Xάρρυ Kλυνν - Διασκεδαστικότερο LP?

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.286
Τις προαλλες επεσα πανω σε κατι παλια βινυλια του Χαρρυ Κλυνν.

Θυμηθηκα οτι ως πιτσιρικας ηξερα τους δισκους του φαρσι, απεξω και ανακατωτα.

Δεν ξερω ποσοι αλλοι ακουγατε τα album του αλλα σκεφτηκα να ανεβασω μια δημοσκοπηση με επιλεγμενους - παλιους του δισκους, ωστε και να ψηφισουμε και αν κατσει να θυμηθουμε καποια απο τα παλια χιουμοριστικα audio "σκετς", να σκεφτουμε το λογο που σταματησαν αυτου του ειδους οι δισκογραφικες δουλειες κτλ

ΓIA ΔEΣIMO 1978

Προβολή συνημμένου 50907

ΔOΞAΣTE ME 1979

Προβολή συνημμένου 50908

ΠATATEΣ 1981

Προβολή συνημμένου 50909

MAΛAKA... ΠIO MAΛAKA 1984

Προβολή συνημμένου 50910

EΘNOΣ ANAΔEΛΦON 1985

Προβολή συνημμένου 50911

TIΠOTA 1987

Προβολή συνημμένου 50912

NATIN - FATIN 1987

attachment.php


PANTEBOY ME THN EIΣAΓΓEΛIA 1989

attachment.php


Ειμαι που λες αραγμενος στον ακαλυπτο...

 


(προέλευση φωτογραφιών: vinylmaniac.blogspot.com(του δικού μας Τάσου Κριτσιώλη), musiccorner.gr, semiramismusic.gr)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα ήθελα να βαλω 3 δίσκους. Τις Πατατες γιατί έχω τις πρώτες μου αναμνήσεις από τον Χαρυ, το Δοξάστε με γιατί μου έρχονται στο νου ατάκες του πιο συχνά απ'ολα τα υπόλοιπα και συν τοις άλλοις είχαμε και το ιστορικό συμβάν του Τραμπάκουλα που συνάντησε το ΟΥΦΟ :D και το Εθνος αναδελφον γιατί έχω ωραίες αναμνήσεις από τα ξαδέρφια μου όταν το ακουγαμε μαζί και επαναλαμβάναμε αυτά που έλεγε. Τελικά εβαλα το Δοξάστε με.

EDIT: Ακυρο, το τερας του Λοχνες είδε ο Τραμπακουλας :D :D

Αποσπάσματα από το δίσκο:

Εγώ.....κι αν έκλεψα, κι αν αδίκησα, κι αν έγινα αιτία να πεθάνουν αλλοι......ανθρώπινα τα λάθη........εξομολόγήθηκα όμως.......πήρα συγχώρεση......εεεειμαι(με βαριά φωνή) ήσυχος με τη συνείδησή μου (φύσιμα μύτης ή φτύσιμο, καπως έτσι)..... ΔΟΞΑΣΤΕ ΜΕ.... ΑΑΑΑΑΑλληλούια..... ΑΑΑΑΑΑλληλούια.....

Η εκεί που παίρνουν συνέντευξη για τη μόλυνση του περιβάλλοντος:

Δημοσιογράφος: Πιστεύετε ότι η μόλυνση καταστρέφει το πράσινο;;


Απάντηση μάγκα: Α γκαταστρέφει λέει!! Εχεις δει πουθενά γρασίδι ναουμ'; Και το Αιγάλεω σε ξερό παίζει, κι ο Ατρόμητος σε ξερό παίζει, αντε να κερδίσεις εκεί μεσα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δοξάστε με

χωρίς αμφιβολία
 
Δεν το κάνεις και δημοσκόπηση να δούμε ποιός δίσκος ήταν ο πιό αγαπημένος όλων (..των εποχών... των μελών... ) ;;; :D
 
Το "ΜΑΛΑΚΑ... " είχε αφήσει εποχή, όπως και οι "Πατάτες".

Πολύ μου άρεσε και το Νάτην, Φάτην για ευνόητους (νταλαρικούς :p ) λόγους...
 
μπορουμε να τα βρουμε πουθενα τα βινυλια σε παλαιοπωλεια?
 
simonkey είπε:
μπορουμε να τα βρουμε πουθενα τα βινυλια σε παλαιοπωλεια?
Tα βινύλια υπάρχουν και σήμερα, με σχετικά καλές τιμές για ορισμένα από αυτά (και σε μαγαζιά-παλαιοπωλεία εκτός Αθηνών)

Εγώ πάντως ψήφισα το ρανεβού με την εισαγγελία του 1989 αν και κάποια σκετσάκια στις προηγούμενες δουλειές του μου άρεσαν και μου αρέσουν ακόμα.
 
To natin Fatin ερχοταν σε πρασινο βινυλιο αν θυμαμαι καλα
 
Ακου Δημητριος Βοϊδούμπασης αχαχαχαχαχα!!!
 
Εννοειται το "Δοξαστε με" - εκεινα τα χρονια ειχε κανει μπαμ.

(btw θυμηθηκα και ενα παλιο μου avatar εδω στο retromaniax :p :p )
 
Επειδή δανείστηκα το Avatar μου αλλά και την υπογραφή μου εδώ μέσα από τον χαρακτήρα του "Βασίλη" της "Πολιτιστικής πρωτεύουσας" σας αφιερώνω το παρακάτω απόσπασμα από... τον μονόλογο του παραλόγου!!!!!!

Είμαι που λες αραγμένος στον ακάλυπτο και πίνω το φραπεδάκι μου με τις 29 ζάχαρες και έχω φορέσει και την Robert de sharp ; και την Πήγασος τη σαγιονάρα τη μπομπάτη, να φαίνεται και το νύχι στο βγάλσιμο μεγάλε…

Ανεβασμένα πράγματα δικέ μου έτσι…;

Fausto Papeti ρε παιδί μου….

Και έχω δίπλα μου το γουόκμαν καρφωτό και ακούω Γιαννάκη. Πιο καλή η μοναξιά και λασπόνερα και γίνεται το μάτι μου λιμνοθάλασσα ρε παιδί μου… Πολύ τραγούδια ρε παιδάκι μου, και τα πρώτα….

Και την βλέπω που λες την κυρία από απέναντι να ποτίζει τις ζαρτιέρες της, σκύβει που λες, και με παίρνει μάτι μέσα από τα σκέλια της.

Τρελάθηκα δικέ μου… εεεε; Γάτα ρα παιδί μου λέω η κυρία. Γάτα με πέταλα ρε παιδί μου. Και σηκώνομαι να πούμε, πάω μέσα, σηκώνω το ακουστικό: τσαααααακ τσααααακ τσααααακ παίρνω τηλέφωνο.

Εμπρός μου λέει, Βασίλης της λέω. Ποιος Βασίλης μου λέει, ο απέναντι της λέω. Μα μου λέει, δεν έχει μα και ξεμά της λέω σε μια ώρα να είσαι στην ΕΒΓΑ δίπλα στο περίπτερο. Κλααατς και της το κλείνω.

Φοράω λοιπόν και το σταυρωτό Gian Marco Venturi, ρίχνω και μια γραβάτα Emmanouelle Ritsi σκέτη παλαμίδα ρε παιδί μου, που να φτουρήσουν τώρα οι γάβροι;, τραβάω και μια Aqua Velva και την αράζω στην ΕΒΓΑ.

Παραγγέλνω ένα φραπεδάκι με 36 ζάχαρες και τσαααααααακ σκάει μύτη η κυρία….

Πλησιάζει, κάθεται δίπλα μου, Βασίλη μου λέει, μην μιλάς της λέω, τώρα μιλάνε τα μάτια… Και πλακωνόμαστε σε κάτι μακαρονάδες, κάτι σαγανάκια, κάτι παστουρμάδες, κάτι σουτζούκια, σκέτη αφασία δικέ μου ε;

Και να από την άλλη κάτι παγωτά μπιχλιμπιδάτα με το τέτοιο από πάνω, γλάαααααααρωσε η κυρία ρε παιδί μου…
 
τσ τσ τσ...απορω με το επιπεδο σας...ΠΑΤΑΤΕΣ..!ξερω,ειναι πολυ προγκρεσιβ δισκος. :D
 
Πιο έντονες μνήμες έχω από το "Μαλακά" και "Εθνος Ανάδελφον"...

Θα ψηφίσω το δεύτερο...
 
Ψηφίζω το "Δοξάστε με" με τα χίλια, ακόμα και σήμερα βάζω που και που και το ακούω.
 
Καλά... το κείμενο του Playmo τα "σπάει"...

Είναι και τίγκα σε ρετροεκφράσεις... :D
 
Ο πρωτος δισκος του Χαρυ Κλυνν που ακουσα ηταν το "Για Δεσιμο", κασετα σε ενα επικο ghettoblaster της θειας μου.

Ημουν μικρος για να τα "πιασω" ολα. Παντως λατρευα το σκετς με το Τερας του Λοχνες-Τραμπακουλα.

Γενικα τα αλμπουμ του ηταν πολυ αγαπητα στην πιτσιρικαρια.

Εντυπωση παντως κανει τοσο η (φυσιολογικη) καμψη εμπνευσης του Κλυνν οσο και το αποτομο τελος του ενδιαφεροντος του κοινου στην αρχη της δεκαετιας του 90 για αυτο το ειδος που μεχρι τοτε γινοταν πλατινενιο.
 
Γινόταν αστείος και καυστικός παράλληλα χωρίς να γίνεται χυδαίος (εκείνη την εποχή παντα)....
 
Δεν ήξερα πως τραγουδούσε και τραγούδια ο Χάρυ Κλιν ! ! !
 
Πίσω
Μπλουζα