Άβολες καταστάσεις σε... λεωφορεία

Αμίμητες ήταν και οι καταστάσεις εισόδου-εξόδου από τα λεωφορεία ! 'Οσο κι αν σήμερα όλοι σχεδόν περιφρονούν αυτό το μέσον, κάποτε ήταν τόσο διαδεδομένο που οι ουρές και οι καυγάδες στις στάσεις για σειρά προτεραιότητας, ιδίως σε καθυστέρηση του δρομολογίου, καθώς και οι αντεγκλήσεις μεταξύ των επιβατών, ήταν παροιμοιώδεις.

Η κινηματογραφική φράση του Ορέστη Μακρή "Αμ δε φταίει κανείς, φταίω εγώ που κάθομαι και μιλάω με τον πισινό μου" είναι απόλυτα ρεαλιστική και περιγραφική των καταστάσεων σε λεωφορεία άλλης εποχής... :clap: :clap: :clap:

Όσο για την έξοδο, μια που την είπα, ποιός θα ξεχάσει τους "ψείρες" οδηγούς που επέμεναν (ή και δε σου άνοιγαν καν) αν δεν ερχόσουν στη σωστή πόρτα; Κι αντίστοιχος καυγάς βέβαια ήταν και το "Χτύπησα κουδούνι, ΕΣΕΙΣ δεν ακούσατε !"

Ωστόσο εκείνο που δεν έζησα, αλλά θα επιθυμούσα να ζήσω, έτσι όπως το βίωσα από τις επιγραφές, ήταν το "ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΠΤΥΕΙΝ ΕΠΙ ΤΟΥ ΔΑΠΕΔΟΥ". Μα σοβαρά, τώρα; Έμπαινε ο άλλος στο λεωφορείο και ... :animeek:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τι να πρωτοθυμηθω τσακωμοι (ακομα και μπουνιδια εχω δει) με ελεγκτες φασαριες απο ηλικιωμενους για τις θεσεις για κομματικα για οτιδηποτε χαλια λεωφορεια (θυμαμαι χαρακτηριστικα ενα πηρε φωτια στην εξατμιση και μας κατεβασε και μετα εφυγε βολιδα) αλλα το χειροτερο μου ειναι το νυχτερινο λεωφορειο αυτο που παει πειραια-κηφισσια και συνταγμα-κηφισσια ειλικρινα κατεβηκα και εκανα τον σταυρο μου πως γλυτωσα απο κει μεσα πηγαινε με χιλια επαιρνε τις στροφες κατευθειαν απορω πως δεν εχει παθει ποτε κανενα ατυχημα αυτο το λεωφορειο ταξιδι μπροστα στον χρονο σε παει
 
Ήμουν στο λεωφορείο μια φορά, μαθήτρια ήμουν και κάθισα στα πίσω καθίσματα, είχε πολύ κόσμο και ξαφνικά ο διπλανός μου με σκουντάει, γύρισα να δω και μου έβγαλε από το στόμα του μια καρφίτσα, προφανώς ήταν πρεζόνι! Αηδίασα και σηκώθηκα, κατέβηκα στην επόμενη στάση...Άλλη φορά ήμουν όρθια στο λεωφορείο με πολύ κόσμο και ένας νεαρός άρχισε να μου μιλά ''Τι κάνεις;'' με ρώτησε. Δεν απάντησα και εκείνος συνέχισε ''Δεν μιλάς, είσαι κουφή; Δεν έμαθες να μιλάς;'', τέτοια κατάσταση, διακριτικά έφυγα από δίπλα του.
 
perlastar είπε:
Τέλος, στον πατέρα μου είχε συμβεί να είναι εντελώς τίγκα το λεωφορείο, τόσο που από το πολύ στρίμωγμα ήταν όλοι ακίνητοι και δεν μπορούσαν να κουνήσουν ούτε τα χέρια τους. Σ'αυτή την κατάσταση, δίπλα στον πατέρα μου ήταν κι ένας κοντός κύριος με καπέλο, και ξαφνικά το καπέλο του γλίστρησε από το κεφάλι του κι έπεσε στον ώμο του πατέρα μου, αλλά από το στρίμωγμα αδυνατούσε να το πάρει. Τότε ο πατέρας μου με πολύ ζόρι κατάφερε να βγάλει το ένα του χέρι, έπιασε ίσα ίσα το καπέλο και το ξανάβαλε στο κεφάλι του κοντού κύριου. Η κατάσταση ήταν τόσο κωμική, που ξέσπασε σε γέλια όλο το λεωφορείο!
Επινα νερο οταν το διαβασα....θα με πνιξεις βρε παιδακι μου... :animlaugh:

Ελληνικη ταινια εντελως! Ο ψηλος θα μπορουσε να ειναι ο Κουλης Στολιγκας και ο κοντος ο Χρηστος Ευθυμιου! :D
 
Ξέρω, τα πετάω απότομα και είμαι επικίνδυνη ώρες ώρες, έχω πνίξει πολύ κόσμο :p Κι εμένα ελληνική ταινία μου θυμίζει!

Εdit: Θυμήθηκα κι ένα άλλο που μου συνέβη τότε σε λεωφορείο. Θα ξέρετε αυτές τις μεσήλικες ή ηλικιωμένες κυριούλες που ανεβαίνουν στα λεωφορεία με ολόκληρα κιλά ψώνια από τη λαϊκή ή αλλού. Μία τέτοια ανέβηκε στο λεωφορείο με μία μεγάλη σακούλα ξεχειλισμένη από πορτοκάλια, ποιός ξέρει πόσα κιλά είχε πάρει. Δεν την πρόσεξε τη σακούλα, την είχε αφήσει στα πόδια της, όταν ξαφνικά με ένα απότομο φρενάρισμα του οδηγού τα πορτοκάλια ξεχύθηκαν ελεύθερα σε όλο το λεωφορείο και πήγαιναν κυριολεκτικά παντού. Ο καθένας είχε τουλάχιστον δύο-τρία κοντά του, ο οδηγός φώναζε εξοργισμένος να τα μαζέψουμε και άρχισε όλο το λεωφορείο να μαζεύει πορτοκάλια, τα οποία λόγω των κουνημάτων του λεωφορείου πήγαιναν και μπρος πίσω. Μετά από λίγο το λεωφορείο έκανε και στάση και οι επιβάτες που ανέβηκαν φουριόζοι εκείνη την ώρα δεν πίστευαν στα μάτια τους που βλέπανε παντού πορτοκάλια να κυλάνε ανεξέλεγκτα. Πάλι καλά που δεν τα πάτησε κανένας, να είχαμε και ατύχημα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Κοπέλα μου, σηκώνεσαι λίγο να κάτσω, γιατί έχω κάνει εγχείρηση στο πόδι μου;" Όχι ότι θέλω να σε αναγκάσω, δηλαδή...Κι όσο για την εγχείρηση, αν θέλαμε το πιστεύαμε...
 
ΦΖΠ1 είπε:
"Κοπέλα μου, σηκώνεσαι λίγο να κάτσω, γιατί έχω κάνει εγχείρηση στο πόδι μου;"
Ενώ έχει τρέξει κατοστάρι για να φτάσει το λεωφορείο... Ναι, το έχω δει και αυτό...
 
ΦΖΠ1 είπε:
"Κοπέλα μου, σηκώνεσαι λίγο να κάτσω, γιατί έχω κάνει εγχείρηση στο πόδι μου;" Όχι ότι θέλω να σε αναγκάσω, δηλαδή...Κι όσο για την εγχείρηση, αν θέλαμε το πιστεύαμε...
αυτό που με ενοχλεί είναι όταν μπαίνει κάποιος στο λεωφορείο ή στο μετρό ή στον ηλεκτρικό και λέει σε κάποιον που κάθεται (μου έχει τύχει): ''Πονάει το πόδι μου κλπ, σηκώνεσαι να κάτσω;''

Αν μπει κάποιος ηλικιωμένος ή έγκυος γυναίκα ή γυναίκα με μωρό/με παιδί στην αγκαλιά ή κάποιος με πατερίτσες τότε θα σηκωθώ να του προσφέρω θέση.
 
