Έλληνες ηθοποιοί - Τι απέγιναν;

Βιαστικά συμπεράσματα δεν υπάρχουν. Καθότι δεν είμαστε ούτε κουτσομπολίστικο site ούτε δημοσιογραφικό, αν δεν υπάρχει πηγή επίσημη, το EDIT θα γίνεται.
 
tassoulis, ούτε ο Κώστας Βουτσάς ούτε ο Άλκης Γιαννακάς ούτε η Μάρθα Καραγιάννη ανήκουν στα παιδιά-θαύματα του ελληνικού κινηματογράφου. Έχω δει την ταινία ''Ένας ντεληκανής'', όπου ο Γιαννακάς έπαιζε τον ρόλο ενός νεαρού Κρητικού άντρα, που έκανε θραύση στον θηλυκόκοσμο. Ο δε Βουτσάς είναι γεννημένος το 1931, άρα ήταν 22 ετών όταν έπαιξε στην ταινία ''Ο μπαμπάς εκπαιδεύεται''. Και η υπέροχη Μάρθα εμφανέστατα δεν ήταν παιδί, αλλά γυναίκα -από τότε ωραιότατη- στην ταινία ''Η άγνωστος'' του 1955.
 
Παιδιά, ακόμα κι αν το έγραψε ο Ντούζος, κι εσύ που το αναμεταδίδεις είσαι 100% σίγουρος ότι το διάβασες στο "γνήσιο" FB του, γιατί τα λέτε κάθε μέρα, δε νομίζω ότι το site καίγεται να αποκτήσει την πρωτιά της μετ'αδοσης, ιδίως σε τέτοιου είδους ειδήσεις. Επειδή λοιπόν ακόμα και μεγάλου κύρους τηλεοπτικά κανάλια έχουν πεθάνει π.χ. τον Ιάκωβο Καμπανέλη 2 μ.ηνες πριν, κι επειδή όπως λένε "το χειρότερο στη δημοσιογραφία είναι να πεθάνεις κάποιον πριν την ώρα του", εμείς που δεν είμαστε καν δημοσιογράφοι, γιατί έστω να ρισκάρουμε;
 
atanasio είπε:
tassoulis, ούτε ο Κώστας Βουτσάς ούτε ο Άλκης Γιαννακάς ούτε η Μάρθα Καραγιάννη ανήκουν στα παιδιά-θαύματα του ελληνικού κινηματογράφου. Έχω δει την ταινία ''Ένας ντεληκανής'', όπου ο Γιαννακάς έπαιζε τον ρόλο ενός νεαρού Κρητικού άντρα, που έκανε θραύση στον θηλυκόκοσμο. Ο δε Βουτσάς είναι γεννημένος το 1931, άρα ήταν 22 ετών όταν έπαιξε στην ταινία ''Ο μπαμπάς εκπαιδεύεται''. Και η υπέροχη Μάρθα εμφανέστατα δεν ήταν παιδί, αλλά γυναίκα -από τότε ωραιότατη- στην ταινία ''Η άγνωστος'' του 1955.
Η Καραγιάννη ήταν 16 ετών στην Άγνωστο. Άρα ήταν παιδί, πόσο μάλλον νεαρή κοπέλα.

Επίσης οι διαχειριστές κάνουν μια χαρά και διαγράφουν ποστ που αναφέρονται σε θάνατο ηθοποιών. Δεν μπορούν να περιμένουντον καθένα να δικαιολογήσει με πηγή το ποστ του γιατί στην τελική μπορεί και να μην ξαναμπεί στο φόρουμ.

Το θέμα είναι πολύ λεπτό και αν η είδηση είναι ψευδής (όπως αποδεικνύεται πολλές φορές) είναι πολύ άσχημο τόσο για το

φόρουμ όσο και για τον άνθρωπο στον οποίο αναφέρεται.
Τι εννοείς μπορεί να μην ξαναμπεί στο φόρουμ; Αν ο Στηβ Ντούζος ήταν μέλος του φόρουμ και ανακοίνωνε εδώ το θάνατο του πατέρα του, θα το αμφισβητούσες;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν ο Στηβ Ντούζος ήταν μέλος του φόρουμ και ανακοίνωνε εδώ το θάνατο του πατέρα του, θα το αμφισβητούσες;
Εννοείται και θα το αμφισβητούσαμε αν δεν υπήρχε επίσημη πηγή. Ξέρεις εσύ αν ο κάθε Χ - Ψ - Ω που σου γράφει ένα οποιοδήποτε ψευδώνυμο αν είναι το ίδιο πρόσωπο? Σου δίνει αριθμό ταυτότητας ή μήπως πιστοποιητικό γεννήσεως για να είσαι σίγουρος?

