Έλληνες ηθοποιοί - Τι απέγιναν;

Μάλλον θα κάτσω πάλι να δω το "Κόσμος και κοσμάκης" μήπως και την ανακαλύψω... Να είσαι καλά.
 
bambinella 100 είπε:
Στο δευτερο ερωτημα τωρα: Η ηθοποιος του Τυφλα να' χει ο Μαρλον Μπραντο και του Μην ειδατε τον Παναη, ειναι η Χριστινα Αποστολου, Σταρ Ελλας 1962.

Υστερα απο την εκλογη της στα Καλλιστεια, η Χριστινα Αποστολου εμφανιστηκε σε καποιες λιγες ταινιες. Μια ακομα, εκτος απο τις δυο που ανεφερες, ειναι στο Τριτη και 13, υποδυομενη την ιδιαιτερα γραμματεα του Νικου Σταυριδη.
Νομιζω οτι ειναι και πεθερα του Δημητρη Αβραμοπουλου
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
miki-mik7 είπε:
Για ακόμα μία φορά θα ήθελα τα φώτα σας.Διάβαζα σε ένα ιστολόγιο για Έλληνες ηθοποιούς και μου δημιουργήθηκε μια απορία.

Ανέφερε ότι η Μυρέλα Τσάρα (Τσάρου), εκτός των άλλων έχει παίξει και στις κάτωθι ταινίες:

1) Κόσμος και κοσμάκης (1964) υποδυόμενη την κόρη του Σταυρίδη (Μαίρη Καρτελή)

2) Τύφλα νάχη ο Μάρλον Μπράντο (1963) υποδυόμενη την συνάδελφο του Βέγγου στο ληξιαρχείο.

3) Μην είδατε τον Παναή; / Καταζητείται ο Βέγγος (1962) υποδυόμενη την πρώην φίλη του Ανδρέα Μπάρκουλη (Ασπασία)

Παραθέτει και την φωτογραφία Προβολή συνημμένου 48499, που είναι από την πρώτη ταινία.

Όμως στις ταινίες Νο-2 και 3, η ηθοποιός που παίζει είναι αυτή Προβολή συνημμένου 48500.

Σας μοιάζει για την ίδια γυναίκα, ή έχει γίνει κάποιο λάθος;

Τέλος, μήπως γνωρίζετε ποια είναι η ηθοποιός Προβολή συνημμένου 48501;

Έχει παίξει τουλάχιστον σε δύο ταινίες:

- Τύφλα νάχη ο Μάρλον Μπράντο (1963)

- Μην είδατε τον Παναή; / Καταζητείται ο Βέγγος (1962)

Τελικά λύθηκε το μυστήριο.

Η Μυρέλα Τσάρα υποδυόταν την άλλη κόρη (την καστανή) του Σταυρίδη στην ταινία "Κόσμος και κοσμάκης".

Έπαιζε και στις τρεις προαναφερθείσες ταινίες (Κόσμος και κοσμάκης, Τύφλα νάχη ο Μάρλον Μπράντο, Μην είδατε τον Παναή) .

Οι διαφορές εστιάζονται στο χρώμα των μαλλιών και στις διαφορετικές κομμώσεις της.

Η ξανθή ηθοποιός της πρώτης φωτογραφίας ονομάζεται Μαρία Χομπίτη.
 
ARETARA είπε:
Mandrake έχω την εντύπωση ότι η γυναίκα της φωτογραφίας παραείναι νέα για την Τούλα που ψάχνουμε. Υποθέτω ότι η γυναίκα της φωτογραφίας είναι γύρω 35-40 ενώ η Τούλα τώρα πρέπει να είναι πάνω από 60.
Έχεις απόλυτο δίκιο. Αν και η φωτογραφία είναι χαμηλής ανάλυσης, είναι σίγουρο πως δεν είναι 60 χρονών το άτομο αυτό.
 
να ρωτησω κι εγω κατι: αυτη η ηθοποιος πώς λεγεται και τι απεγινε;
 
Χρόνια πολλά σε όλους.

Σας παρουσιάζω την επομένη πεντάδα φωτογραφιών:

ΑΛΙΚΗ ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΥ - &#.jpg

ΑΛΙΚΗ ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΥ - &#.jpg Για τις δύο πρώτες ηθοποιούς έχω τα εξής ονόματα: Αλίκη Ηλιοπούλου, Αλ. Ασκαρίδου, Αικατερίνη Μπόμπου.

Έχουν κάποια σχέση; Δυστυχώς δεν θυμάμαι τίτλο ταινίας.

ΑΛΙΚΗ ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΥ - &#.JPG Γι' αυτή την ηθοποιό διαθέτω αρκετά ονόματα, αλλά δεν γνωρίζω τις ...αντιστοιχίες. :)

Αλίκη Ηλιοπούλου, Χάρις Λουκέα, Φανή Γκόνη, Χάρις Μακρή, Φανή Νίκα, Νίκη Λεμπέση.

ΑΝΤ. ΠΛΥΤΖΑΝΟΠΟΥΛ&#92.JPG Ο ηθοποιός στην φωτογραφία κάνει μασάζ στην Ρένα Βλαχοπούλου, στην ταινία "Μερικοί το προτιμούν κρύο" και μαθαίνει ότι ότι είχαν περάσει 100 (βγάλε έναν...) άνδρες από την ζωή της. :)

Τα ονόματα που ...διαθέτω είναι: Αντ. Πλυτζανόπουλος, Χριστόφορος Νιάκας.

ΑΝΤ. ΠΛΥΤΖΑΝΟΠΟΥΛ&#92.JPG Ο εικονιζόμενος ηθοποιός εδώ υποδύεται τον σερβιτόρο στο κέντρο που πήγαν να χορέψουν οι Λάσκαρη, Λιάσκου, Βουτσάς, Βουλγαρίδης στην ταινία "Μερικοί το προτιμούν κρύο".

Και πάλι τα διαθέσιμα ονόματα είναι: Αντ. Πλυτζανόπουλος, Χριστόφορος Νιάκας.

Καλή εβδομάδα να έχετε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο τέταρτος ηθοποιός, ήταν και στιχουργός λαϊκών τραγουδιών . Συγχωρέθηκε σχετικά πρόσφατα. Αλλά μου ξεφεύγει το όνομα...
 
Η ηθοποιος στην πρωτη φωτογραφια, οπως την κοβω, πρεπει να ειναι η Σοφουλα απο το Θυμα. Η μνηστη του Βουτσα που την αφησε στο χωριο με τον πατερα της για να ερθει εκεινος στην Αθηνα. Η φωτογραφια που παραθετεις ομως, ειναι τρια - τεσσερα χρονια μεταγενεστερη της ταινας που λεω.

Υστερα απο καποια μικρη διαδικτυακη ερευνα, καταληγω στο συμπερασμα οτι λεγεται Ελενη Δακορωνια, αλλα δεν παιρνω και ορκο.

Ψαξτο προς τα κει, παντως.
 
Ας ξεκινήσουμε λίγο να βρούμε στοιχεία. Η Αικατερίνη Μπόμπου που λες, εμφανίζεται σχεδόν πάντα ως Κατερίνα Μπόμπου και το μικρό της Αλ. Ασκαρίδου είναι Αλεξία. Η μοναδική ταινία που έχουν παίξει και οι τρεις ηθοποιοί που αναφέρεις είναι το "Εσένα Μόνο Αγαπώ" ('70), οπότε βρήκαμε την ταινία! Δεν τις γνωρίζω φατσικά αλλά η Κατερίνα Μπόμπου υποδύεται μια "Καίτη" στην κινηματογραφική ταινία "Ο Κούκλος" ('68). Οπότε μπορείς να πιαστείς απ' αυτό για να δεις ποια απ' τις δυο εικονιζόμενες είναι. Έχει κάνει ρόλους όπως την Καίτη Φραντζή στην τηλεοπτική σειρά "38ο Αστυνομικό Τμήμα" ('72-'73) ή μία Στάσα στην σειρά "Εύθυμες Ιστορίες" ('77) και συγκεκριμένα στο επεισόδιο "Διακοπές Μετ' εμποδίων", αλλά επεισόδια φαντάζομαι πως είναι πολύ δύσκολο να βρεις για να διασταυρώσεις απ' αυτές... Βρες την "Καίτη" και βρήκες την Κατερίνα Μπόμπου!

