XBOX ONE

Cloud μας δουλευεις κανονικα :)
 
DarkSynbios είπε:
Οι περισσοτεροι φαινονται δυσαρεστημενοι.. ναι οκ. Θα ερθει η Ε3 θα δειξουν καποια παιχνιδια και λειτουργιες της κονσολας και παλι ο κοσμος θα ειναι δυσαρεστημενος. Αλλα μετα την 30 Νοεμβριου ολοι σιγα σιγα θα ακουμπησουν τα φραγκα τους για να την παρουνε και οτι αρνητικο ειχανε πει θα χαθει σαν φουσκα και θα τα δεχτουνε ολα. Η Microsoft υπολογιζει πλεον σε αλλο κοινο. Εαν δω οτι ξεφευγει η κατασταση θα προτιμησω Wii U... εαν ζει μεχρι τοτες..
ακριβως!!!!και οχι μονο αυτο...θα εχουμε αντιστοιχα vs θεματα και ο καθενας θα καυχεται για την ανωτεροτητα της κονσολαρας του.
 
Πολλους μπορει να μην τους ενδιαφερουν τα indie games εμενα ομως επειδη με ενδιαφερουν παρα πολυ γιατι εχω παιξει και παιζω δεκαδες διαμαντια τα λογια των παρακατω indies αντικατοπριζουν σε πολυ μεγαλο βαθμο την αποψη τους για την microsoft και την πολιτικη της ως προς τους indies.

http://www.destructoid.com/devs-express-disappointment-with-xbox-one-over-twitter-254326.phtml
 
http://www.gamefaqs.com/poll/index.html?poll=5092

http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=560500

Ορίστε άλλα 2 polls που δείχνουν ακόμα πιο αρνητικά ποσοστά.

Εχω βαρεθεί να ακούω την δικαιολογία ότι όλα αυτά τα κάνουν για να "προσελκύσουν κόσμο". Για να προσελκύσουν "νέους gamers". Η ακόμα για να προσεκλύσουν "non gamers". Άσχετα αν έτσι διώχνουν τους gamers που τόσα χρόνια τους υποστήριζαν. Μιλάμε δηλαδή λες και έχουμε μετοχές στην εταιρία. Ναι, το καταλαβαίνω ότι με αυτόν τον τρόπο ίσως να αυξήσουν τα έσοδά τους. Αυτό όμως σημαίνει ότι oι gamers δεν μπορούν να είναι δυσαρεστημένοι με αυτό?

Εγώ όταν ακούω "νέους gamers" ή "νέο κόσμο" το πρώτα πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι όλες οι mainstreamιές και οι casualιές που θα ακολουθήσουν. Ξέρουμε πολύ καλά πως είναι τα games για τους "νέους" πλέον. Ολα αυτά είναι καλά για τα έσοδα, είναι όμως καλά για το gaming? Το ότι τα apps, τα gimmicks, τα social stuff κλπ παίρνουν όλο και μεγαλύτερο μέρος της πίτας και το πραγματικό gaming μένει πίσω, μόνο και μόνο για να παρει το μηχάνημα κάποιος που δεν τον νοιάζουν τα games? Λες και δεν υπάρχουν ένα σωρό tablets και smartphones για αυτήν την δουλειά. Τελικά όλοι είναι ευχαριστημένοι εκτός από τους gamers. Και πρέπει να το δεχτώ και να το "καταλάβω" επειδή έτσι θα αγοράσει περισσότερος κόσμος?

Το πρόβλημα λοιπόν είναι ότι σιγά σιγά το gaming εξαφανίζεται. Την θέση του την παίρνουν άλλα πράγματα και τα games που θα μένουν δεν θα έχουν ιδιαίτερη αξία έτσι κι αλλιώς αφού δεν θα είναι φτιαγμένα για μένα αλλά γι αυτόν που αγόρασε την κονσόλα γιατί ήθελε να κάνει φιγούρα στους καλεσμένους του και να αλλάζει κανάλια με gestures. "Ναι, αλλά έτσι θα πουλήσει πιο πολύ"...

