Windows Vista

AEON

Retromaniax Founder
Διαχειριστές
Joined
6 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.797
Αντιδράσεις
1.769
Πέρασα εχθές την final RTM έκδοση (Ultimate Edition) στο laptop της Ladyhawke - Pentium M 2.13GHz, 1GB Ram, ΑΤΙ Χ800ΧΤ - και τολμώ να πω ότι με έχουν ξελιγώσει. Πολύ καλύτερα από ότι τα περίμενα!

Αν και γενικά (επι)κριτικός προς την Micro$oft τολμώ να παραδεχτώ ότι αυτήν την φορά έχουν κάνει πολύ προσεγμένη δουλειά σε όλα τα επίπεδα.

Περισσότερες πληροφορίες καθώς τα "ξεψαχνίζω"...
 
Εγώ έχω τα RC1 και όπως είπα και σε άλλο μου ποστ..Είναι πολύ όμορφα και εντυπωσιακά!!
 
Ε καλά τώρα...Συγκρίνονται με το πιγκουινάκι??? :p
 
AN δεν ειναι απλα ενα εφετζιδικο λειτουργικο οπως εχω καταλαβει,

ΑΝ αποδειχθουν τουλαχιστον το ιδιο σταθερα με τα XP,

ΑΝ δεν εχουν προβληματα με τους απανταχου drivers,

AN δεν αρχισουν να εμφανιζουν bugs και τρυπες και φυσικα

ΑΝ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΠΟΥ ΤΡΕΧΑΝΕ ΣΤΑ XP ΤΡΕΧΟΥΝ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ ΚΑΙ ΣΤΑ Vista,

τοτε ισως καποτε ασχοληθω να τα βαλω,αλλιως καλα ειμαι και τωρα.... !
 
Για την ώρα, που όμως είναι πολύ νωρίς ακόμα, φαίνονται πολύ καλά και δεν εννοώ μόνο από την εφετζίδικη πλευρά (σε κάποια σημεία μου θύμισαν X-windows, όπως έλεγα και στον Aeon, χθες).

Όλα τα προγράμματα που είδα ως τώρα, φορτώνουν ταχύτερα από ότι στα XP. Στα XP, όταν τα πρωτοπεράσαμε στο μηχάνημα που προανέφερε ο Aeon, φόρτωναν όλα πολύ γρήγορα. Όμως, μετά από πολλούς μήνες χρήση είχαν αρχίσει να αργούν εκνευριστικά. Από ότι διάβασα σε περιοδικό, τα Vista δεν θα παρουσιάσουν αυτό το παράπτωμα με την πάροδο του χρόνου. Φυσικά αυτό μένει να το δούμε. Παιχνίδια δεν έτρεξα κανένα ακόμα.

Για την ώρα πετάει το μηχάνημα.
 
manos426f....πολλά ζητάς..Δεν την έμαθες την MS ακόμα?:biglaugh: :biglaugh:
 
Αναφορικά με τα Vista έχω να προσθέσω τα εξής:

1. Games: Από την στιγμή που τα Vista θα είναι η μοναδική πλατφόρμα που θα υποστηρίζουν DX 10 πλατφόρμα και κάρτες γραφικών και τα νέα παιχνίδια θα δείχνουν τα δόντια τους εκεί, το λειτουργικό αυτό είναι μονόδρομος για εμένα. Από την στιγμή που θα στηθεί το "τερατάκι" που σχεδιάζω, το λειτουργικό θα μπει χωρίς πολλά πολλά. Από το laptop που πήρα πριν από λίγο καιρό έχω ήδη κουπόνι δωρεάν αναβάθμισης, το οποίο μπορώ να χρησιμοποιήσω σε οποιοδήποτε μηχάνημα θέλω.

2. Σταθερότητα: Δεν αναφέρονται προβλήματα σταθερότητας στα Vista. Φυσικά μην περιμένετε να τα σηκώσει ένας Pentium III με 256 mega RAM, έτσι; Το λιγότερο που θα συμβούλευα είναι 2 Giga RAM σε όσους θέλουν να παίξουν, αν και τα 4 είναι προτιμότερα.

3. Εφαρμογές: Δεν μου καίγεται το παραμικρό καρφάκι. Τα Vista θα είναι για μένα προσωπικά gaming λειτουργικό και τίποτε άλλο.

4. Drivers: Παιδιά μιλάμε για το επερχόμενο λειτουργικό της M$, αν δεν το έχετε καταλάβει. Δεν είναι δυνατόν να μην υποστηριχτεί σε επίπεδο drivers ότι και να γίνει. Φυσικά αν θέλετε να βάλετε την καλή σας Soundblaster 16 σε ISA, λυπούμαστε ειλικρινά, δεν πρόκειται απλά να την δουν ποτέ.

5. Hardware: Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα συμβατότητας με το υπάρχον αλλά και λίγο περασμένης τεχνολογίας hardware. Φυσικά ένα μηχάνημα με Athlon XP μπορεί να αντιμετωπίσει πρόβλημα, ανάλογα πάντα με την κατασκευάστρια εταιρεία του chipset της motherboard σας. Αν έχετε SIS ή VIA δεν θα αντιμετωπίσετε ιδιαίτερο πρόβλημα, αν έχετε nVidia ξεχάστε το καλύτερα, μια και η εν΄λόγω εταιρεία δήλωσε πως ΔΕΝ θα υποστηρίξει τα nForce2 chipsets κάτω από τα Vista. Στο ίδιο μήκος κύμματος βρίσκονται και οι κάρτες γραφικών μια και μόνο DX9 πλήρως συμβατές θα πρέπει να θεωρούνται entry-level για το συγκεκριμένο λειτουργικό. Τι να κάνουμε είναι καιρός να αποχωριστείτε την παλιά καλή σας Geforce 2 καρτούλα...... :D
 
Συμφωνω με Pooky αν και δεν βλεπω το λογο που θα υπαρχει προβλημα με εφαρμογες.

Αν και οι window-users ειναι απογοητευμενοι απο θεμα drivers τοτε...

Να παρατηρησω επισης οτι εχω χρονια να ακουσω για νεο λειτουργικο που γραφτηκε from-scratch.

Ανυπομονω να τα δοκιμασω και θα ενθουσιαζομουν ακομα πιο πολυ αν ειχαν προλαβει να συμπεριλαβουν το WinFS
 
Αυτό που έχει ενισχυθεί και γίνει integrated σε σημαντικό βαθμό είναι η ασφάλεια. O Windows firewall πλέον προστατεύει εξίσου από inbound και outbound traffic κι έτσι δεν χρειάζεται αντικατάσταση. Tα user policies έχουν ενισχυθεί με περισσότερες επιλογές, ο default χρήστης για να τρέξει admin εφαρμογές χρειάζεται να δώσει έγκριση (κάτι σαν το su στο linux), ενώ και το ενσωματωμένο Defender δείχνει αρκετά πλήρες στην προστασία του malware.

Bill όπως είπαμε... Τα μισά λεφτά μπροστά και τα άλλα μισά μετά το παρόν post ;)
 
Φυσικά θα χρειαστεί και κάποιο intivirus, έτσι δεν είναι;

A, Wally δεν είπα ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τις εφαρμογές, απλά δεν με ενδιαφέρει το κομμάτι "εφαρμογή" υπό τα Vista. Μια χαρά θα μείνουν τα XP σε δύο μηχανάκια.

@ΑΕΟΝ: Η εγγατάσταση στο laptop πως πήγε; Αναγνώρισε όλες τις συσκευές; Το touch pad? Κάτι που δεν είδε; Πρόεδρε δώσε παραπάνω λεπτομέρειες.......
 
Δηλαδή εγώ που έχω nforce δεν θα μπορώ να δουλέψω τα vista?

Μπα δεν το πιστεύω!!!
 
Mόνο τον καινούργιο soundcard driver δεν βρήκε με την πρώτη, τον οποίο και κατέβασα απλά manually από το site. Όλα τα υπόλοιπα έπαιξαν εξ αρχής άψογα.
 
@ Akmakas: Μην ασχολείσαι μιλούσα για το nForce II σε πλατφόρμα Athlon XP. Δεν έχεις κανένα πρόβλημα!

@ ΑΕΟΝ: Τέλεια! Από ταχύτητα και απόκριση πώς πάνε; Σε σχέση με τα XP στο ίδιο μηχάνημα ποιά είναι τα προσωπικά σου συμπεράσματα;
 
Μου φαίνεται οτι κανεις σας δεν έχει δουλεψει Mac OS X....:animrolleyes:

PS: Και κάτι ακόμη.... Απ' τη στιγμή που υπάρχει ακόμη η registry είναι ένα από τα ίδια
 
Καλά να πώ την αλήθεια είχα και εγώ προβλήματα στα Χp με το καινούριο nforce,αλλά διορθώθηκαν αφού έκανα ένα κάρο updates!!!

Στα Vista το μόνο πρόβλημα που είχα ήταν η κάτα γραφικών...δούλευε μόνο με το driver των vista όπως και το 3Com το ασύρματο modem μου δεν το είδε ποτέ...Μάλλον φταίει το RC1
 
OS X? Φυσικά!

Games? Nope => NO OS X.

ONLY GAMES!!!!!
 
pooky(1) είπε:
Αναφορικά με τα Vista έχω να προσθέσω τα εξής:
Σταθερότητα:Δεν αναφέρονται προβλήματα σταθερότητας στα Vista. Φυσικά μην περιμένετε να τα σηκώσει ένας Pentium III με 256 mega RAM, έτσι; Το λιγότερο που θα συμβούλευα είναι 2 Giga RAM σε όσους θέλουν να παίξουν, αν και τα 4 είναι προτιμότερα.

Drivers:Παιδιά μιλάμε για το επερχόμενο λειτουργικό της M$, αν δεν το έχετε καταλάβει. Δεν είναι δυνατόν να μην υποστηριχτεί σε επίπεδο drivers ότι και να γίνει. Φυσικά αν θέλετε να βάλετε την καλή σας Soundblaster 16 σε ISA, λυπούμαστε ειλικρινά, δεν πρόκειται απλά να την δουν ποτέ.

Hardware:...Στο ίδιο μήκος κύμματος βρίσκονται και οι κάρτες γραφικών μια και μόνο DX9 πλήρως συμβατές θα πρέπει να θεωρούνται entry-level για το συγκεκριμένο λειτουργικό. Τι να κάνουμε είναι καιρός να αποχωριστείτε την παλιά καλή σας Geforce 2 καρτούλα...... :D

ΤΙΙΙΙΙΙ....;;;;;;;;;;;;

Δηλαδη δεν θα τρεχουν στον PIII μου....;;;;;;

AΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!!:biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:
 
mac os x user here...native σε κανονικό mac!
 
Τα σέβη μου asikamin!!!!!!!!Πολύ χρήσιμα τα Link.....
 
Πίσω
Μπλουζα