Έλληνες ηθοποιοί - Τι απέγιναν;

Στη γειτονια μου στη Κυψελη, κοντα στη πλατεια Αγ.Γεωργιου, ζει και η Αννυ Πασπατη(με κοκκινα μαλλια το τελευταιο καιρο).

Tassoulis είπε:
Για τη Ζινέτ Λακάζ, προς ώραν δεν έχω κάποια πληροφορία. Θα ψάξω και γι' αυτή.
Η Ζινετ Λακαζ ειχε εγκαταλειψει την Ελλαδα κι εμενε στην Ιταλια. Βρηκα μια αναφορα εδω στα σχολια [video=youtube;NaE-c5eYUl8]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μαιρη φαρμακη

ioli1453 είπε:
Σε αυτο το site το gossip-tv εχει ενα αρθρο που αναφερει οτι απεβιωσε πριν λιγες μερες η ηθοποιος Μαιρη Φαρμακη στα 63 της χρονια.Παραθετω και το λινκ οπως το διαβασα για να το δειτε και εσεις http://www.gossip-tv.gr/showbiz/story/162418/Efyge-apo-ti-zoi-i-ithopoios-Mairi-Farmaki
μηπως ξερει καποιος που κηδευτηκε...?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bambinella 100,γιά την Πόπη Λάζου,γνωρίζω ότι κατοικεί στην Φιλοθέη,είναι χήρα πλέον καί έχη μία κόρη.Υπάρχη καί αριθμός τηλεφώνου της,αν σε ενδιαφέρη.Είναι θεία μου.
 
lazaros353 είπε:
bambinella 100,γιά την Πόπη Λάζου,γνωρίζω ότι κατοικεί στην Φιλοθέη,είναι χήρα πλέον καί έχη μία κόρη.Υπάρχη καί αριθμός τηλεφώνου της,αν σε ενδιαφέρη.Είναι θεία μου.
Σε ευχαριστουμε πολυ για την πληροφορια.Ηθελα πολυ να μαθω τι κανει σημερα η Ποπη Λαζου.Η θεια σου ειναι απο τις αγαπημενες μου ηθοποιους.Γιατι εγκατελειψε το καλλιτεχνικο στερεωμα τοσο γρηγορα ξερεις? Δεν ηξερα οτι ειχε παντρευτει και οτι ειχε κορη.
 
Σχετικά με την ηθοποιό Νίνα Παπαζαφειροπούλου έχω τις εξής 2 ερωτήσεις: Πρώτον, είναι εξακριβωμένο το έτος θανάτου που δίνει η retrodb (1992); Το λέω γιατί άλλες πηγές δίνουν έτος το 1989 ενώ επίσης φαίνονται συμμετοχές της ηθοποιού και μέχρι το 1994 "Ο πατέρας μου ο Έλληνας" της ΕΤ2. Δεύτερον, το γεγονός ότι η συμμετοχή της σε ταινίες και άλλες παραγωγές φαίνεται να ξεκινάει το 1975 δηλαδή σε ηλικία 64 ετών είναι λίγο παράταιρο, γνωρίζουμε κάτι επ' αυτού;

Ninapapazafeiropoulou2.JPG
 
Δεν ξερω αν το εχει βαλλει καποιος αλλος εδω μεσα βρηκα μια φωτο απο μια θεατρικη παρασταση στο studio Κυψελης πριν λιγα χρονια που επαιζαν η παλια ηθοποιος Νελλη Παππα και η Τετη Σχοινακη εδω http://studiokypselis.gr/wp-content/uploads/2011/08/nora7.jpg nora7.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ARETARA είπε:
Σχετικά με την ηθοποιό Νίνα Παπαζαφειροπούλου έχω τις εξής 2 ερωτήσεις: Πρώτον, είναι εξακριβωμένο το έτος θανάτου που δίνει η retrodb (1992); Το λέω γιατί άλλες πηγές δίνουν έτος το 1989 ενώ επίσης φαίνονται συμμετοχές της ηθοποιού και μέχρι το 1994 "Ο πατέρας μου ο Έλληνας" της ΕΤ2. Δεύτερον, το γεγονός ότι η συμμετοχή της σε ταινίες και άλλες παραγωγές φαίνεται να ξεκινάει το 1975 δηλαδή σε ηλικία 64 ετών είναι λίγο παράταιρο, γνωρίζουμε κάτι επ' αυτού;
Προβολή συνημμένου 112231
Είναι σωστό το 1992 που δίνει η retrodb για τη Νίνα Παπαζαφειροπούλου. Το ίδιο έτος θανάτου δίνει και ο Θόδωρος Έξαρχος στην εγκυκλοπαίδειά του. Η Νίνα Παπαζαφειροπούλου είναι η αδερφή της Λευκής Παπαζαφειροπούλου η οποία πέθανε το 1989. Κοίταξα και την καταχώρηση της Λευκής Παπαζαφειροπούλου και οι χρονολογίες γέννησης και θανάτου είναι σωστές. Προφανώς η Νίνα δεν βγήκε από νωρίς στο σινεμά και μας έγινε γνωστή από τις ταινίες της 10ετίας του '80. Στην ταινία Μήτσος ο ρεζίλης του 1983 που ήταν 72 ετών, κάνει μια γριά καμικάζι που έχει τρομερή πλάκα. Επίσης, χαρακτηριστικός ρόλος της, η μάνα του Τσάκωνα στην Κλασική Περίπτωση Βλάβης. Τώρα, όσον αφορά το γεγονός ότι 2 χρόνια μετά το θάνατό της παίζει σε τηλεοπτική σειρά, αυτό εξηγείται με το γεγονός ότι μπορεί να είχαν γυριστεί κάποιες σκηνές με την ίδια και να παίχτηκαν πιο μετά. Θα ρωτήσω όμως, για πιο σίγουρα.
 
Ευχαριστούμε Tassoulis για τις πληροφορίες!
 
Μερικές πληροφορίες για το Γιώργο Ματθαίο που εμφανίζεται και ως Γιώργος Ματθαίου. http://greekactor.blogspot.gr/2014/01/blog-post_9932.html

Και μια και κάποιος είχε ρωτήσει για την Τέτα Ντούζου, σας την παρουσιάζω όπως είναι σήμερα, από στιγμιότυπο του βίντεο από την κηδεία του πατέρα της, Ανδρέα Ντούζου.

Teta Douzou1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tassoulis;484453 Και μια και κάποιος είχε ρωτήσει για την Τέτα Ντούζου είπε:
113200[/ATTACH]

Εδώ και αν ταιριάζει το " αμείλικτος ο χρόνος " ... :(
 
Εκπληκτικό thread!

Ευχαριστούμε όλα τα παιδιά που το ενημερώνουν! :beer:
 
Συνεντευξη του ηθοποιου Νικου Βερλεκη στο περιοδικο Τηλεραμα, τον Αυγουστο του 2014.

[h=2]Νίκος Βερλέκης: «Δεν είναι ντροπή να λες "δεν έχω λεφτά"»[/h] «Δεν υπάρχει χώρος που να με εκφράζει απόλυτα. Εγώ τουλάχιστον είμαι ευαίσθητος. Οι άλλοι δεν μοιάζει να νοιάζονται ή εγώ δεν το αντιλαμβάνομαι» τόνισε στο Τηλέραμα.

-Με τι ποτό μεθάτε;

«Μεθάω με τη ζωή. Δεν πολυπίνω κρασί, αλλά ένα μπρούσκο το πίνω...»

- Πώς γίνετε να μεθάμε με τη ζωή; Υπάρχει συμβουλή;

«Κάποιοι κυνηγάνε την καριέρα. Εγώ πάντα κυνηγούσα τη ζωή. Όχι ότι δεν με ενδιέφερε η καριέρα, με ενδιέφερε πολύ, αλλά πολύ περισσότερο με ενδιαφέρει να έχω τον χρόνο να μιλήσω με τις κόρες μου, με τους φίλους μου... Αυτό μου δίνει μεγαλύτερη χαρά από το να παίξω όλο τον Σαίξπηρ και όλο τον Σοφοκλή». «Εδώ που έφθασες, λίγο δεν είναι, τόσο που έκαμες, μεγάλη δόξα» λέει στο «Πρώτο σκαλί» ο Καβάφης.

-Πόσο σας εκφράζουν τα λόγια του ποιητή;

«Αν το δω ως πορεία, από πού ξεκίνησα, πού γεννήθηκα -σε ένα απομονωμένο χωριό-, αυτά που έκανα, για μένα, δεν είναι λίγα. Αν έχω δυνατότητες περισσότερες, έχω, αλλά ευθύνομαι και εγώ ο ίδιος που δεν το προσπάθησα. Δεν έφτασα εκεί που μπορούσα να φτάσω ίσως... Αλλά είπαμε, πρώτα η ζωή. Δεν αισθάνομαι κανένα απωθημένο, δεν έχω κανένα παράπονο, ο κόσμος με αγαπάει και χαίρομαι πολύ γι' αυτό». Η Ελλάδα μπορεί και καλύτερα; «Μπορεί πολύ καλύτερα αν σταθεί στα πόδια της. Και κάποια στιγμή θα πάει πολύ καλύτερα, είμαι αισιόδοξος. Η Ελλάδα θα επιστρέψει, και μάλιστα σύντομα». Το αντίδοτο στην κρίση ποιο είναι; «Η πάλη, ο άνθρωπος. Οι άνθρωποι στα δύσκολα ενώνονται και αυτό θα μας κάνει καλό. Τώρα δεν είναι ντροπή να λες "δεν έχω λεφτά"».

Πηγή
 
1966 01-29.jpg

Σας έχω τεκμήριο. Σε στάση στην πλατεία Κυψέλης. Η Άννα Βενέτη, σύζυγος του Κώστα ΜΠάκα, όχι η Νανά Βενέτη της δεκαετίας του 1980. Χτεσινή φωτογραφία.

20140906_181329.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια είδηση που λογικά πέρασε απαρατήρητη. Ο ηθοποιός Λάκης Γκέκας πέθανε στις 5/7/2012 σε ηλικία 77 ετών από καρκίνο και κηδεύτηκε στα Ιωάννινα. http://www.mpetskas.gr/2012/07/blog-post_7472.html
 
Παλιό αλλά αξιόλογο νομίζω το απόσπασμα , για τον πιο γνωστό "μάγκα" του Ελληνικού Κινηματογράφου. Ημερομηνία : 24 Αυγούστου 1972

 


218.jpg
218.jpg
 
Κριμα για τον φερμα :( πολυ κριμα να σε ξεχνανε
 
Πίσω
Μπλουζα