Άγνωστος Πόλεμος (1971 ΥΕΝΕΔ)

annia

RetroN00b
Joined
29 Νοέ 2008
Μηνύματα
1
Αντιδράσεις
0
Άγνωστος Πόλεμος (1971-74), ΥΕΝΕΔ


Πρεμιέρα: Τρίτη 12/10/1971



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Ο_άγνωστος_πόλεμος_(1971)

Καλημέρα!


Ψάχνω απεγνωσμένα επεισόδια από τον Άγνωστο Πόλεμο - έστω και ένα - για την εκπόνηση πανεπιστημιακής έρευνας. Αναρωτιόμουν αν θα μπορούσατε να με βοηθήσετε....


 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ίσως αν βρεθεί έστω και ένα επεισόδιο, να μάθουμε επιτέλους ποιοί πολεμούσαν !

Είχα και εγώ την απορία αυτή, αλλά δε φανταζόμουν ποτέ ότι θα έφτανε και σε ακαδημαικό επίπεδο.
 
Καλησπέρα φίλη annia και καλώς ήρθες στο GRM !

Δυστυχώς αυτό που ζητάς δε γίνεται,καθότι η αντιγραφή πνευματικά κατοχυρωμένου oπτικοακουστικού υλικού αντίκειται στους κανόνες του παρόντος forum.

Μόνο αν βρεις στο youtube ίσως κάτι...
 
annia είπε:
Καλημέρα!
Ψάχνω απεγνωσμένα επεισόδια από τον Άγνωστο Πόλεμο - έστω και ένα - για την εκπόνηση πανεπιστημιακής έρευνας. Αναρωτιόμουν αν θα μπορούσατε να με βοηθήσετε....
Επεισόδιο ολοκληρωμένο (επίσημα) δεν υπάρχει. Υπάρχουν μόνο αποσπάσματα από κάποια επεισόδια της σειράς του 1971,ομως ολόκληρο επεισόδιο υπάρχει από το ρεμέικ της σειράς το 1986. Δεν ξέρω τι ακριβώς ψάχνεις, πάντως θα μπορούσα να βοηθήσω πιστεύω μιας και έχω κάποια πράγματα στο αρχείο μου
 
ρε παιδες..ισως εγω να κανω λαθος αλλα οχι και ρημαιηκ το 86..ο αντεννα δε το (ξανα)προβαλλε??η μνημη μου οσο καλη και να ειναι δε μου επιτρεπει να διηγηθω πληρη επεισοδια απο το 71..αποσπασματα ισως..α ρε Βαρτανη..
 
manos426f είπε:
Καλησπέρα φίλη annia και καλώς ήρθες στο GRM !
Δυστυχώς αυτό που ζητάς δε γίνεται,καθότι η αντιγραφή πνευματικά κατοχυρωμένου oπτικοακουστικού υλικού αντίκειται στους κανόνες του παρόντος forum.

Μόνο αν βρεις στο youtube ίσως κάτι...
Αυτό είναι σχετικό. Η χρήση copyrighted υλικού για εκπαιδευτικούς ή ερευνητικούς σκοπούς δεν απαγορεύεται.

Πάντως η καλύτερη προσέγγιση πάνω σε αυτό θα ήταν να απευθυνθείς στην ΕΡΤ. Ναι ξέρω ότι δύσκολα θα πάρεις απάντηση και ακόμα δυσκολότερα θα βρεις κάποιον πρόθυμο να σε εξυπηρετήσει αλλά ίσως είναι ο μόνος τρόπος.

Δοκίμασε να επικοινωνήσεις με το αρχείο της ERT SA.

http://www.ert-archives.gr/wpasV2/public/z03-contact.aspx
 
don dokken είπε:
ρε παιδες..ισως εγω να κανω λαθος αλλα οχι και ρημαιηκ το 86..ο αντεννα δε το (ξανα)προβαλλε??
Αν δεν κανω λαθος, το ρημεικ ειχε γυριστει για το βιντεο και μετα ο ΑΝΤ1 (οταν ξεκινησε) το αγορασε και το εδειξε.
 
ChristosM είπε:
Αν δεν κανω λαθος, το ρημεικ ειχε γυριστει για το βιντεο και μετα ο ΑΝΤ1 (οταν ξεκινησε) το αγορασε και το εδειξε.
Ετσι εγινε Χρηστο!
 
Είναι όντως έτσι. Ο "Άγνωστος πόλεμος" γυρίστηκε σε βίντεο, κυκλοφορούσε στα μαγαζιά ενοικίασης βιντεοκασετών και προβλήθηκε απο τον Αντένα. Μεταξύ άλλων πρωταγωνιστούσαν Άγ. Αντωνόπουλος και Νίκος Απέργης.

Στην τηλεόραση προβλήθηκε απο Οκτώβριο 1971 ως Φεβρουάριο 1974. Γνώρισε 5 κύκλους επεισοδίων για τους οποίους θα κάνω κάποια σχόλια κάποια άλλη στιγμή.