Αρα λοιπόν καταλήγουμε στο ότι το gaming απλά δεν πουλάει, σύμφωνα με τις εταιρίες. Δεν συμφωνώ όμως. Εμείς πως ξεκινήσαμε με NES και Metroid (το οποίο είναι 10 φορές πιο δύσκολο από το Super) ή Zelda, πως μας τράβηξαν τα home computers με τα παιχνίδια που πολλές φορές δεν είναι κατανοητά κλπ? Δηλαδή δεν υπάρχει νέος κόσμος σήμερα που να θέλει να ασχοληθεί με το gaming όπως εμείς τότε? Και αν δεν υπάρχουν αυτά τα games ή είναι πολύ λίγα και δεν τα προωθούν πως θα τα ανακαλύψουν?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@Imgema

Το θέμα έχει ήδη ένα δικό του thread κάπου εδώ μέσα, η όλη ουσία του post σου για μένα συνοψίζεται στο εξής:

-Εμείς είμαστε οι αληθινοί gamers που παίζουμε 20 χρόνια γράφοντας ανθρωποημέρες μπροστά στα μηχανάκια. Οι εταιρίες πρώτα πρέπει να ικανοποιούν εμάς και μετά τους "νέους".

Φυσικά διαφωνώ κάθετα εδώ και πολλά χρόνια από τότε που προσπαθούσε να μας πείσει ο Πάνος για την ορθότητα του επιχειρήματος. Τότε όποιος είχε 360/PS3 ήταν hardcore, αν ερχόταν και από DC ε τότε ^@*& και έδερνε :)

Όσοι έπαιζαν με το Wii ήταν νέοι που ξεκίνησαν με τη μαγειρική ή το bowling, Tο Mario Kart ήταν για gay, γίνε άντρας και παίξε forza!

Σήμερα διαβάζω τα απίστευτα ότι οι αληθινοί gamers είναι όσοι παίζουν Ν που είναι η μόνη που έχει κρατηθεί στα αληθινά παιχνίδια και τώρα οι νέοι casualάδες είναι οι mobile/padάδες. Η ιστορία είναι παλιά από τον καιρό του real men do it in command line και μάλλον έχει μέλλον :)

---------------

Στο θέμα τώρα, εγώ περιμένω να δω τα παιχνίδια του ΟΝΕ και να κρίνω, ίσως και να βγουν νωρίτερα από του Wii U που θα έχει τότε... πόσους μήνες στην αγορά;

Γιατί θα γίνει αυτό; Γιατί τα εργαλεία ανάπτυξης είναι προσανατολισμένα σε χ86 και από τη στιγμή που έχει το ίδιο hardware με το PS4 θα τα τιμήσουν οι εταιρίες (με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια). Αν δεν το πάρεις για ΟΝΕ θα το πάρεις για PS4! Ανάπτυξη σε Visual Studio με τους compilers που έγραψε...η Microsoft!

Για τα indie τώρα, είμαι και εγώ fun των "ανεξάρτητων", το μέλλον θα δείξει αν θα ανοίξει η αγορά για τους μικρούς. Ίσως αν δεν πουλήσει όπως περιμένουν, να το κάνουν αλά Ν, όλα είναι πιθανά. Και μιλάω για ολοκληρωμένα native apps όχι κουτσουρεμένα .net ή HTML5. Που ακούστηκε HTML παιχνίδια σε κονσόλα παιχνιδιών;

Αλήθεια τι θα γίνει αν βγάλει η Apple ένα AppleTV με direct-wifi pad και hardware από iPad? Εσείς τι λέτε δε θα ανοίξουν τα indie με native SDK την επόμενη μέρα;

Νομίζω ότι πρέπει να κανονίσουμε μπύρα από κοντά οι retrogamers για να τα πούμε από κοντά ή με κάνα pad στο χέρι σε κάποια μάζωξη "εσωτερικού χώρου"
 
Η κωμωδια και τα ξεκαρδιστικα γελια που μας προσφερει η microsoft της τελευταιες μερες συνεχιζονται.Αυτη την φορα στο νεο επεισοδιο της σειρας "xbox one" θα δουμε την Μ να σκεφτηκε μαλον τελευταια στιγμη το ονομα xbox one για την κονσολα της γιατι τα domains www.xboxone.com και www.xboxone.net ανοικουν αλλου και θα πανε στα δικαστηρια.Υπεροχα νεα για τους οπαδους αυτης της κωμικης σειρες που οπως φαινεται θα ακολουθησουν πολλα ακομα επεισοδια με αμετρητες στιγμες γελιου.
 
Ρε συ Βασίλη είσαι όμως εριστικός ρε φίλε. Τον προκαλείς όσο δεν πάει, βάλε κάνα όριο.

Με κάθε σεβασμό πάντα
 
Αντωνη σε κανενα δεν απευθηνθηκα με το παραπανω post απλα ειναι ο δεικος μου τροπος για να λεω της ειδησης και τα νεα που βγαινουν γιατι γουσταρω τον χαβαλε και την πλακα και γενικα ειμαι ανθρωπος παντα με το χαμογελο και νομιζω με εχετε καταλαβει πωσ ειμαι αυτα τα χρονια που βρισκομαι εδω.και απο δω και περα θα ασχολουμαι προσωπικα σε θεματα χαβαλε και πλακας μονο με ανθρωπους που νοιωθω και βλεπω οτι ειναι σαν και μενα και με κανεναν αλλον.Τελως παντων τελειωσε αυτο το θεμα βγαινουμε και off topic και οποιος θελει ας το σβησει το συγκεκριμενο post.
 
Ο Yusuf Mehdi της Microsoft δηλωσε οτι στοχευουν σε τουλαχιστον 400εκ πωλησεις για το Xbox One! :rofl: :rofl: :rofl: Γελασαμε και σημερα :p . Και πες οτι μπορει να πουλησει τοσο , νομιζει κανεις οτι θα απευθυνετε στο Hardcore κοινο στοχευοντας σε τετοιες τεραστιες πωλησεις ;; Μαλλον για Mainstream χρηση το κοβω!(Δηλαδη αυτα που δειξανε στην παρουσιαση TV,TV,TV,TV :p )

“We think you can go broader than a game console, thatʼs our aim, and you can go from 400 million to potentially upwards of a billion units. Thatʼs how weʼre thinking of the Xbox opportunity as we go forward.”




(Φιλικα παντα και με δοση χιουμορ :D )

link : http://www.vg247.com/2013/05/24/xbox-one-microsoft-aims-for-1-billion-lifetime-sales-100-million-xbox-360-units/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ajax87 είπε:
Ο Yusuf Mehdi της Microsoft δηλωσε οτι στοχευουν σε τουλαχιστον 400εκ πωλησεις για το Xbox One! :rofl: :rofl: :rofl: Γελασαμε και σημερα :p . Και πες οτι μπορει να πουλησει τοσο , νομιζει κανεις οτι θα απευθυνετε στο Hardcore κοινο στοχευοντας σε τετοιες τεραστιες πωλησεις ;; Μαλλον για Mainstream χρηση το κοβω!(Δηλαδη αυτα που δειξανε στην παρουσιαση TV,TV,TV,TV :p )
“We think you can go broader than a game console, thatʼs our aim, and you can go from 400 million to potentially upwards of a billion units. Thatʼs how weʼre thinking of the Xbox opportunity as we go forward.”




(Φιλικα παντα και με δοση χιουμορ :D )

link : http://www.vg247.com/2013/05/24/xbox-one-microsoft-aims-for-1-billion-lifetime-sales-100-million-xbox-360-units/
Για την ακρίβεια, το "τουλάχιστον 400 εκ. με δυνατότητα να ξεπεράσουν το 1 δις κομμάτια" που είπε, αναφέρεται σε όλες τις κονσόλες της γενιάς συνολικά και όχι μόνο στο XboxOne...

Όχι ότι αυτό φυσικά κάνει τη δήλωσή του λιγότερο αστεία και λιγότερο άξια για το Hall of Fame των μεγαλύτερων fail-quotes όλων των εποχών...
 
Olorin είπε:
Για την ακρίβεια, το "τουλάχιστον 400 εκ. με δυνατότητα να ξεπεράσουν το 1 δις κομμάτια" που είπε, αναφέρεται σε όλες τις κονσόλες της γενιάς συνολικά και όχι μόνο στο XboxOne...
Όχι ότι αυτό φυσικά κάνει τη δήλωσή του λιγότερο αστεία και λιγότερο άξια για το Hall of Fame των μεγαλύτερων fail-quotes όλων των εποχών...

Σωστα! Αλλα αν διαβασεις λεει οτι ολες μαζι θα ανεβουν στα 400εκ απο τα 300εκ που θα πανε οι τωρινες, αλλα εμεις θα στοχευσουμε να ξεφυγουμε απο την παιχνιδοκονσολα και να ανεβουμε απο 400εκ ως τα 1δις. Αρα εννοει οτι ολες μαζι σαν παιχνιδο κονσολες θα πηγαινουν στα 400εκ αλλα η Ms που στοχευει περα απο την παιχνιδοκονσολα θα ανεβασει αυτο το ποσο (μεχρι το 1δις) .

Δηλαδη στα 400 εκ θα εχει καποιο ποσοστο και οτι παει πανω απο αυτα θα ειναι extra για το Xbox One που στοχευει περα απο την παιχνιδοκονσολα.Αρα αν φτασει θεωριτηκα στο 1 δισ θα εχει 600εκ + το ποσοστο απο τα 400 εκ.

Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος αλλα αυτο καταλαβαινω εγω, σωστο ή λαθος.

Παντως η δηλωση μου φαινεται κωμικη (ή απλα ατυχης) στην καλυτερη περιπτωση :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και μετα ακουγομαι σαν fanboy οταν τα λεω...
 
Ajax87 είπε:
Σωστα! Αλλα αν διαβασεις λεει οτι ολες μαζι θα ανεβουν στα 400εκ απο τα 300εκ που θα πανε οι τωρινες, αλλα εμεις θα στοχευσουμε να ξεφυγουμε απο την παιχνιδοκονσολα και να ανεβουμε απο 400εκ ως τα 1δις. Αρα εννοει οτι ολες μαζι σαν παιχνιδο κονσολες θα πηγαινουν στα 400εκ αλλα η Ms που στοχευει περα απο την παιχνιδοκονσολα θα ανεβασει αυτο το ποσο (μεχρι το 1δις) .Δηλαδη στα 400 εκ θα εχει καποιο ποσοστο και οτι παει πανω απο αυτα θα ειναι extra για το Xbox One που στοχευει περα απο την παιχνιδοκονσολα.Αρα αν φτασει θεωριτηκα στο 1 δισ θα εχει 600εκ + το ποσοστο απο τα 400 εκ.

Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος αλλα αυτο καταλαβαινω εγω, σωστο ή λαθος.

Παντως η δηλωση μου φαινεται κωμικη (ή απλα ατυχης) στην καλυτερη περιπτωση :p
Ναι, μάλλον κάπως έτσι το εννοεί. Απλώς το διευκρινίζω γιατί πολλοί είναι αυτοί που νόμιζαν ότι το 400εκ-1δις αφορούσε μόνο το Χ1*...

Τώρα βέβαια, τι καθόμαστε και συζητάμε λεπτομέρειες... Όπως και να το εννοούσε, είναι το λιγότερο η πιο epic fail δήλωση της χρονιάς (...μέχρι την επόμενη, μια που ξαναγινε της μόδας ο Νίκος Γκάλης... :cool: ).

*Μπα, δεν μου αρέσει η συντομογραφία "Χ1". Μου θυμίζει... λεωφορείο! Χμ... "ΧΟΝΕ";;; Ούτε. Μοιάζει σαν ανορθόγραφη προτροπή..."ΧΒΟΧΟΝΕ", τότε;;; Α, αυτό δεν είναι συντομογραφία... :xm:

//Edit: Υπήρξε και διευκρινιστική δήλωση:

"We think you can go broader than a game console, that's our aim, and you can go from 400 million to potentially upwards of a billion units [update: just to clarify, he's talking about all next gen consoles combined here]. That's how we're thinking of the Xbox opportunity as we go forward."
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Olorin είπε:
Ναι, μάλλον κάπως έτσι το εννοεί. Απλώς το διευκρινίζω γιατί πολλοί είναι αυτοί που νόμιζαν ότι το 400εκ-1δις αφορούσε μόνο το Χ1*...
Και εγω ετσι καταλαβα στην αρχη αλλα και παλι δεν εχει τοσο μεγαλη διαφορα :D

Παντως η δηλωση αυτη επιβεβαιωνει την διαθεση της Ms για να "βγει" απο την αγορα της αποκλειστικης παιχνιδοκονσολας και να παει σε μεγαλυτερο κοινο! Tv Tv Tv :p

Update

Οσο για την διευκρινιστικη δηλωση , δεν αλλαζει κατι στο σκεπτικο που παρεθεσα στο προηγουμενο ποστ μου, αφου οτι παει πανω απο τα 400εκ θα ειναι καθαρα λογο της Ms και της πολιτικης της για την νεα κονσολα. Εκτος αν εννοει οτι ολες οι εταιριες θα στοχευσουν σε διευριμενο κοινο! Τελος παντων ιστοριες για αγριους καθηστε να δουμε πρωτα τι θα γινει :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
microsof disables youtube comments following xbox one reveal.

http://pixelenemy.com/microsoft-disables-youtube-comments-following-xbox-one-reveal/

Η κατρακυλα και η κωμωδια συνεχιζεται με αμειωτους ρυθμους μετα απο τα αρνητικα σχολια ολοκληρου του πλανητη και οπως βλεπουμε η M στηριζει τρομερα την ελευθερια λογου του καταναλωτη.Μπραβο Μ και εις ανωτερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φαντασου να ζηταγε καποιος και λεφτα απο παιδια που ανεβασαν στο YT καναλι τους βιντεακια στα οποια επαιζαν παιχνιδια που ειχαν νομιμα αγορασει. Ουπς!