Tassoulis πολύ το κουράζεις το θέμα. Σου εξηγήσαμε πολλές φορές ότι χωρίς πηγή οποιαδήποτε είδηση θανάτου Διαγράφετε. Θες να συμβαδίσεις με αυτόν τον κανόνα, έχει καλώς. Δε θες? Μπορείς να ανοίξεις ένα δικό σου φόρουμ / Blog και να κάνεις εκεί οποιαδήποτε ανακοίνωση θες και τις μηνύσεις για συκοφαντική δυσφήμιση και ψευδή στοιχεία να τις διαχειρίζεσαι και να τις πληρώνεις μόνος σου.
 
Kambia είπε:
Εννοείται και θα το αμφισβητούσαμε αν δεν υπήρχε επίσημη πηγή. Ξέρεις εσύ αν ο κάθε Χ - Ψ - Ω που σου γράφει ένα οποιοδήποτε ψευδώνυμο αν είναι το ίδιο πρόσωπο? Σου δίνει αριθμό ταυτότητας ή μήπως πιστοποιητικό γεννήσεως για να είσαι σίγουρος?
Tassoulis πολύ το κουράζεις το θέμα. Σου εξηγήσαμε πολλές φορές ότι χωρίς πηγή οποιαδήποτε είδηση θανάτου Διαγράφετε. Θες να συμβαδίσεις με αυτόν τον κανόνα, έχει καλώς. Δε θες? Μπορείς να ανοίξεις ένα δικό σου φόρουμ / Blog και να κάνεις εκεί οποιαδήποτε ανακοίνωση θες και τις μηνύσεις για συκοφαντική δυσφήμιση και ψευδή στοιχεία να τις διαχειρίζεσαι και να τις πληρώνεις μόνος σου.
Από τη στιγμή που ούτε εγώ, ούτε οι άλλοι χρήστες, αλλά ούτε και το παρών φόρουμ δεν φέρει ευθύνη για τις πληροφορίες που αναρτώνται, δεν υπάρχει καμιά περίπτωση για μήνυση για συκοφαντική δυσφήμηση και ψευδή στοιχεία. Εφόσον το οποιοδήποτε φόρουμ ή μπλογκ αποτελεί προσωπική δουλειά ενός ή περισσότερων ατόμων, δεν μπορεί κανένας να σε μηνύσει για συκοφαντική δυσφήμηση ή να ισχυριστεί ότι υπάρχουν ψευδή στοιχεία, καθώς δεν προέρχονται από εμάς οι πληροφορίες, αλλά από τρίτους, με τους οποίους δεν έχουμε σχέση και απλώς μεταφέρουμε ένα γεγονός που δημοσιεύθηκε. Πίστεψέ με, έχω ψάξει το θέμα και μου έχουν πει μπλογκερ ότι σε προσωπικά μπλογκ/φόρουμ δεν σε πειράζει κανένας. Είχα ένα μπλογκ με βιογραφίες ηθοποιών και δεν είχα κανένα παράπονο από κανέναν, πόσο μάλλον από κάποιον εν ζωή ηθοποιό στον οποίον αναφερόμουν στο μπλογκ με χρονολογίες γεννήσεως κλπ. Και αυτό το φόρουμ αποτελεί προσωπική δουλειά κάποιων που ήθελαν να ξεκινήσουν μια συζήτηση για το θέατρο και τον κινηματογράφο και το πέτυχαν αυτό με τη συμμετοχή κι άλλων ανθρώπων. Κι επειδή έχω παρακολουθήσει σεμινάρια δημοσιογραφίας, είμαι σε θέση να ξέρω πώς χειρίζεσαι μια είδηση ακόμα κι αν δεν υπάρχουν πηγές.
 
Για Χριστινα Δελαβινια τιποτα ? απο εποχη 80' .
 
Μάλλον λάθος πληροφορημένος είσαι Tassoulis. Για ψάξε το καλύτερα...

Για τελευταία φορά λέω ότι ή βάζετε πηγή ή διαγράφεται η είδηση. Και τελειώνουμε με αυτό το θέμα. -
 
Κάποια νέα για την Τζένη Ζαχαροπούλου:http://blogs.gossip-tv.gr/nassos/apopsi/alloi-sth-mykono-gia-to-trihmero-ki-emeis-sto-xeiroyrbgeo-me-thn-pethera-moy/#more
 
Ας ελπίσουμε ότι θα έχει μια ταχεία ανάρρωση... Όσα φέρνει η ώρα, δεν τα φέρνει ο χρόνος....

Να ρωτήσω επί τη ευκαιρία: Η Ρένα Στρατηγού έχει καμία συγγένεια με τον Στέφανο Στρατηγό?
 
D@redevil είπε:
Ας ελπίσουμε ότι θα έχει μια ταχεία ανάρρωση... Όσα φέρνει η ώρα, δεν τα φέρνει ο χρόνος....
Να ρωτήσω επί τη ευκαιρία: Η Ρένα Στρατηγού έχει καμία συγγένεια με τον Στέφανο Στρατηγό?
Μαριανα ειναι αδερφια με το Στεφανο,την Αλεκα και τη Στελλα πηγη
 
katerinak είπε:
Μαριανα ειναι αδερφια με το Στεφανο,την Αλεκα και τη Στελλα πηγη
Ευχαριστώ Κατερινάκι!

Ομολογώ πλήρη άγνοια!.....

...(και πλήρη τεμπελιά για να ψάξω να είμαι ειλικρινής! #) )
 
Εδώ είναι ένα

για τις οικονομικές και άλλες δυσκολίες του Πέτρου Φυσσούν. Να ευχηθώ να ξεπεράσει όλα τα προβλήματα.
 
Εντάξει, επειδή τυχαίνει να γνωρίζω κάπως από κοντά την οικογένεια (για την οποία φυσικά υπάρχει και ένα περιστατικό με την κόρη τους), ίσως στο θέμα με αυτό τον τίτλο να μην είναι τόσο ευγενικό να παρέχουμε τέτοιου είδους πληροφορίες, οι οποίες "διανθίζονται" και αναλόγως, κατά την σύγχρονη τηλεοπτική πρακτική.

Μια απλή αναφορά ότι ο ηθοποιός νοσηλεύεται με αναπνευστικό πρόβλημα που προήλθε μετά από έξωση που του έκαναν από την οικία του, ή έστω παραπομπή σε κάποιο γραπτό κείμενο και όχι στα σαρκοβόρα τηλεοπτικά πλάνα και τις εξονυχιστικές λεπτομέρειες, ίσως θα αρκούσε. Κι αυτό το λέω για να μη συμβάλλουμε κι εμείς στη σαρκοφαγία, αλλά να κρατάμε μέσα μας τα πρόσωπα όπως τα έχουμε αγαπήσει (όπως άλλωστε αντιλαμβάνομαι και το σκοπό του site).

Με κάθε σεβασμό πάντως, ε; :)
 
Φυσικά και δεν υπάρχει θέμα από τον γράφοντα συμμετοχής ή έστω υποστήριξης στη γενική σαρκοφαγία/τρομολαγνεία των ΜΜΕ, είναι γνωστή άλλωστε στον καθένα αυτή η φιλοσοφία. Το πώς θα "διαβάσει" και θα αξιολογήσει ο καθένας τις εικόνες αυτές εναπόκειται καθαρά στην ατομική του κρίση και θεώρηση. Αλίμονο αν αγόμαστε και φερόμαστε από το κάθε κανάλι, τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας. Όσο για το περί ευγένειας και το αν και πώς θα έπρεπε να παρουσιαστεί αυτό το θέμα, αρμόδια να το χειριστεί είναι η ομάδα διαχείρισης της σελίδας, της οποίας τις αποφάσεις τιμώ και σέβομαι. Αυτό που δεν δέχομαι όμως είναι μαθήματα ευγένειας και ήθους. Η διαδρομή μου σε αυτή τη σελίδα είναι διαθέσιμη σε όλους και ο καθένας μπορεί να την κρίνει. Αυτά τα ολίγα.
 
Παρακαλώ τέτοιες υποδείξεις, όσο καλοπροαίρετες κι αν είναι, δεν έχουν θέση σε δημόσιο ταμπλώ.....

Ως εκ τούτου, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τα προσωπικά μηνύματα.

Μπορεί να υπάρχει κάθε καλή (προ)διάθεση, εντούτοις δεν παύουν να παρεξηγούνται από τους αναγνώστες, καθώς ο γραπτός λόγος είναι διττός.

Κι εφόσον έγινε δημοσίως, τότε ΦΖΠ, επέτρεψέ μου να πω ότι δεν είναι μόνο η είδηση που πόσταρε ο ARETARA, αλλά κι άλλες ειδήσεις - πολύ πιο σκληρές, που έχουν αναρτηθεί, θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.

Σε κάθε περίπτωση, εφόσον θίχτηκε δημόσια, απαντώ και δημόσια, αλλά από εδώ και πέρα - όποια απορία / ένσταση / υπόδειξη (αν θέλετε), παρακαλώ να γίνεται μέσω πμ. Δεν αφορά το υπόλοιπο φόρουμ!

Ευχαριστώ και ως συνήθως, τα οφφτόπικς.... ;)
 
Πίσω
Μπλουζα