Zita Hellas -"Φοράει Strike και καρφώνει"

Πάντως και τώρα στο στρατό τα ίδια ακριβώς παπούτσια χορηγούνται! Να πω την αλήθεια δεν είχα ιδιαίτερο παράπονο, αρκεί να μην τα χρησιμοποιούσες για να τρέχεις!
 
Strike, Zita, Pony. Ευχάριστες αναμνήσεις. Κρίμα που χάθηκαν.Το ελληνικό επιχειρηματικό δαιμόνιο, τελικά, είναι ένας μύθος.

Εκείνη την εποχή είχαμε κατακληστεί από ιταλικά σκουπίδια, όπως Rom, Roma και άλλα κουραφέξαλα.

Θυμάμαι όταν είχαν πρωτοέρθει στην Ελλάδα τα αθλητικά Camper. Κίτρινα μποτάκια, που στη διαφήμιση τα φορούσε ένας μαύρος στην παραλία και κόντραρε στην ταχύτητα ένα αυτοκινητο. Έγιναν ανάρπαστα, αλλά μετά αποσύρθηκαν ως ανθυγειινά.

Η δεκατια του '90 σημαδεύτηκε από την κυριαρχία της Nike. Και καλά τα πιο "μουράτα". Από τα πρώτα και τα αποτυχημένα Nike Air Jordan.
 
Ναι, τα Diadora ήταν ιταλικά παππούτσια αλλά ήταν λίγο σκληρά. Diadora ήταν και οι εμφανίσεις που φορούσε ο Άρης τη σαιζόν 1987-88. Τα Pony πάντως αμερικάνικα ήταν..
 
θυμάστε τα global? μαύρα δερμάτινα με σιδεράκια στην σόλα κάτω από τα δάχτυλα και κάτω από τη φτέρνα που έκαναν θόρυβο όταν περπατούσες!
 
Μια που αναφερθηκαν τα Strike στα πιο παραπανω post's,εχω ακομα κολλημενα στην ντουλαπα μου τα αυτοκολλητα τους...Strike sticker.jpg...τα οποια μαλιστα εχω και δυο-τρια ακομα στο εξοχικο! Θα τα φωτογραφισω κι εκεινα οταν παω :) .

Strike sticker 2.jpg
 
Aνανεωθηκαν οι σβησμενες φωτο του πρωτου ποστ,φωτο απο το 1980 και δυο ελληνικα υποδηματοποιία που δεν υπαρχουν πια.


Strike-Αλυσιδα και Ζητα Ελλας


 

 


Edit:Φοβερα τα παραπανω αυτοκολλητα!
 
Πολύ ωραίες φωτός, Aardy! :)

Δεν ξέρω επίσης αν το πρόσεξε κανείς / καμία.... Τα παπούτσια της γενιάς μας ξανάρχονται στη μόδα! ;)

Προχθές κοιτούσα (και ζαχάρωνα! :p ) κάτι πανέμορφα μποτάκια nike που μου φέρνουν κάτι σε καγκούρικα 80's! :D
 
D@redevil είπε:
Πολύ ωραίες φωτός, Aardy! :)
Δεν ξέρω επίσης αν το πρόσεξε κανείς / καμία.... Τα παπούτσια της γενιάς μας ξανάρχονται στη μόδα! ;)

Προχθές κοιτούσα (και ζαχάρωνα! :p ) κάτι πανέμορφα μποτάκια nike που μου φέρνουν κάτι σε καγκούρικα 80's! :D
Αυτό σκεφτόμουν ακριβώς Μαριάννα....

Εαν λέω εαν ξανά κυκλοφορούσαν σίγουρα θα έπιαναν μιας και τα σχεδία τους είναι διαχρονικά αλλά είναι και στην μόδα....
 
Είναι διαχρονικά, γιατί ήταν κομψά και όχι χοντροπάπουτσα!

Πάρε παράδειγμα τα σταράκια, τα Converse. Δεν υπάρχει φάση της ζωής μου από τα 12 μου, που να μην είχα σταράκια -έστω κι ένα ζευγάρι!

Ακόμα και τώρα, έχω ένα ζευγάρι βυσσινί και σκάω μύτη στις ρετρο-συναντήσεις! :D

Επιπλέον, είμαι σίγουρα η μόνη σ' όλο τον κύκλο μου (γνωστούς, φίλους, συναδέλφους) που έχω και φοράω τα ηρωϊκά Stansmith! :D (μάλιστα με αυτά ήρθα και στην Αθήνα, στην πίτα! ;) )

Τι να συγκριθεί με αυτά τα κομψά και διαχρονικά αθλητικά?!
 
Προ ημερων ειχα ποσταρει κατι αυτοκολλητα απο τα Strike.

Και ειχα πει οτι εχω 2-3 ακομα...τα βρηκα...Ιδου...DSC02267.jpg
 
Καθ'όλη τη διάρκεια του Δημοτικού φόραγα Strike και Zita (και με σκράτς και με κορδόνια), είχα και τα LA Gear με τα φωτάκια για ένα διάστημα. Γυμνάσιο-Λύκειο το γύρισα στα Reebok και Nike. Τα Strike και Zita άντεξαν για αρκετά χρόνια. Τεράστια απογοήτευση ήταν τα Shaq 4 (Shaq Attak), δεν ήταν καλά ραμένα και η σόλα ξεκόλησε κάπως γρήγορα.

r5MRL.jpg

Το ζευγάρι Reebok που πάντα ήθελα ήταν με το σχέδιο της ζέμπρας. Πολλά λεφτά όμως τότε...

obrFM.jpg

Αθλητικά Strike είχαν χορηγηθεί για κάποιες ΕΣΣΟ στο Στρατό Ξηράς γύρω στο 2007-2008. Ποιοτικά και... οπτικά ήταν καλύτερα από τα άθλια λευκά σπορτέξ που συνεχίζει να χορηγεί ο Στρατός. Ήθελα να πάρω ένα ζευγάρι Strike αλλά δεν με άφησαν. Και δεν είχα τότε κινητό με κάμερα να τραβήξω μια φωτογραφία.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
διαφημιστικό των STRIKE του 1985http://www.youtube.com/watch?v=34hLyvp0VLE&context=C4b5453eADvjVQa1PpcFO-RYB0J48WUDFWZq0SyhLH3unZdHDSeHE=
 
Μερικα απο τα κομματια της συλλογης μου Ζητα Ελλας.


Αυτα με τα καρφια ειναι τα της διαφημισης και σε καθε αθλητικη οργανωση βγαιναν επετειακα,Ιταλια-Roma 80 ευρωπαϊκο και Μεξικο μουντιαλ '86.



Οταν τα φοραγα πιτσιρικας αισθανομουν τοσο πιο cool απο τα αλλα παιδακια.
:cool:

 





 


attachment.php


 


attachment.php


 


attachment.php
 
Εκτός από τα "Roma" και "Mexico" που φαίνονται παραπάνω, η Zita έβγαζε και εξάκαρφα με βιδωτές τάπες, για χορτάρι. Αυτά που είχα εγώ είχαν το ίδιο σουλούπι από πάνω, νομίζω με πράσινες ρίγες, και στη σόλα 6 βιδωτές τάπες κόκκινου χρώματος (μάλιστα σου έδινε και κλειδάκι για να τις βιδώνεις και ξεβιδώνεις...)
 
Strike και τύπου ελβιέλα:

attachment.php


attachment.php
 
Γνωρίζει κανείς τι έγινε η εταιρία; Εξαγοράστηκε ή χρεοκόπησε; Αναρωτιέμαι αν θα μπορούσε κάποιος να αναγεννήσει το brand Strike.

Μέσα στον αρνητικό αντίκτυπο του οικονομικού πολέμου, ελπίζω να αναγεννηθούν οι Ελληνικές εταιρίες παραγωγής ποιοτικών προϊόντων.
 
Και η σακουλα και ειμαστε κομπλε.

 

Επρεπε να την σιδερωσω πρωτα!

attachment.php
 
stan smith....ακομα εχουν με περιοπτη θεση στην παπουτσοθηκη μου.

Δεν υπαρχει χρονια που να μην φορεσω ενα τετοιο παπουτσι.

Strike επαιρνα τοτε μιας και χορυαμε brakedance και ηταν το παπουτσι των brake dancers τοτε.

Παραγματικα πολυ ομορφο παπουστι.
 
stayros είπε:
Μια που αναφερθηκαν τα Strike στα πιο παραπανω post's,εχω ακομα κολλημενα στην ντουλαπα μου τα αυτοκολλητα τους...Προβολή συνημμένου 45570Προβολή συνημμένου 45571...τα οποια μαλιστα εχω και δυο-τρια ακομα στο εξοχικο! Θα τα φωτογραφισω κι εκεινα οταν παω :) .

stayros είπε:
Προ ημερων ειχα ποσταρει κατι αυτοκολλητα απο τα Strike.Και ειχα πει οτι εχω 2-3 ακομα...τα βρηκα...Ιδου...Προβολή συνημμένου 46249
Εμεινε ενα ζευγαρι ξεχασμενο...τωρα ειναι για τις "βρωμικες" δουλειες...

STRIKE.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα