Άγνωστος Πόλεμος (1971 ΥΕΝΕΔ)

30847_118171031555339_100000873287460_98767_5027142_n.jpg
 
Ευχαριστούμε πολύ, johnalepou!!! Έξοχη δουλειά! Προσθέτω μόνο ότι η φωτό του μηνύματος 120 είναι από την τέταρτη ιστορία ("Στην κόλαση δεν υπάρχουν σύνορα") όπου ο σκληρός Γερμανός Βίντερμαν (Γιώργος Βουτσίνος) βασανίζει τον ταγματάρχη Δημήτρη Καβάση (Γιώργος Σίσκος), ενώ η φωτό του μηνύματος 121 είναι από την δεύτερη ιστορία (''Ο άνθρωπος με τα δύο πρόσωπα"), με τον συνταγματάρχη Τσὀκρη (Νίκος Παπαχρήστος) να επισκέπτεται στο κελί τον σωσία του Έκτορα Ψάχου (Κώστας Καραγιώργης).
 
Μπράβο και σε σενα atanasio για τις σουπερ πληροφορίες!Και αφού είσαι τόσο καλό παιδί τσάκω και μια έγχρωμη "Χριστίνα Ψάχου" :)

30847_118170971555345_100000873287460_98759_4176854_n.jpg
 
Εύγε, τέκνον μου! Μόνο που για την τελευταία πολύτιμη φωτογραφία που μας πόσταρες, σηκώνω τα χέρια ψηλά, καθώς θα μπορούσε να είναι από οποιονδήποτε από τους τρεις πρώτους κύκλους του "Αγνώστου πολέμου" που είχαν ως πρωταγωνίστρια την Γκέλλυ Μαυροπούλου. Γιατί, βλέπεις, η Γκέλλυ ως Χριστίνα Ψάχου πέρναγε τα πάνδεινα στη σειρά και ήταν πολύ συχνά με το ακουστικό του τηλεφώνου στο αυτί, είτε για να συνεννοηθεί με τους Ιταλούς κατασκόπους που είχαν απαγάγει το παιδί της, είτε για να ακούει τον αδερφό της Βαρτάνη (Άγγελος Αντωνόπουλος) να την καθησυχάζει ότι ο άντρας που κοιμάται μαζί της είναι ο πραγματικός Έκτορας Ψάχος (Κώστας Καραγιώργης), είτε για να ακούει τον Ψάχο να της λέει ότι ο Βαρτάνης συνεργάζεται με Γερμανούς κατασκόπους κλπ. Η μόνη περίοδος που η Γκέλλυ Μαυροπούλου δεν ήταν με το τηλέφωνο στο χέρι στη σειρά "Άγνωστος πόλεμος" ήταν το διάστημα της προσωρινής τύφλωσής της από σφαίρες Γερμανών κατασκόπων, ενώ οδηγούσε το αυτοκίνητό της, γεγονός που την ανάγκασε για αρκετά επεισόδια να μείνει στο κρεβάτι του νοσοκομείου με επιδέσμους στα μάτια, περιμένοντας να ξαναβρει το φως της!
 
Ειστε αψογοι ολοι. Μια διορθωση μονο atanasio. Ο τραυματισμος και η τυφλωση της Χριστινας δεν προεκυψαν απο σφαιρες αλλα απο τα θραυσματα του παραθυρου του αυτοκινητου μετα απο ριψη χειροβομβιδας των γερμανων κατασκοπων.

Και ενα κουιζ: Θυμαται κανεις πως ο Βαρτανης ξεσκεπασε τον ψευτικο Ψαχο στο ''Ο άνθρωπος με τα δύο πρόσωπα"; Ελπιζω να μη με απατα η μνημη μου.
 
Ο 'Αγνωστος Πόλεμος όπως πολλοί θα ξέρετε , δημοσιεύτηκε σε πολλές συνέχειες στο περιοδικό ΡΟΜΑΝΤΣΟ. Όσες έχω τις δημοσιεύω εδώ. Η πρώτη είναι από το τεύχος 1519 στις 11 Απριλίου 1972.


5.jpg


6.jpg


7.jpg


8.jpg


9.jpg


10.jpg


11.jpg
 
Τεύχος 1551 21 Νοεμβρίου 1972


12.jpg


13.jpg


14.jpg


15.jpg


16.jpg
 
Τεύχος 1556 26 Δεκεμβρίου 1972


17.jpg


18.jpg


19.jpg


20.jpg
 
Τεύχος 1573 24 Απριλίου 1973


24.jpg


25.jpg


26.jpg


27.jpg
 
Τεύχος 1599 23 Οκτωβρίου 1973


28.jpg


29.jpg


30.jpg
 
Σε ευχαριστούμε πολύ tonytony για τον κόπο σου. Μαζεύω και εγώ φανατικά το ΡΟΜΑΝΤΣΟ με τον Άγνωστο Πόλεμο που δημοσιεύτηκε απο το τεύχος 1518 ως το 1639. Μου λείπουν βέβαια αρκετά ακόμα, έχω όμως όλες τις συνέχειες της 3ης και καλύτερης κατ' εμέ ιστορίας με τίτλο "Διαταγή αυτοκτονίας". Η 1η ιστορία ήταν απο τα τεύχη 1518-1541, η 2η απο 1542-1554 και η 3η απο 1555-1577. Απο το 1578 ξεκίνησε η 4η και μάλιστα το περιοδικό δημοσίευσε και μια 6η ιστορία που δεν είχε προβληθεί στην τηλεόραση.

Να σημειώσουμε εδώ ότι το περιοδικό δημοσίευσε συγκεκομμέννα τα σενάρια. Δεν ξέρω αν ήταν επιλογή του περιοδικού ή ζητήθηκε απο τον Φώσκολο να παραδώσει ένα συντομότερο σενάριο.

Εύχομαι να σε μιμηθούν και άλλοι.
 
Να σαι καλά σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Δεν βάζεις και συ κάτι , αν θες , αφού λες πως τις έχεις όλες???? :)
 
tonytony, σε ευχαριστούμε πολύ για το έξοχο αφιέρωμα. Θα βάλω και εγώ σύντομα υλικό από τη σειρά, όπως δημοσιεύτηκε στο "Ρομάντσο".
 
tonytony είπε:
Να σαι καλά σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Δεν βάζεις και συ κάτι , αν θες , αφού λες πως τις έχεις όλες???? :)
Εχω ολες τις συνεχειες μονο της 3ης ιστοριας. Δυστυχως, αν και δεν ειναι δυσκολο να αποκτησεις σημερα, δεν διαθετω σαρωτη. Καποια στιγμη θα βρεθω σε φιλικο σπιτι και θα ανεβασω ο,τι μπορεσω.
 
Λίγα πλάνα από τον Άγνωστο πόλεμο (του 1971 από την ΥΕΝΕΔ)

 
Πολύ ενδιαφέρον. Να 'σαι καλά! :)
 
tsalk είπε:
Λίγα πλάνα από τον Άγνωστο πόλεμο (του 1971 από την ΥΕΝΕΔ)
σ ευχαριστουμε πολυ για το αποσπασμα!! πρεπει να ηταν ωραια σειρα,να υποθεσω οτι σβηστηκε κι αυτη απ το αρχειο της ΕΡΤ..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λίγα πλάνα από τον Άγνωστο πόλεμο (του 1971 από την ΥΕΝΕΔ)

Σε ευχαριστούμε tsalk. Πρόκειται για ένα πολύτιμο απόσπασμα που σώθηκε απο την 3η ιστορία "Διαταγή αυτοκτονίας", που προβλήθηκε το 1972. Ο Βαρτάνης, αφού προηγουμένως καθαιρέθηκε απο το στράτευμα, εξακολουθεί να μένει πιστός στο καθήκον, αν και βαθύτατα πληγωμένος απο όλα όσα συνέβησαν. Αφού έχει διεισδύσει μέσα στο κατασκοπευτικό δίκτυο των Γερμανών, λίγο πριν απο την εισβολή των τελευταίων στην Ελλάδα στις 6/4/1941, επιζητεί συνάντηση με τον αρχηγό του δικτύου, για να συζητήσει τους όρους της συναλλαγής. Έχει ζητήσει αρχικά 1 εκατομμύριο δραχμές για να δώσει τις πληροφορίες για τα οχυρά της γραμμής Μεταξά. Όπως βλέπουμε στο απόσπασμα, ο αρχηγός των κατασκόπων δεν εμφανίζεται, αλλά προτίμησε να στείλει στη θέση του κάποιον άλλο, όμως ο Βαρτάνης το αντιλαμβάνεται εύκολα. Στη 2η συνάντηση που θα ακολουθήσει, και πάλι δεν θα εμφανιστεί ο αρχηγός αλλά θα προσπαθήσει να παραπλανήσει τον Βαρτάνη στέλνοντας στη θέση του έναν Γερμανό συνταγματάρχη της πρεσβείας του. Και πάλι ο Βαρτάνης θα το καταλάβει. Τα υπόλοιπα σε μια άλλη ευκαιρία.
 
Ευπαλίνος είπε:
Πρόκειται για ένα πολύτιμο απόσπασμα που σώθηκε απο την 3η ιστορία "Διαταγή αυτοκτονίας", που προβλήθηκε το 1972. Ο Βαρτάνης, αφού προηγουμένως καθαιρέθηκε απο το στράτευμα, εξακολουθεί να μένει πιστός στο καθήκον, αν και βαθύτατα πληγωμένος απο όλα όσα συνέβησαν. Αφού έχει διεισδύσει μέσα στο κατασκοπευτικό δίκτυο των Γερμανών, λίγο πριν απο την εισβολή των τελευταίων στην Ελλάδα στις 6/4/1941, επιζητεί συνάντηση με τον αρχηγό του δικτύου, για να συζητήσει τους όρους της συναλλαγής. Έχει ζητήσει αρχικά 1 εκατομμύριο δραχμές για να δώσει τις πληροφορίες για τα οχυρά της γραμμής Μεταξά. Όπως βλέπουμε στο απόσπασμα, ο αρχηγός των κατασκόπων δεν εμφανίζεται, αλλά προτίμησε να στείλει στη θέση του κάποιον άλλο, όμως ο Βαρτάνης το αντιλαμβάνεται εύκολα. Στη 2η συνάντηση που θα ακολουθήσει, και πάλι δεν θα εμφανιστεί ο αρχηγός αλλά θα προσπαθήσει να παραπλανήσει τον Βαρτάνη στέλνοντας στη θέση του έναν Γερμανό συνταγματάρχη της πρεσβείας του. Και πάλι ο Βαρτάνης θα το καταλάβει. Τα υπόλοιπα σε μια άλλη ευκαιρία.
Ευπαλίνος, σε ευχαριστούμε πάρα πολύ για την διευκρίνηση και την τοποθέτηση στο χρόνο του αποσπάσματος που παρέθεσε ο φίλος tsalk παραπάνω.

Αυτό το απόσπασμα προβλήθηκε από τη σειρά εκπομπών-αφιερωμάτων στο Αρχείο της ΕΡΤ "Σε χρόνο TV" το 2005.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα