XBOX ONE

Imgema είπε:
Αν είναι μονόδρομος και δεν μπορεί να λειτουργήσει το PS4 με άλλον τρόπο τότε είναι και αυτό καταστροφή.
Για τα PS1 ως και PS3 παιχνίδια είναι μονόδρομος... Όπως μονόδρομος φαίνεται να είναι και για τις περισσότερες λειτουργίες που παρουσίασαν.

Τώρα για τα "υλικά" games, θα δούμε... Είπαν ότι αν κάποια εταιρία θέλει να "κλειδώσει" τα παιχνίδια της ώστε να θέλουν ίντερνετ, θα μπορεί να το κάνει.

Υ.Γ.: Σχετικά με τα μεταχειρισμένα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
cloud είπε:
Για τα PS1 ως και PS3 παιχνίδια είναι μονόδρομος... Όπως μονόδρομος φαίνεται να είναι και για τις περισσότερες λειτουργίες που παρουσίασαν.
Τώρα για τα "υλικά" games, θα δούμε... Είπαν ότι αν κάποια εταιρία θέλει να "κλειδώσει" τα παιχνίδια της ώστε να θέλουν ίντερνετ, θα μπορεί να το κάνει.
Ολα αυτά εμένα με απωθούν από το να αγοράσω PS1 ή 3 στο PS4. Ισως και την κονσόλα αφού πάλι βλέπω ο έλεγχος του software που αγοράζω θα είναι στο έλεος των εταιριών. Και δεν υπάρχει τίποτα που να με αποζημιώνει για τον έλεγχο που χάνω ώστε να υπάρχει μια ισορροπία. Εκτός και αν κοστίζουν τα παιχνίδια 10ευρώ (λέμε τώρα).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Ολα αυτά εμένα με απωθούν από το να αγοράσω PS1 ή 3 στο PS4. Ισως και την κονσόλα αφού πάλι βλέπω τον έλεγχο του software που αγοράζω θα είναι στο έλεος των εταιριών. Και δεν υπάρχει τίποτα που να με αποζημιώνει για τον έλεγχο που χάνω ώστε να υπάρχει μια ισορροπία. Εκτός και αν κοστίζουν τα παιχνίδια 10ευρώ (λέμε τώρα).
Για λύσεις αυτού του στιλ απορρίπτω την αγορά!!

Είπα και πριν ότι την στιγμή που αγοράζω κάτι, έχω to hardware, έχω και το software, θέλω να τα παίζω όποτε, όπου, και για όσο θέλω και μπορώ από φυσικής πλευράς!

Αυτά τα δέχομαι μόνο σαν υπηρεσίες "παροχής περιεχομένου".. Πχ 10 με 20? τον μήνα (Και πάρα πολλά λέω..), και να παίζω ότι τίτλο θέλω, και για όσο θέλω..

Το να αγοράσω έναν τίτλο ακόμα και 1?, τον θέλω ΔΙΚΟ ΜΟΥ, και όχι να μου λέει ο άλλος για πόσο καιρό θα έχω πρόσβαση σε αυτόν, και χωρίς να τον πιάσω ούτε μία φορά στα χέρια μου! Τέλος.

Imgema είπε:
Αλλά και πάλι δεν θα μπορείς να νοικιάζεις, να δανείζεις σε φίλους κλπ.
Η ενοικίαση είναι μεν θέμα, όμως όχι σοβαρό...

Τα Video Club έχουν βαρέσει κανόνι εδώ και πολύ καιρό (Δεν μιλάω για το Ελλάντα..)! Άρα και να θέλεις νοικιάζεις παιχνίδια, δεν θα έχεις από που να τα νοικιάζεις... :p

Και εδώ έρχεται η λύση... Ήδη η SONY είχε πει ότι θα μπορείς να παίζεις για λίγο σε cloud όποιον τίτλο θέλεις.. Και δεν νομίζω να είναι τόσο δύσκολο να νοικιάσεις και ένα παιχνίδι από το XBOX Live η το PSN.. Ούτε νομίζω ότι οι εταιρίες θα βγουν χαμένες... ;)

Τώρα αν θα το κάνουν... Γιατί να μην το κάνουν;

Ο δανεισμός, αν δεν υπάρχει θέμα περιορισμένων "γράψε - σβήσε" στα παιχνίδια ανά λογαριασμό, κανένα πρόβλημα.. Και για λίγη ώρα, ξανά από την πρώτη στιγμή έχουν πει ότι θα μπορείς να κάνει login με τον λογαριασμό σου σε μία άλλη κονσόλα και να παίζεις χωρίς κανένα πρόβλημα.