Στην Αλεξία Ασκαρίδου μπορώ να σου δώσω ένα στοιχείο, ως προς την φωνή. Είναι η φωνή της Melissa Gilbert στο "Μικρό Σπίτι Στο Λιβάδι" ("Little House On The Prairie") ('74-'83) που υποδύεται την Laura Ingalls Wilder! Κυκλοφορούν στο διαδίκτυο μεταγλωττισμένα επεισόδια! Ίσως έτσι καταλάβεις ποια είναι, ακούγοντας τις παραπάνω κυρίες στο "Εσένα Μόνο Αγαπώ".

Η Φανή Γκόνη έχει παίξει μονάχα σε δύο ταινίες. Στην ταινία "Και Οι...14 Ήταν Υπέροχοι!" ('65) είναι που παίζουν και οι 5 που αναφέρεις. Και δίνω κάποια στοιχεία για ταυτοποίηση:

Η Νίκη Λεμπέση στην ταινία "Αδικημένη" ('64) υποδύεται μια Λένα.

Η Χάρις Λουκέα στην ταινία "Δέσπω" ('62) υποδύεται την ίδια την Δέσπω, στην ταινία "Για Την Αγάπη Του Παιδιού Μου" ('63) υποδύεται την Βάσω, ενώ στην ταινία "Μας Ενώνει Ο Πόνος" ('64) υποδύεται κάποια Τζούλη. Επίσης πρέπει να είναι αυτή που κάνει την Κατίνα στο "4 Νύφες Κι ένας Γαμπρός" ('58).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
RIO είπε:
Ο τέταρτος ηθοποιός, ήταν και στιχουργός λαϊκών τραγουδιών . Συγχωρέθηκε σχετικά πρόσφατα. Αλλά μου ξεφεύγει το όνομα...
Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία. Αν τελικά "πιάσεις" το όνομα που ξεφεύγει, θα με υποχρεώσεις!!!! :)

bambinella 100 είπε:
Η ηθοποιος στην πρωτη φωτογραφια, οπως την κοβω, πρεπει να ειναι η Σοφουλα απο το Θυμα. Η μνηστη του Βουτσα που την αφησε στο χωριο με τον πατερα της για να ερθει εκεινος στην Αθηνα. Η φωτογραφια που παραθετεις ομως, ειναι τρια - τεσσερα χρονια μεταγενεστερη της ταινας που λεω.Υστερα απο καποια μικρη διαδικτυακη ερευνα, καταληγω στο συμπερασμα οτι λεγεται Ελενη Δακορωνια, αλλα δεν παιρνω και ορκο.

Ψαξτο προς τα κει, παντως.
Σε ευχαριστώ Βιβή, αλλά θυμάμαι την Ελένη Δακορώνια στον "Αισιόδοξο" και δεν μου μοιάζει καθόλου με την εικονιζομένη ηθοποιό.

