XBOX Επικίνδυνος πυκνωτής

Ανοιξα το δικό μου αλλα δεν βρήκα τον εν λόγω πυκνωτή, μαλλον εχω αλλο revision. τελικά αλλαξα το IDE 33 σε 100 για καλλίτερη ταχύτητα
 
δεν παίζει να πάρεις τίποτα παραπάνω με ότι καλώδιο και να βάλεις στο δίσκο/dvd
 
Παίρνεις ενα 20-30% στα loading.

Εξήγησε μου κατι ρε keropi, γιατί έχεις ενα gay, semi zombified lovebot σαν avatar?
 
Saulot είπε:
Παίρνεις ενα 20-30% στα loading.
edit: τελικά έχεις δίκιο... πιάνει παραπάνω...! (υποθέτοντας ότι δεν έχεις τον stock hdd πάνω)

Saulot είπε:
Εξήγησε μου κατι ρε keropi, γιατί έχεις ενα gay, semi zombified lovebot σαν avatar?
επειδή έτσι μου γουστάρει , πώς σου φαίνεται αυτό σαν απάντηση; σε κάλυψε;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
keropi είπε:
επειδή έτσι μου γουστάρει , πώς σου φαίνεται αυτό σαν απάντηση; σε κάλυψε;
Καλή είναι δέν λέω, αλλα θα δούλευε αν είχες τον γάτο.
 
Όταν είχα ανοίξει το δικό μου για ξεμπίχλιασμα, δεν είχα παρατηρήσει κάποιο πυκνωτή σε κατάσταση πέραν του αρίστου.

Και έχω ένα κόλλημα με τους πυκνωτές, θανάσιμο. Από την εποχή που έσκαγαν σαν δυναμιτάκια στις μητρικές, ως επί το πλείστον στα κυκλώματα τροφοδοσίας των επεξεργαστών ( Ο Θεός να τα έκανε κυκλώματα, λέμε τώρα.... )
 
Saulot είπε:
Καλή είναι δέν λέω, αλλα θα δούλευε αν είχες τον γάτο.
χαχχαχαχαχα σωστός και πάλι ΛΟΛ

αλλά κάθε φορά που μιλάει , και κινείται το σαγόνι του δακρύζω από το γέλιο οπότε και τον συμπάθησα ;) όλα τα λεφτά είναι όταν βρίζει :D ο cuddles παραείναι κλασσική φιγούρα για τα γούστα μου :)
 
άνοιξα σήμερα το ένα εκ των δύο ΧΒΟΧ....

2quk9k7.jpg


2qk5wzk.jpg


είχε αρχίσει να "δουλεύει" ο παλιο-πυκνωτής όπως βλέπετε... πήρε πόδι φυσικά και περιμένω τους αντικαταστάτες... θα αλλάξω και το ide καλώδιο επί τη ευκαιρία (thanks saulot για τες πλεροφορίαι)

edit: το δικό μου πάντως χωρίς τον πυκνωτή δεν ξεκινάει, αλλά αναβοσβήνει μόνο του 2 φορές και την τρίτη μένει ανοιχτό με κόκκινο δαχτυλίδι :p άντε να έρθει το πακέτο από Αγγλίαααααααα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έλα στο τσακ το πρόλαβες ! Το ίδιο (αλλά πιο light) παρουσίασε και το δικό μου !
 
με προβληματίζουν τα power cycles που κάνει χωρίς τον πυκνωτή... τεσπά ελπίζω να οφείλεται στην απουσία του....
 
Καθάρισες καλά την περιοχή με οινόπνευμα κτλ ?

Στη δεύτερη φωτογραφία βλέπω ύποπτη ασπρίλα γύρω από τις γειτονικές αντιστασούλες και τρανζίστορ...

Κάποιες last version xboxs δεν ξεκινούν χωρίς πυκνωτή.
 
ναι είναι καθαρό τώρα, η φώτο ήταν πριν το καθάρισμα... κατά 90% είναι έκδοση 1.4 το δικό μου... :D

μόλις φτιάξω αυτό θα ανοίξω και το new-old-stock που έχω, το xecuter3 λέει ότι είναι 1.4 και αυτό... (το άλλο έχει xecuter2.6ce)
 
Έτσι έτσι!

Να βγάλουν και μία οδηγία, οτι για να αγοράσεις XBOX 360, θα πρέπει να κατέχεις και δίπλωμα Ανωτάτης Ηλεκτρονικοπλακετοσυγκολλητικής! :p
 
DINO είπε:
Έτσι έτσι!Να βγάλουν και μία οδηγία, οτι για να αγοράσεις XBOX 360, θα πρέπει να κατέχεις και δίπλωμα Ανωτάτης Ηλεκτρονικοπλακετοσυγκολλητικής! :p
Για το xbox 1 μιλάμε :p
 
Το ίδιο είναι! Κουτιά είναι και τα δύο! :p

Πως παρασύρθηκα έτσι; #)
 
DINO είπε:
Έτσι έτσι!Να βγάλουν και μία οδηγία, οτι για να αγοράσεις XBOX 360, θα πρέπει να κατέχεις και δίπλωμα Ανωτάτης Ηλεκτρονικοπλακετοσυγκολλητικής! :p
το πήραμε αυτό με τις μετατροπές jtag! :p :p:p:p

πλάκα - πλάκα, τα ps2 μια χαρά είναι σε αυτόν τον τομέα... και καλά έχουν ασθενή laser , αλλά το v9 που έχω και το πήρα όταν ήταν καινούριο δεν έχει κανένα πρόβλημα...
 
update:

αλλάχθηκε με επιτυχία ο 1ος πυκνωτής, αύριο και αυτός του 2ου ΧΒΟΧ (που είναι και η μεγαλύτερη "αγγαρεία" λόγω της xecuter3 "φάτσας"...)

το 80pin καλώδιο δεν μου έκανε την χάρη να παίξει σε αυτό το ΧΒΟΧ, δεν ανοίγει αν βάλω αυτό... τεσπα...
 
Είναι στις σωστές άκρες της καλωδιοταινίας βαλμένες οι συσκευές; Γιατί απ'ότι θυμάμαι το xbox 1 έχει cs για να διαλέγει master/slave και άμα βάλεις την υποδοχή που βρίσκεται στην άκρη του καλωδίου στο cdrom πχ, παίζει να μη δουλέψει.

Ελπίζω να κατάλαβες τι περιγράφω γιατί εγώ τώρα που το ξαναδιάβασα δεν το καταλαβαίνω :p
 
ναι είναι σωστά, με ένα και μοναδικό τρόπο μπαίνουν ούτως ή άλλως :p

έκανα και "warning thread" στο amibay : http://amibay.com/showthread.php?p=97757 , να 'σαι καλά ρε geonas! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άνοιξα σήμερα και το δικό μου v.1 xbox για καθάρισμα, και διαπίστωσα πως έχει τον εν λόγω πυκνωτή! :eek: Για πολύ καλή μου τύχη δεν έχει "σκάσει" ή φουσκώσει, και η motherboard δεν έχει πάθει την παραμικρή διάβρωση.

Ποιος θα αναλάβει να τον αντικαταστήσει? Δεν είμαι καθόλου καλός με κολλητήρια και τα συναφή....
 
Πίσω
Μπλουζα