Wings Of Death...

grinder

RetroActive
Joined
15 Νοέ 2010
Μηνύματα
358
Αντιδράσεις
114
...και εγώ που νόμιζα ότι η μουσικάρα της εισαγωγής είναι τόσο καλή λόγω STE...Η μόνη διαφορά είναι στο stereo! Ο ήχος δεν θα μπορούσε και μέσα στο παιχνίδι να είναι τέτοιας ποιότητας;;;
 
Για όσους είναι συνηθισμένοι στο τσιπάκι ήχου του ST, η in-game μουσική είναι μια χαρά, με το digi-drum και τα όλα της...

picture.php
picture.php


Τώρα, δυστυχώς, ο 68000, δε θα μπορούσε να ανταπεξέλθει παίζοντας ολόκληρο sampled κομμάτι κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού...

Όμως τα ηχητικά εφφέ του παιχνιδιού είναι sampled!!! Αυτό όντως, είναι κάτι συναρπαστικό!

Μια χαρά παιχνίδι...
 
Και αν έχετε falcon μπορείτε να παίξετε το παιχνίδι με TFMX music από την έκδοση Amiga.

Δυστυχώς για κάποιον λόγο η ηχογράφηση έγινε πολύ άσχημα σε αυτό το βίντεο. Δεν μπόρεσα να το φτιάξω.
 
Ξέρω μερικούς... :p
 
Μάλλον δεν το έγραψα σωστά...απλά, δεν περίμενα/ήξερα ότι ο αρχικός ST μπορούσε να αποδώσει τόσο ποιοτικό ήχο!!!
 
άμα ψάχνεις falcon και έχεις τα eur ζεστά ζεστά βρίσκεις μια χαρά... εδώ εγώ σε amiga forums είχα βρει και είχα πάρει 2..
 
grinder είπε:
Μάλλον δεν το έγραψα σωστά...απλά, δεν περίμενα/ήξερα ότι ο αρχικός ST μπορούσε να αποδώσει τόσο ποιοτικό ήχο!!!
Μια χαρά το έγραψες!

Απλά απάντησα στην ερώτησή σου, γιατί δεν έχει sampled ήχο μέσα στο παιχνίδι...
 
Το επιβεβαιώνω και εγώ: ο ST έχει την δυνατότητα να βγάλει πολύ καλό ήχο - με την προϋπόθεση ότι πρόκειται για sample.

Ημί-off topic: Είχα τσεκάρει πριν κάποιο καιρό την εισαγωγική μουσική του Shadow of the Beast καθώς και την εισαγωγική μουσική του Τurrican 2 σε ST, και μπορώ να πω πως ήταν κατά ένα 80% κοντά στις μεγαλειώδεις εκτελέσεις της Amiga - πράγμα που με εξέπληξε ευχάριστα.

Βέβαια "μέσα" στο(στα) παιχνίδι(α) τα πράγματα στη μουσική αλλάζουν δραματικά, οπότε και πέφτουμε στα γνωστά "ακούσματα" απο το τσιπάκι ήχου - το οποίο τσιπ όμως δεν είναι "κακό" (άλλωστε σε γενικές γραμμές ίδιας ποιότητας ήχο άκουγα για χρόνια και απο τον Amstrad μου - είναι θέμα συνήθειας όπως είπε και ο Dino), απλά ο ήχος της Amiga είναι καλύτερος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν θα ξεκινήσω πόλεμο τώρα με τους φουκαράδες τους αταράδες για το θέμα του ήχου! Θα συμφωνήσω με τον Βασίλη και τον Ντίνο ότι σε τελική ανάλυση ο ήχος του st είναι τουλάχιστον ανάλογος με του 6128 που τόσο αγαπήσαμε στα 8μπιτα βάζοντας και τον παράγοντα της συνήθειας στο παιχνίδι! Τολμώ να γράψω ότι συχνά αδικούμε τα πατάρια στον τομέα του ήχου κάνοντας σύγκριση με την ανώτερων προδιαγραφών στον τομέα του ήχου αμίγκα! Το τσιπάκι του το ξεζουμίζει ο πατάρης!

Τώρα για το παιχνίδι...στην αμίγκα δεν έχω πολυασχοληθεί λόγω της πληθώρας καλών shoot em ups (π.χ project x, banshee, apidya) όμως δείχνει αξιόλογο ν' ασχοληθείς!

Για όσους θέλουν να κάνουν σύγκριση ιδού:

 
Είδα "τελευταίο μήνυμα: spyros_s", στο θέμα και κατάλαβα τι πρόκειται να ακολουθήσει...

Είπα εγώ οτι ο ήχος του ST είναι τουλάχιστον ανάλογος με του Amstrad;;;;

Κάνε μια βόλτα και άκου την εισαγωγή του Epic σε ST, καθώς και αυτήν του Xenon 2, όπως και το M Demo 3, του An Cool και ξανασυζητάμε για τον ανωτέρων προδιαγραφών ήχο της Amuga - Amoeba!!!

Ε, μα..... Αυτός ο άνθρωπος με βγάζει απ'τα ρούχα μου....

Και δε φοράω boxerάκι Amiga, έτσι;;;
 
βρε κακούργε :p

Αυτό που έγραψα δεν ήταν υποτιμητικό για τον πατάρι! Έγραψα ότι εφόσον το συγκεκριμένο τσιπάκι το λατρέψαμε στον cpc τότε ο ατάρι έχει τουλάχιστον ανάλογες δυνατότητες άρα είναι καλός! Έγραψα μάλιστα ότι ο ξεζουμίζει φτάνοντας το στα όρια του!

Απλά δεν είναι αμίγκα! Αυτά τα ξέρουν και οι πέτρες...γιατί με σκαλίζεις; :p
 
Μεγαλώσαμε με διαφορετικά ακούσματα, είναι γεγονός!

Έχω υποψία OffTopic;;; Μπα...
 
ρε συ που τα βρίσκεις τα st πορτς και χαίρεσαι...

άντε πάρε ένα κλασσικό st πορτ για να καταλάβεις ότι συντρίβεσαι ακόμα και εκεί, ειδικά στον ήχο:

 
Ρε συ, ακόμα και ο XLάκος σε πατάει!!!

(Και κάπου εδώ, ο Paspartoo, μεταφέρει τα ποστς στο Amiga vs ST thread!!!)
 
ας το σταματήσουμε εδώ...μου είπαν οι διαχειριστές ότι θα σε μπανάρουν και ας είσαι τιμώμενο μέλος! :p :)

( ΒΤW τρομερή η έκδοση 2008 για το 8μπιτ παταρι)
 
όταν λέω εγώ ότι για όλα αυτές φταίνε........................................ :(




(πως την λέγανε;;
;)


 
picture.php


Καλά , κανένας δεν πρόσεξε την κακία μου στο κουτί;;;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δηλαδη αφου καποιοι λετε οτι επειδη ο ST και ο CPC ειχαν το ιδιο chipακι της Yamaha, αρα ειχαν και τον ιδιο ηχο, πείτε μου ποσα μα ποσα παιχνιδια στον CPC ειχαν ηχο ιδιας ποιότητας π.χ. με τον ηχο του Wings Of Death στον ST? ελατε μαγκες, πειτε ένα!

Σαν να συγκρινετε πατινι με F-16 ειναι.... σε οποιοδηποτε τομέα.

Ο ST οντως μη έχοντας μαματα custom chips, ειχε καποια αλλα καλουδια όπως το κυκλωμα του midi. Ετσι μπορουσαν να γραψουν με Midi sequensers (βλ. Cubase) midi κομμάτια και να τα βαζουν (με χαμηλο κοστος σε μνημη) σε παιχνιδια όπως το Wings of Death, Lethal Excess κτλ. Οκ δεν ηταν τοοοοσο εντυπωσιακα τα κομματια αυτα οπως τα sampled ορχηστηκα κομματια, αλλα ηταν αρκετα ομορφα.

Δηλαδη θελετε να μου πειτε οτι το Wings Of Death (ή και ο διαδοχος του το Lethal Excess και πολλα αλλα) δεν ειχε ομορφα γραφικά, digitized sfx και digital synthesized μουσικη στον ST?

Δυο παιζουν εδω, ή καποιοι δεν έχετε δει ποτε παιχνιδια σε CPC ή δεν εχετε δει ποτε παιχνιδια σε ST.

ελεος!

Για οσους δεν θυμουνται μπορώ να σας αναγραψω τουλαχιτον 50 παιχνιδια σε ST που έχουν γραφικά με 16 και βάλε χρώματα, sampled ή midi synthesized μουσικη και sampled sfx. ποιοτητας Amiga, Archimedes δηλαδη και φυσικά οχι ποιοτητας CPC, ΖΧ και C64...

Peace...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα