ZX Spectrum+2

Kill Sugar.... Kiiiiiillllllllllllll!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Παιδιά.......Να μας ξελασπώσει πήγε ο άνθρωπος.... ! :biglaugh:
 
Και τελικά μας βούτηξε στα.......
 
Φυσικα και πηρε μαθηματα ο Sugar απο τον Θειο - τι ακριβως να ΜΗΝ κανει για να πετυχει εμπορικα το μηχανημα του.
 
Σαφώς. Επίσης είπε ο άνθρωπος:

"Δεν μου αρέσει η μαυρίλα εγώ είμαι χαζοχαρούμενο, ρε δεν το βάφω γκρι που είναι και έυθυμο χρώμα; "

Και το έκανε και το μηχάνημα ήταν ένα μαύρο χάλι.
 
Alan Sugar...ενας ανθρωπος που δεν θα ειχα προβλημα να δω τηγανητο...μας χαλασε τη συμφωνια με τον Maxwell...μπορει να ειχαμε τον SuperSpeccy :(
 
A τον παλιάνθρωπο! Καλά ε, αυτό δεν το ήξερα, τα πήρα τώρα λεμε.

:D :D:D:D:D:D:D:D
 
ή ξεχνατε ή δεν τα θυμαστε καλα.

Την εποχη που πουληθηκε η Sinclair, τα οικονομικα της ηταν στον Καιαδα - ο Spectrum ηταν "Αρχαιος" και με πωλησεις που επεφταν συνεχως.

Ο Sugar εβγαλε μοντελα με ενσωματομενο κασσετοφωνο , με ενσωματομενο disk drive - οτι ακριβως ζητουσε η αγορα τοτε - και κρατησε το μηχανακι ζωντανο για καμποσα χρονια ακομα.

Ειτε ηταν γκριζο ειτε ροζ , ο Spectrum ειχε πεθανει τεχνολογικα, και παλι καλα που βρεθηκε η Amstrad για να το κρατησει λιιγο ακομα - και να το γλυτωσει απο "Επενδυτικα χαλια" του Θειου, ο οποιος ηταν καλος στο να φανταζεται και να υλοποιει τις σκεψεις του αλλα πολυ κακος για να τις "κρατησει" στην αγορα.

Οποιοσδηποτε αγαπησε τον spectrum θα πρεπε να παραδεχτει οτι ο Sugar μονο καλο εκανε σε ενα μηχανακι που μας ειχε αφησει χρονους την εποχη που πουληθηκε η Sinclair. Δεν γινοταν τιποτα καλυτερο.
 
Για μένα το τελευταίο μηχάνημα Sinclair ήταν το +2 γκρί που ήταν σχεδόν ολόκληρο Sinclair και λιγότερο Amstrad αφού η πλακέτα του ήταν η ίδια με του 128 τοστιέρα.

Και που έβγαλε το +3, δεν πούλησε και καθόλου και είχε ένα κάρο ασυμβατότητες. Προσωπικά δεν μπορώ να δω κανένα όφελος του Spectrum από την Amstrad.
 
Ο Spectrum της photo είναι ο +2a..... :biglaugh:
 
+2 γκρί, +2α μαύρος.

ώρα πλάκα πλάκα το πληκτρολόγιο του +2 ήταν μανούλι!!!!!!!!

Καμία σχέση με τις μεμβράνες του Θείου.........
 
pooky είπε:
+2 γκρί, +2α μαύρος.
ώρα πλάκα πλάκα το πληκτρολόγιο του +2 ήταν μανούλι!!!!!!!!

Καμία σχέση με τις μεμβράνες του Θείου.........
Επίσης στα +2 τα λογότυπα του κασετοφώνου βρίσκονται τυπωμένα πάνω στα πλήκτρα ενώ στον +2a βρίσκονται τυπωμένα στο πάνω πλαστικό τμήμα του Spectrum. Το πληκτρολόγιο ήταν πραγματικά μανούλι αλλά κάτι παίζει με τις αντιστάσεις του το όποιο δημιουργεί αν έχω καταλάβει καλά κάποια crashαρίσματα όταν πατηθούν κάποια πλήκτρα όπως το N ή M (όχι στην BASIC). Κάπου υπήρχε ένα fix για αυτό το πρόβλημα.... :animrolleyes:
 
Και όχι μόνο μανούλι αλλά και αθάνατο, παρόλο που και αυτό είχε κάποιου είδους μεμβράνη. Τόοοσα χρόνια και δεν χαλάνε οι άτιμες. Αυτό το καλό να το πουμε...
 
Δεν θα ξεχάσω ποτέ την χαρά που ένοιωθα όταν φόρτωνα την 128K έκδοση των παιχνιδιών που συνήθως ήταν στη δεύτερη μεριά της κασέτας! Συνήθως το παιχνίδι ήταν το ίδιο και απαράλλακτο με την 48Κ έκδοση αλλά με καλύτερο ήχο!

Πάντως το γεγονός ότι γράφανε το παιχνίδι και στις δυο πλευρές της κασέτας(Και στον 48Κ) ήταν σωτήριο σε περίπτωση που αντιμετώπιζες πρόβλημα με το φόρτωμα! Ενώ σήμερα αν στο CD πάσχει από αστοχία υλικού δεν έχεις εναλλακτική λύση!
 
Turrican είπε:
Δεν θα ξεχάσω ποτέ την χαρά που ένοιωθα όταν φόρτωνα την 128K έκδοση των παιχνιδιών που συνήθως ήταν στη δεύτερη μεριά της κασέτας! Συνήθως το παιχνίδι ήταν το ίδιο και απαράλλακτο με την 48Κ έκδοση αλλά με καλύτερο ήχο!
Πάντως το γεγονός ότι γράφανε το παιχνίδι και στις δυο πλευρές της κασέτας(Και στον 48Κ) ήταν σωτήριο σε περίπτωση που αντιμετώπιζες πρόβλημα με το φόρτωμα! Ενώ σήμερα αν στο CD πάσχει από αστοχία υλικού δεν έχεις εναλλακτική λύση!
Έχεις δίκιο αν και σήμερα είναι πολύ εύκολο κάποιο cd να το κάνεις αντιγραφή ταχύτατα,να το κάνεις μετά iso ή ότι θες σε πολύ μικρό χρόνο.Αν τώρα θες να αντιγράψεις κασσέτα και είσαι στην δεκαετία του 80 ατύχησες,γιατί σε γρήγορο mode τα περισσότερα παιχνίδια δεν ήταν εύκολο να αντιγραφούνε,αν ήθελες να αντιγράψεις μια πλήρη κασσέτα μπορεί να ήθελες και όση ώρα ήταν η κασσέτα (και όλα αυτά για να αντιγράψεις μόνο 250-300 kbyte?Τόσο δεν χώραγε μια 60 ?).

Πάντως καλά κάνανε τότε!
 
Είχα τον Spectrum +2, ήταν απο τα αγαπημένα μου μηχανάκια. Τον αγόρασα μετά τον Commodore-64, και τον κράτησα περίπου 4 χρόνια.
 
Το κακο με τα "σπανια" Spectrum-ακια (128 ψυχτρας,+3) ειναι οτι τα βρισκεις σχεδον αποκλειστικα στην Αγγλια και αφενος το ταχυδρομειο ειναι φαρμακι και αφετερου "βαρανε" αλυπητα οι τιμες.

Δεν θα εδινα ποτε 90-100 λιρες για ενα Spectrum...ή για να το θεσω αλλιως...για τα περισοτερα ρετρο-μηχανηματα...
 
Είναι φαρμάκι ή μας φαρμακώνουν οι πωλητές, εκεί είναι το θέμα.

Για να δούμε γιατί ο DEATH από το WOS μου έλεγε πριν λίγο ότι σκέφτεται να ανοίξει ηλεκτρονικό μαγαζί στο ebay ή πιθανόν στο site που έχει για να μην πληρώνει στο ebay.

Είναι το Νο1 αξιόπιστο άτομο.

Captain φυσικά και αξίζει να το πάρεις αν το χτυπήσεις σε καλή τιμή και δε σε γδάρουν στα μεταφορικά.
 
Παιδιά, εγώ περιμένω έναν ψυκτρά εδώ και 1 μήνα. Τον αγόρασα 23 λίρες και τα μεταφορικά ήταν 38. Αλλά χαλάλι!!! Δε θέλω πάντως να πάρω τα χρήματά μου πίσω, θέλω τον ψυκτρά:nervous: :nervous: :nervous: :nervous: :nervous: :nervous:
 
Πίσω
Μπλουζα