάξει όντως η ms απευθύνθηκε σε παγκόσμιο επίπεδο χρηστών και πέτυχε με το τρελό μάρκετινγκ αλλά αυτό δεν την κάνει μοναδική. Ειχαν γίνει προσπάθειες και απο άλλες εταιρίες φυσικά σε μικρότερο επίπεδο αλλά όπως είναι γνωστό δεν μπόρεσαν να την συναγωνιστούν.
 
Τώρα εγώ να μιλήσω ή να το αφήσω να περάσει; Wally και keeper ελπίζω να έχετε συννενοηθεί με τον telamona και να μου κάνετε πλάκα έτσι;

Keeper.........μη το πάμε στο flame. Ας μην είμαστε τόσο απόλυτοι σε αυτά που λέμε. Και για να μην είμαι μόνο λόγια. Ναι το Linux ΔΕΝ είναι για όλους. Δεν το επιλέγεις, σε επιλέγει.

@telamonas. Είσαι μεγάλος!!! Είσαι μπροστά. Παρά την ηλικία μου σκύβω και προσκυνώ

...Master

Την επόμενη φορά που θα ακούσω ότι είμαστε εδώ χάρη στη M$ θα πάθω κάνα αμόκ. Μη τα πετάτε έτσι.
 
Η τεχνολογια πρεπει να ειναι για ολους!

Καθε προσπαθεια ελιτισμου με βρισκει αντιθετο!

Η τεχνολογια πρεπει να ειναι προσβασιμη και εκμεταλευσιμη απο τον καθενα αλλα και ικανη να ικανοποιησει τον εξειδικευμενο.

Τεχνολογια που με επιλεγει,δεν ειναι για μενα...
 
OS2 Warp........
 
Wally δεν ήμουν κατανοητός μάλλον. Αλλά ας δούμε αν κατάλαβα καλά τι λες εσύ

Wally είπε:
Η τεχνολογια πρεπει να ειναι για ολους!
Ωραία. Πόσο κάνει το license των windows? Μπορεί να το αγοράσει ένα παιδάκι σε χώρα του 3ου κόσμου;

Ασε το χρήμα στην άκρη να μην το μπερδεύουμε. Το License των windows είναι πιο προσιτό με 210 σελίδες EULA ή του Linux?

Wally είπε:
Καθε προσπαθεια ελιτισμου με βρισκει αντιθετο!
Τότε θα έπρεπε να ήσουν αντίθετος με την M$. Να σου θυμίσω το Microsoft Network που είχε κάνει το 95 γιατί ήθελε να φτιάξει το δικό της internet? Η java δε λέει μια αλλά η δική μας η C# είναι ότι καλύτερο (90% αντιγραφή).

Στο Linux που βρήκες τον ελιτισμό?

Wally είπε:
Η τεχνολογια πρεπει να ειναι προσβασιμη και εκμεταλευσιμη απο τον καθενα αλλα και ικανη να ικανοποιησει τον εξειδικευμενο.
Αυτό το πιάσαμε πιο πάνω. Αμα κλέψεις θα είναι προσβάσιμη. Αμα έχεις λεφτά να αγοράσεις έναν γρήγορο υπολογιστή θα είναι προσβάσιμη. Δες το laptop των 100$ για τα παιδιά του τρίτου κόσμου. Τι είναι πιο προσιτό λοιπόν? Αν εννοείς εύκολο στη μάθηση όλα είναι θέμα γεωγραφικής θέσης. Αν είσαι στη Νιγηρία 14 χρονών και βρεθείς με το Laptop του MIT θα μάθεις Linux και τα windows μετέπειτα θα σου φανούν βουνό. Δες τα Ελληνικά χάλια. Μια νεολαία που χάρη στο RAM και τη διαφήμιση είναι πουλημένη εντελώς. Μετακόμισε βορειότερα τώρα στη Γερμανία. Δες την Mercendes, και τη Siemens τι έχουν στα PCs τους οι εργαζόμενοι. Δες τι έχει το δημόσιο στο Μόναχο. Δες τι γίνεται στη Βενεζουέλα. Όλα είναι θέμα προοπτικής.

Wally είπε:
Τεχνολογια που με επιλεγει,δεν ειναι για μενα...
Πόσες φορές πήγες SM και αγόρασες κάτι γνωστό γιατί λέγε λέγε η διαφήμηση σε έκανε να επιστευτείς και να γνωρίσεις καλύτερα το προιόν. Εσύ τι πιστεύεις. Εσύ έκανες την επιλογή;
 
Φιλε μου keeper για πρωτη φορα απο τοτε που ειμαστε εδω μαζι με τσιτωσες αρκουντως - οχι γιαυτα που γραφεις , αυτα τα αντικρουω και απο το κρεββατι μου - αλλά γιατι άλλα γραφω και σε αλλα απαντας :confused:

Αρχηγέ, το αν βγήκαν η όχι φωτογραφία είναι άσχετο με το αν θα έμπαιναν στην αγορά και της Ελλάδας. Η εισβολή της MS είναι παγκόσμια και απευθύνεται σε κάθε λογής χρήστη. Μην ξεχνάς οτι αν δεν υπήρχε η εν λόγω εταιρία δεν θα ήταν κανείς μας εδώ και θα ανταλλάσαμε απόψεις με σήματα καπνού ή με τηλέγραφο. Ή μήπως πιστεύει κανείς οτι όλοι έχουμε ικανότητα να παίρνουμε customized λειτουργικά και να κάνουμε compile πυρήνες? Πόσο θα μπορούσε να τραβήξει το εν λόγω εγχείρημα? Δεν προχωράω στα θετικά και τα αρνητικά. Απλώς εξήγησε σε ένα νέο χρήστη internet πως θα παίξει το νέο πακέτο ConnX που αγόρασε απο τον Γερμανό σε Linux :p :p :p :p
H ερωτηση ηταν ποιοι Υπουργοι αλλου κρατους βγηκαν φωτο με τον Gates. H παγκοσμια ταση ειναι (και θα πρεπε να το ξερεις ως αμεσα ενδιαφερομενος αφου εξαρτασαι εργασιακα απο αυτην) να αποδεσμευονται οι δημοσιες υπηρεσιες , οι Δημοι , οι Νομαρχιες κλπ απο τις "υπηρεσιες" της M$. Αυτο ισχυει παγκοσμια και καθε μηνα εχουμε νεες προσθηκες στη λιστα με τις χωρες που καταλαβαινουν οτι το εναλλακτικο και ελευθερο λογισμικο ειναι μονοδρομος απεναντι στο "κλειστο" τουνελ της εξαρτησης.

Χρησιμοποιεις λανθασμενα την εννοια του customized - δεν εχει καμια σχεση με τις ολοκληρωμενες και τυποποιημενες λυσεις που προσφερει το OSS.

To compile του πυρηνα γινεται χρονια τωρα και με ενα klik - το κανει ακομα και ενα παιδακι 5 ετων. Παρεπιμτοντως ειναι και η μονη εργασια που χρειαζεται επανεκινηση ενα συστημα με Linux.

To πακετο Connex τουλαχιστον στη Version που το ξερω εγω ειναι ενα windows modem - αντι για μια λυση rooter που θα επρεπε να ηταν - παραταυτα δουλευει κανονικα - check it. Προσθετω οτι τους rooter τους βλεπει το Linux χωρις καν την υπαρξη drivers...native δικτυακη υποστηριξη.

Παντως η απαντηση σου δεν ειχε σχεση με την ερωτηση.

Όποιος έχει μάτια βλέπει. Δείτε και συγκρίνετε τεχνικά χαρακτηριστικά και πείτε αν είναι άλλος πρώτος. Το gaming σίγουρα δεν είναι γραφικά και frames per second, αλλα τράβα πες το στα "νιάτα" που δεν ξέρουν οτι υπήρχαν παιχνίδια πριν το Doom 3. Το καλό gaming είναι για τους ρομαντικούς (για εμάς ) που παίζουμε το Saboteur σε 8bit με 4 κανάλια ακόμα.
Τι σχεση εχει αυτη η απαντηση με την τοποθετηση μου οτι η ιδια εταιρεια που υπογραφει συμβασεις με την κυβερνηση εχει και μερος της αγορας Home consoles ?? Οσο για τα native παιχνιδια του Linux ειναι παρα πολλα αλλα φυσικα δεν περιμενω απο σενα να τα γνωριζεις :diablotin:

