XBOX Επικίνδυνος πυκνωτής

Άστα... Έπεσε πρόσφατα στα χέρια μου ένα από αυτά τα #@$%% κουτιά και δεν έχω καμία, μα καμία, όρεξη να το ανοίξω......

Ή θα το σουτάρω ή θα πάρω φωτιά κάποια στιγμη....
 
DINO είπε:
Άστα... Έπεσε πρόσφατα στα χέρια μου ένα από αυτά τα #@$%% κουτιά και δεν έχω καμία, μα καμία, όρεξη να το ανοίξω......Ή θα το σουτάρω ή θα πάρω φωτιά κάποια στιγμη....
Σε περίπτωση που το σουτάρεις φώναξε τον "Χάρο" να το πάρει... :p
 
Προκειται να "χειρουργησει" ενας φιλος σε καποια φαση τα 3 μου xbox και να αλλαξουμε τους capacitors. Επειδη φανταζομαι πως μεσα θα εχει γινει της Κορεας, ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος συγκεκριμενος, προτιμωμενος τροπος για να αφαιρεθει το υγρο που εχει πεσει πανω στη motherboard; Ακομα, μπορω να βαλω μεγαλυτερο capacitor apo 3.3F; Πχ ας πουμε 5F, για την σιγουρια; Αν ναι, που μπορω να βρω τετοιον; Κοιταξα στο βρετανικο ebay και δεν βρηκα.

Να'στε καλα παιδια για το χρησιμο θεμα!
 
Τρίψε προσεχτικά με λίγο καθαρό οινόπνευμα ή κάποιο καθαριστικό επαφών.

Μπορείς να βάλεις μεγαλύτερο πυκνωτή αλλά από 1F να το πας 5F δεν ξέρω άμα έχει πολύ νόημα.
 
μια μαλακή οδοντοβουρτσα και λίγο καθαρό οινοπνευμα (ασπρο) η WD40 κάνει θαυματα!!!
 
Saulot είπε:
μια μαλακή οδοντοβουρτσα και λίγο καθαρό οινοπνευμα (ασπρο) η WD40 κάνει θαυματα!!!
Το WD40 λογικά σαν "λαδοειδες" που είναι δεν βραχικυκλωνει έτσι; Εγώ στο δικό μου που είχε σκάσει χρησιμοποιησα "Electrical contact cleaner spray" της COSMO LAC...
 
Έχω την εντύπωση ότι το WD40 δεν κάνει.

Αντί αυτού προτιμήστε κάποιο spray επαφών (με ή χωρίς λάδι) που 100% δεν είναι αγώγιμο.
 
Το wd40 είναι ουσιαστικά contact cleaner με λάδι. Καλύτερα contact cleaner (χωρίς λάδι) πάντως, κυρίως γιατί εξατμίζεται άμεσα, και δεν αφήνει υπολείμματα (το wd40 θα αφήσει μια λεπτή στρώση ακόμα και να το σκουπίσεις - άλλωστε αυτή είναι η δουλειά του), και είναι επίσης εύφλεκτο...
 
@ Getta Robo

Αν δεν σου κάνει κόπο (και βρεις μέσα ...σημεία και τέρατα) , ρίξε καμιά φωτογραφία !
 
Γενικα το WD40 εχει ιδιοτητες πασπαρτου με την εννοια οτι το χρησιμοποιουμε παντου χωρις να διαβαζουμε τι ειναι.

Προσφατα ενας φιλος μου, μου ειπε οτι λαδωνει την αλυσιδα του ποδηλατου του με WD40!! Του ειπα φυσικα οτι καταφερνει ακριβως το αντιθετο της λιπανσης...
 
Γκασπ! :precry2:

Δεν το ηξερα....
 
Wally είπε:
Γενικα το WD40 εχει ιδιοτητες πασπαρτου με την εννοια οτι το χρησιμοποιουμε παντου χωρις να διαβαζουμε τι ειναι. Προσφατα ενας φιλος μου, μου ειπε οτι λαδωνει την αλυσιδα του ποδηλατου του με WD40!! Του ειπα φυσικα οτι καταφερνει ακριβως το αντιθετο της λιπανσης...
Εισαι λάθος,κανει και για λυπαντικό,απο οτι λεει παντα

αλλα το wd40 ειναι για μενα μαπα,απλωσ κανει λιγο απο ολα

καλητερα να απρεισ ενα εξηδικευμενο προιον να κανεισ τη δουλια σου

παρα τσαπατσουλιες

wurth_contact_oil.jpg
 
To WD40 ΔΕΝ ειναι λιπαντικο. Το οτι το χρησιμοποιουμε για κανα συρτη ή για τους μεντεσεδες δεν το κανει λιπαντικο.

Αν πχ το απλωσεις σε αλυσιδα ποδηλατου θα "ξεπλυνει" το υπαρχον λαδι.

WD-40 was developed by the military in the 50s as a rust preventative solvent and de-greaser to protect missile parts. It quickly became a household item when people discovered it had thousands of other uses as a cleaner, rust-prevention agent, squeak-stopper and more. It also works wonders as a light lubricant on small items like hinges, locks, and toys. Bicycle chains, on the other hand, are far too heavy and fast-moving for the lubricating power of WD-40 to have any effect at all. As a matter of fact, WD-40 will actually strip away any existing lubricant and leave your drivetrain dry – metal on metal. Basically, spraying this stuff on your chain is worse than using no lubricant at all!
 
και εγώ για καθαριστικό σκουριάς/βρώμας το ξέρω, όχι για λάδι...
 
Wally είπε:
Γενικα το WD40 εχει ιδιοτητες πασπαρτου
Άρα όποιος κακομοίρης το έβαλε στο XBox του, ας αρχίσει να του ετοιμάζει τον επικήδειο. Συλληπητήρια... ::)

Ακόμα και οι πέτρες ξέρουν ότι Paspartoo και προιόντα της Microsoft πολύ απλά ΔΕΝ κάνουν μαζί.

:biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
Ελεος :p

Θυμαμαι στο ναυπηγειο που δουλευα - οι μηχανικοι καθαριζαν κυλινδρους και εξατμιση , ψεκαζωντας WD40 μεσα στη μηχανη την ωρα που δουλευε... εβγαιναν φωτιες απο τις εξατμισης τυπου dragster, αλλα μετα ηταν ολοι ικανοποιημενοι....

παντως στις πλακετες μου δεν το βαζω ...
 
Αν και είχα δει παλιότερα το θέμα, δεν ασχολήθηκα λόγω έλλειψης χρόνου.

Σήμερα μου μπήκε η ιδέα και είπα να το τσεκάρω.

Λίγα λεπτά αφότου το άνοιξα, μια φωνή ακούστηκε! :p

Δυστυχώς κι εμένα έχει σκάσει :( Θα ολοκληρώσω το ξεμοντάρισμα για το τελικό πόρισμα.

EDIT: Δυστυχώς είναι νεκρό. Τα χημικά είχαν διαβρώσει τις επαφές του πυκνωτή (τον έβγαλα κουνώντας τον απλά) και την γύρω περιοχή. Όταν πήγα να το καθαρίσω με το οινόπνευμα, έμεινα με 2 αντιστάσεις στα χέρια. Κρίμα :( Αν ποτέ βρω κάποιο μεταχειρισμένο ίσως να το αντικαταστήσω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ανοιξα μόλις χθες το XBOX μου για να ελέγξω το εν λόγω πρόβλημα. Υστερα από προσεκτικό έλεγχο δεν διαπίστωσα κάποιο πρόβλημα. Ο συγκεκριμένος πυκνωτής ήταν ακμαιότατος. Η κονσόλα είναι κατασκευής 9/2004.

Πιστεύετε ότι θα πρέπει ούτως ή άλλως να επέμβω και να αλλάξω τον πυκνωτή πριν να είναι πολύ αργά ή το εγχείρημα αφορά κονσόλες πρώτης γενιάς κυρίως;
 
Επέμβαση ΤΩΡΑ !
 
Ισα που τη γλύτωσα ως τώρα δηλάδη! Ευχαριστώ geoanas! Θα επέμβω άμεσα....
 
Πίσω
Μπλουζα