XBOX Επικίνδυνος πυκνωτής

Rygar

Apple Lover
Αντιδράσεις
2.323
Το θεμα με την περίπτωσή μου είναι ότι εχω το solderless xecuter3 με lcd οθόνη απόξω(δεν είχα το dremel τότε και είχα παιδεφτεί τα μάλα) και εάν βγάλω τη μητρικιά, μπορεί τα αραχνοειδή ποδαράκια του xecuter να βγουν απο τις θέσεις τους και θελει ιδιαίτερη υπομονή να τα ξανατοποθετήσεις (τουλαχιστον εγώ ειχα παιδευτεί αρκετά). Η εκδοσή της κονσόλας μου είναι 1.6 του 2005. Μεχρι τώρα δεν είχα θεμα, αλλα απ'ό,τι διαπίστωσα, κανείς από οσους το ανοίξατε δεν είχε θεμα και όλοι βρεθήκατε προ εκπλήξεως. Επίκειται να αλλάξω δίσκο, οπότε θα το δω τότε και θα ποστάρω φωτόζ εάν δω θεμα.

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Wally

Retired Admin
Αντιδράσεις
3.442
Θελω και εγω να βρω χρονο να ανοιξω το launch day 1 XBOX μου, που φτου-φτου δουλευει ακουραστα τοσα χρονια να δω τι θα συναντησω μεσα...

manitari666

Retro Member
Αντιδράσεις
2
δεν εχω ανοιξει ποτε μου xbox.υπαρχει καποιος οδηγος?σκεφτομαι να το ανοιξω σημερα κιολας γιατι σα πολυ καιρο το εχω αφησει,την ωρα δε τη κραταει,οποτε φοβαμαι οτι θα δω εκτρωματα οταν (καταφερω να) το ανοιξω

Arielis

RetroActive
Αντιδράσεις
11
Ξέχασα να αναφέρω πως παρόλη την ψιλοζημιά που έγινε, το XBOX λειτουργεί κανονικότατα!

Είχα τόσο απογοητευτεί από την ζημιά που ούτε κάν προσπάθησα να το βάλω στην πρίζα. Ωστόσο την επομένη, η περιέργεια με έσπρωξε να το δοκιμάσω και τελικά δικαιωθηκα!

Είναι ακμαιότατο και πάλι!!

manitari666 μπορείς να βρείς έναν πολύ καλό οδηγό για το άνοιγμα της κονσόλας σου, εδώ. Προσωπικά, αυτόν τον οδηγό χρησιμοποίησα όταν άνοιξα το δικο μου. Επίσης υπάρχει και video tutorial στο

Maddog

Immense Cult RetroFigure
Αντιδράσεις
89
Όντως ωραίος οδηγός. Μπορεί και να το τολμήσω τελικά... :nervous:

Αυτά τα torx που λέει, τα ζητάς έτσι σε χρωματοπωλείο; Ή πρέπει να εξορμήσουμε προς Ebay όπως με τα παλιοκατσάβιδα της Nintendo;

keropi

Human RetroDatabase
Αντιδράσεις
7
Rygar είπε:
Το θεμα με την περίπτωσή μου είναι ότι εχω το solderless xecuter3 ...
τι τρομερός noobάς θεέ μου! ντροπή!

:p

σοβαρά τώρα, δεν υπάρχει χειρότερο πράμα από solderless τσιπάκι σε οτιδήποτε μηχάνημα... πάντως είναι αρχοντικό το lcd της xecuter, το έχω και εγώ ΛΟΛ

Arielis

RetroActive
Αντιδράσεις
11
Maddog είπε:
Αυτά τα torx που λέει, τα ζητάς έτσι σε χρωματοπωλείο; Ή πρέπει να εξορμήσουμε προς Ebay όπως με τα παλιοκατσάβιδα της Nintendo;
Νομίζω torx τα ζητάς. Ψάξε και σε κανένα Praktiker. Σίγουρα θα έχει τέτοια. Εγώ βολεύτηκα με ένα πολυκατσαβίδι με μύτες που είχα αγοράσει παλιότερα από το makro.

manitari666

Retro Member
Αντιδράσεις
2
ευχαριστω πολυ arielis!θα το δοκιμασω και ο θεος βοηθος.ξεκινησα και το ninja gaiden χτες και δεν ειμαι τωρα για να σβηνω πυρκαγιες.

Rygar

Apple Lover
Αντιδράσεις
2.323
Παρτε ολοκληρο σετ απο torx, μην αρκεστείτε σε συγκεκριμενο μεγεθος, αν και νομίζω ότι όλοι σετ τα πουλανε.

bambatsas

RetroN00b
Αντιδράσεις
0
εγω αντικρισα σημερα τον πυκνωτη της φωτογραφιας εκανε επανεκενησεις συνεχως και ψαχτηκα

bambatsas

RetroN00b
Αντιδράσεις
0
παιδια τετοιο πικνωτη δεν εχει κανενα μαγαζι

Ace

RetroAdept
Αντιδράσεις
541
Μετά τις "φωτιές", που μας άναψε ο geoanas, με τις πληροφορίες του...

...ο εν λόγω πυκνωτής παραγγέλθηκε, ο άνθρωπος που θα κάνει τη δουλειά βρέθηκε και όταν έφτασε η ώρα να ανοιχτεί το XBOX, διαπιστώσαμε ότι έχει διαφορετική motherboard, από αυτή που φαίνεται στις φωτογραφίες και ο υπεύθυνος πυκνωτής για το ρολόι, εκτός του ότι βρίσκεται σε άλλη θέση, δεν ήταν ο Aerogel, αλλά ο nichicon 2.5V-1F, ο οποίος, δεν είχε παρουσιάσει το παραμικρό ίχνος διαρροής, μέχρι στιγμής.

Παρ' όλα αυτά αλλάχτηκε, διότι το XBOX μου, δεν μπορούσε πλέον να κρατήσει την ώρα, ούτε για μία μέρα, γεγονός που το θεώρησα ως "κακό σημάδι", ενώ τα 3.3F και η ποιότητα του νέου supercap, υπόσχονται καλύτερες επιδόσεις στην διατήρηση της ώρας και φυσικά εξασφάλιση, από μελλοντική διαρροή.

Ίδωμεν...

manitari666

Retro Member
Αντιδράσεις
2
Μετα απο μηνες αναμονης ηρθε η ωρα να ανοιχτει και το δικο μου.

Ιδου τα αποτελεσματαDSC02259.jpg

ειχε αρχισει να εξαπλωνετε το κακο ευτυχως το προλαβαμε παρ ολη τη καθυστερηση.

Ιδου ο αντικαστατης γυαλιστερος γυαλιστερος.

DSC02268.jpg

Ευχαριστω το φιλο Jaman για τη βοηθεια.Ερχονται κι αλλες μοντες..

geoanas

Commodore Vampire
Διαχειριστές
Αντιδράσεις
262
Στο "παρά πέντε" τον γλύτωσες ! Εύγε !

vlahoskwn

RetroN00b
Αντιδράσεις
0
γεια σας

ξερετε που μπορω να βρω τετοιο πυκνωτη;

και μηπως γινεται να αλλαχτει με μπαταρια;

σε ενα site ειδα ενα κυκλωμα για αυτην την δουλεια

Stormwatch

RetroNuts!
Αντιδράσεις
157
attachment.php

Προηγείται η αντικατάσταση του προβληματικού πυκνωτή.

Θα ακολουθήσει απολύμανση επαγγελματικού τύπου...

attachment.php

Retromaniac

RetroNoob
Αντιδράσεις
0
Γεια σας πρωτο μου ποστ. Ξεθαβω το τοπικ να ρωτησω.
Επεσε στα χερια μου ενα ενα xbox με ημερομηνια 2002-04-08.Ο προηγούμενος ιδιοκτητης εχει αφαιρεσει τον γνωστο πυκνωτη που κραταει την ωρα.Εχει καθαρισει με σταθμο αποκόλλησης τις τρυπουλες και τις 4 που ειναι διπλα διπλα και δεν γνωριζω την συγκεκριμενη θεση που ηταν ο πυκνωτης για να βαλω αλλον.Πρεπει να μπει στην ιδια θεση που ηταν ο μαμας πυκνωτης, η διαλεγω στην τυχη την θεση να τον βαλω?Ευχαριστω προκαταβολικα.xbox πυκνωτης.jpg

Μπλουζα