Αγαπημένα κομμάτια από σειρές και ταινίες

Tangerine Dream - Betrayal (Sorcerer Theme)

Tangerine Dream - Grind

από την ταινία Sorcerer (Το μεροκάματο του τρόμου) 1977


επίσης ακούγεται ως μουσική τίτλων στη σειρά
Η ΕΤΥΜΗΓΟΡΙΑ (τίτλοι) ΥΕΝΕΔ 1978-1980
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η φωνή του είναι χαρακτηριστική και πολύ ροκ, αντανακλά την άγρια σεβεντίλα. Παρόλα ταύτα δεν είναι τόσο γνωστός αν και έχει κάνει καριέρα. Το όνομά του είναι Δημήτρης Ταμπόσης. Το πιο γνωστό του είναι το sunshine for your dreams όταν ο Βαγγέλης Σειληνός χόρευε και τραγουδούσε υποτίθεται στην πλατεία μπροστά από το σπίτι της Παριζιάνας. Η μουσική είναι του Πλέσσα.
 
Η φωνή του είναι χαρακτηριστική και πολύ ροκ, αντανακλά την άγρια σεβεντίλα. Παρόλα ταύτα δεν είναι τόσο γνωστός αν και έχει κάνει καριέρα. Το όνομά του είναι Δημήτρης Ταμπόσης. Το πιο γνωστό του είναι το sunshine for your dreams όταν ο Βαγγέλης Σειληνός χόρευε και τραγουδούσε υποτίθεται στην πλατεία μπροστά από το σπίτι της Παριζιάνας. Η μουσική είναι του Πλέσσα.
Εν τω μεταξυ, η φωνη του Ταμποση μοιαζει τοσο πολυ με του Σειληνου, που επι σειρα ετων νομιζα πως ηταν ο Βαγγελης που τραγουδουσε το κομματι.
 
Άντζελα Ζήλεια - Εσύ κι εγώ(1959)
Στίχοι: Γιώργος Γιαννακόπουλος, Μουσική: Τάκης Μωράκης
Από την ταινία « Ο θησαυρός του μακαρίτη » του 1959, σε σκηνοθεσία του Νίκου Τσιφόρου .
 
ΤΑ ΠΑΛΙΟΠΑΙΔΑ ΤΑ ΑΤΙΘΑΣΑ (επεισόδιο ΤΑ ΓΥΝΑΙΚΑΚΙΑ)

Μουσική τίτλων της σειράς αποτελεί το κομμάτι
ΤΟ ΣΥΡΤΑΚΙ ΤΗΣ ΤΑΒΕΡΝΑΣ -ΓΙΩΡΓΟΣ ΖΑΜΠΕΤΑΣ ΣΟΛΟ
 
Dark Of The Sun (The Mercenaries) - Jacques Loussier [1968 Soundtrack]


Theme From "The Mercenaries"

Dark of the Sun (1968) ORIGINAL TRAILER [HD 1080p]

Το κομμάτι απετέλεσε και μουσική τίτλων της σειράς
ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ -ΥΕΝΕΔ (1976-1981)
Στην περιγραφή του αποσπάσματος αναγράφονται :
"Απόσπασμα από τη σειρά "Το Ταξίδι" που προβλήθηκε από την ΥΕΝΕΔ από το 1976 έως το 1981.Στους πρωταγωνιστικούς ρόλους οι Νίκος Γαλανός, Σπύρος Καλογηρου, Νίκος Τσούκας, Βικυ Βανίτα κ.α..Το επεισόδιο ανήκει στον κύκλο που είχε τίτλο "Αποκάλυψη" και μεταδόθηκε το 1980.Η σκηνοθεσία ήταν του Αντώνη Τέμπου και η παραγωγή της Δυας TV."
 
Τελευταία επεξεργασία:
Απο την ταινια Εγκλημα στο Κολωνακι, βλεπουμε τη Νανα Γκατση και ακουμε τη φωνη της Ευης Μυλοπουλου στο Σιγα - σιγα ξημερωσε.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Τα δύο τραγούδια από την ταινία "Η νύφη το' σκασε". Λατρεμένα. Αλέκος Σακελάριος - Μίμης Πλέσσας σε μεγάλα κέφια.