Το σίριαλ άρχισε να δημοσιεύεται στο εβδομαδιαίο περιοδικό "Ρομάντσο" απο το τεύχος Νο 1518 του 1972.

Οι βιντεοκασέτες δεν βρίσκονται πια. Στη θεσσαλονίκη και κοντά μου υπάρχει παλαιοπωλείο που τις διαθέτει και τις αντιγράφει αντί κάποιου αντιτίμου.
 
ήταν αν δεν κάνω λάθος 3 βιντεοκασσέτες. Δυστυχώς είχα βρει και αγοράσει μόνο την 1
 
Ευπαλίνος είπε:
Οι βιντεοκασέτες δεν βρίσκονται πια.
Καλωσήρθες στο RetroManiaX φίλε Ευπαλινε.

Με τέτοιο ψευδώνυμο πάντως, είμαι σίγουρος ότι αν "σκάψεις" όλο και κάτι θα βρεις ;)
 
tsalk,μάλλον δε θυμάσαι καλά... ;)

226 επεισόδια θέλανε αρκετές βιντεοκασσέτες για να χωρέσουν-αποθηκευτούν !!

Εκτός αν το remake ήταν εντελώς πετσοκομμένο φυσικά !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε Μάνο φυσικά και δεν γυρίστηκαν τόσα επεισόδια, απλώς λόγω του ότι η σειρά δεν υπήρχε τότε στην ΕΡΤ (1986) ο Νίκος Φώσκολος θελησε να την γυρίσει για το βίντεο (όπως είχε αναφέρει ο ίδιος), Έτσι έκανε κάποιες ιστορίες με αρκετούς από το παλιό κάστ της σειράς αλλά σε καμία περίπτωση σε έκανε τόσα επεισόδια.
 
exetlaios είπε:
Καλωσήρθες στο RetroManiaX φίλε Ευπαλινε.
Με τέτοιο ψευδώνυμο πάντως, είμαι σίγουρος ότι αν "σκάψεις" όλο και κάτι θα βρεις ;)
:thanx2: Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα. Δεν ξέρω ακόμα πάντως τι σημαίνουν οι τίτλοι κάτω απο κάποια ονόματα. Χαίρομαι που γνωρίζεις την ιστορία του Ευπαλίνου.

Εγώ είχα βρεί προ 20ετίας τις βιντεοκασέτες με την υπόθεση του 2ου και 3ου κύκλου του Αγνώστου πολέμου. Κάθε κύκλος είχε 2 βιντεοκασέτες.

Απαντώντας και σε άλλο σχόλιο, το σίριαλ φυσικά ξαναγυρίστηκε έγχρωμο πια σε βίντεο τη δεκ. του 80 και δεν έχει καμία σχέση με τα πρωτότυπα επεισόδια της τηλοψίας. Άλλωστε υπάρχει σαφής διαφοροποίηση στο καστ. Μεταξύ άλλων παίζει και η Βάνα Μπάρμπα, σχεδόν 20άρα :hurrah: τότε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tsalk είπε:
Επεισόδιο ολοκληρωμένο (επίσημα) δεν υπάρχει. Υπάρχουν μόνο αποσπάσματα από κάποια επεισόδια της σειράς του 1971

Από τα λίγα πράγματα που υπάρχουν από την θρυλική αυτή σειρά του Νίκου Φώσκολου είναι και το παρακάτω απόσπασμα.

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμαμαι οτι το χαζευα μικρος, χωρις ποτε να καταλαβω υποθεση. Θυμαμαι ομως τους ρολους...

Συνταγματαρχης Βαρτανης - Αγγελος Αντωνοπουλος

Ταγματαρχης Κρεστας - Χρηστος Δακτυλιδης

Ταγματαρχης Καβασης - Γιωργος Σισκος

Εκτωρ Ψαχος - Κωστας Καραγιωργης

Ελεν Στροιμπεργκ - Τονια Καζιανη (???)
 
''ΑΓΝΩΣΤΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ''

[edit] Dead pic [edit]

