Άλυτο εδώ και 21 χρόνια...

krem13 είπε:
εχμ,η γραμμή σου όμως πάνω από τη μεσαία πόρτα περνάει μέσα από τον τοίχο :p
Συγγνώμη αλλά πού περνάει από τοίχο; εγώ γιατί βλέπω τη γραμμή μόνο σε πόρτες;

sunset89 είπε:
Αφού το έλυσε πιο πάνω ο άνθρωπος βρε παιδιά! Τρίτο ποστ! :) Μπράβο!
Μπράβο του. Αυτό δε σημαίνει, όμως, απαραίτητα πως η λύση είναι μοναδική. (Όχι, εγώ δεν έχω να προτείνω κάποια. Όχι ακόμη τουλάχιστον. :p ).
 
Ενταξει, ειπαμε να προσπαθήσουμε λιγο χωρις να κοιταξουμε στο Net.... αλλα τουλάχιστον τωρα δεν χρειαζεται να προσπαθουμε αδικα... Παντως ποιο ειναι το νοημα ενος τετοιου γριφου?

snoopy είπε:
Συγγνώμη αλλά πού περνάει από τοίχο; εγώ γιατί βλέπω τη γραμμή μόνο σε πόρτες;
Δυστηχώς ετσι την πατησα κι εγώ. Οταν νομισα οτι το ελυσα δεν το προσεξα ουτε εγώ. Αλλα ριξε μια προσεκτική ματια και θα το βρεις το λαθος. Καπου στην μέση ειναι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μου φαίνεται πως σε μια πόρτα κολλάμε όλοι!

 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
patousaki είπε:
:( ...σα να μας είπες τον δολοφόνο στο τέλειο thriller...
Ναι, επρεπε να βάλω σπόιλερ αλέρτ.Yπάρχει μαθηματική απόδειξη του γιατί δεν λύνεται... Το πρόβλημα βασικά έγκειται στην ευκλείδια γεωμετρία. Αναρωτιέμαι τι θα γινόταν αν το βάζαμε πανω σε μια λωρίδα Moebius.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Ενταξει, ειπαμε να προσπαθήσουμε λιγο χωρις να κοιταξουμε στο Net.... αλλα τουλάχιστον τωρα δεν χρειαζεται να προσπαθουμε αδικα... Παντως ποιο ειναι το νοημα ενος τετοιου γριφου?


Δυστηχώς ετσι την πατησα κι εγώ. Οταν νομισα οτι το ελυσα δεν το προσεξα ουτε εγώ. Αλλα ριξε μια προσεκτική ματια και θα το βρεις το λαθος. Καπου στην μέση ειναι.
Οκ, τελικά το είδα κι εγώ (στραβομάρα τόση ώρα #) ).

Όσο για το νόημά του, κάπου στην απόδειξη της μη ύπαρξης λύσης θα βρίσκεται...
 
ChrisTOS είπε:
Τι κρίμα που δεν έχει λύση...
(Είμαστε στην εποχή του internet. JFGI :p )

http://www.mazes.com/puzzles/5-rooms/index.htm
:D

8) !! "On paper, your task is to start inside one "room" and draw one continous line that passes through every opening without crossing any lines (and without going through any opening twice). You may, of course, end in any room of your choice, not necessarily where you started." :eek: ώπα ρε μεγάλεεεε :eeek:

patousaki είπε:
:( ...σα να μας είπες τον δολοφόνο στο τέλειο thriller...
:animlaugh:
 
Tεχνικά μιλώντας, τo πρόβλημα αυτό είναι απλώς μια διαδρομή Hamilton :

να βρεθεί ένας απλός κύκλος σε ένα μη κατευθυντικό γράφημα (undirected graph) που διέρχεται από κάθε κόμβο του γραφήματος.

Δεν έχει αποτελεσματικό αλγόριθμο επίλυσης διότι είναι NP complete.

Αν υπάρχει λύση μπορεί να βρεθεί π.χ. με αναδρομική συνάρτηση, όσες κι αν είναι οι "πόρτες" και τα "δωμάτια".

Δεν είναι κάτι άγνωστο στη αλγοριθμική.

Εκεί τέτοια προβλήματα μελετώνται ενδελεχώς και το συγκεκριμένο είναι πολύ γνωστό.

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αγαπητέ-ή eldelsak,

πες μας για το animation στα βιβλία!

(ίσως σε ξεχωριστό thread)
 
άλλος ένας -από τους πολλούς- κλώνος του ίδιου προβλήματος:

των γεφυρών του konigsberg http://en.wikipedia.org/wiki/Seven_Bridges_of_K%C3%B6nigsberg επί του οποίου ο Euler απέδειξε την μή ύπαρξη ευκλείδιας λύσης.

πηγαίνοντας βέβαια σε θεωρία τοπολογικών χώρων τα πράγματα -και το εν λόγω πρόβλημα- έχουν κάπως αλλιώς...
 
Το συγκεκριμένο απλά δεν έχει λύση επίτηδες....ο σκοπός είναι να καταλάβεις χωρίς να κάνεις τις διαδρομές ότι δεν λύνεται
 
qwerty είπε:
Αγαπητέ-ή eldelsak,πες μας για το animation στα βιβλία!

(ίσως σε ξεχωριστό thread)

Wonderboy qwerty (σαν το "ομπι ουαν κενόμπι" δεν ακούγεται) :D ??

κάτι τέτοιο εννοώ

[video=youtube;qZ-g6Lw97zg]

 
Thanks! Ακριβώς αυτό. Καλά μιλάμε τι μου θύμησες τώρα,

κάθε σχολικό βιβλίο μου είχε και από δυό-τρεις "ταινίες".

Για να γίνει καλό το animation, απαιτούνταν πολλά καρέ.

Επιφυλάσσομαι για άνοιγμα σχετικού θέματος.
 
Νομίζω ότι βρήκα μια λύση. Φυσικά, δεν είναι "καθαρή" λύση, αλλά μάλλον πονηρή, και εξαρτάται από το ποιές λέξεις ακριβώς θα χρησιμοποιήσεις στη διατύπωση του ζητούμενου, αλλά για το "περνάω από κάθε πόρτα μόνο μια φορά" που λέμε εδώ, η λύση είναι η εξής.

quizm1.jpg

Το τρικ είναι ότι περνάς από πόρτες, τις οποίες δεν διασχίζεις. Τις ακουμπάς ή στέκεσαι απλά απο κάτω τους, αλλά δεν μπαίνεις στο δωμάτιο που υπάρχει πίσω από αυτές.
 
Διάβασα και μου θύμισε το επίσης άλυτο : τρεις κουκίδες στην πάνω σειρά (Σπίτι Α, Σπιτι Β, Σπίτι Γ), τρεις κουκίδες στην κάτω σειρά (Φως, Νερό, Τηλέφωνο), ενώστε κάθε σπίτι και με τις τρεις παροχές χωρίς να τέμνονται οι αγωγοί (μην το ψάξετε, η προτελευταία σύνδεση "μπλοκάρει την τελευταία)....
 
Πίσω
Μπλουζα