Αγαπητέ telamona σε ένα post σου προσφάτως, στήριξες την ποιότητα ενός game στις πωλήσεις του παγκοσμίως. I rest my case :diablotin:
Αυτο ειναι απαντηση σε αυτο που λεω οτι ψηφιζουμε τους πλεον ακαταλληλους για τη διακυβερνηση της χωρας ? :confused:

Απαντησε αν θελεις, για να επανερθω.
 
keeper7k είπε:
Δεν flamάρω, τα ίδια λέμε :thumbup:
Εγώ λέω ότι το Linux σε επιλέγει γιατί ζητάει κάτι από εσένα. Πρέπει να ξεχάσεις αυτά που ήξερες, να αλλάξεις νοοτροπία και να δεις τα πράγματα από μια άλλη πλευρά. Αν κατασταλάξεις σε κάτι σαν κι αυτά

--Ελεύθερη πληροφορία και η διανομή της

--Κατάργηση των πατεντών και ευρεσιτεχνιών

--Ελευθερία έκφρασης μέσα από συλλογική ανάπτυξη όσο αφορά την τεχνολογία, τέχνη και πολιτισμό

... τότε ΙΣΩΣ να ξεκινάμε μιλάμε για το ίδιο
 
Η τεχνολογια πρεπει να ειναι για ολους!Καθε προσπαθεια ελιτισμου με βρισκει αντιθετο!

Η τεχνολογια πρεπει να ειναι προσβασιμη και εκμεταλευσιμη απο τον καθενα αλλα και ικανη να ικανοποιησει τον εξειδικευμενο.

Τεχνολογια που με επιλεγει,δεν ειναι για μενα...

ΑΥΤΟ το πραγμα το εγραψε ανθρωπος που εξαρταται απο την M$ για να επιβιωσει ?

................................

και περιμενω απαντηση απο τον keeper ?

Shock.....τα χω χασει.....
 
Γιατί έχουμε μπλέξει λίγο τα μπούτια μας. Δεν κάνουμε κόντρα πιανού είναι καλύτερο (άλλο μου έρχεται στο μυαλό αλλά δε μπορώ να το γράψω).

-ΜΗΝ συγκρίνετε Linux και Windows σε τεχνικό επίπεδο

-ΜΗΝ συγκρίνετε Linux και Windows σε ευκολία χρήσης

-ΜΗΝ συγκρίνετε Linux και Windows όσον αφορά ομορφότερο desktop

-ΜΗΝ συγκρίνετε Linux και Windows σε εγκατεστημένη βάση

-- και για να μην το κουράζω μην συγκρίνετε ανόμοια πράγματα.

Δείτε το πράγμα από άλλη μεριά. Το ένα μας προετοιμάζει για ένα καλύτερο μέλλον. Ενα μέλλον που θα είμαστε κερδισμένοι, και το άλλο για ένα μέλλον που ΔΕΝ θα μας ανήκει τίποτα, όλα θα είναι κάτω από μια άδεια χρήσης και θα πληρώνουμε τα πάντα. Για να δημιουργήσουμε κάτι θα πρέπει να δούμε αν κάποιος έχει τα δικαιώματα αυτού που σκεφτήκαμε και πάει λέγοντας...

Η Apple κάποτε είχε ένα μοτο.

THINK DIFFERENT
 
Μην το παμε στο κλεψιμο.Δεν χρειαζεται να ακαλυπτεις τον τροχο καθε φορα.Και το linux ενα unix ειναι.

Επισης οι ρομαντισμοι και ο ιδεαλισμος δεν εχει καμμια σχεση με τη Siemens και την Mercedes που αναφερεις ως λαμπερο παραδειγμα, μιας και καθε μηνα αφηνουν οικογενειες στο δρομο για να τους βγουν τα business plan.

Eμενα με ενδιαφερει το "προσβασιμον" στη τεχνολογια και η υποστηριξη.

