Workbench Enhancer

μήπως φταίει ότι τα ξεζιπάρω μέσα στα windows και όχι μεσα στο workbench;

βρήκα και αυτό

1. Unpack the the NewIcons4.6 archive.

2. Go to the libs directory in the unpacked archive. You'll see three directories here: HE, LO and ME. These stand for high end, low end and middle end, and in each is the newicon.library. Go with low end for low end Amigas, high end for high end Amigas and WinUae. Copy the library of choice to SYS:Libs/

3. Go to c in the newicons archive and copy newicons to SYS:C/

4. Add this line: Run NIL: c:NewIcons to SYS:S/startup-sequence (before loadwb) or SYS:S/user-startup

5. If you want a newicons prefs program, then you can use this one, which doesn't require ClassAct (or anything else): NIPrefs-GT. It uses gadtools, which is part of the OS.
 
πρέπει να τα αποσυμπιέζεις στο workbench.
 
grinder είπε:
πρέπει να τα αποσυμπιέζεις στο workbench.
Συμφωνώ, είναι πάντα καλή ιδέα αν και τα συγκεκριμένα προγράμματα δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα να γίνουν extract και στα Windows. Πάντως δοκίμασε να τα αποσυμπιέσεις στο WB γιατί έχω αρχίσει να ξεμένω από ιδέες. Επίσης, στείλε μου τα αρχεία S/startup-sequence & S/user-startup να δω τι παίζει και μ' αυτά.
 
άφησα επάνω μόνο την μπάρα και την εικόνα. Προηγουμένως προσπάθησα να κάνω όσα περιγράφονται παραπάνω στο αγγλικό κείμενο που παρέθεσα και δεν έγινε κάτι. Παρατήρησα ότι και μέσα στο σύστεμ αν προσπαθήσω να εκτελέσω το new icons μου βγάζει

NewIcons v4

Missing or obsolete library

Ακόμα και αν την βάλω ο ίδιος μέσα στο libs όπως προτείνει ο Άγγλος!

Πλέον δεν εχω μήνυμα λάθους αλλά και δεν μπορώ να αποκαταστήσω όλα τα icons στην αρχική μορφή. Τουλάχιστον να έκανα τα κουτάκια να εμφανίζονται σαν φάκελλοι...
 
το πρόβλημα πλέον είναι το εξής...καθάρισα το env-archive -όπως έλεγε στο unistall του new icons- και πλέον δεν μου σώζει τις ρυθμίσεις που κάνω στο workbench στα χρώματα. Έτσι δουλεύει με 4 χρώματα όταν μπαίνω και ενώ μπορώ να τις αλλάξω χειροκίνητα μόλις κάνω save μου λέει ότι υπάρχει λάθος στο env-archive! Ότι λείπει κάποιο αρχείο! Μπορεί κανείς να μου δώσει το δικό του από απλά 3.1 για να το επαναφέρω πλήρως στην παλαιά του μορφή;
 
Συγνώμη, άδειασες εντελώς έναν φάκελλο του συστήματος; :(

Sorry αλλά εγώ έχω Workbench 3.0... δεν είμαι σίγουρος ότι σου κάνουν τα αρχεία μου. Παρόλα αυτά, δοκίμασε - στα ρίχνω όλα χωρίς να εξετάσω τι είναι του Workbench και τι προγραμμάτων. Αν σου δουλέψει, μην κάνεις τίποτα άλλο στην Amiga σου γιατί έχεις αρχίσει να γίνεσαι επικίνδυνος για την υγεία της. Ξαναλέω, στείλε μου τα αρχεία S/startup-sequence & S/user-startup.

Στο μέλλον μην διαγράφεις τίποτα από system folder. Να το κάνεις move αλλού, και μόνο αν διαπιστώσεις μετά από αρκετά reboot ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να το σβήνεις.

Env-Archive.zip
 

Συνημμένα

  • Env-Archive.zip
    158,3 KB · Προβολές: 3
δίκιο έχεις σε αυτό δεν κατάλαβα και εσβησα και εκείνο για την παλετα...θα σου τα στείλω το απόγευμα που θα γυρίσω από την δουλειά!

Τουλάχιστον κατάφερα να επαναφέρω τα εικονίδια στην κανονική τους μορφή!

---------------------------------------------------

spyros_s είπε:
δίκιο έχεις σε αυτό δεν κατάλαβα και εσβησα και εκείνο για την παλετα...θα σου τα στείλω το απόγευμα που θα γυρίσω από την δουλειά!Τουλάχιστον κατάφερα να επαναφέρω τα εικονίδια στην κανονική τους μορφή!
ετοίμασα το αρχείο αλλά δεν ξέρω πως να το ανεβάσω-επισυνάψω στο φόρουμ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στείλτο με email, alkis21 at freemail.gr
 
τα έστειλα φίλε Άλκη!

------------------------------------------

μου είχε βάλει ο michael που το είχε σετάρει, ενα λειτουργικό στην cf από την οποία δανείστηκα το αρχείο sys και αποκατέστησα την αμίγκα μου! Βέβαια μου λέει και εκεί ότι λείπει ένα αρχείο όμως αυτό έχει να κάνει με τα προεγκατεστημένα στην κάρτα!

Όπως και να εχει η ενασχόληση με το workbench μου έμαθε μερικά πράγματα! Μακάρι να μπορέσω πάντως να ξαναβάλω το εκπληκτικά icons στο whdload έστω και με άλλο τρόπο! Σίγουρα πάντως θα επιχείρήσω να κάνω τo wallpaper μεσω full pallete λιγότερο "ξεπλυμένη" απελευθερώνοντας περισσότερα χρώματα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα