Άβαταρ - Avatar (2009)

pooky(1) είπε:
Δεν μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση. Τα έχουμε ξαναδεί πολλές φορές. Ο κακός και ο καλός που νικάει ο καλός...... ΟΚ πάσο....
Δυστυχώς στις ταινίες αρχίσαμε να κοιτάμε τα εφέ, αν είναι 3D και η πραγματική έννοια της ταινίας μας έχει ξεφύγει.

Ότι γίνεται και στα παιχνίδια δηλαδή. Γραφικά τίγκα στη λεπτομέρεια και στα εφέ, αλλά από Playability και πρωτοτυπία το απόλυτο μηδέν.

Είδα το avatar και την επόμενη μέρα είδα το Taxi 1. Να πω ότι με το taxi έλιωσα στο γέλιο ενώ με το avatar κοίταζα το ρολόι και άντε να τελειώσει αφού το τέλος το γνωρίζουμε από την αρχή;

Όσο για τα εφέ, απόλαυσα περισσότερο τη δευτέρα παρουσία στο 2012, είναι εκπληκτικό να βλέπεις ένα κόσμο που σου δημιουργεί απέχθεια να καταστρέφεται.

Thank God it's all about to end mates!!!!!!!!!!!!!!
pooky σε βρίσκω λίγο άδικο...και είμαι σίγουρος οτί, γνωρίζονται οτί δεν σου αρέσει να πηγαίνεις στο σινεμά, θα το είδες σε "DVD";) οπότε, ΄θα το είδες σε άθλια ποιότητα...πιστευω ότι η αίσθηση στο κινηματογράφο για ορισμένα έργα είναι τελείως διαφορετική με το να το βλέπεις στο σπίτι...ειδικά οτάν το βλέπεις από "DVD" και όχι από DVD.
 
το dvd που κυκλοφορει ειναι πολυ καλης ποιοτητας....
 
Vorlon να σου θυμίσω και εγώ μερικές ταινίες που έφεραν επανάσταση

  • Tron
  • Star Trek Generations
  • Last Starfighter
  • Terminator II
  • Lord of the Rings (και μη μου πεις ότι θα έβρισκες μερικά εκατομμύρια κομπάρσους να κάνουν επίθεση σε "κάστρο")
  • Jurrasic Park (Θα μπορούσανε να το κάνουν με μαριονέτες αλλά το αποτέλεσμα δεν θα ήταν τόσο ρεαλιστικό)
  • Transformers
  • Toy Story (αν και θυμίζει anime έφερε επανάσταση σαν η πρώτη full CG ταινία)

και πολλές άλλες, απλά ανέφερα αυτές που μου ήρθαν πρώτες στο μυαλό. H κάθε μια έφερε μια καινοτομία.

Ακόμα και στο matrix που λες αν δεν υπήρχαν CG δεν θα μπορούσαν να γίνουν πολλές από τις σκηνές δράσης του "πραγματικού" κόσμου. Για να κάνουν κάτι με μοντέλα όπως οι μάχες στο τέλος του "3" πιστεύω ότι θα τους έπαιρνε μια ζωή το αποτέλεσμα θα ήταν αμφίβολο και η φαντασία θα σταμάταγε εκεί που ξεκινάει η δυσκολία υλοποίησης.

Εκεί ήρθαν και βοήθησαν τα CG, ότι δεν βάζουν όρια στο τι μπορεί και τι δεν μπορεί να γίνει. Είχα διαβάσει κάποτε (αν βρω θα βάλω link) μια δήλωση του υπεύθυνου της ILM και έλεγε ότι με τα CG μπορούν να γίνουν ΟΛΑ. Φυσικά και μπορούν να φτάσουν την τελειότητα του δέρματος σε σημείο που να μην μπορούμε να ξεχωρίζουμε το αληθινό από το ψεύτικο. Το θέμα είναι πόσο θα κοστίζει!

Αν κάποιος δώσει τα ανάλογα λεφτά θα έχει και τα ανάλογα αποτελέσματα. Χωρίς CG όμως δεν μπορούν να υλοποιηθούν πολύπλοκες σκηνές (για το Avatar δεν το συζητάμε καν) και κάποια στιγμή θα γίνονται παραχωρήσεις λόγω κόστους και χρόνου.

Για να μην παρεξηγηθώ ΔΕΝ αφορίζω τα κλασσικά Special Effects, η κάθε τεχνική έχει την ομορφιά της και τη χρήση της. Η γνώμη μου είναι ότι το καθένα προσφέρει κάποια πλεονεκτήματα και κάποια μειονεκτήματα. Απλά το Avatar δεν πιστεύω ότι θα μπορούσε να φτιαχτεί αλλιώς, πόσο μάλλον να είναι και οπτικά καλύτερο. Πως θα κινήσεις τις μαριονέτες τόσο ρεαλιστικά? Τα χρώματα? τα λουλούδια? Ωραίος ο χοντρός του Star Wars αλλά ήταν μόνιμα καθιστός και σχεδόν ανέκφραστος (αν τον συγκρίνεις με τον Τζέηκ του Avatar για παράδειγμα).

...μήπως να ανοίγαμε ένα thread?
 
Πρόκειται για τις καλύτερες ταινίες που έχω δει και σε συνδυασμό με τα εφέ και το 3D, για τις καλύτερες εμπειρίες στο σινεμά!

Εκ πρώτης όψεως, το Avatar καταπιάνεται με την οικολογία και επίσης εξευτελίζει τη μιλιταριστική Αμερική. Μάλιστα στο τέλος οι ιθαγενείς "θριαμβεύουν", οπότε αυτό φαίνεται να επιβεβαιώνεται. Ναι, θυμίζει "Ποκαχόντας στο διάστημα".

Υπάρχει όμως και μια άλλη οπτική γωνία, "Μέση Ανατολή στο διάστημα":

Οι αμερικάνοι χρησιμοποιούν όλα τα μέσα για να πάρουν τους πόρους που θέλουν από αυτό το μακρυνό μέρος. Αρχικά υπόσχονται πολιτισμό, δημοκρατία και δρόμους. Για κάποιους ακατανόητους λόγους οι χαζοί ντόπιοι δεν το αποδέχονται, οπότε οι αμερικάνοι πρέπει να τους προσεγγίσουν αλλιώς. Χρησιμοποιούν λοιπόν τους καλούς επιστήμονες, που ως avatars μπορούν να είναι κάτι σαν κι αυτούς, όπως οι αμερικανοαναθρεμμένοι άραβες πολιτικοί, που ως άραβες μπορούν να είναι εν μέρει αποδεκτοί ή όπως οι πλούσιοι Σαουδάραβες. Θα ήταν πολύ δυσκολο ένας αμερικανός να εισχωρήσει στην Πανδώρα και να κάνει και κατασκοπεία, κάτι μου λέει ότι θα ξεχώριζε σαν τη μύγα μες στο γάλα. Τα avatars πάντως αρχικά είναι αποδεκτά από τους ντόπιους, αλλά όχι επ' άπειρον. Άρα το επόμενο βήμα είναι η στρατιωτική επίθεση (όταν πετύχει η κατασκοπεία και η πειθώ στους αμερικανούς στρατιώτες).

Στην τελευταία αυτή φάση αποδεικνύεται πια ότι οι αμερικάνοι είναι πανίσχυροι και οι ντόπιοι δεν έχουν καμμία ελπίδα με βέλη, πέτρες και λίγες ρουκέτες ενάντια στα υπερσύγχρονα άρματα. Φαίνεται ότι θα έπρεπε απλώς να είχαν κάνει στην άκρη από την αρχή, δεν θα είχαν χάσει γονείς, παιδιά και φίλους. Παρόλ' αυτά, υπάρχει και μια μικρή ελπίδα για τους ντόπιους, αν δεχτούν βοήθεια από έναν αμερικάνο και αν θυσιαστούν οι ίδιοι. Αν ο στρατιωτικός ηγέτης δώσει τη θέση του στον καλό αμερικάνο, θυσιαστεί ευχαρίστως και αποδεχτεί και την απώλεια της γκόμενας, τότε υπάρχει μια ελπίδα να χαθεί μόνο ένα μέρος της γης (το δέντρο, η Ιερουσαλήμ ή το Αφγανιστάν π.χ.) και όχι όλο - μέχρι το Avatar 2.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλά CGs αλλά φάτσες που ξενίζουν αρκετά. Δε συμπάθησα καθόλου τις CG φάτσες στη ταινία.
 
παρασυρθηκα απο εσας και πηγα και την ειδα,δεν μου αρεσε καθολου - μα καθολου
 
Χαχαχα να δωσει ενα ευρω ο καθενας που εχει ποσταρει εδω μεσα στον Α1200 παρακαλω!!
icon10.gif
 
Shock είπε:
Vorlon να σου θυμίσω και εγώ μερικές ταινίες που έφεραν επανάσταση

  • Tron
  • Star Trek Generations
  • Last Starfighter
  • Terminator II
  • Lord of the Rings (και μη μου πεις ότι θα έβρισκες μερικά εκατομμύρια κομπάρσους να κάνουν επίθεση σε "κάστρο")
  • Jurrasic Park (Θα μπορούσανε να το κάνουν με μαριονέτες αλλά το αποτέλεσμα δεν θα ήταν τόσο ρεαλιστικό)
  • Transformers
  • Toy Story (αν και θυμίζει anime έφερε επανάσταση σαν η πρώτη full CG ταινία)

και πολλές άλλες, απλά ανέφερα αυτές που μου ήρθαν πρώτες στο μυαλό. H κάθε μια έφερε μια καινοτομία.
Γουστάρω... θα το πάμε μέχρι τέλους...

Το Tron είναι απίστευτο, ιδίως για την εποχή του (με πολύ καλό σεναριακό υπόβαθρο) και σε μια εποχή που ήταν φρέσκα τα video games.

ST Generations και Starfighter δε μου κάνουν κλικ για κάτι το επαναστατικό (διόρθωσέ με αν κάνω λάθος)

T2, LOTR, Jurrasic μιλάς για καταπληκτικά σενάρια που έγινα πραγματικότητα και συμπληρώθηκαν από εκπληκτικά εφέ. Δεν έκαναν τα εφέ την ταινία. Το ίδιο ισχύει για τα πρώτα Star Wars, δεν έγιναν θρύλος επειδή είχαν όμορφα εφέ και μόνο - βλέπε ανάλογα την αποτυχία των prequel όπου ήταν τεχνικώς άρτια, αλλά λόγο έλλειψης πρωτότυπου σεναρίου (γνωρίζαμε την ιστορία εκ των προτέρων) και απίστευτα ηλίθιων διαλόγων (μα που τους βρήκαν!!!) δε μου κάνει κέφι ούτε να τα δω.

Toy Story και τα του είδους - Μην ανακατεύουμε τις CG ταινίες που εξ ορισμού είναι Η/Υ (Πράγματι καταπληκτικές).

Επίσης στο Matrix 2, δεν ξέρω αν θυμάσε τη σκηνή που πρωτοεμφανίζονται οι άπειροι Mr. Smith μετά την κουβέντα στο παγκάκι του Neo με την Oracle, όπου το αποτέλεσμα είναι τραγικό... και ο Neo φαίνεται σαν ζωγραφιά.

Εννοείτε ότι υποστηρίζω τη χρήση της τεχνολογίας στην 7η τέχνη (και όχι μόνο), αλλά μήπως δε θα έπρεπε να είναι αυτή που θα ορίζει το αποτέλεσμα? Θυμάσαι που πήρε το Forrest Gump όσκαρ οπτικών εφέ (το outsider)?