Mandrake είπε:
Ας ξεκινήσουμε λίγο να βρούμε στοιχεία. Η Αικατερίνη Μπόμπου που λες, εμφανίζεται σχεδόν πάντα ως Κατερίνα Μπόμπου και το μικρό της Αλ. Ασκαρίδου είναι Αλεξία. Η μοναδική ταινία που έχουν παίξει και οι τρεις ηθοποιοί που αναφέρεις είναι το "Εσένα Μόνο Αγαπώ" ('70), οπότε βρήκαμε την ταινία! Δεν τις γνωρίζω φατσικά αλλά η Κατερίνα Μπόμπου υποδύεται μια "Καίτη" στην κινηματογραφική ταινία "Ο Κούκλος" ('68). Οπότε μπορείς να πιαστείς απ' αυτό για να δεις ποια απ' τις δυο εικονιζόμενες είναι. Έχει κάνει ρόλους όπως την Καίτη Φραντζή στην τηλεοπτική σειρά "38ο Αστυνομικό Τμήμα" ('72-'73) ή μία Στάσα στην σειρά "Εύθυμες Ιστορίες" ('77) και συγκεκριμένα στο επεισόδιο "Διακοπές Μετ' εμποδίων", αλλά επεισόδια φαντάζομαι πως είναι πολύ δύσκολο να βρεις για να διασταυρώσεις απ' αυτές... Βρες την "Καίτη" και βρήκες την Κατερίνα Μπόμπου!
Στην Αλεξία Ασκαρίδου μπορώ να σου δώσω ένα στοιχείο, ως προς την φωνή. Είναι η φωνή της Melissa Gilbert στο "Μικρό Σπίτι Στο Λιβάδι" ("Little House On The Prairie") ('74-'83) που υποδύεται την Laura Ingalls Wilder! Κυκλοφορούν στο διαδίκτυο μεταγλωττισμένα επεισόδια! Ίσως έτσι καταλάβεις ποια είναι, βλέποντας τις παραπάνω κυρίες στο "Εσένα Μόνο Αγαπώ".

Η Φανή Γκόνη έχει παίξει μονάχα σε δύο ταινίες. Στην ταινία "Και Οι...14 Ήταν Υπέροχοι!" ('65) είναι που παίζουν και οι 5 που αναφέρεις. Και δίνω κάποια στοιχεία για ταυτοποίηση:

Η Νίκη Λεμπέση στην ταινία "Αδικημένη" ('64) υποδύεται μια Λένα.

Η Χάρις Λουκέα στην ταινία "Δέσπω" ('62) υποδύεται την ίδια την Δέσπω, στην ταινία "Για Την Αγάπη Του Παιδιού Μου" ('63) υποδύεται την Βάσω, ενώ στην ταινία "Μας Ενώνει Ο Πόνος" ('64) υποδύεται κάποια Τζούλη. Επίσης πρέπει να είναι αυτή που κάνει την Κατίνα στο "4 Νύφες Κι ένας Γαμπρός" ('58).

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!! Τώρα πρέπει να βρω-παρακολουθήσω τις ταινίες!!!! Θα βγει κάποια άκρη. :)

Να είστε καλά. :D
 
Στον "Χριστόφορο Νιάκα" που λες, τα πράγματα μπερδεύουν και χρειάζεται παραπάνω διερεύνηση. Υπάρχει Χριστόφορος Νιάκας ή Νάκας (μάλλον το "Νάκας" πως είναι και το σωστό) και έχει εμφανιστεί σε 4 ταινίες. Τις δύο τις βλέπεις στον σύνδεσμο ενώ έχει εμφανιστεί ακόμη στο "Προδοσία" ('64) και στο "Ο Γυρισμός Της Μάνας" ('64). Στην RetroDB όμως αναφέρεται ένας Χρήστος Νάκος και όχι Χριστόφορος Νάκας, στην ταινία "Προδοσία". Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι πρόκειται για το ίδιο πρόσωπο μιας και ο Χρήστος Νάκος εμφανίζεται και στην "Δίψα Για Ζωή" ('64) όπου είναι η μία και μοναδική του εμφάνιση και σε ταινία ίδιας περιόδου.

Ο άλλος ηθοποιός είναι ο Αντώνης Πλυντζανόπουλος. Δυστυχώς δεν γνωρίζω τι ρόλους υποδύονται στις ταινίες που έχουν εμφανιστεί, απλά παραθέτω ορισμένες πληροφορίες για τα κανονικά τους ονόματα και το που έχουν παίξει, μήπως και τους ταυτοποιήσει κάποιος άλλος.

miki-mik7 είπε:
Προβολή συνημμένου 48356 Υποδύεται τον δικαστικό κλητήρα στην ταινία "Αγάπησα μια πολυθρόνα" στην σκηνή που κάνει κατάσχεση στα πράγματα της Ελένης Ερήμου.
Οπότε οι υποψήφιοι είναι Γρηγόρης Δεκάκης (ή Λεκάκης), Γιώργος Γεωργιάδης (I), Νίκος Σπυριδωνάκος & ο Πάνος Νικολακόπουλος. Μοιάζει με τον Πάνο Νικολακόπουλο ή μου φαίνεται; Αν είναι αυτός, στην ταινία "Τα Κορόιδα, Η Βαλίτσα Μου Κι Εγώ..." ('69) υποδύεται κάποιον Μάκη ενώ στην ταινία "Ένας Χίπις Με Φιλότιμο" ('70) υποδύεται τον Ηρακλή Γίγα.

Ο Γιώργος Γεωργιάδης (I) έπαιξε και στην ταινία μικρού μήκους "Σε Ανύποπτο Χρόνο" ('89), οπότε αν καταφέρεις να την εντοπίσεις σε κάποια σελίδα με streaming, θα είναι εύκολο να τον ταυτοποιήσεις. Αυτός κι άλλος ένας ηθοποιός παίζουν μόνο! Θα επανέλθω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε ευχαριστώ και πάλι!!!! Πολύτιμες οι πληροφορίες σου.

Υ.Γ. Ο Πάνος Νικολακόπουλος δεν είναι ο εικονιζόμενος. Ο Νικολακόπουλος ήταν πολύ κοντός, ενώ ο "δικαστικός κλητήρας" είχε φυσιολογικό ύψος.
 
Ισως η ηθοποιος της πρωτης φωτογραφιας να μη λεγεται Ελενη Δακορωνια, miki-mik7. Ετσι κι αλλιως, σιγουρη δεν ημουν οταν σου εδωσα το ονομα.

Διασταυρωσε ομως, αν η κοπελα της φωτογραφιας αυτης ειναι η ιδια ηθοποιος που υποδυεται στο Θυμα τη μνηστη του Βουτσα.

Οχι τιποτε αλλο, αλλα εχω την ιδια απορια κι εγω, τωρα πια. :)
 
bambinella 100 είπε:
Ισως η ηθοποιος της πρωτης φωτογραφιας να μη λεγεται Ελενη Δακορωνια, miki-mik7. Ετσι κι αλλιως, σιγουρη δεν ημουν οταν σου εδωσα το ονομα.Διασταυρωσε ομως, αν η κοπελα της φωτογραφιας αυτης ειναι η ιδια ηθοποιος που υποδυεται στο Θυμα τη μνηστη του Βουτσα.

Οχι τιποτε αλλο, αλλα εχω την ιδια απορια κι εγω, τωρα πια. :)
Μόλις είδα τις σκηνές από το "Θύμα" και η μνηστή του Βουτσά είναι η Ελένη Δακορώνια. Η κοπέλα της φωτογραφίας δεν είναι αυτή.

Είχα τόσο καιρό να δω την ταινία που δεν θυμόμουν-γνώριζα ότι έπαιζε και η Δακορώνια. Εδώ με σκούρα μαλλιά, ενώ στον "Αισιόδοξο" ήταν ξανθή.
 
Τουλαχιστον βρεθηκε το ονομα της ηθοποιου που παιζει στο Θυμα.
 
Την καλησπέρα μου στο thread ,μετά απο ψάξιμο στο διαδίκτιο έμαθα δυστιχός οτι εδω και 5 χρόνια είχε πεθάνει η ηθοποιός Αθηνά Μερτύρη και θα είθελα να σας ρωτησω για οποιον ξέρει η Ζωη Βουδούρη άραγε ζεί? Μέχρι πριν 1 χρονο ζούσε σε ένα διαμέρισμα στο Νέο κόσμο συμφονα με ένα άρθρο που διάβασα.
 
Πίσω
Μπλουζα