XBOX Επικίνδυνος πυκνωτής

Το θεμα με την περίπτωσή μου είναι ότι εχω το solderless xecuter3 με lcd οθόνη απόξω(δεν είχα το dremel τότε και είχα παιδεφτεί τα μάλα) και εάν βγάλω τη μητρικιά, μπορεί τα αραχνοειδή ποδαράκια του xecuter να βγουν απο τις θέσεις τους και θελει ιδιαίτερη υπομονή να τα ξανατοποθετήσεις (τουλαχιστον εγώ ειχα παιδευτεί αρκετά). Η εκδοσή της κονσόλας μου είναι 1.6 του 2005. Μεχρι τώρα δεν είχα θεμα, αλλα απ'ό,τι διαπίστωσα, κανείς από οσους το ανοίξατε δεν είχε θεμα και όλοι βρεθήκατε προ εκπλήξεως. Επίκειται να αλλάξω δίσκο, οπότε θα το δω τότε και θα ποστάρω φωτόζ εάν δω θεμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θελω και εγω να βρω χρονο να ανοιξω το launch day 1 XBOX μου, που φτου-φτου δουλευει ακουραστα τοσα χρονια να δω τι θα συναντησω μεσα...
 
δεν εχω ανοιξει ποτε μου xbox.υπαρχει καποιος οδηγος?σκεφτομαι να το ανοιξω σημερα κιολας γιατι σα πολυ καιρο το εχω αφησει,την ωρα δε τη κραταει,οποτε φοβαμαι οτι θα δω εκτρωματα οταν (καταφερω να) το ανοιξω
 
Ξέχασα να αναφέρω πως παρόλη την ψιλοζημιά που έγινε, το XBOX λειτουργεί κανονικότατα!

Είχα τόσο απογοητευτεί από την ζημιά που ούτε κάν προσπάθησα να το βάλω στην πρίζα. Ωστόσο την επομένη, η περιέργεια με έσπρωξε να το δοκιμάσω και τελικά δικαιωθηκα!

Είναι ακμαιότατο και πάλι!!

manitari666 μπορείς να βρείς έναν πολύ καλό οδηγό για το άνοιγμα της κονσόλας σου, εδώ. Προσωπικά, αυτόν τον οδηγό χρησιμοποίησα όταν άνοιξα το δικο μου. Επίσης υπάρχει και video tutorial στο

 
Όντως ωραίος οδηγός. Μπορεί και να το τολμήσω τελικά... :nervous:

Αυτά τα torx που λέει, τα ζητάς έτσι σε χρωματοπωλείο; Ή πρέπει να εξορμήσουμε προς Ebay όπως με τα παλιοκατσάβιδα της Nintendo;
 
Rygar είπε:
Το θεμα με την περίπτωσή μου είναι ότι εχω το solderless xecuter3 ...
τι τρομερός noobάς θεέ μου! ντροπή!

:p

σοβαρά τώρα, δεν υπάρχει χειρότερο πράμα από solderless τσιπάκι σε οτιδήποτε μηχάνημα... πάντως είναι αρχοντικό το lcd της xecuter, το έχω και εγώ ΛΟΛ
 
Maddog είπε:
Αυτά τα torx που λέει, τα ζητάς έτσι σε χρωματοπωλείο; Ή πρέπει να εξορμήσουμε προς Ebay όπως με τα παλιοκατσάβιδα της Nintendo;
Νομίζω torx τα ζητάς. Ψάξε και σε κανένα Praktiker. Σίγουρα θα έχει τέτοια. Εγώ βολεύτηκα με ένα πολυκατσαβίδι με μύτες που είχα αγοράσει παλιότερα από το makro.
 
ευχαριστω πολυ arielis!θα το δοκιμασω και ο θεος βοηθος.ξεκινησα και το ninja gaiden χτες και δεν ειμαι τωρα για να σβηνω πυρκαγιες.
 
