ZX Spectrum+2

akmakas

Banned
Joined
3 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.204
Αντιδράσεις
74
untitled1zw4.jpg


Ο ZX Spectrum+2 είναι ο πρώτος υπολογιστής με την υπογραφή της Amstrad μετά από την δραματική μεταπώληση της Sinclair σε αυτήν….Έτσι το 1986 η Amstrad πλέον λανσάρει στην αγορά τον ΖΧ Spectrum +2A..Εξωτερικά ο καινούριος +2 όπως ήταν αναμενόμενο έμοιαζε με τον θρυλικό CPC 464.Στο πλάι έχουμε το γνωστό ενσωματωμένο κασετόφωνο που έκανε συντροφιά και στον 464,λύνοντας έτσι τα χέρια στους νέους χρήστες που δεν θα έμπαιναν πια στον κόπο να τρέξουν και να αγοράσουν κάποιο κασετόφωνο από την αγορά.. Κάνοντας μια βουτιά στο εσωτερικό του +2 ουσιαστικά βλέπουμε την γνωστή ΖΧ Spectrum128K πλακέτα,παρέα με τον γνωστό επεξεργαστή Zilog Z80 A και το Yamaha AY-3-8912 στον ήχο..Την ίδια συνταγή ακολούθησε και ο ZX Spectrum +2Β με την μόνη διαφορά στο εξωτερικό χρώμα που ήταν μαύρο,και ότι τα κομμάτια δεν κατασκευάζονταν πια στο Hong Kong αλλά στην Taiwan..Ο +2 ήταν ένας πολύ αγαπημένος υπολογιστής σε όλο τον κόσμο αφού τα είχε όλα....Εσωτερικό κασετόφωνο,επαγγελματικό πληκτρολόγιο,καλός ήχος,δυνατή Basic......

Τεχνικά Χαρακτηριστικά

Έτος κατασκευής: 1986

Εταιρία: Amstrad

Χώρα: Αγγλία

Basic: Sinclair Basic 48k (compatibility mode) and Sinclair Basic 128k

Cpu: Zilog Z80A

Speed: 3.5469 MHz

Ram: 128 kb (8 x 16k banks)

Rom: Spectrum +2 : 32 kb& Spectrum +2A/B : 64k

Text Modes: 32 chars. x 24 lines

Graphic Modes: 256 x 192

Colors: 8 with two tones each (normal and bright)

Sound: 3 channels, 8 octaves (Yamaha AY-3-8912)

Ports:UHF PAL TV port, Serial interface (RS232) port, Parallel Printer port (8 bit), Auxiliary interface port, RGB Monitor (and PERITEL TV) port, MIDI output port, Two Joystick ports, Tape/Audio Out, Expansion I/O port (full Z80 bus)

Τιμή: Το 1986 κόστιζε στην Ελλάδα γύρω στις 40 χιλιάδες δραχμές...
 
Για μενα, αλλα και τους περισσοτερους θελω να πιστευω, ο τελευταιος Spectrum ηταν ο 128...

Τον συγκεκριμενο, αλλα και τον +3 δεν τους χωνεψα ποτε.

Too Amstrad για τα γουστα μου....
 
Συμφωνώ....Ποτέ δεν μπόρεσα να τους δεχθώ....Όταν έχεις δεθεί με κάποια μηχανήματα δύσκολα δέχεσαι τις αλλαγές.. Είναι αυτό που λέμε.. πως τα μηχανήματα τότε είχαν χαρακτήρα.Δεν σε ένοιαζε τι υπάρχει κάτω από το καπάκι ούτε πόσο γρήγορα πάει. Σε ένοιαζε μόνο ότι ήταν Spectrum...........
 
Μπραβο Akmakas,εξαιρετικη παρουσιαση οπως παντα.

Συμφωνω με Stormwatch...το μονο καλο ηταν οτι εβγαζαν RGB για να το ριξεις σε SCART

ΒΤW μολις πριν απο 10 λεπτα ο Spectrum+ μου,μαλλον μας αφησε χρονους.

Εχω αποτανθει στα τζιμανια του WOS μηπως μου δωσουν κανα hint.... :(
 
Για εμένα ήταν ενα ολοκληρωμένο, εργονομικό εξαιρετικό μηχάμημα που άξιζε τα λεφτά του. Άσχετα αν "μαμα" πλέον ήταν η Amstrad κρατήθηκε ακέραιος ο χαρακτήρας του. Ο +3 όντως ήταν ένα μηχάνημα που Αμστραντοποιήθηκε και καταδικάστηκε λόγω του 3'' drive.
 
Ασφαλώς φίλε μου και άξιζε τα λεφτά του...ήταν και αρκετά φτηνός....

Όμως για τους φανατικούς της Sinclair o +2 ήταν απλά ένας υπολογιστής της Amstrad...

Εγώ πάντως θυμάμαι τότε πως είχα απογοητευτεί λίγο από τον εξωτερικό σχεδιαμό του,αλλά και από το χρώμα!
 
Υπήρξε και σε γκρίζο...
 
Και σε χρωμιωμενο να εβγαινε παλι ασχημος θα ηταν.

Δεν ειχε και καθολου εισοδους για κασετοφωνο και αυτο ηταν προβλημα

1)διοτι το built-in κασετοφωνο ηταν CrapTastic!!

2)πως θα φορτωνεις τωρα απο mp3?

(Δεν θυμαμαι να υπηρξε revision που να ειχε και mic-ear)
 
Ναι δεν έχεις άδικο..αλλά τότε ποιος θα φανταζόταν πως κάποτε θα βάζαμε Mp3 στον +2... :D
 
Εγώ τον αγάπησα τρελά παιδιά! :loveyou: επιτέλους πληκτρολόγιο! Και αυτό το

"1986 ,1982 Amstrad Consumer Electronics Plc" στο αρχικό μενού , αποτέλεσε για εμένα το υπέρτατο φετίχ! Βλέπετε είχα πάντα το απωθημένο ενός Amstrad , αλλά δεν είχα τις οικονομικές δυνατότητες. Το χρώμα του ήταν γκρι , και τα πλαστικά του έβγαζαν μια υπέροχη μυρωδειά! Εξωτερικά έμοιαζε πολύ με το θετό ξαδερφάκι του CPC464 , αλλά το κόκκινο νουμεράκι 128Κ στο επάνω μέρος , του έδινε ένα άλλο αέρα αυτοπεποίθησης ! Για το κασετόφωνο θα δεχτώ ότι δεν ήταν τίποτα το σπέσιαλ ,(ούτε μετρητή δεν είχε) αλλά έκανε μια γενιά πρωταθλήτρια στο αζιμούθιο και πίνει νερό στο όνομα του!!!!

Σε ευχαριστούμε "θείε".. Alan Sugar!!!
 
Απαιτώ τριήμερο ban για τον Turrican! :D
 
Turrican είπε:
Σε ευχαριστούμε "θείε".. Alan Sugar!!!
:animeek: Σε ευχαριστούμε "θείε".. Alan Sugar? Ε όχι και να τον ευχαριστούμε κιόλας.

Ο ζάχαρης πήρε μαθήματα από τον Sir Clive και έφτιαξε υπολογιστή... :D

Άρα πρέπει να πούμε...Όλοι μαζί παιδιά με μια φωνή..Σε ευχαριστούμε Sir Clive. :D


Turrican
..Ful respect στις μυρωδιές των πλαστικών ιδιαίτερα όταν ζεσταινόντουσαν!!!! :)
 
akmakas είπε:
:animeek: Σε ευχαριστούμε "θείε".. Alan Sugar? Ε όχι και να τον ευχαριστούμε κιόλας.


Απεταξάμιν! .... Απεταξάμιν! Χα! χα! χα! :nervous: Ξέχασα να να πώ ότι ο Sugar άφησε φυσικά σε περίοπτη θέση και το όνομα του μοναδικού θείου Sinclair!! Χα! Χα! Χα!

:cool:
 
akmakas είπε:
:animeek: Σε ευχαριστούμε "θείε".. Alan Sugar? Ε όχι και να τον ευχαριστούμε κιόλας.Ο ζάχαρης πήρε μαθήματα από τον Sir Clive και έφτιαξε υπολογιστή... :D

Άρα πρέπει να πούμε...Όλοι μαζί παιδιά με μια φωνή..Σε ευχαριστούμε Sir Clive. :D


Turrican
..Ful respect στις μυρωδιές των πλαστικών ιδιαίτερα όταν ζεσταινόντουσαν!!!! :)


Απεταξάμιν! .... Απεταξάμιν! Χα! χα! χα! :nervous: Ξέχασα να να πώ ότι ο Sugar άφησε φυσικά σε περίοπτη θέση και το όνομα του μοναδικού θείου Sinclair!! Χα! Χα! Χα!

:cool:
 
ΑΑχχχχχ εγώ θυμάμαι τη μυρωδιά του spectrum μου όταν πήγα να "φτιάξω" το βύσμα τροφοδοσίας των 9v και μην ξέροντας (2α γυμνασίου τότε), είχα συνδέσει τα καλλώδια ανάποδα.

Μετά από 3 sec, ακούστηκε ένα tsaf και μια περίεργη μυρωδιά αναδύθηκε στην ατμόσφαιρα (και καπνός).

Σήμερα γνωρίζοντας πια τι είχε καεί (κοστίζει 34 λεπτά του ευρώ, αλλά και τότε φθηνό ήταν, πολύ συνηθισμένο εξάρτημα) καταριέμαι την Micropolis για τα (άπειρα) λεφτά που είχε πάρει να το επισκευάσει (8000δρχ ΤΟΤΕ!). Καλά κάναν και βάλαν λουκέτο οι απατεώνες.
 
εμενα παιδια ηταν ο πρωτος μου υπολογιστης εν ετη 1988. ερχοταν με 6 κασσετουλες δωρο αν θυμαμε καλα τα παιχνιδια ηταν πσθλομαπες,και ειχε και ενα joystick στην συσκευασια δωρο,τεσπα τον ερωτευτικα παντως ασχετα αν αρκετα μετα τον αλλαξα για εναν cpc 6128:mad:
 
Χμμμμ! Εδώ μάλλον κάτι ύποπτο συμβαίνει!Αμούστακα παιδιά ήμασταν όταν εντελώς ανυποψίαστοι αποφασίσαμε και εμείς να χαρούμε τη μαγεία του Spectrum!Αλλά σιγά-σιγά συνειδητοποιώ ότι όσοι αγόρασαν Spectrum μετά το 1986 έγιναν -με τον ένα η με τον άλλο τρόπο- Amstrad users!!!!Στην αρχή το διασκέδαζα μα τώρα ανησυχώ!!!Mind Control!!:animeek:
 
ηταν η καταρα του Ζαχαρη...εκεινος φταιει για ολα...
 
Πίσω
Μπλουζα