Εταιριες και κοινωνικα δικτυα ειναι αμαρτωλη ιστορια...
 
Να διαβαζουμε ολοκληρη την ειδηση ομως, ετσι Πανο ? Μην το ζηταμε μονο απο τους αλλους.

Στο link που δινεις διαβαζουμε τη δηλωση του παντα αξιολογου Alan Wexelblat σχετικα με το θεμα. Και 1000 δικια εχει.

Μεσω του link λοιπον - πηγαινουμε στην πραγματικη ειδηση - που ξεκινησε απο την παρατηρηση καποιου χρηστη του youtube για τα Contend ID matches που εφαρμοστηκαν στα δικα του clips της σειρας Lets Play.

ΔΕΝ αφαιρεθηκε κατι με σκοπο να υπαρξει διεκδικηση δικαιωματων ΄η καποιου χρηματικου ποσου - ΔΕΝ εγινε ban κανενας χρηστης - ΔΕΝ υπηρξε καμια σχετικη αποφαση της nintendo - και οπως δειχνει η ανακοινωση που απεστειλε η εταιρεια ΔΕΝ προκειται να υπαρξει.

Το θεμα που προεκυψε ειναι πολυ συγκεκριμενο - εξηγειται σε 2 γραμμες

Based on Nintendoʼs statement to Game Front (below), it would appear they are not opting to block videos from playing outright, but rather monetize videos over a certain length with their own ads.
το οποιο σημαινει οτι αν εχεις σκοπο να δειξεις ολοκληρο το gameplay ενος παιχνιδιου - αυτο θα δινει στο σαιτ που το hostαρει το δικαιωμα να βαλει διαφημιστικο επανω του.

Καμια σχεση με τα οσα αναπαραγονται δηλαδη.

Βεβαιως οι "Εταιριες και κοινωνικα δικτυα ειναι αμαρτωλη ιστορια..." αλλα ειναι προτιμοτερο να υπαρξουν στο συγκεκριμενο thread απαντησεις στα θεματα που προεκυψαν απο την παρουσιαση της νεας κονσολας της m$ και οχι να ανατρεχουμε αλλου με τη λογικη "ειμαστε και εμεις, αλλα ειναι και οι αλλοι".
 
Εχεις δικιο οτι δεν εχει θεση στο παρον thread.

Για να επανελθω στο θεμα, εχουν ανοιξει συζητησεις σε σχεση με τις φημες για το XBOX ONE και την νομοθεσια της Ευρωπαικης Ενωσης.

Φημες περι Always On-Always Connected, περι περι κερδων στα μεταχειρισμενα και μειωση της αυτοδιαθεσης αντικεινται στους νομους πει ανταγωνισμου στην ΕΕ και δεν μπορουν να περασουν αν ποτε βγουν αληθινες.

Οπερ σημαινει οτι οι φημες ειναι μουφες ή οτι η MS θα φαει αγρια χλαπατσα στα Ευρωπικα Δικαστηρια.
 
xbox one banned in germany due to being a spying device:

http://translate.google.com/translate?sl=auto&tl=en&js=n&prev=_t&hl=it&ie=UTF-8&eotf=1&u=http://www.spiegel.de/netzwelt/games/ueberwachung-datenschuetzer-peter-schaar-kritisiert-microsofts-xbox-one-a-901893.htm

Το xbox one θα ειναι Region locked και το επιβεβεωσε και η microsoft.Eπειδη ομως οταν βγηκε το συγκεκριμενο νεο για καποια αλλη κονσολα καποιας αλλης εταιριας επεσαν ολοι να την φανε περιμενω την ιδια αντιμετωπιση και για την microsoft και το xbox one.

http://www.computerandvideogames.com/409171/xbox-one-will-be-region-locked-microsoft-confirms/
 
Πίσω
Μπλουζα