Windows Vista

@akmakas & Arduinna Το έχω ξαναπεί και άλλες φορές. Πάρα πολλά από τα desktop προγράμματα των Windows που ΔΕΝ θα βρεις αντίστοιχα στο Linux υπάρχει τρόπος να τα κάνεις να τρέξουν. Εσύ akmakas συγκεκριμένα που έχεις κάποιες ιδιαίτερες απαιτήσεις από το πρόγραμμα σου (performance) ΔΕΝ θα σε καλύψει το wine/crossoffice. Δες όμως όλη την εικόνα. Πόσοι χρησιμοποιούν το 100% του υπολογιστή τους; Πόσοι χρησιμοποιούν τόσο εξειδικευμένα προγράμματα και τόσο στενά δεμένα με το λειτουργικό;

Λίγοι.

Στα παιχνίδια όμως είναι αλλιώς. Υπάρχουν και άλλες κατηγορίες προγραμμάτων π.χ cubase, pro tools αλλά το πιο κοινό πρόγραμμα που σκίζει τον υπολογιστή είναι τα σύγχρονα παιχνίδια. Αυτό το ήξερε η MS χρόνια χρόνια πριν όταν ξεκίνησε να φτιάχνει το WinG. Στο Linux δεν ρίξανε το βάρος στα παιχνίδια γιατί από τη φύση του (Unix) κοιτάζανε άλλα πράγματα. Να τρέχει σε ρολόγια, routers, μέσα σε videos, σε τηλεοράσεις στο Yahoo, Google, DD, να κάνει scaling, να τρέχει σε ότι επεξεργαστή υπάρχει αυτή την στιγμή στην αγορά (Cell!!!!) κ.α

Andruinna χαίρομαι που έχεις ενθουσιαστεί. Αν απολαμβάνεις αυτό που κάνεις έχουμε πολλά να πούμε και να μάθουμε εδώ. Υπομονή και μεράκι χρειάζεται.

Arduinna οι εταιρίες παιχνιδιών ρίχνουν εκκατομύρια δολλάρια σε έναν τίτλο και περιμένουν ως τα Χριστούγεννα να είναι στα ράφια. Για να γίνει αυτό πιέζουν (ναι το σκότωσα) τον κοσμο τους σε τρελα ωράρια και χρονοδιαγράμματα. Είναι από τις πιο δύσκολες δουλειές. Μέσα σε αυτό το χαμό το να κάνεις ένα port ένα παιχνίδι σε άλλο OS είναι σχεδόν αδύνατο.

1ο γιατί οι εταιρείες τώρα πια γράφουν σχεδόν αποκλειστικά με DX

2ο ο κώδικας των παιχνιδιών είναι από τους πιο κακογραμμένους (λόγω βασύνης)

3ο οι compilers της MS δεν είναι και τόσο συμβατοί με τους GNU. Γιατί άραγε;

4ο Το test που πρέπει να γίνει σε άλλο ένα port είναι χρονοβόρο

5ο Το target group (Linux) π.χ είναι πολύ μικρό για να αξίζει αυτή την επένδυση.

6ο Τα distributinos είναι πολλά. Σε πιο από όλα θα γίνει port?

7o Σκέψου το Help Desk της εταιρείας να ρωτάει τον Linux χρήστη που το έβαλε μόνο και μόνο γιατί το Linux είναι της μόδας τι έκδοση Suse έχει και αν έχει εγκαταστημένο το τάδε πακέτο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
shock είπε:
7o Σκέψου το Help Desk της εταιρείας να ρωτάει τον Linux χρήστη που το έβαλε μόνο και μόνο γιατί το Linux είναι της μόδας τι έκδοση Suse έχει και αν έχει εγκαταστημένο το τάδε πακέτο
Πάντως παρόλο που μπορεί κάποιος να το εγκαταστήσει επειδή είναι της μόδας, αποκλείεται να το κρατήσει επειδή είναι της μόδας. Δεν είναι τυχαίο που η ελληνική μετάφραση του operating system είναι λειτουργικό..Αν δεν μάθει να το λειτουργεί δεν θα το κρατήσει...Ακριβώς γιαυτο η κοινότητα του linux δεν περιέχει τόσους τυχοδιώκτες...Αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση... :)
 
Συγνώμη Wally σου έκανα μπάχαλο το thread... :)
 
Να ηταν και δικο μου,θα ειχε μια μικρη βαση το συγνωμη σου :D

Αλλωστε ειμαι fan των ελευθερων threads ανευ moderation (σε σημειο κομπλεξισμου).

Βασικη προυποθεση , φυσικα,να μην υπαρχουν συνομιλητες-σουργελα
 
Α ναι καλέ του AEON είναι... :D Συγνώμη πρόεδρε...

Εντάξει...θα επιστρέψω στην αναζήτηση μου για άρθρα που θάβουν τα Vista..LOL :)
 
Vista = Games




I live for games.

I LOVE Vista.

Καλά όλα τα περί Linux και γω μαζί σας παιδιά, αλλά όπως και να το κάνουμε τα παιχνίδια που υπάρχουν αυτή τη στιγμή κάτω από την Μ$ πλατφόρμα δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο να τα δούμε στο Linux.

Αναφέρθηκε η Arduinna στο πόσο δεν πρέπει να την ψωνίσει η κοινότητα του Linux, καλά αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο, εδώ τσακώνονται σαν τα κοκόρια με έναν Torvalds να το παίζει υπεράνω και αρχηγός και με κάποιους άλλους να θέλουν να γίνοιυν χαλίφης στην θέση του Χαλίφη.

Αν μη τι άλλο ο Billaκος έστησε μια επιχείρηση και με όσα κουτσά και στραβά και αν αντιμετωπίσαμε έκανε τελικά αυτό που κατέβαζε η γκλάβα του κάθε φορά, και κανένας φυσικά δεν τολμούσε να του αντιμιλήσει. Λάθος ή σωστό; Δεν ξέρω, απλά γνωρίζω ότι οι μεγάλες, ακόμα και οι μικρές επιχειρήσεις, δεν διοικούνται δημοκρατικά γιατί σε τέτοια περίπτωση επικρατεί μπάχαλο. Το αφεντικό διατάζει και οι υπάλληλοι τρέχουν και εκτελούν. Αυτό κάνουμε και μεις στις εταιρείες που εργαζόμαστε μην ξεγελάτε τον εαυτό σας, ότι θέλει το αφεντικό.

Η Μ$ πέτυχε εκεί που απέτυχαν και θα συνεχίσουν να αποτυχάνουν οι άλλοι. Κρίνω το αποτέλεσμα και τα γεγονότα και δεν εναντιώνομαι κατά του Linux, ή του Mac OS, για τα οποία, όπως και για τα Windows, Ι could not care less.....

Με ενδιαφέρει να παίζω, και όποια πλατφόρμα μου προσφέρει αυτή τη δυνατότητα την ακολουθώ, τελεία και παύλα.

Αν αύριο το Linux μου προσφέρει την δυνατότητα αυτή θα το ακολουθήσω. Αυτή τη στιγμή δεν μου την προσφέρει, άρα δεν με κερδίζει. Απλά πραγματάκια παιδιά, πολύ απλά.......
 
Θα ήθελα να συμμεριστώ τον κυνισμό σου pooky, μόνο και μόνο επειδή απο τα μηνύματα σου φαίνεσαι ευτυχής στον παιχνιδόκοσμο σου,αλλά δεν μπορώ...Νομίζω οτι πρέπει να βλέπουμε και λίγο μακρύτερα απο τον μικρόκοσμο μας, ακόμα κι αν αυτό σημαίνει να απαρνιόμαστε κάποιες μικρές μας απολαύσεις όταν δεν συμφωνούμε με την ιδεολογία του εκάστοτε που μας τις προσφέρει.Θα μου πείτε "το τραβάς το θέμα" αλλά βαρέθηκα την απέραντη "απλοποίηση" και "ισοπέδωση" των πάντων...Ζούμε σε μια εποχή απίστευτης παρακμής των ηθών και των αξιών και έχουμε ψιλο-βολευτεί στον κυνισμό μας. Δηλαδή πρέπει να απαρνηθούμε κάθε μορφή οράματος? Θεωρώ οτι οταν κάποιος είναι τόσο τυχερός ώστε να του δοθεί η ευκαιρία να "επιλέξει" και να "κάνει την διαφορά" πρέπει να την αρπάζει...Αλλά πάλι εμένα με αποκαλούνε "ρομαντική"...Τρέμω απλά τη μέρα που όλοι εμεις οι βλάκες οι ρομαντικοί θα εξαφανιστούμε...
 
