Άννα Βίσση

Αν θέλεις και έχεις χρόνο μπορείς να βάζεις και περιγραφή στα videos σου?Πχ να γράψεις ΑΝΝΑ ΒΙΣΣΗ ΛΑΜΠΩ CIAO ANT1 1992 ,ή να το βάλεις στον τίτλο.Έτσι θα το βρίσκουν πιο εύκολα και θα έχεις και περισσότερα views!!!!!
 
Η Άννα Βίσση μου προκαλεί ανάμεικτα συναισθήματα. Άλλα τραγούδια της μου αρέσουν και άλλα όχι. Δε θα σχολιάσω την προσωπική της ζωή καθώς δε με ενδιαφέρει.
 
Κι εμένα το ίδιο. Σίγουρα έχει ταλέντο και φωνή, κανείς δεν της το αρνείται αυτό, μόνο που τα αξιοποίησε με λάθος (κατά την ταπεινή μου γνώμη) τρόπο. Προσπάθησε επίσης να κυνηγήσει απεγνωσμένα τη λεγόμενη "διεθνή καριέρα' τραγουδώντας αγγλόφωνα αδιάφορα τραγουδάκια, πιο κατάλληλα για εσωτερική κατανάλωση. Τη διεθνή καριέρα όμως δεν την εκβιάζεις, την κερδίζεις αν και εφόσον τα τραγούδια σου είναι είτε τόσο καλά είτε τόσο εύπεπτα, ώστε να τα ακούσουν ευχάριστα και στο εξωτερικό. Τέλος πάντων. Ούτε κι εγώ θα σχολιάσω την προσωπική της ζωή.
 
LadyNaty είπε:
Κι εμένα το ίδιο. Σίγουρα έχει ταλέντο και φωνή, κανείς δεν της το αρνείται αυτό, μόνο που τα αξιοποίησε με λάθος (κατά την ταπεινή μου γνώμη) τρόπο. Προσπάθησε επίσης να κυνηγήσει απεγνωσμένα τη λεγόμενη "διεθνή καριέρα' τραγουδώντας αγγλόφωνα αδιάφορα τραγουδάκια, πιο κατάλληλα για εσωτερική κατανάλωση. Τη διεθνή καριέρα όμως δεν την εκβιάζεις, την κερδίζεις αν και εφόσον τα τραγούδια σου είναι είτε τόσο καλά είτε τόσο εύπεπτα, ώστε να τα ακούσουν ευχάριστα και στο εξωτερικό. Τέλος πάντων. Ούτε κι εγώ θα σχολιάσω την προσωπική της ζωή.
Σχετικά με τη διεθνή καριέρα της Άννας Βίσση είχε μιλήσει ο Πολυχρονίου στα Καρντάσιανς, όπου είπε, πάνω κάτω, τα εξής:

η Βίσση είχε όντως όλες τις δυνατότητες να κάνει διεθνή καρίερα. Είχε, μάλιστα, και τη Γιουροβίζιον σαν όπλο, στην οποία είχε πάει δύο φορές στα ξεκινήματά της. Όμως, ο Νίκος Καρβέλας δεν την άφηνε να ανοιχτεί προς τα έξω, κυρίως γιατί, ως γνωστόν, φοβάται το αεροπλάνο, οπότε δε θα μπορούσε να την ακολουθεί στα βήματά της. Αυτό την κράτησε εδώ, με τον Καρβέλα να της γράφει αποκλειστικά τραγούδια. Στην πορεία, κι ενώ η συνεργασία με τον Καρβέλα πέρασε και τη φουρτούνα του χωρισμού τους, κατά τα μέσα της δεκαετίας του '90 είχε σκεφτεί τη διεθνή καριέρα. Όμως ήταν αρκούντως μεγάλη για να τραγουδάει ποπ κομμάτια που τραγουδούσαν τα κοριτσάκια. Οπότε και δεν κατάφερε να πετύχει προς τα έξω όσο θα ήθελε, γιατί όταν πήγε να βγει προς τα έξω, έπρεπε να βγει με κομμάτια μιας γενιάς μετά. Δυστυχώς, όμως, στην πορεία συνέχισε και με τέτοια κομμάτια και εντός Ελλάδος, οπότε και η καριέρα της πήρε την κατιούσα.

Δηλαδή, αν η Βίσση τέλη 70's-αρχές 80's είχε βγει προς τα έξω, και με καλά κομμάτια, θα είχε, ίσως, περισσότερη επιτυχία στο εξωτερικό.
 
232.jpg
232.jpg
 
Thanks Tony!

Μήπως ξέρεις από ποιο περιοδικό είναι και ποια ημ/νία κυκλοφόρησε;
 
Gus είπε:
Thanks Tony!
Μήπως ξέρεις από ποιο περιοδικό είναι και ποια ημ/νία κυκλοφόρησε;
Μανίνα , ημερομηνία πρέπει να το ξανακοιτάξω...
 
Ok! Ευχαριστώ! :)
 
Μανίνα 23 Μαίου 1989

 


249.jpg
249.jpg
 
Ντομινό , τεύχος 1297 , 29/12/1982

 


56.jpg
56.jpg
 
1η Οκτωβρίου 1980

 


80.jpg
80.jpg
 
Η Άννα διασκεύασε 2 παλιές της επιτυχίες στο Madwalk που πραγματοποιήθηκε πριν μερικούς μήνες,και σήμερα κυκλοφόρησαν και επίσημα σε ψηφιακή μορφή

Πράγματα

 
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=E7vTc8JupUM

Μπορεί κάποιος να μαντέψει από ποιά βραδιά είναι αυτό το video; Καλλιστεία ή Χριστουγεννιάτικη εκπομπή; Καλλιστεία λίγο δύσκολο, γιατί είχε ήδη τραγουδήσει τις χρονιές '82 και '84.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 
Για αποκριάτικο πάρτυ μοιάζει, αν κρίνω από τις διακοσμητικές "γιρλάντες" (αυτά τα στρογγυλά, σαν "ακορντεόν") πίσω από την ορχήστρα, και από τις σερπαντίνες που πετιούνται πάνω στη σκηνή.

Εντύπωση μου προκαλεί αυτή η λιλιπούτεια ανθοδέσμη που κρατάει η Βίσση...
 
Γνωρίζεις πότε κυκλοφόρησε το περιοδικό ΕΥΑ με εξώφυλλο τη Βίσση;
 
Σπάνια κασέτα (από ebay)

$_57.jpg

$_57 (1).JPG

$_57 (2).jpg
 
Κασέτα Φωτιά (photos από ebay)

$_57.jpg

$_57 (1).JPG
 
Πίσω
Μπλουζα