«Τούρκος» με απόφαση της UNESCO ο Καραγκιόζης

LIONHEART

RetroActive
Joined
2 Mαϊ 2008
Μηνύματα
282
Αντιδράσεις
12
Ελεος ρε παιδια ελεος οι πολιτικοι μας κοιμουνται τον υπνο του δικαιου δεν λεω οτι δεν ηταν ο καραγκιοζης επι ωθομανικης αυτοκρατοριας αλλα ηταν και ειναι μια διασκεδαση των Ελληνων και μια μορφη αντιδρασης απεναντι στην οποιαδηποτε μορφη καταπιεσης λαου απο ξενο δυναστη.... πραγματικα ειναι ειναι απλα θλιβερο...

Ακομα θυμαμαι και γελαω με τα παθηματα του καραγκιοζη αλλα και την φιλοτιμη καρδια του ... Κριμα που τα νεα παιδια μαθαινουν ολα τα fast food eyes παιδικα προγραματα και ξεχνανε τα καλα ....

http://news.in.gr/culture/article/?aid=1231052084
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμμ, οταν ηγεισαι κρατους πρεπει να μην αφηνεις τιποτα να πεσει και να εκμεταλευεσαι τα παντα.

Οι Τουρκοι εκαναν επισημη δηλωση για την αποφαση της JLo να μην παιξει στο ψευδοκρατος και την κυνηγανε και δικαστικα!!!!

Μου μυριζει εντονα οτι αυτο το thread συντομα θα εξαφανιστει αν υπαρξουν περαιτερω προεκτασεις
 
Εγώ πάντως στην είδηση διάβασα ότι προβληματίζονται τα υπουργεία Εξωτερικών και Πολιτισμού... το αφήνω για νοητικό σχολιασμό στον καθένα...
 
Wally καλο ειναι να μην φαμε τα μουστακια μας δεν εφτιαξα το thread για Ελληναρες αλλα για να βλεπουμε ολοι μας το ποσο αδυναμοι εχουμε κανταντησει σαν χωρα ουτε τα απλα που μονο συναισθηματικη αξια εχουν δεν μπορουμε διεκδικησουμε
 
Δεν το κλειδώνετε από τώρα; Τι νόημα έχει δεν ξέρω........

Η ιστορία έχει δείξει πολλά, έχει διδάξει περισσότερα.
 
Μου μυριζει εντονα οτι αυτο το thread συντομα θα εξαφανιστει αν υπαρξουν περαιτερω προεκτασεις
Μα υπαρχουν ηδη - τις εγραψες εσυ, ακριβως απο πανω :D
 
κατσε ρε pooky ειναι αγνωστος ο καραγκιοζης για τι να κλειδωθει δεν μεγαλωσαμε ολοι μας με αυτον ,δεν γελασαμε με της πλακες και τα παθηματα του ...μην παμε ομως σε εθνικα θεματα ισως το ξεκινησα και εγω λαθος ....
 
Ο καραγκιοζης νομιζω πως εχει Τουρκικη καταγωγη (απ' οσα εχω διαβασει)

Να διευκρινησω : ηταν μια παρασταση σκιων, δημοφιλη στα τοτε χρονια, που ειχε σαν πρωταγωνιστη εναν φτωχο αλητη, που αντιστεκοταν με πονηρο τροπο, στον ηγεμονα.

(λογικο, για τους Τουρκους, ηταν Τουρκος αλητης)

Σημ. Δεν ηταν καθολου τυχαιο που το σπιτι του ηταν διπλα απο τα πλουσιοσπιτα (για να τονιζεται πιο πολυ το πλουσιο σπιτι του πασα

Οι ελληνες τον προσαρμοσανε στα δικα τους (εγινε ελληνας ο ηρωας). Αργοτερα προστεθηκαν και ελληνικες μορφες, με κυριαρχο τον μπαρμπα Γιωργο, που ηταν οτι πιο ελληνικο μπορουσε να προσθετει εκει, ο Νιονος (μια αλλη χαρακτηριστικη μορφη ελληνα) κτλ κτλ.

Με την προσθηκη αυτη, αρχισε να γινεται ιδιαιτερα δημοφιλης και στους Ελληνες, γιατι μεχρι τοτε ειχε πολυ το οθωμανικο στοιχειο (και λογικο), αλλα οταν αρχισαν να βλεπουν τις περιπετειες του πασα απο τον πονηρο ελληνα, και το ποσο φοβοντουσαν οι Τουρκοι τον Μπαρμπα Γιωργο.. αγαπηθηκε αμεσως
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μα ήδη πήγε σε "εθνικό" θέμα από τον τίτλο.

Η ιστορία έχει δείξει ότι φτάνει το πρώτο θερμόαιμο post για να γίνει "οίκος ανοχής".

Και όχι, δεν μεγαλώσαμε όλοι με το καραγκιόζη. Ούτε γελάσαμε. Κάποιοι δεν είχαμε ούτε τη διάθεση, ούτε το χρόνο, ούτε τη θέληση. Προσωπικά ο καραγκιόζης μου έδινε την αίσθηση της φτώχειας και της κακομοιριάς, που και τα δύο τα ζούσα στο πετσί μου όταν ήμουν στην εφηβεία......... Δεν μιλώ για τα παιδικά χρόνια. Κάτι που άλλους τους έκανε να γελάνε, ήταν εφιάλτης για μένα.
 
Mαλλον pooky δεν καταλαβες ποτε το νοημα του καραγκιοζη ,διοτι οπως πολυ σωστα τα ειπε πιο πανω η λορενα στο τι συμβολιζε.

ομως ξερω και να σαι σιγουρος ουτε εσυ ουτε εγω ουτε και οι γονεις μας τα εζησαν αλλα οι παππουδες μας τα νιωσανε και τα βιωσανε πολυ ...

Μακαρι να μην ερθει εποχη να τα βιωσουμε και εμεις γιατι εκει θα παμε.....

Εντελως φιλικα pooky
 
Δεν μπορώ να φανταστώ ότι σε τούτη την χώρα, αυτή την χρονική περίοδο, δύναται να μας απασχολεί η καταγωγή του Καραγκιόζη. Στην τελική, πολλοί ήδη γνώριζαν ότι είναι διασκέδαση καταγώμενη από την Ανατολή και δεν είχαν κανένα πρόβλημα για αυτό. Για ποιό λόγο άλλωστε;
 
Σύμφωνα με κάτι που είχα διαβάσει παλαιότερα, στην τουρκοκρατία με το θέατρο σκιών, οι έλληνες προσπαθούσαν να διασώσουν την ελληνική γλώσσα και τα ήθη και έθιμα της χώρας μας.
 
Karagoz στα τούρκικα σημαίνει "Μαυρομάτης" (όχι ο Μανόλο !) Έγινε το adaptation απο Έλληνες της Μικράς Ασίας και κάποια στιγμή έφτασε και στην κεντρική Ελλάδα, με τις κατάλληλες τροποποιήσεις για να γίνει ο Καραγκιόζης που όλοι ξέρουμε και γνωρίζουμε. Απλά είναι άλλο ένα δείγμα του πόσο επηρρεασμένοι είμαστε πολιτισμικά απο τους Τούρκους, όπως άλλωστε έχουν επηρρεαστεί και αυτόι απο τους Έλληνες. So What ? Ποιός θέλει τώρα να βάλει "σημαιάκι" στον Καραγκιόζη...

Άν υπήρχε Καραγκιόζης με σάρκα και οστά και τον ρωτάγανε τί είναι, Έλληνας ή Τούρκος, το πιθανότερο θα ήταν να απαντούσε "πεινασμένος"....
 
Other_Reality είπε:
Άν υπήρχε Καραγκιόζης με σάρκα και οστά και τον ρωτάγανε τί είναι, Έλληνας ή Τούρκος, το πιθανότερο θα ήταν να απαντούσε "πεινασμένος"....
:animlaugh: :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh:
 
pooky(1) είπε:
Προσωπικά ο καραγκιόζης μου έδινε την αίσθηση της φτώχειας και της κακομοιριάς, που και τα δύο τα ζούσα στο πετσί μου όταν ήμουν στην εφηβεία......... Δεν μιλώ για τα παιδικά χρόνια. Κάτι που άλλους τους έκανε να γελάνε, ήταν εφιάλτης για μένα.
Καζαντζίδης, Μπιθικώτσης, Ξανθόπουλος, όλοι για τη φτώχεια μιλάγανε. Αμα ξεχάσουμε ότι είμασταν φτωχοί, τί θα γίνει όταν καποτε πέσουμε χαμηλά από τα πλούτη.....

ΥΓ. Ποτέ μην ξεχνάς από που ξεκίνησες, για να παραμείνεις ταπεινός.

ΥΓ2. Το ξέρω ότι η πρωτοβουλία του "συλλέκτη CD32" ηταν ευγενική αλλα το φαινόμενο του να μην απαντά κανείς επί της ουσίας, δεν εξαλείφεται ποτέ. Η Λορένα εκανε το πιο ουσιώδες ποστ και συμφωνώ μαζί της, όπως επίσης με την ιστορική πληροφορηση του other_reality. Εμείς οι Ελληνες μονίμως είμαστε....ριγμένοι, ιδίως όταν αφορά θεματα ανταγωνισμού με τους τουρκους. Αφτά.

Other_Reality είπε:
Άν υπήρχε Καραγκιόζης με σάρκα και οστά και τον ρωτάγανε τί είναι, Έλληνας ή Τούρκος, το πιθανότερο θα ήταν να απαντούσε "πεινασμένος"....
μουχαχαχαχαααααααααααααααααααααα!!!!! Ελα Αλεεεεεεκοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο!!!!! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυστυχώς με το "έλα μωρέ και τι έγινε", την πατάμε στα πιο πολλά θέματα! Χτες η φέτα, σήμερα ο Καραγκιόζης, αύριο το όνομα Μακεδονία. Σίγουρα, αν ρώταγαν τον συγχωρεμένο τον Σπαθάρη για τον καραγκιόζη, δεν θα απαντούσε με το "κουλτουριάρικο" πεινασμένος. Λίγο πρέπει να είμαστε συνειδητοποιημένοι, σε κάποια θέματα...
 
Απο τα πολυ μικρα πραγματα ξεκινανε οι καταστροφες.

Ο Ελληνικος ωχαδερφισμος (που εγκιβωτιζεται περιφημα στη κλασσικη φραση "εδω εχουμε τοσα προβληματα, το Χ ζητημα με τον Υ γειτονα μας ενδιαφερει?") και η ελλειψη ιστορικης μνημης μας εφεραν στο σημερινο σημειο οπου γλυφουμε κανονικα πυθμενα σε ολες τις εκφανσεις.

Γειτονες χωρες που δεν αφησαν να πεσει τιποτα αναπαντητο χαιρουν αναπτυξης και μας δινουν "κουραγιο" κρυφογελωντας περιμενοντας να αγορασουν πραματεια για ενα καρβελι ψωμι.

Οταν δεν διεκδικεις σε τρωνε τα σκουληκια και ξεχνιεσαι
 
Rygar είπε:
ΥΓ. Ποτέ μην ξεχνάς από που ξεκίνησες, για να παραμείνεις ταπεινός.
Συμφωνώ μαζί σου. Αλλά αυτό πες το σε ένα 10 χρονο που δεν παίρνει δώρο τα Χριστούγεννα, τη στιγμή που άλλα κακομαθημένα πετάνε παιχνίδια στα σκουπίδια.

Ταπεινός, γιατί να παραμείνεις; Χαμηλών τόνων ίσως, ταπεινός ποτές......
 
Πίσω
Μπλουζα