Arduinna μηπως αυτο το σκεπτικο οδηγει μονο και μονο στη δημιουργια "επαναστατων των 17 ιντσων"?

Κανενα προβλημα δεν θα λυθει απο το λειτουργικο διαχειριζεται τα αρχεια μας...

Θεωρω λοιπον αυτα το "τραβηγμα" ως υπερβολη.

Προσωπικη αποψη..με καμια διαθεση για δημιουργια flame
 
Arduinna με παρεξήγησες, δεν μιλούσα κυνικά όσο κι αν εσύ νόμισες κάτι τέτοιο. Πάντα στα γραφόμενά μου δίνω την προσωπική μου γνώμη, και τίποτε παραπάνω. Υπολογιστής για μένα σημαίνει παιχνίδια και μόνο παιχνίδια. Με εφαρμογές δεν ασχολούμαι καθόλου εκτός από έναν browser και ένα αντιγραφικό DVDs. Οι emulators είναι να μου πεις και αυτοί εφαρμογές, αλλά και πάλι τους συγκαταλέγω στα παιχνίδια.

Δεν βρίσκομαι κλεισμένος στον μικρόκοσμό μου, όσο κι αν αυτό σου φαίνεται παράξενο και δεν προσπαθώ να απλοποιήσω τίποτε. Τα πράγματα για μένα είναι απλά, ή θα είναι 0, ή θα είναι 1. Όσο κι αν αυτό σου φαίνεται κυνικό, έτσι είναι. Επαναλαμβάνω ότι εμένα με ενδιαφέρουν τα games και μόνο τα games και τίποτε άλλο. Αν κάποιο λειτουργικό υπάρχει και κάνει κάτι καλύτερα για κάποιους από ότι τα Windows, αυτοί οι κάποιοι ας το προτιμήσουν, όπως εγώ περιμένω τα Vista γιατί κάνουν καλύτερα αυτό με το οποίο ασχολούμαι.

Ο ρομαντισμός πρέπει να υπάρχει και μαζί του και οι ρομαντικοί και αλλοίμονο αν μια μέρα ξυπνήσουμε σε έναν κόσμο που δεν θα υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι, αλλά Arduin μου όπως και να το κάνουμε όσο ρομαντισμό και να διαθέτεις, σε όσο μεγάλο όραμα και αν πιστεύεις, όσα θαύματα και να κάνεις STALKER σε SLI διάταξη καρτών γραφικών με full DX10 specs στο Linux δεν θα παίξεις ποτέ παρά μόνο στα Vista ούτε καν στα XP. Γι' αυτό το λόγο και μόνο προτιμώ τα Vista και για κανέναν άλλο. Αν θεωρείς ότι με αυτή μου την στάση και προτίμηση γίνομαι κυνικός, απαρνιέμαι τα οράματα και τα λοιπά, ή παύω να είμαι ρομαντικός, συγνώμη αλλά θα διαφωνίσω μαζί σου. Απλά κάπου κάπου προτιμώ να είμαι ρεαλιστής.
 
@Wally Τι είναι οι επαναστάτες των 17 ιντσών?Lol....Εντάξει ήταν τραβηγμένη η μεταφορά μου το είπα κι εγώ απλά είναι μια στάση που την αντιμετώπιζω παντού...

