Xbox1 Vs Playstation 2

0raid

RetroActive
Joined
1 Μάρ 2010
Μηνύματα
264
Αντιδράσεις
11
για να ακούσω γνώμες.....ποια προτιμάτε?

εγώ εννοείτε επιλέγω xbox! :cool:

πιο αναλυτικά:

1) το xbox είχε πιο στιβαρή κατασκευή , και πιο εύχρηστα χειριστήρια

2) υποστήριζε dolby digital 5.1 και μέσα στο παιχνίδι και όχι μονο στα videos

3) αναβαθμιζόταν! μπορούσε να πάρει μεγαλύτερο σκληρό δίσκο , και extra μνήμη!

4) παρόλο που οι δυνατότητες τους ήταν σχεδόν ίδιες , το xbox είχε λίγο καλύτερα γραφικά (σε ορισμένα παιχνίδια)

5) μπορούσες να το κανεις ένα multimedia center παίζοντας divx , mp3 , και όχι μόνο.....

ίσως το μοναδικό αρνητικό ήταν ότι δεν είχε την τεραστια ποικιλία παιχνιδιών που είχε το Playstasion 2...
 
0raid είπε:
ίσως το μοναδικό αρνητικό ήταν ότι δεν είχε την τεραστια ποικιλία παιχνιδιών που είχε το Playstasion 2...
Αυτή ακριβώς η παράμετρος όμως αγαπητέ είναι που έχει πολύ μεγάλη σημασία για μία κονσόλα και έτσι ,ειδικά αν αναλογιστούμε πως η διαφορά στα γραφικά δεν είναι χαώδης ,το Ps2 είναι καθαρός νικήτης στον τομέα gaming με το ΧΒΟΧ να υπερτερεί σε multimedia και emulation (ελέω MAME).

Για μένα λοιπόν που πάντα μια κονσόλα σημαίνει πολλά καλά παιχνίδια ,PS2 χαλαρά....
 
1) το xbox είχε πιο στιβαρή κατασκευή , και πιο εύχρηστα χειριστήρια
πιο εύχρηστα χειριστήρια...ναι...(άλλωστε είναι η δική σου άποψη και δεν υπάρχει λόγος να προσπαθήσω να σε πείσω για το αντίθετο),αυτό καλύτερα να μην το σχολιάσω :D όσο για τα άλλα συμφωνώ .

( :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh: ,συγγνώμη δεν άντεξα #) )

εμένα προσωπική προτίμηση είναι το playstation 2 κυρίως γιατί είχε περισσότερα παιχνίδια (άρα και περισσότερα "αριστουργήματα" ) αλλά και το πιο εύχρηστο (και ποιοτικό) ίσως χειριστήριο που κυκλοφόρησε ποτέ (δεν είναι μόνο δική μου γνώμη,υπάρχουν πάρα πολλά άτομα (reviewers) στο ίντερνετ που το εκθειάζουν :) )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προληπτικα δυο πραγματακια,κοιταμε το κατα δυναμην να μην προσβαλουμε-θιγουμε γραφομενα συνομιλητη μας ,δεν προσπαθουμε να πεισουμε τον αλλον με το ζορι οτι εχουμε δικιο και γραφουμε την προσωπικη μας γνωμη χωρις φοβο και παθος.

Καλη συνεχεια και εννοειται οτι το θρεντ ειναι υπο παρακολουθηση.
 
PS2,και πολυ Gaming και Emulators (Mame,Snes,Megadrive,Amiga) :)
 
Dreamcast...

... οπ αυτό είναι εκτός συναγωνισμού ε; :D
 
To Avatar μου μιλάει από μόνο του.......
 
Έλα τώρα... Πες την αλήθεια... Για πλάκα άνοιξες αυτό το θέμα, ε;;; :biglaugh:
 
Χε χε, Thanks Kujo, πήρα και PSone, όταν βρω χρήμα θα τριτώσει το κακό!!!!!!!!!!
 
κοίτα εμενα με βολεύουν πολύ τα χειριστήρια του xbox , δεν ξέρω του playstation είναι άβολα...αλλα εννοείτε πως αυτό είναι προσωπική μου γνώμη!

όσο για τα παιχνίδια ναι σίγουρα δεν είχε τα πολλά παιχνίδια του ps2 αλλα όμως είχε τα πιο σημαντικά παιχίδια σε κάθε είδος...γιατί όπως και να το κάνουμε από όσα παιχνίδια είχε το ps2 λίγα άξιζαν και αυτά που άξιζαν υπήρχαν και στο xbox
 
Μακράν το καλύτερο χειριστήριο είναι του 360. Από το κλασσικό X-box μου αρέσουν περισσότερο τα μικρά μια και λόγω μικρών χεριών μου έρχονται γάντι.

Όσο για τα χειριστήρια του PS2, αυτό που μου λείπει είναι οι αναλογικές σκανδάλες. Αλλά μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για σχεδίαση 17ετίας......
 
Η συγκεκριμένη γενιά έχει (κατα τη γνωμη μου) τις πιο ασχημες κονσόλες. Το xbox ειναι σαν 80s VHS player, χοντροκομμένο και τεραστιο ενω το PS2 αν και καπως καλυτερο εχει κι αυτο μια περιεργη κοψιά, καπως παει να το παιξει σοβαρο και δεν του βγαινει. Τα χειριστηρια του xbox ενω ειναι εξισου τερατωδη με την κονσολα ειναι (επιτελους) μεγαλα και γεμιζουν τα χερια σε αντιθεση με τα πανεμορφα μεν, παιδικα δε χειριστηρια του PS1/2. Μετα εβγαλαν κι εκεινα τα καπως πιο συμμαζεμενα του xbox και δυστυχως τα μικρυναν λιγο.

Απο παιχνιδια το PS2 εχει περιπου 4500 ενω το xbox καπου 950, δε μπορω να πω οτι δεν ειχα Games να παιξω στο xbox (σε αντιθεση με N64 [380] προς PS1 [7900]) και τη διαφορα την κανουν μαλλον οι exclusive τιτλοι. Αλλα Halo ειναι μονο για xbox οποτε δεν συζητω καν την επιλογη (και με χαστουκιζω που εστω διστασα).

Και το extra bonus του xbox ειναι το ποσο ανοιχτο (εως ξεφραγο) συστημα ηταν και ποσα πραγματα ετρεξαν (και τρεχουν) σαν να ηταν PC σαλονιου. Θα ελεγα λοιπον xbox δαγκωτο. Οχι το πιο ομορφο, ειχε λιγοτερα games (αν και παντα εβρισκες κατι καλο) αλλα προσωπικα το προτιμω.
 
To ΧΒΟΧ ειναι η κονσολα που εφερε τις περισοτερες καινοτομιες στο mainstream σαλονι.

Το υποχρεωτικο DD 5.1 και την οπτικη ινα,

τα progressive scan και το 16:9 υιοθετημενο απο την πλειονοτητα των τιτλων,

τους pixel και vertex shaders και το hardware AA,

τον built-in σκληρο,

το χειρουργικο χειρηστηριο (duke),

το built-in ethernet και το ευκολο και βατο online και local multiplayer,

τα πρωτα HD console games,

την αλεξισφαιρη κατασκευη του,

το απιστευτο homebrew scene (apps, emulators),

την τεχνικη ανωτεροτητα των τιτλων,

την καλυτερη (μαζι με το DC) αναλογια ποιοτικων τιτλων στην ιστορια των κονσολων,

των hardcore προσανατολισμο του παλμαρε τιτλων...

ο φυσικος διαδοχος του DC...

μπορουμε να γραφουμε για ωρες...
 
Ο.Κ. Δε δουλεύω αύριο... πάμε:

1. Το χειριστήριο του Playstation είναι για μένα, προέκταση των χεριών μου, όταν παίζω ένα παιχνίδι... Ανατομικό, απλό, λειτουργικό... και όχι, δεν είμαι μικροκαμωμένος! Μια χαρά "δένει" στα χέρια μου...

2. Το Gran Turismo 3...

3. Στιβαρή κατασκευή (δεν μιλάω για το slim), και καμία σχέση όσον αφορά την ομορφιά σε σύγκριση με το μπαούλο...

4. Το ICO...

5. Ο φυσικός διάδοχος της υπερ-επιτυχημένης κονσόλας, Playstation 1...

6. Το Metal Gear Solid 2...

7. DVD playback, out of the box...

8. Το Shadow Of The Colossus...

9. Είναι η best-selling κονσόλα και πουλάει ακόμα...

10. Το Final Fantasy X...

11. Είναι backwards compatible...

12. Tο ΕΥΕ ΤΟΥ...

13. Μιας και αναφέρθηκε το homebrew:

Using homebrew programs (e.g. 'SMS Media Player'[36]) it is possible to listen to various audio file formats (MP3, OMA, Ogg Vorbis, AAC, FLAC, AC3), and watch various video formats (DivX/XviD, MPEG1, MPEG2, MPEG4-ASP in AVI Container) using the console. Media can be played from any device connected to the console i.e. external USB/Firewire thumb drive/hard disk (FAT32 only), the internal hard disk on early revision consoles, optical CD-R(W)/DVD±R(W) disks (modded systems or patched disks), or network shares (Windows Network or PS2 host: protocol).
Homebrew emulators of older computer and gaming systems have been developed for the PS2[37]. Using these homebrew programs the PS2 can emulate the following: Atari 2600, Atari 5200, BBC Micro, Commodore 64, Game Boy, Mega Drive/Genesis, Sega Master System, MSX, Neo Geo, Nintendo Entertainment System, TurboGrafx-16, and Super Nintendo Entertainment System.
14. Το Resident Evil 4...

15. Νομίζω παρέλειψα να πω την τεράστια συλλογή παιχνιδιών... :D

μπορούμε να γράφουμε για ώρες... :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1+2)Πως μπορει καποιος να παιζει ραλακια χωρις αναλογικες σκανδαλες??? Το γκαζι δεν ειναι διακοπτης... :)

3)Γκουχ γκουχ

7)περι παιχνιδοκονσολας η κουβεντα.

13)Πραγματικα, ολες οι PS2 homebrew προσπαθειες οσο φιλοτιμες και αν ηταν, σχεδον παντα ηταν ανεκδοτο...ειτε λογω ελλειψης τεχνικης ιπποδυναμης, ειτε λογω δυσχρηστιας (μη standard αποθηκευτικη λυση, κακα GUI κτλ)

Οσο για τα παιχνιδια, αρκει να αναφερω πχ κανα 2-3 Sega exclusives...αλλα τοτε το thread δεν θα εχει πλεον νοημα :)
 
Wally είπε:
To ΧΒΟΧ ειναι η κονσολα που εφερε τις περισοτερες καινοτομιες στο mainstream σαλονι.Το υποχρεωτικο DD 5.1 και την οπτικη ινα,

τα progressive scan και το 16:9 υιοθετημενο απο την πλειονοτητα των τιτλων,

τους pixel και vertex shaders και το hardware AA,

τον built-in σκληρο,
Και ο Αρχιμήδης είχε καλύτερο hardware από ST/AMIGA και είδαμε που κατέληξε...

το χειρουργικο χειρηστηριο (duke),
Γιά τα χειριστήρια, τα'παμε... περί ορέξεως κράτα τη σκανδάλη και κρατάω το rumble...

την αλεξισφαιρη κατασκευη του,
Εγώ το PS2 μου, δε συνηθίζω να το πυροβολώ! :p

την τεχνικη ανωτεροτητα των τιτλων
Πολύ γενικευμένο... Κάποια παιχνίδια, στο XBOX ήταν καλύτερα, κάποια άλλα στο PS2, μη φανταστούνε οι ακροατές μας τίποτα τραγικά πράγματα όμως...

την καλυτερη (μαζι με το DC) αναλογια ποιοτικων τιτλων στην ιστορια των κονσολων,
Μα καλά, αυτό είναι επιχείρημα;

Οι ποιοτικοί τίτλοι του PS2 είναι/ήταν εκεί... Τους αγόρασα (όσους μπορούσα)... Οι μη ποιοτικοί, είναι/ήταν πάλι εκεί... Δε με ενοχλούσαν... Πήρα όμως το Crazy Frog racer 2 για τη γυναίκα μου (δεν πολυπαίζει παιχνίδια)... Το'παιξα και εγώ πάντως...
 
Πίσω
Μπλουζα