XBOX Επικίνδυνος πυκνωτής

geoanas

Commodore Vampire
Διαχειριστές
Joined
14 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.225
Αντιδράσεις
280
Πρόκειται για τον πυκνωτή Aerogel 2.5 V, 1 F που είναι υπεύθυνος για τη λειτουργία του ρολογιού του XBOX.

Οι συγκεκριμένοι πυκνωτές "συνηθίζουν" να σκάνε, καθιστώντας πολλές φορές τη μητρική άχρηστη.

Διαβάζοντας πολλές αναφορές σε σχετικά fora, αποφάσισα να ανοίξω το δικό μου XBOX για να ερευνήσω για τυχόν διαρροές. Πρόκειται για μηχάνημα 1.4 κατασκευασμένο το 2003.

Εκ πρώτης όψεως δε φάνηκε να υπάρχει ορατό πρόβλημα αλλά η αδυναμία τήρησης της ώρας κάθε φορά που έβγαζα το μηχάνημα από την πρίζα με κίνησε υποψίες. Αφού παράγγειλα αντικαταστάτη (Panasonic Gold Series 3.3 F, 2.5V), αποκόλλησα τον ύποπτο πυκνωτή και ω του θαύματος ... η κάτω επιφάνεια του ήταν διαλυμένη με τα τοξικά υγρά, έτοιμα να ορμήσουν και να κατασπαράξουν ότι έβρισκαν στο δρόμο τους ! ΕΥΤΥΧΩΣ η ζημιά είχε περιοριστεί μόνο στον πυκνωτή και δεν είχε απλωθεί πουθενά αλλού !

Ανελέητο και χωρίς αναστολές ΞΗΛΩΜΑ, καθάρισμα με οινόπνευμα, γυάλισμα και αντικατάσταση !

Το ΧΒΟΧ λειτουργεί τώρα απροβλημάτιστα και εγώ γλίτωσα τις παραπάνω συγκινήσεις (έχουμε και μια άλφα ηλικία) και τα ηρεμιστικά ! :) :sleep:

Ο ύποπτος :

picture.php


Να τι μπορεί να πάθει το κακόμοιρο XBOX ...από απλή διαρροή μέχρι ...barbecue :

picture.php


picture.php


Καλά ακόμα κάθεστε....πιάστε δουλειά !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δηλαδης τωρα πρεπει να ανοιξουμε ολοι τα xbox μας να δουμε εαν εχουμε προβλημα? lol Ολα τα original xbox εκτος εγγυησης ειναι πλεον οποτε ορματε ...
 
Οτι θα εφτανα να ανοιξω το xbox για να το γλυτωσω απο πυρκαια δεν το περιμενα....γκρμμμφφ....καλα παω :p
 
Οι συγκεκριμένοι πυκνωτές είναι βραδυφλεγείς βόμβες ! Η ιστορία είναι παρόμοια με εκείνη του SEGA GAME GEAR (sound board) ή του NEC PC engine GT !

Όταν με το καλό τους αφαιρέσετε, θα διαπιστώσετε και δυο επιπλέον τρυπούλες οι οποίες είναι κενές. Η Μ$ είχε στα σχέδια της την χρήση εσωτερικής μπαταρίας αλλά οι πυκνωτές της βγαίναν φτηνότερα στη παραγωγή και έτσι έχωσε τους μάπα πυκνωτές...(κάτι φημολογείται ότι το κόστος ήταν 1$ less (!) / ανά κομμάτι).
 
Μιας και θα ανοιχτει το χβοχ οταν γυρισω απο vacations, υπαρχει τιποτα αλλο που μπορει να γινει προληπτικα? Λογικα αλλαγη παστας και ισως καμια μικρη ψυχτρα καπου αλλα απο πυκνωτες μονο αυτος αρκει?
 
από 1F παράγγειλες 3.3F ; θα κάνω σχετικό έλεγχο συντόμως :D
 
@ Daytime Dreamer

Η αλλαγή πάστας με Arctic Silver, ήταν η πρώτη μου δουλειά (όπως και το εσωτερικό καθάρισμα πλακέτας και λάδωμα - καθάρισμα του ανεμιστήρα)

Οι πυκνωτές είναι καλής ποιότητας εκτός από τούτον εδώ τον αχαΐρευτο ! LOL !

@ keropi

Ναι και κάποιο άλλοι ρίξανε ακόμα μεγαλύτερους !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πωπω βρε Γιώργο τι μας κάνεις τώρα...

θα με βάλεις να ανοίγω το ΧΒΟΧ ......

θενκς για το tip πάντως...σίγουρα θα το κοιτάξω μόλις βρω χρόνο...
 
Μπορείτε επίσης να μην αλλάξετε πυκνωτή, αλλά κονσόλα, και να πάρετε ένα trouble-free Playstation 2 (και καινούργιο παρακαλώ)... :p
 
DINO είπε:
Μπορείτε επίσης να μην αλλάξετε πυκνωτή, αλλά κονσόλα, και να πάρετε ένα trouble-free Playstation 2 (και καινούργιο παρακαλώ)... :p
pffff μην συγκρίνεις ανόμοια πράγματα...

το ΧΒΟΧ είναι πολυμηχάνημα....media center....game machine...emulator machine και άλλα πολλά...μόνο καφέ δεν ψήνει....

το ps2 τι είπαμε ότι είναι ??? χαχαχαχαχα;χα
 
Plink είπε:
pffff μην συγκρίνεις ανόμοια πράγματα...το ΧΒΟΧ είναι πολυμηχάνημα....media center....game machine...emulator machine και άλλα πολλά...μόνο καφέ δεν ψήνει....

το ps2 τι είπαμε ότι είναι ??? χαχαχαχαχα;χα
ΧΑΧΑΧΑ!!! Ψήνεται το ίδιο, μια χαρά! Μόνο που δεν τρώγεται... Ούτε ωμό ούτε ψημένο!!! :rofl:
 
Plink είπε:
pffff μην συγκρίνεις ανόμοια πράγματα...το ΧΒΟΧ είναι πολυμηχάνημα....media center....game machine...emulator machine και άλλα πολλά...μόνο καφέ δεν ψήνει....

το ps2 τι είπαμε ότι είναι ??? χαχαχαχαχα;χα
όπως το 'πες , το PS2 είναι πετυχημένη παιχνιδομηχανή (δηλαδή για αυτό που την φτιάξανε είναι μια χαρά και ακόμα πουλάει) ενώ το ΧΒΟΧ χρειάζεται τα δεκανίκια που ανέφερες προηγουμένως για να σταθεί κάπως αφού την αποστολή για την οποία φτιάχτηκε δεν κατάφερε να την εκπληρώσει...

Οποιος έχει/είχε και τα 2 βλέπει ένα τεράστιο χάσμα παιχνιδιών με το PS2 να είναι πολύ πιο μπροστά :p :p:p:p:p οπότε ΝΑΙ, το ΧΒΟΧ τί είπαμε ότι είναι;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έτσι και αλλιώς τα PS2 του 2003-2004 έχουν κατά 80% χαλασμένα drives.

Η ποιότητα των drive της Sony έχει αφήσει εποχή...από την ανάποδη (κυριολεκτικά, αφού τις μισές φορές για να δουλέψουν σωστά έπρεπε να γυρνάς το μηχάνημα ανάποδα!)

Τώρα ποιός θα έρθει να εξετάσει και το δικό μου XBox γιατί δεν την παλεύω με αυτά τα τρομακτικά electronics; :)
 
Για να σας ανοίξω ακόμα περισσότερο την όρεξη, ορίστε περισσότερες φωτογραφίες με τα "έργα και ημέρες" του Aerogel :

( Οι φωτογραφίες ΔΕΝ είναι δικές μου αλλά από διάφορες πηγές ταλαιπωρημένων χρηστών ανά τω internet )

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Geoans βαλε καμια pic οταν εχεις κανει clean το board να δουμε πως εγινε. Λογικα εβαλες πυκνωτη με περισσοτερα βολτ ε?
 
Δυστυχώς το έχω καπακώσει, αλλά όλα αστράφτουν !

ΠΡΟΣΟΧΗ

Ο πυκνωτής που τοποθέτησα έχει τα ΙΔΙΑ Volt (2.5V), αλλά περισσότερα Farads (3.3 F, από 1 F)
 
Θα το πάω στο γνωστό μου που είχε φτιάξει και τα Game Gear μου να μου τον αλλάξει, δε με εμπιστεύομαι.. Και η αλήθεια είναι οτι κι εμένα δε μου κρατάει την ώρα εδώ και καιρό! Φοβάμαι για το τί θα αντικρίσω όταν το ανοίξω!
 
geoanas είπε:
Δυστυχώς το έχω καπακώσει, αλλά όλα αστράφτουν !ΠΡΟΣΟΧΗ

Ο πυκνωτής που τοποθέτησα έχει τα ΙΔΙΑ Volt (2.5V), αλλά περισσότερα Farads (3.3 F, από 1 F)
Παντως σε jamma πχ πλακετες εαν θελεις να κανεις αντικατασταση πυκνωτων κρατας ιδια farad και περισσοτερα βολτ σωστα? Η το αναποδο?
 
Αν τον βγάλουμε τελείως, τι πρόβλημα θα έχουμε?

Δεν θα κρατάει την ώρα, ε και?
 
Πίσω
Μπλουζα