@Pooky Μην το πάρεις προσωπικά το post μου...Εντάξει το κατάλαβα τώρα...Τo PC για σένα είναι μια παιχνιδομηχανή...Θα ήθελα να πιστεύω οτι δεν έχεις πάντως το ίδιο σκεπτικό και στην ζωή σου γενικότερα...Αν και τι λέω...Η υπογραφή σου τα λέει όλα.Η ζωή είναι παιχνίδι! :D
 
Arduin μου δεν το πήρα προσωπικά, ούτε και σκόπευα να κάνω κάτι τέτοιο. Απλά ο υπολογιστής είναι ένα εργαλείο πολλών χρήσεων. Άλλος το χρησιμοποιεί να παίζει, άλλος να γράφει κείμενα και άλλος να δημιουργεί. Ένα εργαλείο πολυδιάστατο ανάλογα με την χρήση και την προσωπικότητα του καθενός μας. Δεν σε παρεξηγώ, αλλά σε παρακαλώ, μην με παρεξηγείς και συ!!!!

Για παράδειγμα:

Κάπου είχες αναφέρει πως διαθέτεις έναν υπολογιστή που έχει 256 Mega ram και με αυτό το μηχανάκι κάνεις πολύ καλά την δουλειά σου. Εμένα για τα games αυτή τη στιγμή μπορώ να σου πω πως ακόμα και τα 2 Giga είναι λίγα, σκέφτομαι για 4 ή και 8 στην επόμενη αναβάθμιση.......

Φυσικά εγώ με ένα μηχάνημα σαν και το δικό σου δεν θα μπορούσα ούτε να "ξίσω τη μέση" μου ενώ εσύ από την άλλη πλευρά δεν θα μπορούσες καν να διανοηθείς να ξοδέψεις 1000 ευρώ απλά και μόνο για μνήμη.... Άσε τα υπόλοιπα που θέλω να βάλω. Όπως με το hardware έτσι και με το software ισχύει ένας και μοναδικός κανόνας:


It's always in the eye of the Beholder.....


Μην το ξεχνάς αυτό, ότι βολεύει τον καθένα μας ανάλογα με το τι και πως ασχολείται. Ναι το Linux είναι δωρεάν και, ναι τα Vista θα κοστίσουν κανένα 300άρι. Αλλά πραγματικά, σε ένα επερχόμενο μηχάνημα της τάξης των 8000 ευρώ και βάλε (για games και μόνο), ειλικρινά πιστεύεις ότι η τιμή τους αποτελεί εμπόδιο, ή ζήτημα προς συζήτηση;
 
pooky(1) είπε:
σε όσο μεγάλο όραμα και αν πιστεύεις, όσα θαύματα και να κάνεις STALKER σε SLI διάταξη καρτών γραφικών με full DX10 specs στο Linux δεν θα παίξεις ποτέ
Μα βρε pooky μου αυτή η άποψη όσο σωστή και να είναι (που είναι) είναι ακριβώς αυτό που λέει Arduinna. Σίγουρα είναι η άποψη σου και είναι σεβαστή όσον αφορά τη χρήση του υπολογιστή από εσένα αλλά.... Θυμάμαι την Amiga. Για τους περισσότερους ήταν μια παιχνιδομηχανή. Όχι για μένα, Σίγουρα όχι για την Demo scene.

θυμάμαι τον C64. Μέχρι το 92 κράτησε αυτό θαύμα. Αν το έβλεπαν μόνο για τη μια του πλευρά θα κράταγε μέχρι το 86 που βγήκε η Amiga 500 και σίγουρα είχε καλύτερα παιχνίδια.

Είναι σαν να λέμε ότι το Internet υπάρχει μόνο για αυτό το Forum.

Σημ. Αυτό το κείμενο το γράφω ενώ κάνω εγκατάστση το ubuntu. Για σκέψου άλλοι κοιτάνε μια μπάρα να γεμίζει συνήθως. Το Linux φτιάχτηκε από ρομαντικούς για να αλλάξει κάτι και δεν είναι μόνο για να προχωρήσει την τεχνολογία ένα βήμα πιο μπροστά.
 
Όχι η αλήθεια είναι οτι μπροστά στα 8000 ευρώ τα 300 που ζητάει η M δεν είναι τίποτα!Ακριβά γούστα έχεις βρε pooky μου...Ακριβή διασκέδαση...8000 ευρώ!:animeek:
 
Όσο για την υπογραφή μου, δεν είχα σκοπό να δώσω καμία εξήγηση αλλά μια και το αναφέρεις, ας το εξηγήσω:

Ένα πρόσφατο προσωπικό γεγονός που αποτέλεσε μεγάλο πλήγμα για μένα με έκανε να ενστερνιστώ την άποψη αυτή, απλά για να κρατίσω τις δικές μου ισσοροπίες. Τώρα αν οι ισσοροπίες πέτυχε αν κρατηθούν ή όχι αυτό είναι άλλο θέμα. Ο χρόνος θα δείξει.

Ναι η ζωή είναι ένα μεγάλο παιχνίδι Arduin μου, όχι όμως όπως το εννοείς εσύ αλλά γιατί και αυτή με τη σειρά της μας παίζει παιχνίδια, τόσο ύπουλα και αναπάντεχα καμιά φορά, που μας κάνει και αναρρωτιώμαστε αν ζούμε πραγματικά ή αν είμαστε πρωταγωνιστές σε κάποιο σήριαλ.

(Να είναι καλά μια ψυχή που με βοήθησε και της χρωστάω μεγάλη χάρη, όσο δεν φαντάζεται!!!!)

@ Shock: Όλα τα μηχανήματα που αναφέρεις φίλε Αντώνη για μένα υπήρξαν παιχνιδομηχανές και μόνο. Επαναλαμβάνω: Για μένα.

@ Arduin: 8000 ευρώ για να ασχολείσαι με αυτό που καραγουστάρεις και σε γεμίζει αφάνταστα δεν είναι τίποτε. Φαντάσου απλά ότι το άλλο μου χόμπυ είναι τα γρήγορα αυτοκίνητα...........
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pooky(1) είπε:
@ Arduin: 8000 ευρώ για να ασχολείσαι με αυτό που καραγουστάρεις και σε γεμίζει αφάνταστα δεν είναι τίποτε. Φαντάσου απλά ότι το άλλο μου χόμπυ είναι τα γρήγορα αυτοκίνητα...........
Θες να γίνουμε φίλοι??? :p :p :p
 
Ο C64 ηταν παιχνιδομηχανη ή peekpokeμηχανη (οχι οτι δεν εγιναν προσπαθειες παντως, βλ GEOS etc)

Την AMIGA παιχνιδομηχανη την εκανε η Commodore αφαιρωντας την MSBasic απο το πακετο και μη αντικαθιστωντας την με καποιο αλλο εργαλειο.Ασυγχωρητο!
 
Arduin αν θες να πας βόλτα με ανοιχτή Chevrolet OK!!!!!!!!

Και δεν αναφέρομαι σε Chevrolet Ευρώπης έτσι;
 
Κοίτα αν ήταν Chevrolet Ευρώπης θα έλεγα ναι ασυζητητί! Αλλά...Κρίμα... :p
 
Μπα η Αμερικάνικη απλά..... σπέρνει.

....και οργώνει και θερίζει και αλέθει και ότι άλλο θές!!!!!!

Α και μη το ξεχάσω στον στανταρ εξοπλισμό το επόμενο μοντέλο της Corvette θα έχει στανταρ Car PC με Vista......!!!!!!!!!!!

(για να είμαστε και μέσα στο θέμα έτσι;;;;; )

Wally είπε:
Ο C64 ηταν παιχνιδομηχανη ή peekpokeμηχανη (οχι οτι δεν εγιναν προσπαθειες παντως, βλ GEOS etc)Την AMIGA παιχνιδομηχανη την εκανε η Commodore αφαιρωντας την MSBasic απο το πακετο και μη αντικαθιστωντας την με καποιο αλλο εργαλειο.Ασυγχωρητο!

Wally ειλικρινά πιστεύεις πως αν δεν υπήρχαν τα games η Amiga (και το κάθε Home Μicro) θα έκανε την επιτυχία που έκανε;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα