Wings Of Death...

Πράγματι, γι'αυτό μιλάω...

Το Police Quest 2, σύμφωνα με το AtariMania, τρέχει σε STE, οπότε θα έπρεπε να σου τρέχει κανονικά...

Σε συμβουλεύω να μην έχεις σαν σημείο αναφοράς το YouTube. Είναι καλό μόνο να παίρνεις μια ιδέα.

Αν θέλεις πραγματικά να δεις τα γραφικά και τον ήχο, ως έχουν, θα πρέπει ή να φορτώνεις τα παιχνίδια σε κάποιον emulator, ή ακόμα καλύτερα, να μετατρέπεις τα disk images που βρίσκεις στο Internet, σε runable δισκέτες για τον Atari σου...
 
ο DINO εχει ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο. μονο ετσι.
 
grinder είπε:
Μπορείτε να αναφέρετε μερικά παιχνίδια με εξίσου εντυπωσιακό ήχο και παιχνίδια που εκμεταλλεύονται τις ηχητικές και γραφικές δυνατότητες του STE;
Ξέχασα να σου αναφέρω παιχνίδια (σίγουρα κάποια από αυτά τα γνωρίζεις), εκτός από αυτά που ανέφερε ο ndial για STE, με πολύ καλό τεχνικό τομέα και εντυπωσιακές, για την εποχή, εισαγωγές, όχι μόνο για STE αλλά και για STFM:

Metal Masters


Prince Of Persia



Panza Kick Boxing



Epic



Robocop III



Xenon 2: Megablast



Deliverance



Turrican 2



Super Space Invaders



Predator 2



Midwinter II



Another World



Gods



Vroom



Speedball 2



Purple Saturn Day



Creatures



The Chaos Engine



Captain Blood



Swiv



Gauntlet 2



Defender Of The Crown



Wrath of the Demon


Αυτά θα έβαζα για να εντυπωσιάσω κάποιον, αν και σίγουρα ξεχνάω πολλά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
και τα batman the movie, super wonder boy, newzealand story και robocop 1 ήταν καλά στο πατάρι
 
Enchanted Land, Ivanhoe και..... Wrath Of The Deamon για ST. και αρκετα αλλα.

Το Wrath of the deamon με εξεπληξε στον ST. Με περισσοτερα απο 16 χρωματα, ομαλο scrolling και digitized sfx και μουσικη! (δυστυχως η εισαγωγη ηταν ... βουβη παρ ολα αυτα...)

Το δε Invanhoe, ενα απανθρωπο παιχνιδι για να παιξεις, εχει ομως πολυ ομορφα σχεδιασμενα γραφικα με πολλα χρωματα και ωραιο digitized ηχο στο ST.

Enchanted Land, με ΠΟΛΛΑ χρωματα (βασικά καμια 40αρα σιγουρα), ομαλο scrolling, ωραιο ηχο.

Τα παραπανω ειναι εκδόσεις σε ST/STFM όχι ειδικα για STE.

Για STE κοιτα τα Substance (Doom like FPS, καλο για την εποχη του), Sleepwalker (ομαλοτατο scrolling λογω Blitter, πολλα χρωματα, digi ηχος), Fire n Ice (καλυτερη παλετα απο τον ST σε σημεια, color dithering στο background λιγο πιο ομαλο scrolling), Super Star Dust (ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ pre-rendered γραφικα, πολλα χρωματα ΤΕΛΕΙΟΣ digitized ηχος).

πωπωπω τι μου θυμησες ρε DINO, το Midwinter II !!! τι παιχνιδαρα! θυμαμαι το review στο USER και αμεσως ετρεξα να το αγορασω για τον ST! φοβερο σεναριο, τρομερα γραφικα (3D) και digi ηχος!
 
Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Ναι, τα περισσότερα παιχνίδια τα γνωρίζω, λίγο πριν το ʼ93 το έχασα...(spyros_s) το wrath of the demon πως κατάφερε και ήταν πιο γρήγορο απʼ ότι στην Amiga;;; :)

Το atarimania ελπίζω να κάνει λάθος, σίγουρα τα kult και Operation Wolf δεν τρέχουν στον STE (τουλάχιστον στον δικό μου), το πρώτο κολλάει στην εισαγωγική οθόνη το δεύτερο τίποτα!

Μάλλον πρέπει να ξεθάψω τον STFM για να τεστάρω...

Deliverance;;; δεν ήξερα ότι είχε κυκλοφορήσει για ST (αν μιλάμε για τo ίδιο)...στην Amiga πάντως είναι πολύ όμορφο!

http://www.youtube.com/watch?v=ddsZxI8ATKQ
 
ndial είπε:
πωπωπω τι μου θυμησες ρε DINO, το Midwinter II !!! τι παιχνιδαρα! θυμαμαι το review στο USER και αμεσως ετρεξα να το αγορασω για τον ST! φοβερο σεναριο, τρομερα γραφικα (3D) και digi ηχος!
Πράγματι και εγώ στο USER είχα δει κάτι ολοσέλιδες καταχωρήσεις, και είχα τρελλαθεί από τα γραφικά του... :)

grinder είπε:
Deliverance;;; δεν ήξερα ότι είχε κυκλοφορήσει για ST (αν μιλάμε για τo ίδιο)...στην Amiga πάντως είναι πολύ όμορφο!
Ναι για το ίδιο παιχνίδι μιλάμε και στον ST, είναι το ίδιο όμορφο... Δυστυχώς που σαν παιχνίδι, δε λέει και πολλά, IMHO...
 
Yπαρχει το super stardust σε ST ?

Στην αμιγκα ειναι τρομερο. Μαλιστα ειχε βγει και βελτιωμενη εκδοση.

Δεν ξερω αν στο ST ειναι η κανονικη εκδοση stardust ή η βελτιωμενη Super stardust.

Δεν θυμαμαι καλα, αλλα νομιζω οτι η super ηταν για AGA, αρα δεν μπορει να εχει

σχεση με του ST.
 
DINO είπε:
Ναι για το ίδιο παιχνίδι μιλάμε και στον ST, είναι το ίδιο όμορφο... Δυστυχώς που σαν παιχνίδι, δε λέει και πολλά, IMHO...
πράγματι δεν λέει...
 
MariosMSX είπε:
Yπαρχει το super stardust σε ST ?Στην αμιγκα ειναι τρομερο. Μαλιστα ειχε βγει και βελτιωμενη εκδοση.

Δεν ξερω αν στο ST ειναι η κανονικη εκδοση stardust ή η βελτιωμενη Super stardust.

Δεν θυμαμαι καλα, αλλα νομιζω οτι η super ηταν για AGA, αρα δεν μπορει να εχει

σχεση με του ST.
οχι, το σκετο Stardust εννουσα, σορρυ.

και ηταν μονο για STE οχι ST.

και ηταν ομοιο με Α500.

οντως το Super Stardust ηταν για AGA chipset

μακακια τους που δεν το εβγαλαν στον Falcon....
 
Τελικά τρέχει στον STFM και όχι στον STE...ή ο δικός μου είναι “επιλεκτικός” ή το site δεν είναι και τόσο αξιόπιστο στα παιχνίδια...
 
grinder είπε:
Τελικά τρέχει στον STFM και όχι στον STE...ή ο δικός μου είναι “επιλεκτικός” ή το site δεν είναι και τόσο αξιόπιστο στα παιχνίδια...
μπορει να φταει το xbox που εχεις εκει διπλα.... :D

θα το δοκιμασω κι εγω στον STE οταν παω σπιτι, να σου, μπας και ειναι καμια εκδοση του rom που δεν παιζει σε STE.

για δοκιμασε το στο STeem, ετσι απο περιεργια...
 
Σύμφωνα με το ST FORMAT, αυτά είναι τα παιχνίδια που δεν τρέχουν σε STE:

Arctic Fox – Electronic Arts

Barbarian – Palace

Barbarian 2 – Palace

Captain Blood – Psygnosis

Colossus Chess X – CDS

Defender of the Crown – Mirrorsoft

F16 Combat Pilot – Digital Integration

Football Director II – D&H

Future Wars – Palace

Ghouls ‘n’ Ghosts – US Gold

Gunship – Microprose

Kick Off – Anco

Licence to Kill – Domark

Microprose Football – Microprose

Mr Meli – Microprose

New Zealand Storey – Ocean

Netherworld – Argos

Operation Wolf – Ocean

Paperboy – Elite

Populous – Electronic Arts

Rik Dangerous – Microprose

Speedball – Mirrorsoft

StarGlider – Rainbird

StarWars – Domark

STOS – Mandarin

Strider – US Gold

Stunt Car Racer – Microprose

Waterloo – Mirrorsoft

Weird Dreams – Microprose

Winter Games - Epyx

Το Police Quest II, δεν είναι μέσα...

Ίσως ο STE σου, να έχει αλλαγμένο TOS...
 
χαχα…λες να φταίει αυτό;;;

από πάνω αριστερά, γιατί ακριβώς από πάνω είναι ο 6128...

Μη με βάζεις να ασχολούμαι με emulators...Δε μπορώ να βλέπω τα ρημαδιά να εξομοιώνουν σοβαρούς υπολογιστές...
 
grinder είπε:
Μη με βάζεις να ασχολούμαι με emulators...Δε μπορώ να βλέπω τα ρημαδιά να εξομοιώνουν σοβαρούς υπολογιστές...
Νομίζω πως έχουμε μια υποψηφιότητα, για Post of the Year! :D
 
Αλήθεια, πως βλέπω ποιο TOS έχει;

Το μόνο που έχω προσθέσει είναι τα 4mega...20 χρόνια δεν έχω πειράξει τίποτα...

Μια φορά που πήγε στην ΕΛΚΑΤ για επισκευή…είχε καεί ένας κρύσταλλος και άλλη μια φορά ύστερα από πολλάαααα χρόνια σε έναν κύριο για να μου επισκευάσει το drive (δεν ξέρω αν επιτρέπεται να γράψω το όνομα του, μπορεί να είναι και κάποιος απο εσάς) ο οποίος δούλευε στην ΕΛΚΑΤ πριν κλείσει...
 
grinder είπε:
Μη με βάζεις να ασχολούμαι με emulators...Δε μπορώ να βλέπω τα ρημαδιά να εξομοιώνουν σοβαρούς υπολογιστές...
Γιατί ρε παιδιά, πότε βγήκε emulator για Amiga στον Atari ST;;;; :p :p:p
 
Υπολογιστές είπε ο άνθρωπος.. όχι κονσόλες :p
 
grinder είπε:
Αλήθεια, πως βλέπω ποιο TOS έχει;
Το μόνο που έχω προσθέσει είναι τα 4mega...20 χρόνια δεν έχω πειράξει τίποτα...
Εκεί είναι το πρόβλημα σου , βάλε ένα ραμντισκ 3 μβ και δοκιμασε.

Είχε και ένα accessory προγραμματάκι που "έτρωγε" την παραπάνω μνήμη και επιβίωνε το reset.

Ο πρώτος μου ST έχει 1μβ μνήμη και Tos 1.0 καθώς είναι 520ST με αναβαθμισμένη μνήμη και έπαιζε σχεδόν τα πάντα. Ακόμα και σε ST με TOS 1.2 έχω δεί ασυμβατότητες....
 
grinder είπε:
Αλήθεια, πως βλέπω ποιο TOS έχει;
Όταν είσαι στο Desktop, μπορείς να δεις ποιό TOS έχεις, στο Desk menu...

Μια φορά που πήγε στην ΕΛΚΑΤ για επισκευή…είχε καεί ένας κρύσταλλος και άλλη μια φορά ύστερα από πολλάαααα χρόνια σε έναν κύριο για να μου επισκευάσει το drive (δεν ξέρω αν επιτρέπεται να γράψω το όνομα του, μπορεί να είναι και κάποιος απο εσάς) ο οποίος δούλευε στην ΕΛΚΑΤ πριν κλείσει...
ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!! Το οτι υποστηρίζουμε την Atari, δε σημαίνει οτι δουλεύαμε και γι'αυτή!!!! :D
 
Πίσω
Μπλουζα