Έλληνες ηθοποιοί - Τι απέγιναν;

Προφανώς ο κος Γκουσκούνη όταν λέει " Μου μοιάζει πάρα πολύ. Όσα είχα εγώ τα έχει και αυτός " δεν εννοεί χαρακτηριστικά προσώπου, διότι αν εξαιρέσουμε τη φαλάκρα δεν βλέπω μεγάλες ομοιότητες μεταξύ νεαρού εγγονού και παππού όταν ήταν νέος. Αλλού το πάει, όπως άλλωστε φαίνεται και από την εναλλακτική καριέρα για την οποία βρίσκει τον εγγονό κατάλληλο.

Αλλά οι θρύλοι δεν επαναλαμβάνονται. Ένας ήταν ο Γκουζγκούνης (εμείς με ζ τον ξέραμε και με ζ τον προφέραμε)
 
Λυπήθηκα πάρα πολύ για τον κύριο Μιχάλη. Μιλούσαμε συχνά στο φέισμπουκ και είχαμε μια ζεστή φιλία. Ήταν πάντα ευδιάθετος, καλωσυνάτος και είχε προσφερθεί (ίσως το είχα ξαναπεί σε παλαιότερο ποστ) να με βοηθήσει με την έρευνα που κάνω για τους ηθοποιούς και θα με πήγαινε στο ΣΕΗ και στους συνταξιούχους για να πάρω πληροφορίες και να τις μοιραστώ και μ' εσάς. Μάλιστα, του έστειλα και άκουσε ένα ραδιοφωνικό αφιέρωμα που είχα κάνει για τον καλό μας ΑΝΘΡΩΠΟ και τον εντυπωσίασε ο τρόπος που μιλούσα, γιατί εκείνος δίδασκε 18 χρόνια ορθοφωνία, λέγοντάς μου για κάτι τεχνικά που έκανα πάνω στην ομιλία και θυμάμαι που με ρώτησε εάν έχω κάνει μαθήματα ορθοφωνίας. Του απάντησα πως όχι κι επειδή του άρεσε το πώς μιλούσα στο αφιέρωμα, μου συνέστησε και βρήκα ηλεκτρονικά το βιβλίο ορθοφωνίας που έγραψε ο ηθοποιός Νίκος Παπακωνσταντίνου (ο κος Ιάσων Περδεμές στο "Φαλακρό μαθητή"), το οποίο και μελετώ. Το βιβλίο αυτό μαζί με άλλα χρησιμοποιούσε ο κύριος Μιχάλης όταν δίδασκε. Εκείνη την ημέρα, μιλήσαμε αρκετή ώρα και είχαμε έναν ευχάριστο διάλογο. Θα τον αποθηκεύσω για να τον θυμάμαι. Ακόμα, μου είχε δώσει και το τηλέφωνό του για να επικοινωνήσω μαζί του όταν θα ήμουν Αθήνα για να πάμε στο ΣΕΗ και στους συνταξιούχους ηθοποιούς, το οποίο θα κρατήσω τιμητικά. Έμπλεξα με υποχρεώσεις και δεν μπόρεσα να τον συναντήσω κι εκείνος θυμάμαι ότι είχε κάνει μεγάλο διάστημα να μπει ξανά στο φέισμπουκ και σκέφτηκα ότι μπορεί να είχε κάποιο πρόβλημα. Πολύ δραστήριος άνθρωπος και καλός τραγουδιστής. Παρουσίαζε την εκπομπή "1000+1 συνταγές" με την ηθοποιό Έφη Θεοχάρη, σύζυγο του Σωτήρη Τζεβελέκου, η οποία σχολίασε στο ποστ μου στο φέισμπουκ το πόσο δραστήριος ήταν. Καλό ταξίδι και καλή ανάπαυση κύριε Μιχάλη μου... Κουράγιο στην οικογένεια... (Μιχάλης Δεσύλλας 19/3/1943-30/5/2018)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΝΕΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ..ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩΩ ΤΙ ΑΠΕΓΙΝΕ Ο ΗΘΟΠΟΙΟΣ ΘΟΔΩΡΟΣ ΚΑΤΣΟΥΛΗΣ ΠΟΥ ΕΠΑΙΖΕ ΣΤΟ  Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΞΑΝΑΣΤΑΥΡΩΝΕΤΕ


 
 



  •  


 
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΝΕΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ..ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩΩ ΤΙ ΑΠΕΓΙΝΕ Ο ΗΘΟΠΟΙΟΣ ΘΟΔΩΡΟΣ ΚΑΤΣΟΥΛΗΣ ΠΟΥ ΕΠΑΙΖΕ ΣΤΟ  Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΞΑΝΑΣΤΑΥΡΩΝΕΤΕ


 
 
Καλώς ήρθες. Μια παράκληση μόνο. Γράφε με μικρά γράμματα γιατί τα κεφαλαία σημαίνουν πως φωνάζεις και επιπλέον κουράζουν στο διάβασμα :)
 
Εχω ψαξει αρκετα αλλα για τον θοδωρο κατσουλη καμια πληροφορια και μου φανηκε περιεργο πολυ
 
Κατάφερα να βρω μια πληροφορία για την ηθοποιό Βιργινία Ζίγκλερ που ρωτάγανε κάποιοι πριν πολύ καιρό. Αυτό που βρήκα από τα βιβλία του Θόδωρου Έξαρχου είναι ότι η Βιργινία Σίγκλερ-Κυπαρίσση γεννήθηκε το 1931. Προς το παρόν δεν έχω κάποια άλλη πληροφορία, ωστόσο κι επειδή πρόσεξα σε παλαιότερα ποστ ότι κάποια μέλη είχαν επισκεφθεί το μακαρίτη τον Κώστα Τσάκωνα για να ζητήσουν πληροφορίες (ξεχνώντας όμως να ρωτήσουν για τη Σίγκλερ), πιστεύω ότι θα ξέρουν άλλοι ηθοποιοί που είχανε παίξει μαζί με τον Τσάκωνα και τη Σίγκλερ τουλάχιστον στις δυο ταινίες που εκείνος έκανε το μαστροχαλαστή. Θα ρωτήσω την Τέτα Κωνσταντά που είχε παίξει στην Κλασική περίπτωση βλάβης και το Σπύρο Μπιμπίλα μήπως ξέρουν.
 
Ας ελπισουμε να πανε ολα καλα για τη Χρυσα Σπηλιωτη , τον αντρα της και ολους τους συνανθρωπους μας που υποφερουν αυτη τη στιγμη απο τη συμφορα που ξαναβρηκε τη χωρα μας για πολλοστη φορα. Εγω πλεον εχω χασει τον αριθμο. Ολη μου τη ζωη ακουω για μια Ελλαδα που καιγεται....
 
Πίσω
Μπλουζα