Το σαραβαλάκι μου


Μακριά σου ένα χρόνο

 
Ας είν' καλά το γινάτι σου - Αλίμονο στους νέους - Δημήτρης Χορν. Το πιο ωραίο τραγούδι του Χορν, πάντα κατά την ταπεινή μου γνώμη. Πάλι ο αξεπέραστος Σακελάριος αυτή τη φορά σε συνεργασία με Μάνο Χατζιδάκι.

 
Το έβαλα και στο "Τι ακούω απόψε" στην πρώτη του εκτέλεση, το βάζω κι εδώ όπως το πρωτοάκουσα παιδί και από τότε ξετρελαινόμουν όποτε έπαιζε.

The Benny Hill Show - Closing Theme Tune (1969)


Αλήθεια τώρα, δε σας έρχεται να ανοίξετε την πόρτα και να αρχίσετε να τρέχετε;
 
Τακης Βερυτης απο την ταινια του 1969, Ενας μαγκας στα σαλονια.
Α, τι συμφορα! :)

Δίσκος 45 στρ. Zodiac, ZS-8165
Στην άλλη πλευρά το τραγούδι από την ίδια ταινία:
Τάκης Βαρύτης- Γύρνα Ξανά Αγαπούλα

 
Ο ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟ - όλες οι εμφανίσεις του. Συλλεκτικό ντοκουμέντο !
Στην περιγραφή αναγράφονται:
"Ο Στέλιος Καζαντζίδης κρατήθηκε μακρυά από τα φώτα του ελληνικού κινηματογράφου κάνοντας ελάχιστες εμφανίσεις προστατεύοντας έτσι το μύθο του. Μετά το 1965, όταν αποσύρθηκε από τις ζωντανές εμφανίσεις και τα νυχτερινά μαγαζιά, θέλοντας να διατηρήσει «ζωντανή» την επικοινωνία με τον κόσμο που τον λάτρευε αλλά και να διαφημίσει τα νέα τραγούδια του εμφανίσθηκε σε κάποιες ταινίες .
Η συμμετοχή του βασίζονταν περισσότερο στις φιλικές σχέσεις που είχε με τους καλλιτέχνες και καθόλου στην οποιαδήποτε αμοιβή που θα λάμβανε, άλλωστε ποιος παραγωγός θα μπορούσε να πληρώσει το κασέ του Καζαντζίδη.
Κάποιες εμφανίσεις του, χρησιμοποιήθηκαν ταυτοχρόνως σε διαφορετικές ταινίες, ενώ σε μερικές από αυτές συνομίλησε με τους πρωταγωνιστές, αγκαλιάστηκε και τραγούδησε μαζί τους. Όπως με τον Νίκο Ρίζο στον ΓΙΓΑ ΤΗΣ ΚΥΨΕΛΗΣ και στο ΦΟΥΚΑΡΑΔΕΣ ΚΑΙ ΛΕΦΤΑΔΕΣ, με τον Νίκο Κούρκουλο στους ΑΔΙΣΤΑΚΤΟΥΣ που τραγουδάνε και μαζί και με τον Άρη Σαν στη Νέα Υόρκη.
O Στέλιος Καζαντζίδης εμφανίζεται στις ταινίες:
1960 : Η ΚΥΡΙΑ ΔΗΜΑΡΧΟΣ (Ανζερβός)Σκηνοθεσία: Ροβήρος Μανθούλης
Καζαντζίδης – Μαρινέλλα: "Για μας ποτέ μην ξημερώσει" - " Ζιγκουάλα"
1962 : ΚΛΑΨΕ ΦΤΩΧΗ ΜΟΥ ΚΑΡΔΙΑ
Σκηνοθεσία – Παραγωγή: Κώστας Στράντζαλης
Καζαντζίδης – Μαρινέλλα: "Φεύγω με πίκρα στα ξένα"
1965 : Αφήστε Με Να Ζήσω ( Σ. Πυλαρινός – Ν.Βαρβέρης) Σκηνοθεσία – Σενάριο: Ανδρέας Κατσιμητσούλιας
Καζαντζίδης – Μαρινέλλα: "Εμείς μαζί θα ζήσουμε"
1965 : ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΧΩΡΙΣΟΥΝ (1965, Αφοί Κυριακόπουλοι)Σκηνοθεσία: Χρήστος Κυριακόπουλος
Καζαντζίδης – Μαρινέλλα: "Με το Βοριά" - Καζαντζίδης: " Τα μουντζουρωμένα χέρια"
1965 : ΟΙ ΑΔΙΣΤΑΚΤΟΙ : (Σ. Πυλαρινός – Ν.Βαρβέρης )Σκηνοθεσία: Ντίνος Κατσουρίδης
Καζαντζίδης – Μαρινέλλα – Νίκος Κούρκουλος : (Ποιος δρόμος είναι ανοιχτός)
1965 : ΟΙ ΚΑΤΑΦΡΟΝΕΜΕΝΟΙ (Ν. Βαρβέρης – Γ. Αντωνιάδης)Σκηνοθεσία: Νίκος Βαρβέρης
Καζαντζίδης – Μαρινέλλα: "Ορκίζομαι στην αντρική τιμή μου" "Να σε γλιτώσω προσπαθώ"
1965 : ΠΑΙΞΕ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΜΟΥ ΓΛΥΚΟ (Σκηνοθεσία – Παραγωγή – Σενάριο: Κώστας Στράντζαλης)
Καζαντζίδης – Μαρινέλλα: "Φεύγω με πίκρα στα ξένα"
(η εμφάνιση του Καζαντζίδη και της Μαρινέλλας είναι από την ταινία ΚΛΑΨΕ ΦΤΩΧΗ ΜΟΥ ΚΑΡΔΙΑ του 1961 με διαφορετικό μοντάζ και ηθοποιούς)
1965 : ΠΡΟΔΟΜΕΝΗ (1965, Αφοί Κυριακόπουλοι)Σκηνοθεσία: Χρήστος Κυριακόπουλος
Καζαντζίδης – Μαρινέλλα: "Μες της αγάπης μας το τζάκι" "Τώρα που σ' έχω ανάγκη"
1965 : ΤΙΜΩΡΙΑ (Ανδρέας Κατσιμητσούλιας)Σκηνοθεσία: Ανδρέας Κατσιμητσούλιας
Καζαντζίδης – Μαρινέλλα: "Προδομένες καρδιές"
1966 : ΑΓΓΕΛΟΙ ΤΗΣ ΑΜΑΡΤΙΑΣ (Ανδρέας Κατσιμητσούλιας)Σκηνοθεσία: Ανδρέας Κατσιμητσούλιας
Καζαντζίδης – Μαρινέλλα: "Να φύγω, να φύγω"
1967 : ΑΔΙΚΗ ΚΑΤΑΡΑ (Κλακ Φιλμ) Σκηνοθεσία: Απόστολος Τεγόπουλος
Καζαντζίδης: "Με ξυπνάς χαράματα"
1967 : Ο ΓΕΡΟΝΤΟΚΟΡΟΣ (Καραγιάννης - Καρατζόπουλος)Σκηνοθεσία: Ορέστης Λάσκος
Καζαντζίδης: "Δεν σε πιστεύω"
1967 : ΣΑΠΙΛΑ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΙΑ (Καραγιάννης – Καρατζόπουλος ) Σκηνοθεσία: Κώστας Καραγιάννης
Καζαντζίδης:" Έφυγε έφυγε".
1967 : ΤΑ ΨΙΧΟΥΛΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (Κλακ Φιλμ)Σκηνοθεσία: Απόστολος Τεγόπουλος
Καζαντζίδης: Τι φταίω εγώ
1968 : Ο ΓΙΓΑΣ ΤΗΣ ΚΥΨΕΛΗΣ (Καραγιάννης – Καρατζόπουλος)Σκηνοθεσία: Κώστας Καραγιάννης
Καζαντζίδης: "Η πιο μεγάλη αμαρτία"
1968 : ΟΙ ΑΝΔΡΕΣ ΔΕΝ ΛΥΓΙΖΟΥΝ ΠΟΤΕ (Καραγιάννης – Καρατζόπουλος)Σκηνοθεσία: Κώστας Ανδρίτσος
1970 : ΦΟΥΚΑΡΑΔΕΣ ΚΑΙ ΛΕΦΤΑΔΕΣ (Καραγιάννης-Καρατζόπουλος)
Σκηνοθεσία: Κώστας Καραγιάννης
Καζαντζίδης: "Και οι άνδρες κλαίνε"
1976 : ΚΡΑΥΓΗ ΣΤΟΝ ΑΝΕΜΟ
Σκηνοθεσία: Έρρικος Ανδρέου
Καζαντζίδης Aris San: "Περασμένα ξεχασμένα
"
 
Πίσω
Μπλουζα