Επειδή ξεφύγαμε. Απόλαυσα το Avatar 3D και το ξαναβλέπω ευχάριστα. Ο μόνος λόγος όμως είναι η άρτια δουλειά που έχουν κάνει και μόνο...
 
thamonas είπε:
pooky σε βρίσκω λίγο άδικο...και είμαι σίγουρος οτί, γνωρίζονται οτί δεν σου αρέσει να πηγαίνεις στο σινεμά, θα το είδες σε "DVD";) οπότε, ΄θα το είδες σε άθλια ποιότητα...πιστευω ότι η αίσθηση στο κινηματογράφο για ορισμένα έργα είναι τελείως διαφορετική με το να το βλέπεις στο σπίτι...ειδικά οτάν το βλέπεις από "DVD" και όχι από DVD.

Σινεμά και 3D. Μπα. Δεν το ξανακάνω.

Ευτυχώς δεν υπήρξε περιστατικό με κινητά sms και τα λοιπά τραγικά άκυρα περιστατικά.
 
vorlon είπε:
Το ίδιο ισχύει για τα πρώτα Star Wars, δεν έγιναν θρύλος επειδή είχαν όμορφα εφέ και μόνο - βλέπε ανάλογα την αποτυχία των prequel όπου ήταν τεχνικώς άρτια, αλλά λόγο έλλειψης πρωτότυπου σεναρίου (γνωρίζαμε την ιστορία εκ των προτέρων) και απίστευτα ηλίθιων διαλόγων (μα που τους βρήκαν!!!) δε μου κάνει κέφι ούτε να τα δω.
Θα ειχε ενδιαφερον παντως αν βλεπαμε ενα Αβαταρ με λιγοτερα εφφε. Ισως τα φτωχα εφφε δε θα ηταν αρκετα να κρατησουν μια ταινια με τοσο φτωχο σεναριο, καθιστώντας την σε ολοκληρωτικη αποτυχια

Επισης επειδη "πενια τεχνας κατεργαζεται", μπορω να πω στα παραδειγματα που αναφερεις οτι βλεπουμε τους παλιους Πολεμους των Αστρων σχετικά άνετα σημερα, και μας πειθουν οτι προκειται για ενα διαστημικο κοσμο, χωρις να χρειαζεται υπερπολυπλοκα φουτουριστικα σκηνικά και αχανείς πόλεις όπως τον Coruscant για να το καταφερουν.

Αντιθετα, η δραση μεταφερεται ανετα σε ερήμους, ζουγκλες και παγωμένα τοπία και, και οπου χρειαζεται να δειξουμε πολεις, εχουμε matte σκηνικά τα οποια ειναι μεν ακινητα (δεν εχουμε κυνηγητα όπως στο AotC με τα ιπταμενα ταξί αναμεσα στους ουρανοξυστες) αλλα δεν μας λειπουν και τοσο, αφου η δραση μεταφερεται αλλου.

vorlon είπε:
Toy Story και τα του είδους - Μην ανακατεύουμε τις CG ταινίες που εξ ορισμού είναι Η/Υ (Πράγματι καταπληκτικές).
Αντιθετα, νομιζω οτι το Αβαταρ πρεπει να συγκρινεται με τετοιες ταινιες, γιατί πιστεύω αυτό ήθελε και αυτο ηταν το target group του! Απευθύνεται στον εφηβόκοσμο και οχι σε γεροξουρες που το συγκρινουν με τον Εξολοθρευτη :D

Γι'αυτό αλλωστε το συγκρινω με ταινια της Ντίσνευ, και δεν το κανω αυτο υποτιμητικά. Η σύγκριση δεν είναι μονο λογω των κλισέ, του απλοϊκού σεναρίου και των απλοικων μηνυμάτων (αντιρατσιστικά, οικολογικά), αλλά και επειδή στην ουσία το Αβαταρ ειναι μια CGI animation ταινία. Εκει που κλωτσάμε, είναι οτι αυτή βασίζεται και σε ηθοποιούς, και μας κάνει να την κατηγοριοποιούμε σε ταινία επιστημονικής φαντασίας με εφφε.

Επι 20 χρονια οι ταινιες της Ντισνευ ειναι καθε χρονο σχεδον οι ιδιες με ιδια μηνυματα και ιδια ατμοσφαιρα (γι' αυτο αλλωστε ειναι διαχρονικες) αλλα κανενας δεν τις κατακρινει γι' αυτό γιατι αυτος ειναι ο ρόλος τους. Αν δεν τοποθετήσουμε το Αβαταρ στην κατηγορια που πιστευω οτι του αξιζει, αν δεν παμε στην αιθουσα περιμενοντας μια ταινια Ντισνευ, τοτε το αδικουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aardvark είπε:
Χαχαχα να δωσει ενα ευρω ο καθενας που εχει ποσταρει εδω μεσα στον Α1200 παρακαλω!!
icon10.gif
LOL στο τελος της ταινιας φώναζα ρυθμικά " τα λεφτά μας πισω - τα λεφτα μας πισω! "
 
Το είδα προχτές.

Νομίζω ότι ο Κάμερον πήγε τον κινηματογράφο 30 χρόνια μπροστά.

Πάρα πολύ καλή ταινία και μου άρεσαν οι συμβολισμοί της.

Υ.Γ. : Γιατί μου θύμισε τους "καλούς" Αμερικάνους που εξόντωναν τους "άγριους" Ινδιάνους ;
 
Απευθύνεται στον εφηβόκοσμο και οχι σε γεροξουρες που το συγκρινουν με τον Εξολοθρευτη :D
wow :xm: (στις 4 το απογευμα το φορουμ σερβιρει τηλιο και αλισφακια στα υπερηλικα μελη του - Shock να σου κρατησω παξιμαδακι ? )
 
Κράτα σε μένα. Μαζί με το zoro και το geoanas είμαστε στο top 5 των μεγαλύτερων εδώ.

.................... Σε ηλικία ταυτότητας, όχι μυαλό να εξηγούμαστε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Τι να πουμε και για το IQ? Συναισθηματικα ειμαι 15 αλλα νοητικα ειμαι 5 :D
 
Oel ngati kameie, αδέρφια.

Την είδα κι εγώ επιτέλους την ταινιούμπα και την καταχάρηκα. Προσωπικά μου άρεσε και η ιστορία, σίγουρα δεν ήταν Shakespeare αλλά δεν ήταν και ανύπαρκτη όπως έχουν ακούσει τόσους και τόσους να ισχυρίζονται.

Ο Uninvited (με τον οποίον πήγαμε μαζί να τη δούμε) έκανε την εξής σκέψη: ότι κάποιος ας πούμε δωδεκάχρονος που θα δει την ταινία σήμερα θα μπει σε 20 χρόνια στο Retromaniax και θα γράψει "θυμάστε το Avatar; Αυτά ήταν έργα, τότε μέτραγαν η υπόθεση και οι χαρακτήρες, όχι όπως σήμερα που όλοι κοιτάζουν μόνο τα εφέ"... ;)
 
To εργάκι πάει για παγκόσμιο ρεκόρ εισητηρίων έμαθα. Πάει να καταρρίψει το προηγούμενο ρεκόρ, που το κατείχε άλλη ταινία του Κάμερον, ο "Τιτανικός". Σκηνοθέτης των ρεκόρ είναι ο άτιμος... :p
 
το avatar το εχουν δει μετα βιας 220 εκ ανθρωποι εως σημερα

τον τιτανικο τον ειδαν 385 εκ

δεν βλεπω κανενα ρεκορ

μην πεταμε πραγματα που δεν ισχυουν

ο κατοχος του ρεκορ εισητηριων ειναι το

Gone with the Wind
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προφανώς ο φίλος breakbeatsz θέλει να πει (λίγο άκομψα όμως :) ) ότι το avatar έχει κάνει παγκόσμιο ρεκόρ σε έσοδα από τα εισιτήρια, όχι σε αριθμό εισιτηρίων.

Και είναι λογικό μιας και το εισιτήριο κοστίζει σχεδόν τα διπλά από αυτό του Τιτανικού 12 χρόνια πριν, πόσο μάλλον της 3D έκδοσης.

Γνώμη μου πάντως είναι ότι αργά ή γρήγορα θα καταρρίψει και το ρεκόρ εισιτηρίων.
 
Πίσω
Μπλουζα