Άγνωστος ΠόλεμοςΚατασκοπικό σήριαλ (226 επεισόδια Χ 45ʼ)Πρεμιέρα: ΥΕΝΕΔ, Τρίτη 12 Οκτωβρίου 1971Φινάλε: Τετάρτη 27 Οκτωβρίου 1974Προγραμματισμός: (1971): Κάθε Τρίτη 20: 30.(1972-74): Τετάρτη 20:45 και Παρασκευή 21:30. Παραγωγή: ΕΚΛΟΓΗΣενάριο Νίκος ΦώσκολοςΣκηνοθεσία Κώστας ΚουτσομύτηςΗθοποιοί: Άγγελος Αντωνόπουλος(Συνταγματάρχης Βαρτάνης), Γκέλυ Μουροπούλου(Χριστίνα Ψάχου), Κώστας Καραγιώργης(Έκτωρ Ψάχος), Μιράντα Κουνελάκη(Έρρικα), Γιώργος Σίσκος, Ελένη Ερήμου, Γιώργος Τζώρτζης, Τζένη Ρουσσέα, Γιώργος Βουτσίνος, Τίμος Περλέγκας, Τόνια Καζιάνη,(Ρεγγίνα Δραγούμη), Γιώργος Κυρίτσης, Θόδωρος Έξαρχος(Υπαρχηγός), Ντίνος Καρύδης, Σμαρούλα Γιούλη, Βασίλης Διαμαντόπουλος.Ιστορίες κατασκοπείας, με κεντρικό ήρωα το συνταγματάρχη Βαρτάνη που υπηρετεί στο γραφεία αντικατασκοπείας στα χρόνια του Β΄παγκοσμίου πολέμου. Η πρώτη ιστορία με τίτλο "Καταδικασμένη σε θάνατο" αφηγείται την ιστορία μιας γερμανίδας κατασκόπου στην Ελλάδα. Στη δεύτερη με τίτλο "Ο άνθρ[edit] Dead pic [edit]ωπος με τα δυο πρόσωπα'', ο συνταγματάρχης Βαρτάνης τίθεται επικεφαλής επιτροπής που ανακρίνει και διερευνά ποιος από τους δυο άντρες που ισχυρίζονται πως είναι ο λοχαγός Έκτωρ Ψάχος, είναι ο πραγματικός κατάσκοπος. Στη τρίτη, με τίτλο "Διαταγή αυτοκτονίας'' γερμανοί κατάσκοποι προσπαθούν να μάθουν λεπτομέρειες της γραμμής Μεταξά και παγιδεύονται από το συνταγματάρχη Βαρτάνη. Η τέταρτη με τίτλο ''Φλεγόμενη έρημος'' έχει ως θέμα μια ιστορία αντικατασκοπείας, κάπου στη Βόρεια Αφρική, λίγο πριν τη συμμαχική νίκη στο Ελ Αλαμέϊν.Το θρυλικό και αναμφίβολα το πιο συζητημένο σίριαλ της ελληνικής τηλεόρασης που κατέχει σταθερά τη πρώτη θέση τηλεθέασ[edit] Dead pic [edit]ης όλων των εποχών με ποσοστό 76%. Δομημένο γύρω από τη προσωπικότητα του συνταγματάρχη Βαρτάνη παρουσίαζε μελοδραματικές ιστορίες κατασκοπίας με τόση επιτυχία, ώστε οι δρόμοι ερήμωναν όταν παιζόταν η εκπομπή. Δημιούργησε τους πρώτους σταρ της ελληνικής τηλεόρασης (Αντωνόπουλος, Καραγιώργης, Σίσκος, Βουτσίνος, Καρύδης κλπ)ανέδειξε τηλεοπτικά ένα χαλκέντερο συγγραφέα, το Νίκο Φώσκολο και αποτέλεσε το σκηνοθετικό ντεμπούτο του σκηνοθέτη Κώστα Κουτσομύτη.

ΚΡΙΜΑ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΥ ΟΙ ΒΛΑΚΕΣ ΤΗΣ ΕΡΤ ΕΓΡΑΨΑΝ ΠΑΝΩ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΕΙΡΕΣ ΗΛΙΘΙΟΥΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ,,,
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν "φωνάζουμε". Είναι και 2 παρά... :)
 
Ευπαλίνος είπε:
Οι βιντεοκασέτες δεν βρίσκονται πια. Στη θεσσαλονίκη και κοντά μου υπάρχει παλαιοπωλείο που τις διαθέτει και τις αντιγράφει αντί κάποιου αντιτίμου.

Ευπαλίνος είπε:
:thanx2: Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα. Δεν ξέρω ακόμα πάντως τι σημαίνουν οι τίτλοι κάτω απο κάποια ονόματα. Χαίρομαι που γνωρίζεις την ιστορία του Ευπαλίνου.
Εγώ είχα βρεί προ 20ετίας τις βιντεοκασέτες με την υπόθεση του 2ου και 3ου κύκλου του Αγνώστου πολέμου. Κάθε κύκλος είχε 2 βιντεοκασέτες.

Πριν από 2 μέρες σε μια έρευνα που έκανα σε παλιό videoclub της περιοχής μου βρήκα τον πρώτο κύκλο (2 βιντεοκασσέτες original) καταδικασμένη σε θάνατο. Αν και ήδη είχα τον πρώτο κύκλο (εδώ και 20 χρόνια) ξαναγόρασα τις πρωτότυπες βιντεοκασσέτες οι οποίες βρίσκονται σε άριστη κατάσταση (εξαρετική εικόνα - βεβαίως VHS ποιότητα) και επίσης η τιμή των δύο βιντεοκασετών ήταν εξευτελιστική.

picture.php


Το εξύφυλλο της βιντεοκασέτας του πρώτου κύκλου με τίτλο ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΗ ΣΕ ΘΑΝΑΤΟ
 
Πίσω
Μπλουζα