Υ.Γ.: Γενικά όλα αυτά είναι λίγο πολύπλοκα, είναι αρνητικά, σίγουρα είναι πολύ καλύτερα αυτό που έχουμε τώρα (Εκτός από την ενοικίαση, που αν την στρώσουν καλά, δεν θα θέλουμε να περάσουμε ούτε απ' έξω από Video Club!!). Όμως είπα και πριν, δεν είναι ούτε καταστροφή, αλλά ούτε και τόσο δραματικό όσο τα παρουσιάζουν η τα βλέπουν οι περισσότεροι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το cloud gaming θα μπορούσε να αντικαταστήσει τις ενοικιάσεις. Να δίνεις 2 ευρώ και να παίζεις για μία μέρα ας πούμε. Μια χαρά, κανένα προβλημα. Γλυτώνεις και τον δρόμο στο videoclub και δεν ανησυχείς αν το παιχνίδι που θες είναι νοικιασμένο. Σε καμία όμως περίπτωση δεν μπορεί να αντικαταστήσει την αγορά games που θες να έχεις στην συλλογή σου μέχρι να αφήσεις τον μάταιο τούτο κόσμο.

Τέλος πάντων, βρήκα ενα ωραίο αρθράκι που ταιριάζει με την περίσταση:

http://rawmeatcowboy.tumblr.com/post/51008520011/what-in-the-hell-is-going-on-with-the-game-industry
 
Παροτι "στενομυαλος" και fanboy (αραγε ποιας κονσολας ?) καποια πραγματα ακουγονται καπως - και δεν καταλαβαινω γιατι οι φημες που σχολιαστηκαν οπως σχολιαστηκαν εδω - ειναι αποτελεσμα στενοκεφαλιας και φανμπουσμου - ενω αντιθετα οι εξισου μη αποδεδειγμενες φημες που αναφεραν αλλα μελη ειναι και οι ισχυουσες.

Γραφει πχ ο Cloud

Τότε το cloud gaming του PS4 τι είναι;
Ελα μου ντε, τι ειναι ? ποιος ξερει στα αληθεια τι ειναι και πως θα λειτουργει ? Στις (πραγματι) φημες που σχολιαζουμε εδω σχετικα με το cloud του xboxone - η απαντηση δεν μπορει να συμπεριλαμβανει το τι ειναι αντιστοιχα το PS4 cloud - Η απαντηση θα επρεπε να ειναι οτι το cloud που αναφερομαστε αφηνει πολλα ερωτηματικα - πραγμα που εχει ηδη λεχθει.

Καλύτερο παράδειγμα η ιστορία με τα μεταχειρισμένα.. ΟΛΟΙ ακούω να ουρλιάζουν ότι δεν θα υπάρχουν μεταχειρισμένα... ΛΑΘΟΣ!!!! Μεταχειρισμένα θα ΥΠΑΡΧΟΥ, και θα είναι και ΔΩΡΕΑΝ!!!
Προσωπικα ανεφερα οτι αν ευσταθουν οι φημες τοτε ειναι η αρχη του τελους για τα μεταχειρισμενα. Οι μονες "φωνες" που ακουσα για το θεμα ειναι αυτες τις φρασης στην παραθεση. Δηλαδη θα πληρωσω το μεταχειρισμενο και θα μπορω να το παιξω ΔΩΡΕΑΝ στην κονσολα μου.... και αυτο θεωρειται ειδηση και γραφεται με κεφαλαια και θαυμαστικα ? Ε τι να πω - "Ευχαριστουμε !"

Η Microsoft έχει από την πρώτη στιγμή επιβεβαιώσει ότι το Xbox One θα δέχεται μεταχειρισμένα παιχνίδια, χωρίς να απαιτείται κάποιο αντίτιμο για την “ενεργοποίηση” του παιχνιδιού. Και η διαδικασία θα είναι παίρνεις το παιχνίδι σου, το εγκαθιστάς, το "δένεις" με τον λογαριασμό σου, το πουλάς, ο νέος αγοραστής εγκαθιστά το παιχνίδι, το δένει με τον δικό του λογαριασμό, και εκείνη την στιγμή "σβήνει" από τον δικό σου λογαριασμό και τέλος.
Δεν θα σχολιασω πως ακουγεται αυτο που γραφεις σε χρηστες που δεν τους εχει ξανασυμβει αυτος ο ελεγχος/παρακολουθηση - αλλα απο την αλλη δεν θυμαμαι να υπαρχει επισημη ανακοινωση της m$ για το πως θα λειτουργει το ολο συστημα - Το οποιο συστημα δεν ειναι καν σχεδιασμενο ακομα. Δεν εχει λογικη επαναλαμβανω να δεχομαστε τις φημες που δεν μας αρεσουν ως φημες - και αυτες που μας βολευουν ως επιχειρηματα να τις παρουσιαζουμε ως γεγονοτα.

Υ.Γ.: Σχετικά με τα μεταχειρισμένα...
Ωραια και τι βλεπουμε στο link ? Ενα παλικαρακι που δουλευει συντακτης στο 360 mag στην Αγγλια που ξεκαθαριζει στο προφιλ του οτι "Views are all mine" - και στις μισες ερωτησεις απαντα με το "Most of what they've said assumes..." και "I honestly don't know, but my guess is..."

Δεν ειναι εταιρικες ανακοινωσεις αυτες - Το cloud το φτιαχνουν ακομα - την policy το ιδιο - και εχω την υποψια οτι θα αργησει να τελεσιδικησει το καθεστως στο θεμα αυτο.

Απο την αλλη συμφωνω με τον Cloud για το οτι δεν θα επρεπε να μας αρεσουν αυτες οι κινησεις - διαφωνουμε ομως στο οτι ο ιδιος δειχνει να τις θεωρει λογικες και αναποφευκτες.

Τωρα αν θεωρειται φανμπουσμος να μην κλεινεις τα ματια σε πραγματα που στα σερβιρουν οπως στα σερβιρουν - τελικα θα πρεπει να δηλωσω fanboy :)
 
ku-xlarge.jpg


ku-xlarge.jpg


ku-xlarge.jpg


ku-medium.gif


ku-medium.gif


iBzvb2JSpQNRM.gif
 
Εγω θεωρω οτι αυτο με τα μεταχειρισμενα και τα DRM ειναι "βολιδοσκοπησεις" των εταιρειων (τοσο του hardware οσο και του software).

Μετρανε τις αντιδρασεις στις μεγαλες ιντερνετικες κοινοτητες αυτη τη στιγμη νομιζω.

Οτι γινεται και στο Ελλαντα. Προαναγγελουν κατι, μετρανε αντιδρασεις, αφηνουν κατι "βαρυ" σαν leak και μετα αποφασιζουν κατι πιο "light" για να ερθει πιο ευπεπτο.

Αν αυτο οδηγησει σε ενα μοντελο που το παιχνιδι θα εχει εναν ιδιοκτητη καθε φορα αλλα δεν θα κοστιζει 65 ευρω (σχεδον το 1/5 του μηχανηματος)...ισως το δω λιγο θετικοτερα.

@Aard Epic! :)
 
Αν αυτο οδηγησει σε ενα μοντελο που το παιχνιδι θα εχει εναν ιδιοκτητη καθε φορα αλλα δεν θα κοστιζει 65 ευρω (σχεδον το 1/5 του μηχανηματος)...ισως το δω λιγο θετικοτερα.
Μια χαρα τα ειπες για τις βολιδοσκοπησεις - αλλα στο τελος μου τα χαλασες.

@Aardy Εγραψες !
 
Το ξερεις βεβαια οτι προκειται για parody account
 
Φυσικα. O τυπος ειναι ο αντιστοιχος δικος μας "Κωστας Μτσοτακης". Κανει επικα σχολια :)
 
herco είπε:
Παροτι "στενομυαλος" και fanboy (αραγε ποιας κονσολας ?) καποια πραγματα ακουγονται καπως - και δεν καταλαβαινω γιατι οι φημες που σχολιαστηκαν οπως σχολιαστηκαν εδω - ειναι αποτελεσμα στενοκεφαλιας και φανμπουσμου - ενω αντιθετα οι εξισου μη αποδεδειγμενες φημες που αναφεραν αλλα μελη ειναι και οι ισχυουσες.
Γραφει πχ ο Cloud

Ελα μου ντε, τι ειναι ? ποιος ξερει στα αληθεια τι ειναι και πως θα λειτουργει ? Στις (πραγματι) φημες που σχολιαζουμε εδω σχετικα με το cloud του xboxone - η απαντηση δεν μπορει να συμπεριλαμβανει το τι ειναι αντιστοιχα το PS4 cloud - Η απαντηση θα επρεπε να ειναι οτι το cloud που αναφερομαστε αφηνει πολλα ερωτηματικα - πραγμα που εχει ηδη λεχθει.

Προσωπικα ανεφερα οτι αν ευσταθουν οι φημες τοτε ειναι η αρχη του τελους για τα μεταχειρισμενα. Οι μονες "φωνες" που ακουσα για το θεμα ειναι αυτες τις φρασης στην παραθεση. Δηλαδη θα πληρωσω το μεταχειρισμενο και θα μπορω να το παιξω ΔΩΡΕΑΝ στην κονσολα μου.... και αυτο θεωρειται ειδηση και γραφεται με κεφαλαια και θαυμαστικα ? Ε τι να πω - "Ευχαριστουμε !"

Δεν θα σχολιασω πως ακουγεται αυτο που γραφεις σε χρηστες που δεν τους εχει ξανασυμβει αυτος ο ελεγχος/παρακολουθηση - αλλα απο την αλλη δεν θυμαμαι να υπαρχει επισημη ανακοινωση της m$ για το πως θα λειτουργει το ολο συστημα - Το οποιο συστημα δεν ειναι καν σχεδιασμενο ακομα. Δεν εχει λογικη επαναλαμβανω να δεχομαστε τις φημες που δεν μας αρεσουν ως φημες - και αυτες που μας βολευουν ως επιχειρηματα να τις παρουσιαζουμε ως γεγονοτα.

Ωραια και τι βλεπουμε στο link ? Ενα παλικαρακι που δουλευει συντακτης στο 360 mag στην Αγγλια που ξεκαθαριζει στο προφιλ του οτι "Views are all mine" - και στις μισες ερωτησεις απαντα με το "Most of what they've said assumes..." και "I honestly don't know, but my guess is..."

Δεν ειναι εταιρικες ανακοινωσεις αυτες - Το cloud το φτιαχνουν ακομα - την policy το ιδιο - και εχω την υποψια οτι θα αργησει να τελεσιδικησει το καθεστως στο θεμα αυτο.

Απο την αλλη συμφωνω με τον Cloud για το οτι δεν θα επρεπε να μας αρεσουν αυτες οι κινησεις - διαφωνουμε ομως στο οτι ο ιδιος δειχνει να τις θεωρει λογικες και αναποφευκτες.

Τωρα αν θεωρειται φανμπουσμος να μην κλεινεις τα ματια σε πραγματα που στα σερβιρουν οπως στα σερβιρουν - τελικα θα πρεπει να δηλωσω fanboy :)
Πρώτον, βλέπω να απαντάς σαν να απευθύνομαι σε εσένα... Λάθος!

Μιλάω γενικά, και έκανα έναν διάλογο με τον Imgema... Τα περισσότερα από τα άλλα ποστ δεν τα διάβασα γιατί μπήκα πολύ αργά στο θέμα, και είναι φυσικό να μην καθίσω να διαβάσω 100+ ποστ.. Άρα αυτό το προσωπικό ύφος καλό θα ήταν να το αποφύγουμε..

Μετά λες γιατί γράφω και τονίζω τα αυτονόητα... Ακριβώς γιατί είναι αυτονόητα!!

Εδώ και 2 μέρες έχω ακούσει τον καθένα να κατεβάζει σενάρια από το μυαλό του, να διαστρεβλώνει την πραγματικότητα, και να ουρλιάζει σαν υστερικός.. Και στην πραγματικότητα να τον έχεις μπροστά σου αυτόν τον τύπο, την φωνή σου θα την ανεβάσεις... Και φυσικά θα του έλεγες ότι είναι λάθος...

Και φυσικά αυτά δεν τα λέω μόνο για τα άτομα εδώ μέσα η για εσένα η τον Imgema, αλλά γενικά για όλους και όλα αυτά που έχω ακούσει τις τελευταίες ημέρες. Και για την ακρίβεια, το ποστ το έκανε εχθές με αφορμή ένα βίντεο που είδα στο ΥΤ..

Τώρα για το λινκ, προτιμάς να πάρεις στα σοβαρά το κάθε τι που κατεβάζει το μυαλό του κάθε άσχετου που γράφει σε ένα φόρουμ, παρά ένα παλικαράκι που δουλεύει συντάκτης στο 360 mag στην Αγγλία;

Και αν δεν είναι 100% αυτή τη διαδικασία, την στιγμή που δεν θα πληρώνεις κάτι παραπάνω, που είναι το πρόβλημα;

Τέλος τα περισσότερα (Τονίζω το περισσότερα γιατί κάποια είναι αναπόφευκτα!) ούτε λογικά τα βλέπω, ούτε αναπόφευκτα.. Αυτό που έβλεπα και βλέπω είναι το που πηγαίνουν τα πράγματα (Πχ οι επόμενες κονσόλες που θα βγουν περίπου το 2019 με 20, κατά 85% δεν θα έχουν δισκάκια!), είναι κακό που το λέω; Δηλαδή όταν έβλεπα ότι το νέο ΧΒΟΧ θα είναι περισσότερο ένα πολυμηχάνημα παρά "καθαρή" κονσόλα και το έλεγα, ήταν λάθος; Θα έπρεπε να επιμένω για "καθαρή κονσόλα" μόνο και μόνο γιατί αυτό μου αρέσει, και αυτό αρέσει και σε μερικούς ακόμα;

Και για τα "αναπόφευκτα", ναι.. Κάποια πράγματα καλώς η κακώς είναι αναπόφευκτα! Πχ η κίνηση της MS να κάνει το νέο ΧΒΟΧ "πολυμηχάνημα" ήταν απόλυτα σωστή κίνηση! Και αυτό για να επιζήσει, και για να φέρει νέα άτρομα στον χώρο, άρα νέους πελάτες, άρα νέο και περισσότερο χρήμα... Και αυτό με την "καθαρή κονσόλα", με 2 ακόμα συστήματα στην αγορά, μερικές ακόμα Android συσκευές στον δρόμο, Steam BOX ξανά στον δρόμο, και μερικές εκατοντάδες Tablet, smartphone, και τα PC, απλά δεν γινόταν!

Πάρε για παράδειγμα το PSVita... Με την τακτική "Μικρογραφία της σταθερής κονσόλας", και επιμονή στο "σοβαρά" - hardcore games, τι κατάφερε;

Από εδώ και πέρα το θέμα είναι αν θα μπορέσει να στηρίξει όλους αυτούς τους τομείς, και να μην της ψοφήσουν όλα μαζί όπως είχε γίνει πολλές άλλες φορές στο παρελθόν με όσους το είχαν προσπαθήσει (Αν και τότε γενικά η κατάσταση δεν ήταν έτοιμη για κάτι τέτοιο..).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άρα αυτό το προσωπικό ύφος καλό θα ήταν να το αποφύγουμε..
Δεν καταλαβα τι εννοεις προσωπικο υφος ? Σε προσβαλλα καπου επειδη αναφερθηκα στα λεγομενα σου ? Σε φορουμ ειμαστε, γραφεις κατι και σου απαντω κοσμια.

Τώρα για το λινκ, προτιμάς να πάρεις στα σοβαρά το κάθε τι που κατεβάζει το μυαλό του κάθε άσχετου που γράφει σε ένα φόρουμ, παρά ένα παλικαράκι που δουλεύει συντάκτης στο 360 mag στην Αγγλία;Και αν δεν είναι 100% αυτή τη διαδικασία, την στιγμή που δεν θα πληρώνεις κάτι παραπάνω, που είναι το πρόβλημα;
Μα δινεις το λινκ σαν να ειναι απαντηση σε κατι. Ειναι απλα αλλη μια φουρνια φημες απο καποιον που και ο ιδιος ξεκαθαριζει οτι δεν εχει ιδεα. Εχω διαβασει στο φορουμ μας (που δεν καταλαβαινω γιατι το γραφεις ετσι, κρινωντας το επιπεδο των μελων μας) πολυ πιο λογικα πραγματα απο αυτα που εγραψε το παληκαρακι.

Αν πρεπει να ευχηθω και εγω κατι με τη σειρα μου - λιγη περισσοτερη ψυχραιμια θα ηταν καλος οδηγος για μια λογικη συζητηση.
 
Πάντως ότι θα φτάσουμε να ...τσακωνόμαστε πάνω σε φήμες ξεπερνά κάθε φαντασία.

Κάνατε τους χαβαλοκαυγάδες αμιγκάδων και αταράδων να μοιάζουν με παιδική χαρά...
 
spyros_s είπε:
Πάντως ότι θα φτάσουμε να ...τσακωνόμαστε πάνω σε φήμες ξεπερνά κάθε φαντασία.Κάνατε τους χαβαλοκαυγάδες αμιγκάδων και αταράδων να μοιάζουν με παιδική χαρά...
LOL! Καλοοοοοο! :D

Παιδια βλεπετε τι κανει αυτη η εταιρεια που λεγεται Microsoft; Φερνει την διχονοια αναμεταξυ μας ;) :diablotin:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
herco είπε:
Δεν καταλαβα τι εννοεις προσωπικο υφος ? Σε προσβαλλα καπου επειδη αναφερθηκα στα λεγομενα σου ? Σε φορουμ ειμαστε, γραφεις κατι και σου απαντω κοσμια.
Όχι.. Πάει στο ότι κάνεις σαν να πήρες προσωπικά αυτά που είπα.. Και το κάνεις ξανά και τώρα!

Επαναλαμβάνω, ΔΕΝ (Ναι, φωνάζω..) αναφέρομαι ούτε προσωπικά σε εσένα (Που δεν έχω διαβάσει καν τι έχεις γράψει.), ούτε στο retromaniax για να κρίνω το επίπεδο των μελών του.

Αυτά που σχολιάζω ακούγονται στο 99% του ίντερνετ.

herco είπε:
Μα δινεις το λινκ σαν να ειναι απαντηση σε κατι. Ειναι απλα αλλη μια φουρνια φημες απο καποιον που και ο ιδιος ξεκαθαριζει οτι δεν εχει ιδεα. Εχω διαβασει στο φορουμ μας (που δεν καταλαβαινω γιατι το γραφεις ετσι, κρινωντας το επιπεδο των μελων μας) πολυ πιο λογικα πραγματα απο αυτα που εγραψε το παληκαρακι.
Αν πρεπει να ευχηθω και εγω κατι με τη σειρα μου - λιγη περισσοτερη ψυχραιμια θα ηταν καλος οδηγος για μια λογικη συζητηση.
Το πρόβλημα με το λινκ δεν μπορώ να καταλάβω που είναι.. Το θέμα με τα μεταχειρισμένα το είχαν ξεκαθαρίσει από την πρώτη στιγμή, άσχετα αν οι περισσότεροι (Γενικά μιλάω, ε! Μην μου πεις ξανά για εσένα η το εδώ φόρουμ!) δεν το είχαν πάρει χαμπάρι και συνέχιζαν να λένε τα δικά τους..

Τώρα το λινκ, απλά ένα άτομο που λογικά θα ξέρει κάτι παραπάνω (Άσχετα αν λέει ότι "αποποιείται της ευθύνης".) από το 99% αυτόν που γράφουν στα διάφορα φόρουμ (Πάντα μιλάω γενικά και για ΟΛΑ τα φόρουμ!) είπε 5 πράγματα...

Και την ευχή στο τέλος, που συμφωνώ απόλυτα, για δες την λίγο καλύτερα... ;)

spyros_s είπε:
Πάντως ότι θα φτάσουμε να ...τσακωνόμαστε πάνω σε φήμες ξεπερνά κάθε φαντασία.Κάνατε τους χαβαλοκαυγάδες αμιγκάδων και αταράδων να μοιάζουν με παιδική χαρά...
Έτσι, έτσι... :p
 
spyros_s είπε:
Πάντως ότι θα φτάσουμε να ...τσακωνόμαστε πάνω σε φήμες ξεπερνά κάθε φαντασία.Κάνατε τους χαβαλοκαυγάδες αμιγκάδων και αταράδων να μοιάζουν με παιδική χαρά...
Εδω ειναι Hardcore Gamers για αυτο :p

@Aard τρομερες οι φωτο χαχαχα!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω παντως δεν ειδα κανεναν να ουρλιαζει σαν υστερικος και κανεναν να διαστρεβλωνει την πραγματικοτητα.Ολα αυτα που εχουν υποθει εδω μεσα ειναι πραγματα που εχει ανακοινωση η ιδια η microsoft και δεν ειναι σεναρια επιστημονικης φαντασιας που εβγαλε καποιος απο το μυαλο του μονο και μονο για να πεταξει λασπη στην Μ και στην κονσολα της.Χιλια καλα να δειξουν εστω και ενα κακο να υπαρχει ολοι εκει θα κολησουν λογικο ειναι αυτο γιατι η κακη ειδηση τραβαει σαν μαγνητης περισσοτερο απο την καλη.Ετσι λοιπον και δω φυσικα και υπαρχει αυτο το πραγμα στα παιχνιδια του PC με τους κωδικους που βαζεις τον κωδικο για να παιξεις το παιχνιδι αλλα κανεις δεν το περιμενε να γιννει στης κονσολες γιαυτο και επεσαν ολοι απο τα συνεφα.Ο κοσμος των κονσολων ειναι διαφορετικως απο αυτων των pc και συνηθησαμε να περνουμε μετχειρισμενα,να αναταλασουμε παιχνιδια με φιλους,να βρισκουμαι καποια αλλα κοψοχρονια και να τα αγοραζουμε κλπ.Ε με το νεο συστημα της M ολα αυτα καταργουνται και δεν ισχυουν γιατι και να με δωσει καποιος το δισκακι τζαμπα απο την στιγμη που θα χρειαστη να το αγορασω ωστε να μπορεσω να το κανω εγκατασταση δεν κερδιζω κατι και ειναι το ιδιο πραγμα οπως αν το αγοραζα απο καποιο καταστημα.Το οτι κανενα περιφεριακο του xbox360 δεν θα ειναι συμβατο με το Xbox one δεν ειναι κατι τραγικο που θα προκαλεσει υστερια γιατι αν το καλοσκεφτη κανεις μιλαμε για δυο κονσολες που η μια σαν αρχιτεκτονικη απο την αλλη ειναι μερα με την νυχτα αλλα ο πολλοις κοσμος δεν το σκεφτεται ετσι και το μονο που τον νοιαζη ειναι οτι τα 4 gamepads πχ που μπορει να εχει ολα τα αλλα περιφεριακα αλλα και τα πολλα η λιγα παιχνιδια εκει που περιμενε να μπορει να τα χρεισιμοποιη με το νεο xbox τελικα δεν θα μπορει να το κανει.Ωσο για το σχημα το μεγεθος κλπ της κονσολας απλα το πηρε η μπαλα του γενικου κακου γιατι αν ολα ωσα ανακοινωνε η M ενθουσιαζαν τον κοσμο κανεις δεν θα ασχολιοταν με την εμφανιση της κονσολας ακομα και αν το σχημα της ηταν το κεφαλι του Bill Gates με ενα σωρο λαμπακια γυρω γυρω, το στομα του ηταν το drive του Βlu Ray και τα αυτια του οι υποδοχες των USB και HDMI.Aπο οποια πλευρα και να το δει κανεις το κλιμα ειναι πολυ στραβο και ο κοσμος ειναι δυσαρεστημενος και μιλαμε για τους αμερικανους που στην ουσια η κονσολα αυτη και αυτα που προσφερει γιαυτους προοριζεται.Δηλαδη απο το μυαλο μας βγαζουμε και ποσταρουμε το Poll που εκανε το IGN και το 75% ειναι απογοητευμενο με την καινουργια κονσολα και ολα ωσα ανακοινωσαν;

Συγκεριμενα το 6.42% ψηφισε It was fantastic.The new system looks great and i like'd microsoft's approach.

To 17.34% ψηφισε Ιt was solid.I liked most of what Microsoft presented.

To 47.36 Ψηφισε Ιt was disappointing.To many elements that didn't really interest me.

Το 28.87 ψηφισε It was a disaster.What were they thinking.

Και δεν ψηφισαν 100 η 1000 ατομα αλλα ψηφισαν συνολικα 76.000 ατομα. http://www.ign.com/articles/2013/05/23/ign-poll-result-75-disappointed-with-xbox-one-reveal

Και για να μην συζηταμε τζαμπα και βερεσε αλλες 14 σελιδες τα ιδια και τα ιδια πραγματα οποιος γουσταρει ολα αυτα που ανακοινωσε η M και ειναι ευχαριστημενος τοτε μεγεια του και χαρα του εγω προσωπικα αρνουμαι να δεχτω αυτο το μελον που θελουν να μας ταισουν ωσον αφορα της κονσολες και ευχαριστω πολυ αλλα δεν θα παρω.Θα παραμεινω με το ανισχυρο Wii U μου σε σχεση με τον ανταγωνισμο αλλα θα παραμεινω στην ισως μοναδικη καινουργια κονσολα που εχει απομεινη και σεβεται και απευθηνετε αποκλειστικα στον gamer και λεω ισως γιατι εχω μια τελευταια ελπιδα για το ps4 οτι δεν θα ακολουθηση τα χναρια του xbox One και περιμενω να ξεκαθαρισει και η sony πολλα πραγματα οπως με τα μεταχειρισμενα πχ κλπ που ακομα τα μασανε τα λογια τους και δεν ξεκαθαρισαν τιποτα.Θα μεινω στην κονσολα που τα δεκαδες παιχνιδια που εχω για το Wii μπορω να τα απολαμβανω και να παροπλισω αμα γουσταρω το Wii.Θα παραμεινω στην κονσολα που oλα τα περιφεριακα του Wii μπορω να τα χρεισιμοποιησω και δεν θα πανε τζαμπα τα 5 Wiimotes που εχω.Θα παραμεινω στην κονσολα που μολις προχθες τερματισα το εξαιρετικο Lego city undercover και το εδωσα στον κολητο μου που εχει και αυτος Wii U για να το παιξει και γω πηρα απο αυτον να παιξω το Darksiders II και το Νeed for speed most wanted.Oποτε χθες πηρα μια εξαδα παγωμενες μπυρες αραξα στην θεση μου εβαλα απλα το Darksiders ΙΙ στην κονσολα μου πηρα το χειρηστηριο στα χερια μου και καθως περιμενα να ξεκινησω το παιχνιδι τραβηξα μια μεγαλη τζουρα απο την πρωτη μπυρα που ανοιξα και σκεφτηκα τι υπεροχο πραγμα ειναι να βαζεις απλα το δανεικο απο τον φιλο σου παιχνιδι στην κονσολα σου ενω καποιοι πολλοι αλλοι σε λιγο καιρο θα χρειαστη να πληρωσουν το δανεικο παιχνιδι ωστε να μπορεσουν να το παιξουν.Να χαιρεστε λοιπον το μελον που ερχετε ολοι εσεις που δεν εχετε προβλημα με ολα αυτα που ανακοινωσε η M και με ολα αυτα που ερχονται και αφηστε εμας να ζησουμε στο παρον που γουσταρουμε.
 
Η δημοσκοπηση μιλα για την παρουσιαση και αν θες την γνωμη μου τα 6.42% + 17.34% που ψηφισαν οτι ηταν καλη παρουσιαση, ειναι για το ψυχιατρειο.
 
Οι περισσοτεροι φαινονται δυσαρεστημενοι.. ναι οκ. Θα ερθει η Ε3 θα δειξουν καποια παιχνιδια και λειτουργιες της κονσολας και παλι ο κοσμος θα ειναι δυσαρεστημενος. Αλλα μετα την 30 Νοεμβριου ολοι σιγα σιγα θα ακουμπησουν τα φραγκα τους για να την παρουνε και οτι αρνητικο ειχανε πει θα χαθει σαν φουσκα και θα τα δεχτουνε ολα. Η Microsoft υπολογιζει πλεον σε αλλο κοινο. Εαν δω οτι ξεφευγει η κατασταση θα προτιμησω Wii U... εαν ζει μεχρι τοτες..
 
Πίσω
Μπλουζα