Παρτε ολοκληρο σετ απο torx, μην αρκεστείτε σε συγκεκριμενο μεγεθος, αν και νομίζω ότι όλοι σετ τα πουλανε.
 
εγω αντικρισα σημερα τον πυκνωτη της φωτογραφιας εκανε επανεκενησεις συνεχως και ψαχτηκα
 
παιδια τετοιο πικνωτη δεν εχει κανενα μαγαζι
 
Μετά τις "φωτιές", που μας άναψε ο geoanas, με τις πληροφορίες του...

...ο εν λόγω πυκνωτής παραγγέλθηκε, ο άνθρωπος που θα κάνει τη δουλειά βρέθηκε και όταν έφτασε η ώρα να ανοιχτεί το XBOX, διαπιστώσαμε ότι έχει διαφορετική motherboard, από αυτή που φαίνεται στις φωτογραφίες και ο υπεύθυνος πυκνωτής για το ρολόι, εκτός του ότι βρίσκεται σε άλλη θέση, δεν ήταν ο Aerogel, αλλά ο nichicon 2.5V-1F, ο οποίος, δεν είχε παρουσιάσει το παραμικρό ίχνος διαρροής, μέχρι στιγμής.

Παρ' όλα αυτά αλλάχτηκε, διότι το XBOX μου, δεν μπορούσε πλέον να κρατήσει την ώρα, ούτε για μία μέρα, γεγονός που το θεώρησα ως "κακό σημάδι", ενώ τα 3.3F και η ποιότητα του νέου supercap, υπόσχονται καλύτερες επιδόσεις στην διατήρηση της ώρας και φυσικά εξασφάλιση, από μελλοντική διαρροή.

Ίδωμεν...
 
Μετα απο μηνες αναμονης ηρθε η ωρα να ανοιχτει και το δικο μου.

Ιδου τα αποτελεσματαDSC02259.jpg

ειχε αρχισει να εξαπλωνετε το κακο ευτυχως το προλαβαμε παρ ολη τη καθυστερηση.

Ιδου ο αντικαστατης γυαλιστερος γυαλιστερος.

DSC02268.jpg

Ευχαριστω το φιλο Jaman για τη βοηθεια.Ερχονται κι αλλες μοντες..
 
Στο "παρά πέντε" τον γλύτωσες ! Εύγε !
 
γεια σας

ξερετε που μπορω να βρω τετοιο πυκνωτη;

και μηπως γινεται να αλλαχτει με μπαταρια;

σε ενα site ειδα ενα κυκλωμα για αυτην την δουλεια
 
attachment.php


Προηγείται η αντικατάσταση του προβληματικού πυκνωτή.

Θα ακολουθήσει απολύμανση επαγγελματικού τύπου...

attachment.php
 
Γεια σας πρωτο μου ποστ. Ξεθαβω το τοπικ να ρωτησω.
Επεσε στα χερια μου ενα ενα xbox με ημερομηνια 2002-04-08.Ο προηγούμενος ιδιοκτητης εχει αφαιρεσει τον γνωστο πυκνωτη που κραταει την ωρα.Εχει καθαρισει με σταθμο αποκόλλησης τις τρυπουλες και τις 4 που ειναι διπλα διπλα και δεν γνωριζω την συγκεκριμενη θεση που ηταν ο πυκνωτης για να βαλω αλλον.Πρεπει να μπει στην ιδια θεση που ηταν ο μαμας πυκνωτης, η διαλεγω στην τυχη την θεση να τον βαλω?Ευχαριστω προκαταβολικα.xbox πυκνωτης.jpg
 
Εδώ από τον συμπαθέστατο StezStix Fix, μία αποκατάσταση στη ζημιά που έκανε ο εν λόγω πυκνωτής. (...και επιπλέον δύο προβληματάκια, ένα στο τροφοδοτικό, και ένα στο DVD)

 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα