Άβαταρ - Avatar (2009)

Αυτό ήθελα να πώ και εγώ... 220εκ. μέσα σε πόσο καιρό; Νομίζω κανένα 2μηνό δεν είναι που προβάλλεται το έργο ; Με αυτό το ρυθμό, εγώ το βλέπω πολύ πιθανό να ξεπερνάει τον Τιτανικό. Βέβαια ίσως και να μη συμβεί και αυτό ... Δεν είμαι και γκουρού του box office, τη γνώμη μου λέω απλώς. Και επίσης απο όσο ξέρω ο Κάμερον ετοιμάζει και επανέκδοση του Τιτανικού σε 3D. Αν υπολογιστούν στα αρχικά εισητηρία που έκοψε η ταινία αυτή με τα εισητήρια που θα κόψει η 3D επανέκδοση, τότε και να τα χάσει τα "σκήπτρα", τα βλέπω να τα ξαναπέρνει αργότερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
alkis21 είπε:
Ο Uninvited (με τον οποίον πήγαμε μαζί να τη δούμε) έκανε την εξής σκέψη: ότι κάποιος ας πούμε δωδεκάχρονος που θα δει την ταινία σήμερα θα μπει σε 20 χρόνια στο Retromaniax και θα γράψει "θυμάστε το Avatar; Αυτά ήταν έργα, τότε μέτραγαν η υπόθεση και οι χαρακτήρες, όχι όπως σήμερα που όλοι κοιτάζουν μόνο τα εφέ"... ;)
:D E όχι και έτσι! Για να το γυρίσω στα "δικά μας", δεν πρόκειται ποτέ να πω κάτι τέτοιο για το Star Wars, αφού φυσικά βασιζόταν στα εφέ! Και παρότι μου άρεσε πάρα πολύ, θεωρώ ότι είναι η ταινία που κατάστρεψε το Χόλιγουντ. Από τότε τα "μπλοκμπάστερς" δεν βασίζονται στο κάστινγκ αλλά στα ειδικά εφέ που τραβάνε τους πιτσιρικάδες. :p
 
Εδώ θα διαφωνήσω. Αν θέλει κάποιος να δει ερμηνείες μπορεί να δει θέατρο ή κουλτουριάρικο κινηματογράφο. Ανέκαθεν τα μπλοκμπάστερς βασίζονταν στα εφφέ για να εντυπωσιάσουν και να κάνουν πολύ κόσμο να περάσει ευχάριστα μιάμιση ώρα, χωρίς να κάτσει να σκεφτεί υποθέσεις και ερμηνίες ηθοποιών.

Αυτό πολύ καλά έκανε και το Avatar. Εντυπωσίασε και έθεσε ακόμη πιο ψηλά τον πήχη στην τεχνολογία, χωρίς να προσφέρει κανένα πρώτοτυπο σενάριο.

Και το Χόλυγουντ δεν καταστράφηκε από τα μπλόκμπαστερς σαν το Star Wars. Αντιθέτως αυτά του έδωσαν ψωμί για να βγάζει ταινίες. Η έλλειψη καλών σεναρίων και το "American Pie" χιούμορ το χάλασε.
 
Λογικό ήταν ο c3podroid να "τσινίσει" !

Εγώ δε θα έλεγα όχι πάντως σε ένα μπλοκμπάστερ που θα είχε και σενάριο και εφέ.

Κάτσε να δεις πως τη λέγανε τη ταινία...Α! Matrix!
 
53ed891374a1cbfb63e1e7d11471004d_Matrix_Mania.jpg


ή αν δε βγάζεις τα γράμματα....Ναιιι!!!! :)
 
c3podroid είπε:
Εδώ θα διαφωνήσω. Αν θέλει κάποιος να δει ερμηνείες μπορεί να δει θέατρο ή κουλτουριάρικο κινηματογράφο. Ανέκαθεν τα μπλοκμπάστερς βασίζονταν στα εφφέ για να εντυπωσιάσουν και να κάνουν πολύ κόσμο να περάσει ευχάριστα μιάμιση ώρα, χωρίς να κάτσει να σκεφτεί υποθέσεις και ερμηνίες ηθοποιών.
Όχι ακριβώς. Φυσικά στα μπλοκμπάστερς μέτραγε πάντα το θέαμα, αλλά όχι τόσο τα ειδικά εφέ όσο τα σκηνικά και οι κομπάρσοι. Αλλά πάντα χρειαζόταν ένα δυνατό καστ και μια "πιασάρικη" ιστορία (ακόμα και τελείως μελό και χαζή) που να δίνει τη δυνατότητα στους ηθοποιούς να δώσουν μια "δυνατή" ερμηνεία. Από το Star Wars και μετά οι ηθοποιοί μπαίνουν σε δεύτερη μοίρα και στο προσκήνιο είναι η δράση και τα εφέ.

Δείτε τη λίστα με τις ταινίες που έκοψαν τα περισσότερα εισιτήρια στην Αμερική. Πρώτο είναι το "Όσα παίρνει ο Άνεμος" το οποίο φυσικά είναι ένα τελείως χαζό μελό που δεν έχει καν συνοχή, αλλά δεν έχει καμία σχέση με τα σύγχρονα μπλοκμπάστερς. Πιο κάτω θα δούμε ταινίες όπως "Η μελωδία της ευτυχίας", "το Κεντρί", το "Δόκτωρ Ζιβάγκο", τον "Πρωτάρη", κλπ. Ακόμα και το Ε.Τ. ή ακόμα και οι Δέκα Εντολές (που είχαν πολλά ειδικά εφέ) δεν έχουν μεγάλη σχέση με τα σύγχρονα εφετζίδικα μπλοκμπάστερς.

Απλά το Χόλιγουντ ανακάλυψε με το Star Wars ότι το καλύτερο και πιο πιστό κοινό είναι οι πιτσιρικάδες teenagers, και πρέπει να πιάσει κυρίως αυτούς για να κόψει "σίγουρα" εισιτήρια.
 
Leon είπε:
Απλά το Χόλιγουντ ανακάλυψε με το Star Wars ότι το καλύτερο και πιο πιστό κοινό είναι οι πιτσιρικάδες teenagers, και πρέπει να πιάσει κυρίως αυτούς για να κόψει "σίγουρα" εισιτήρια.
Εδώ συμφωνούμε. Τα εφφέ εντιπωσίαζαν πάντα τις μικρές ηλικίες και σε αυτούς στηρίζεται η σημερινή βιομηχανία του κινηματογράφου.

Επίσης και τα sequel/prequel. Βγάλτε μια επιτυχημένη ταινία και ξεζουμίστε την όσο μπορείτε σε συνέχειες για να πουλήσει μέχρι να την βαρεθεί ο κόσμος.

Και για να γυρίσω στο Avatar από ότι είδα θα έχει και συνέχειες (μάλλον για τριλογία το πάει). Δυστυχώς γιατί θα ήθελα να είχα μείνει με την ανάμνηση μιας πολύ καλής ταινίας και όχι ανούσιων συνεχειών.
 
Χμμμ εγω ελπιζω τα σηκουελ να ειναι πιο ουσιωδη απο την πρωτη ταινια. Αλλωστε η τριλογια ηταν προγραμματισμενη (εχω την εντυπωση) ηδη πριν την επιτυχια της.

Αν η τριλογια παρουσιασει ενα ωραιο και πληρες story arc με ανατροπες, μπορω να συγχωρεσω την απλοτητα της πρωτης ταινιας.

Αλλωστε το πρωτο Ματριξ με ειχε ψιλοαπογοητευσει, αλλα σε σχεση με τα σηκουελ και την ολοκληρωση της ιστοριας, εγινε μια πολυ καλη εισαγωγη στην ιστορια.
 
Γιατί βρε παιδία, ο Τιτανικός στα εφφέ βασίστηκε ; Εγώ νομίζω οτί η ρομαντζάδα είναι αυτή που έκοψε τα περισσότερα εισητηρία σε αυτο το έργο.
 
Και μολις περασε στο Νο1 ,αυτο με λιγα λογια και χωρις πολλες αναλυσεις σημαινει οτι το 3D ειτε σας αρεσει ειτε δεν σας αρεσει απο εδω και περα θα το φαμε στην μαπα.
 
Εξαρτάται. Αν κρατήσει τα standards του avatar μπορεί.

Αλλά μην ξεχνάς ότι ο χρόνος για να γίνει μια τέτοια ταινία και το κόστος είναι στην ουσία παντελώς απαγορευτικά για τους υπόλοιπους παραγωγούς. Άλλωστε ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη............. Ειδικά στην, υποτιθέμενη πάντα, οικονομική βαρυχειμωνιά που διανύουμε και που δεν πρόκειται να βγούμε ούτε σε 20 χρόνια.
 
Πίσω
Μπλουζα