Χμ να πούμε και για τους οδηγούς.....που έκαναν ότι δεν σε είδαν στη στάση και ας σήκωνες το χέρι σου 100 μέτρα πριν, γιατί απλά βαριόντουσαν να σταματήσουν:mad:
 
Πρόσφατο γεγονός: ήμουν στο λεωφορείο ώρα 7 και μισή το πρωί και στο μπροστινό κάθισμα ένας κύριος είχε αποκοιμηθεί και....ροχάλιζε!

Μερικοί αποκοιμιούνται και γέρνουν...στον ώμο του διπλανού τους...
 
BETTY BOOP είπε:
Ήμουν στο λεωφορείο μια φορά, μαθήτρια ήμουν και κάθισα στα πίσω καθίσματα, είχε πολύ κόσμο και ξαφνικά ο διπλανός μου με σκουντάει, γύρισα να δω και μου έβγαλε από το στόμα του μια καρφίτσα, προφανώς ήταν πρεζόνι! Αηδίασα και σηκώθηκα, κατέβηκα στην επόμενη στάση...Άλλη φορά ήμουν όρθια στο λεωφορείο με πολύ κόσμο και ένας νεαρός άρχισε να μου μιλά ''Τι κάνεις;'' με ρώτησε. Δεν απάντησα και εκείνος συνέχισε ''Δεν μιλάς, είσαι κουφή; Δεν έμαθες να μιλάς;'', τέτοια κατάσταση, διακριτικά έφυγα από δίπλα του.
Άσχημα πράγματα. Πως είναι η κατάσταση ναρκωτικών σήμερα;

παλλια θυμαμε που μου λέγανε για τις μισό χτισμένες πόληκατικιες, ότι ήταν στέκια για ναρκομανής και σατανιστες...

επισης μια μέρα οδηγός το κιτρινόν τρολλευ πήρε στροφή απότομα και κατέβηκαν τα καλοδια. Όλη έξω και περπάτημα σπίτι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Paladin είπε:
Άσχημα πράγματα. Πως είναι η κατάσταση ναρκωτικών σήμερα;
Αρκετά κακή, τουλάχιστον στην ευρύτερη περιοχή της Ομόνοιας, αλλά έχει προχωρήσει το στέκι των ναρκωτικών, από Ομόνοια προς Πανεπιστημίου, ακόμα και έξω από τη Νομική. Υπάρχει ένα πρόγραμμα πεζοδρόμησης της Πανεπιστημίου που τρέχει αυτό το διάστημα, και ένας βαθμός ανησυχίας υπάρχει για την πιθανότητα εξάπλωσης του στεκιού των ναρκομανών. Είχε καταλαγιάσει κάπως η κατάσταση, γύρω στο 2004 κι έπειτα, αλλά λόγω κρίσης επιδεινώνεται η κατάσταση των ναρκομανών, και λόγω περιορισμένης πρόνοιας. Επίσης, στέκι έχει γίνει και το Μενίδι, και υπάρχει θέμα στα λεωφορεία προς το Μενίδι.

Paladin είπε:
επισης μια μέρα οδηγός το κιτρινόν τρολλευ πήρε στροφή απότομα και κατέβηκαν τα καλοδια. Όλη έξω και περπάτημα σπίτι.
Νομίζω ότι στην περίπτωση που πέσουν οι κεραίες, ο οδηγός βγαίνει από το τρόλεϊ και τις σηκώνει, για να συνεχίσει τη διαδρομή. Δεν ξέρω πόση ώρα κάνει να τις σηκώσει, και μήπως λόγω καθυστέρησης σας άφησε να φύγετε, για να μην περιμένετε.
 
nwntas είπε:
Νομίζω ότι στην περίπτωση που πέσουν οι κεραίες, ο οδηγός βγαίνει από το τρόλεϊ και τις σηκώνει, για να συνεχίσει τη διαδρομή. Δεν ξέρω πόση ώρα κάνει να τις σηκώσει, και μήπως λόγω καθυστέρησης σας άφησε να φύγετε, για να μην περιμένετε.
Αν κατάλαβα καλά, μιλάει για τα ίδια τα καλώδια και όχι για τις κεραίες του τρολει ο Paladin.

Πάντως σήμερα πλέον αυτό δεν είναι θέμα καθώς τα τελευταία Neoplan τρόλει της Αθήνας έχουν και έναν κανονικό πετρελαιοκινητήρα και μπορούν να προχωρήσουν με αυτόν όποτε χρειαστεί.
 
Maddog είπε:
Αν κατάλαβα καλά, μιλάει για τα ίδια τα καλώδια και όχι για τις κεραίες του τρολει ο Paladin.Πάντως σήμερα πλέον αυτό δεν είναι θέμα καθώς τα τελευταία Neoplan τρόλει της Αθήνας έχουν και έναν κανονικό πετρελαιοκινητήρα και μπορούν να προχωρήσουν με αυτόν όποτε χρειαστεί.
Συγνομη δεν ξέρω τη λέξη, είναι αυτά που εξέχουν πάνω απο το τρολλευ και συνδέουν με το ρεύμα απο πάνω. Μάλλον κεραίες. Πέσανε κατο και για κάποιο λόγο πέρναγε πολλή ώρα να τα ξανα συνδέσουν με τα καλοδια ρεύματος. Βαρέθηκαμε να περιμένουμε και περπάτησα με σπίτι.
 
Paladin είπε:
Συγνομη δεν ξέρω τη λέξη, είναι αυτά που εξέχουν πάνω απο το τρολλευ και συνδέουν με το ρεύμα απο πάνω. Μάλλον κεραίες. Πέσανε κατο και για κάποιο λόγο πέρναγε πολλή ώρα να τα ξανα συνδέσουν με τα καλοδια ρεύματος. Βαρέθηκαμε να περιμένουμε και περπάτησα με σπίτι.
Οι κεραίες, και αυτά που είναι πάνω-πάνω (που γυρίζουν) είναι οι τρολέδες. Μια φορά περπατούσε η αδερφή μου με τη μάνα μου, και βγήκαν οι κεραίες, και πετιέται ο τρολές, ένα πελώριο σίδερο, και σκάει ένα μέτρο μακριά τους! Είχαν άγιο εκείνη την μέρα. Το τρόλει έχει δυο καλώδια, το ένα είναι η φάση και το άλλο ο ουδέτερος (για να κλείσει κύκλωμα) ενώ το τράμ ένα, και κλείνει κύκλωμα από τις γραμμές (ουδέτερος). Νομίζω 750 βολτ AC. Έχω ζήσει κι εγώ μποτιλιάρισμα στα τρόλει-έτσι που γκαζώνουν και πολύ οι οδηγοί (τα τρόλει, ο ηλεκτρικός, το μετρό, το τραμ και οι ηλεκτρικές μηχανές τραίνου είναι πραγματικά ηλεκτρικά οχήματα, γιατί παίρνουν ρεύμα από άπειρο δίκτυο, ελπίζω να μην βγαίνω οφ τοπικ.)
 
Και το ΜΕΤΡΟ λειτουργεί με μία επαφή, σαν το τραμ, και ουδέτερο τις γραμμές. Αλλα νομίζω ότι και τα δύο λειτουργούν με βιομηχανική τάση 380V.
 
ΦΖΠ1 είπε:
Και το ΜΕΤΡΟ λειτουργεί με μία επαφή, σαν το τραμ, και ουδέτερο τις γραμμές. Αλλα νομίζω ότι και τα δύο λειτουργούν με βιομηχανική τάση 380V.
Στο μετρό και τον ηλεκτρικό είναι η "τρίτη" γραμμή, το βιομηχανικό που λες είναι το τριφασικό που η φασική τάση είναι 220 Βολτ και η πολική 380 βολτ, νομίζω ότι είναι και εκεί 750 βολτ AC, στο ηλεκτρικό τραίνο είναι σίγουρα 25 kV 50 Hz με μηχανές Hellasprinter των 6000 ίππων.
 
Καρα-άβολη στιγμή να σου έρχεται να την αμολήσεις και να κάθεται δίπλα σου κουκλάρα........και να κρατιέσαι με το ζόρι!!
 
Πίσω
Μπλουζα