Έλληνες ηθοποιοί - Τι απέγιναν;

Μακάρι να πάνε όλα καλά για τη Χρύσα Σπηλιώτη και όλους τους άλλους αγνοούμενους. Απέραντη θλίψη για τη χώρα μας και τις ψυχές που χάθηκαν.
 
Κι εγώ ανησυχώ πολύ για τη Χρύσα. Το ΣΤΑΡ έβγαλε μιαν ανεπιβεβαίωτη πληροφορία ότι η Χρύσα και ο άντρας της βρέθηκαν απανθρακωμένοι, χωρίς να δίνονται περαιτέρω λεπτομέρειες, κάτι που ήδη έχει διαδοθεί στο ίντερνετ και κάποιοι έσπευσαν σε ανούσιες κοινοποιήσεις, τη στιγμή που ο αδερφός του συζύγου της Χρύσας, επιβεβαιώνει ότι δεν έχει γίνει καμιά ταυτοποίηση σε σορούς που ν' αποδεικνύει ότι όντως είναι νεκροί. Κάποιοι άλλοι μάλιστα έγραφαν ότι και τα δυο σκυλάκια του ζευγαριού βρέθηκαν απανθρακωμένα, τη στιγμή που το ένα βρέθηκε ζωντανό και τραυματισμένο από το Μάνο Πίντζη. Αναμένουμε νεότερα. Επίσης, δείτε κι ένα σχόλιο που έκανα στο θρεντ για το Φώτα παρακαλώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το θαυμα δεν εγινε ουτε για τη Χρυσα, ουτε για τα διδυμα κοριτσακια, ουτε για τη γυναικα που μεσα σε ενα απογευμα εχασε τον αντρα της και τα δυο παιδια τους, ουτε για τοσους αλλους συνανθρωπους μας που πεθαναν με αυτον τον φρικτο τροπο.

Ευχομαι να ειναι ολοι τους ηρεμοι τωρα πια μεσα στην αγκαλια του Θεου.
 
Ήταν κούκλα !μαζί με την Νανα Βενετη νομίζω πως ήταν οι ωραιότερες του 80' και σήμερα ωραία είναι, είναι χειμερινή κολυμβήτρια
 
 Κρίμα πολυ για την Χρυσά μάλιστα βοήθησε να σωθούν κάποιοι που να ξέρε για την τύχη της , έσωσε και το σκυλί της , το εβαλε σε ασφαλές μερος, γύρισε για τον άνδρα της. Μαζί στην ζωή, μαζί στον θάνατο

 Πολλές παραστάσεις φέτος ειδικά σε αρχαία θέατρα αφιερωθηκαν σε κείνη πολύ σωστά και στον δικό μας νόμο και κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη όλων των νεκρων !

Ή Αλεξανδριανη Σικελιανου παιδια έγινε μοναχή στα Ιεροσολυμα, ξέρουμε;
Όπως όλα δείχνουν, έχει γίνει μοναχή. Επίσης, στις 14 του μήνα συμπληρώθηκε ένας χρόνος από τη μοναχική κουρά της Ναταλίας Λιονάκη στην Κένυα από τον Πατριάρχη Αλεξανδρείας Θεόδωρο και τον αφρικανό Επίσκοπο Κισούμου Αθανάσιο και πλέον ονομάζεται μοναχή Φεβρωνία. Να και το σχετικό ρεπορτάζ. http://www.athensvoice.gr/viral/showbiz/376171_natalia-lionaki-heirotonithike-se-adelfi-fevronia-stin-kenya-video-eikones
 
Ω αμαθές συντάκτρια (*), οι μοναχοί / μοναχές δεν χειροτονούνται. Κείρονται. (Η wikipedia έχει και τον όρο "προχειρίζονται" αλλά δεν ξέρω αν αυτός είναι τεχνικός όρος ή περιγραφή). Το καλογεριλίκι δεν είναι βαθμός ιερωσύνης για να συνοδεύεται από χειροτονία. Το σχετικό άρθρο αναφέρει μία φορά τον σωστό όρο "κουρά" και μάλιστα σε εισαγωγικά αλλά 4-5 φορές το λάθος "χειροτονία" (μεταξύ των οποίων και στον τίτλο... καλά, αν ήξερε να κλίνει το "κείρομαι" και έγραφε εκεί το σωστό "εκάρη μοναχή" θα λιποθυμούσα από έκπληξη.)

(Ως συνήθως, το σχόλιό μου είναι άσχετο με το θέμα...)

(*) Πω πω απαίσιο ακούγεται αυτό. Αφού έφτασα στο σημείο να συμβουλευτώ τον Τζάρτζανο για να σιγουρευτώ ότι θυμόμουνα σωστά την κλητική, διότι έχουν περάσει και καμιά 45αριά χρόνια από τότε που τα έμαθα αυτά.
 
Ω αμαθές συντάκτρια (*), οι μοναχοί / μοναχές δεν χειροτονούνται. Κείρονται. (Η wikipedia έχει και τον όρο "προχειρίζονται" αλλά δεν ξέρω αν αυτός είναι τεχνικός όρος ή περιγραφή). Το καλογεριλίκι δεν είναι βαθμός ιερωσύνης για να συνοδεύεται από χειροτονία. Το σχετικό άρθρο αναφέρει μία φορά τον σωστό όρο "κουρά" και μάλιστα σε εισαγωγικά αλλά 4-5 φορές το λάθος "χειροτονία" (μεταξύ των οποίων και στον τίτλο... καλά, αν ήξερε να κλίνει το "κείρομαι" και έγραφε εκεί το σωστό "εκάρη μοναχή" θα λιποθυμούσα από έκπληξη.)

(Ως συνήθως, το σχόλιό μου είναι άσχετο με το θέμα...)

(*) Πω πω απαίσιο ακούγεται αυτό. Αφού έφτασα στο σημείο να συμβουλευτώ τον Τζάρτζανο για να σιγουρευτώ ότι θυμόμουνα σωστά την κλητική, διότι έχουν περάσει και καμιά 45αριά χρόνια από τότε που τα έμαθα αυτά.
Έχεις δίκιο για το λάθος στον τίτλο του άρθρου και πολύ σωστά λες ότι οι μοναχοί/μοναχές κείρονται, δηλαδή ότι τους γίνεται η λεγόμενη μοναχική κουρά (υπάρχει μικρόσχημη και μεγαλόσχημη κουρά). Η λέξη "προχειρίζονται" χρησιμοποιείται μόνο για τους παπάδες και σημαίνει ότι τους δίνεται ένα οφίκιο, ένα ιερατικό αξίωμα (π.χ. αρχιμανδρίτης, πρωτοπρεσβύτερος, οικονόμος, πνευματικός δηλ. το δικαίωμα να εξομολογεί, ηγούμενος κλπ), ενώ σε μας τους λαϊκούς όταν π.χ. μας δίνουν το οφίκιο του αναγνώστη (αυτά είναι δηλαδή χειροθεσίες και όχι χειροτονίες). Στις μοναχές, σημαίνει την απόδοση του αξιώματος της ηγουμένης. Βέβαια ο όρος χρησιμοποιείται και στις χειροτονίες κληρικών, εκεί που λέει ο χειροτονών επίσκοπος "Η Θεία χάρις, η πάντοτε τα ασθενή θεραπεύουσα και τα ελλείποντα αναπληρούσα, προχειρίζεται (το όνομα του χειροτονούμενου, π.χ. Παύλον) τον ευλαβέστατον διάκονον εις πρεσβύτερον (τον ευλαβέστατον υποδιάκονον εις διάκονον, το θεοφιλέστατον πρεσβύτερον εις επίσκοπον της πάλαι ποτέ διαλαμψάσης επισκοπής/Μητροπόλεως [π.χ. Θαυμακού] ή εις επίσκοπον και Μητροπολίτην της Αγιοτάτης Μητροπόλεως [π.χ. Λαρίσης])". Καλά έκανες και ανέφερες αυτή την παρατήρηση. Το είχα προσέξει κι εγώ το λάθος και απάντησα λόγω γνώσεων επί των εκκλησιαστικών. Παρέλειψα να πω ότι η κουρά μοναχού/μοναχής μπορεί να γίνει και από ιερέα και από επίσκοπο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο και πολύ ευχαριστώ. Διότι σε αυτά έχω απλώς γενικές εγκυκλοπαιδικές γνώσεις, οπότε είμαι στην καλύτερη περίπτωση ημιμαθής (αλλά τουλάχιστον με γνώση της ημιμάθειάς μου) και πάντα φοβάμαι ότι κάτι που θεωρώ λάθος είναι στην πραγματικότητα σωστό αλλά γνωστό μόνο σε λίγους μυημένους. Και χαίρομαι αν κάτι που γράφω επιβεβαιωθεί από κάποιον γνώστη του αντικειμένου. Θεωρητικά θα έπρεπε να χαίρομαι εξ ίσου ή και περισσότερο αν καταρριφθεί διότι σ' αυτή την περίπτωση βελτιώνομαι διορθώνοντας μια εσφαλμένη γνώ(μ,σ)η μου, αλλά δεν είμαι τόσο υπεράνω: Προτιμώ να είμαι σωστός παρά να κάνω λάθος. Στη συγκεκριμένη περίπτωση είμαι διπλά ευχαριστημένος: Καί βγήκα σωστός - όχι ότι αμφέβαλλα, διότι ήμουν σίγουρος - αλλά και έμαθα όλα αυτά το ενδιαφέροντα για το "προχειρίζομαι".
 
Στις επισυναπτόμενες φωτογραφίες από το εκκλησιαστικό πρακτορείο Ρομφαία, η Ναταλία Λιονάκη ως μοναχή Φεβρωνία. Στην πρώτη φωτό, πρώτη από δεξιά και στη δεύτερη, δεύτερη από δεξιά. Είναι χαρακτηριστική η φυσιογνωμία της, γι' αυτό και την αναγνώρισα εύκολα.

42406433150_eeab21d4bd_o.jpg

42406434870_3c591d3b85_o.jpg
 
Ναι ακόμα και με την καλογερικη στολή είναι μία πολύ όμορφη γυναίκα.
 
Απο το βασικο καστ του Θανατος του Τιμοθεου Κωνστα, ποσοι ειναι εν ζωη και τι κανουν τωρα? Δεν εννοω πχ την Ντενιση που εχει δημοσια ζωη αλλα την Τσιουνη,τον Ζορμπα,τον Πινελι, τον Καλατζη, τον Γουση κτλ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι τι κάνει ή Τσιουνη σήμερα; Τελείως εξαφανισμένη. Ο Τρυφων Καρατζας μία χαρά δίνει ακομα συνεντευξεις
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βγηκε ένα αρθακι σήμερα για την Λιζετα Μαλινδρετου το κορίτσι της βιντεοκασετας δυστυχώς τα νέα δεν είναι καλά ! Την θυμομουνα αμυδρά την όμορφη αυτή κοπέλα.
 
Πίσω
Μπλουζα