Μιας και εθιξες το θεμα των κονσολων θα σου πω την εμπειρια μου με την M$.Οσοι ειχαμε αγορασει το xbox στο launch,οταν κατεβηκε η τιμη η Μ$ μας εστειλε games και accesories της αρεσκειας μας που υπερσκελιζαν τη χασουρα μας απο την πτωση της τιμης.Στο 360 σε οσους ειχε προβλημα ερχοταν courier σπιτι,το παραλαμβανε σε ειδικο κουτι και στο επεστρεφε μετα απο μια εβδομαδα.

Ακουγεται παιδικο αλλα φανερωνει ενα dedication στον ΠΕΛΑΤΗ.

Στο linux δεν υπαρχουν πελατες αλλα δεν υπαρχει και υποστηριξη που να συγκρινετε με αυτη της κακιας Μ$

Λογικο το ΜΙΤ να βαλει Linux στα μηχανακι,πονηρο απο πλευρας M$ να δωσει δωρεαν Windows στην Κινα (αλλα ανεξαρτητως ελατηριων,ωφελησε τους επισης εξαθλιωμενους 2 δις κινεζους)

Γιατι το linux δεν γινεται φιλικοτερο?

Γιατι δεν προσφερει εργαλεια αντιστοιχα της ms ωστε να βγουν εφαμιλες εφαρμογες και να μπορει ο bedroom coder να φτιαξει εναν π.χ emulator χωρις να του βγει ο Χριστος?
 
telamonas.stokos είπε:
Αυτο ισχυει παγκοσμια και καθε μηνα εχουμε νεες προσθηκες στη λιστα με τις χωρες που καταλαβαινουν οτι το εναλλακτικο και ελευθερο λογισμικο ειναι μονοδρομος απεναντι στο "κλειστο" τουνελ της εξαρτησης.
Η απάντηση μου δεν πήγαινε στο που πάει το πράμα, αλλά στο πώς έφτασε εδώ. Εδώ που είμαστε και κάνουμε ποστ χαρούμενοι, δεν είμαστε λογω Linux ή Macintosh ή οτιδήποτε άλλο. Δεν είμαι αντίθετος με το ανοιχτό λογισμικό, ούτε με τα ελεύθερα λειτουργικά. Για την ιστορία μιλάω ( άρα είμαι μέσα στο θέμα )

telamonas.stokos είπε:
Χρησιμοποιεις λανθασμενα την εννοια του customized - δεν εχει καμια σχεση με τις ολοκληρωμενες και τυποποιημενες λυσεις που προσφερει το OSS.
ΟΚ, εννοούσα customizable :p

telamonas.stokos είπε:
To compile του πυρηνα γινεται χρονια τωρα και με ενα klik - το κανει ακομα και ενα παιδακι 5 ετων. Παρεπιμτοντως ειναι και η μονη εργασια που χρειαζεται επανεκινηση ενα συστημα με Linux.
To πακετο Connex τουλαχιστον στη Version που το ξερω εγω ειναι ενα windows modem - αντι για μια λυση rooter που θα επρεπε να ηταν - παραταυτα δουλευει κανονικα - check it. Προσθετω οτι τους rooter τους βλεπει το Linux χωρις καν την υπαρξη drivers...native δικτυακη υποστηριξη.
Το γεγονός οτι μπορεί να είναι καλύτερο και σταθερότερο σαν λειτουργικό, δεν το έχω αντικρούσει πουθενά. Απλά αναφέρω και ξαναναφέρω που κολλάω με το πράμα σας (βλέπε Sagem)

telamonas.stokos είπε:
Παντως η απαντηση σου δεν ειχε σχεση με την ερωτηση.
Βιάστηκες να μιλήσεις :p

telamonas.stokos είπε:
Τι σχεση εχει αυτη η απαντηση με την τοποθετηση μου οτι η ιδια εταιρεια που υπογραφει συμβασεις με την κυβερνηση εχει και μερος της αγορας Home consoles ?? Οσο για τα native παιχνιδια του Linux ειναι παρα πολλα αλλα φυσικα δεν περιμενω απο σενα να τα γνωριζεις :diablotin:
Μεγάλη κουβέντα ο συσχετισμός των Home Consoles με τα PCια. Επιφυλάσσομαι για μελοντική κουβέντα επ'αυτού. Και, ναι, δεν έχει σχέση η απάντηση μου.

telamonas.stokos είπε:
Αυτο ειναι απαντηση σε αυτο που λεω οτι ψηφιζουμε τους πλεον ακαταλληλους για τη διακυβερνηση της χωρας ?
Το "για τη διακυβερνηση της χωρας" το γράφεις σε αυτό το post, και όχι πριν. Αυτό που άφησες να εννοηθέι ήταν η "ψήφος" του κόσμου προς την ΜS και όχι οι εκλογές (ή τουλάχιστον αυτό κατάλαβα)

ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ:

telamonas.stokos είπε:
Φιλε μου keeper για πρωτη φορα απο τοτε που ειμαστε εδω μαζι με τσιτωσες αρκουντως - οχι γιαυτα που γραφεις , αυτα τα αντικρουω και απο το κρεββατι μου
Έπρεπε να τσιτώσεις γιατι αλλιώς δεν περνάμε καλά :p

Όσο για την ατάκα δεν έχω να πώ τίποτα ...... Respect!!!! :D :D :D :D
 
Να επέμβω για λίγο στη συζητησούλα σας...Θα συνιστούσατε σε κάποιον που δεν ξέρει απο linux να το βάλει σαν λειτουργικό; Το είχαμε κάνει λίγο στην σχολή μαζί με το Unix αλλά δεν θυμάμαι τίποτα. Θα τα καταφέρω αν βγάλω τα windows και βάλω αυτο;Είμαι έξυπνο κορίτσι!!
 
Eμενα με ενδιαφερει το "προσβασιμον" στη τεχνολογια και η υποστηριξη.Μιας και εθιξες το θεμα των κονσολων θα σου πω την εμπειρια μου με την M$.Οσοι ειχαμε αγορασει το xbox στο launch,οταν κατεβηκε η τιμη η Μ$ μας εστειλε games και accesories της αρεσκειας μας που υπερσκελιζαν τη χασουρα μας απο την πτωση της τιμης.Στο 360 σε οσους ειχε προβλημα ερχοταν courier σπιτι,το παραλαμβανε σε ειδικο κουτι και στο επεστρεφε μετα απο μια εβδομαδα.

Ακουγεται παιδικο αλλα φανερωνει ενα dedication στον ΠΕΛΑΤΗ.

Στο linux δεν υπαρχουν πελατες αλλα δεν υπαρχει και υποστηριξη που να συγκρινετε με αυτη της κακιας Μ$
Το ειχες πληρωσει ομως το xbox !

Και φανταζομαι καταλαβαινεις οτι αυτο το εκανε η Μ$ για να παραμεινει στην αγορα.

Και φανταζομαι οτι ξερεις οτι μπηκε μεσα 1 δις $ με το xbox.

Και θα θελα να ξερεις οτι μπορεις αυτη τη στιγμη να παρεις ενα τηλεφωνο , να στειλεις ενα email , να γραψεις ενα γραμμα και να παραλαβεις ΟΣΑ λειτουργικα Linux θες χωρις καμια (μα καμια) χρεωση. Με τη συσκευασια τους και με online δωρεαν υποστηριξη.

Αυτο ειναι dedication, wally ...

Και κατι ακομα...μην φερνεις τον εαυτο σου διπλα στους απλους χρηστες των windows.

Αν βαλουμε στην εταιρεια μου windows - θα φερουμε και καποιον για να το υποστηριξει και να κανει service οποτε παραστει αναγκη. Αυτο ακριβως θα συμβει και στην περιπτωση που θα βαλουμε Linux. Δεν προκειται να βαλει χερι κανεις απλος χρηστης. Η απλοτητα και η ανεση χρησης των windows ειναι ενας μυθος μολις τα πραγματα γινουν πιο δυσκολα και παιζουν υποθετικες ζημιες εκατομυριων.
 
ναι το ειχα πληρωσει και ναι μπηκε μεσα η MS αφου προσφερει hardware στο 1/4 της αξιας του.(φυσικα οχι για την καλη της την καρδια).

Παρολα αυτα ως κονσολο-πελατης :D με συμφερει να αγοραζω απο το καλυτερο deal. ;)

Παντως το ubuntu εδω και 4 μηνες το περιμενω. :)

Για σταθεροτητα να το συζητησουμε αλλα για συντηρηση..ΕΛΕΟΣ!
 
Wally είπε:
Μην το παμε στο κλεψιμο.Δεν χρειαζεται να ακαλυπτεις τον τροχο καθε φορα.Και το linux ενα unix ειναι
Μα εσύ μίλησες για πρόσβαση στην τεχνολογία. Αν για σένα ο κόσμος αρχίζει και τελειώνει "εις την Δύσην" κάνεις λάθος.
Wally είπε:
Επισης οι ρομαντισμοι και ο ιδεαλισμος δεν εχει καμμια σχεση με τη Siemens και την Mercedes που αναφερεις ως λαμπερο παραδειγμα, μιας και καθε μηνα αφηνουν οικογενειες στο δρομο για να τους βγουν τα business plan.
Μα δεν είπα ότι αυτές είναι καλές εταιρείες και οι άλλες δεν είναι. Άλλο είναι το θέμα μας ξαναδιάβσαε το σχόλιο μου
Wally είπε:
Eμενα με ενδιαφερει το "προσβασιμον" στη τεχνολογια και η υποστηριξη.
Πάλι έχεις χάσει το δάσος. Αλλά αν θες να μιλήσουμε για υποστήριξη να μιλήσουμε. Τα cvs του gnu και του Linux είναι ανοιχτά. Στη M$ είναι;Πόσο χρόνο θέλει να διορθώσει ένα bug και να βγάλει patch? Έχεις ζητήσει από τη Redhat (αφού θες να βλέπεις εταιρεία απέναντι σου) υποστήριξη και δεν είχες;
Wally είπε:
Μιας και εθιξες το θεμα των κονσολων ...
Δεν μίλσα καθόλου για κοσνόλες
Wally είπε:
Ακουγεται παιδικο αλλα φανερωνει ενα dedication στον ΠΕΛΑΤΗ.
Πελάτη μου πριν από πελάτης είσαι και άνθρωπος. ΜΗΝ το ξεχνάς αυτό. Εσύ μιλάς για προιόντα και target group, πελάτες και τα συναφή. Στα προηγούμενα μου mail σου μίλησα για ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ. Είμαστε σίγουροι ότι μιλάμε για το ίδιο θέμα;
Wally είπε:
Στο linux δεν υπαρχουν πελατες αλλα δεν υπαρχει και υποστηριξη που να συγκρινετε με αυτη της κακιας Μ$
Άντε πάλι. Αμάθεια και FUD συνδιασμός που σκοτώνει. ΝΑΙ υπάρχουν πελάτες αν αγοράσεις από κάποια εταιρεία που φτιάχνει distributions. ΝΑΙ αν αγοράσεις από τη redhat θα έχεις υποστήριξη από την Redhat. Και ΝΑΙ, ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗ Redhat όταν δούλευα σε μια μεγάλη εταιρεία (αν θες τα λέμε από κοντα), και ΝΑΙ η υποστήριξη ήταν αυτή που περίμενες από μια μεγάλη εταιρεία. (Ουσιαστικά αγοράζεις την υποστήριξη)
Wally είπε:
Λογικο το ΜΙΤ να βαλει Linux στα μηχανακι,πονηρο απο πλευρας M$
Φυσικά και είναι λογικό. Αλλά όχι για τους λόγους που λες εσύ. Το μηχανάκι είναι πολύ underpowered για τα windows + license (OXI TO ΚΟΣΤΟΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΙΔΟΣ)

Wally είπε:
να δωσει δωρεαν Windows στην Κινα (αλλα ανεξαρτητως ελατηριων,ωφελησε τους επισης εξαθλιωμενους 2 δις κινεζους)
Τώρα δουλευόμαστε μεταξύ μας. Φυσικά και θα το έδινε δωρεάν για να μπει σε μια τέτοια αγορά. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχεις καταλάβει το απλό πράγμα.ΔΕΝ είναι το ίδιο πράγμα το δωρεάν με ελεύθερο.
 
Αμάθεια και FUD συνδιασμός που σκοτώνει
εκανα edit αυτο που εγραψα για τη διατηρηση του ηπιου κλιματος και μονο, αλλα προσεχε λιγο πως εκφραζεσαι
 
Πίσω
Μπλουζα