Αγαπημένη Ελληνική ταινία για το έπος του 40

Αγαπημένη Ελληνική ταινία για το έπος του 40

  • Κοντσέρτο για πολυβόλα

    Ψηφοφορίες: 5 41,7%
  • Στη Μάχη της Κρήτης

    Ψηφοφορίες: 1 8,3%
  • 28η Οκτωβρίου Ωρα 5:30

    Ψηφοφορίες: 1 8,3%
  • Οχι

    Ψηφοφορίες: 1 8,3%
  • Οι τελευταίοι του Ρούπελ

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Υποβρύχιο: Παπανικολής

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Αέρα Αέρα Αέρα

    Ψηφοφορίες: 2 16,7%
  • Υπολοχαγός Νατάσσα

    Ψηφοφορίες: 2 16,7%
  • Η Χαραυγή της Νίκης

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Η Μεσόγειος φλέγεται

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    12
Για τα πανελλαδικής εμβέλειας λέω...
 
Χορτασαμε αντιπολεμικες ταινιες...

Τηλεοπτικη 28 Οκτωβρη χωρις Κωστα Πρεκα δεν λεει...
 
Wally είπε:
Χορτασαμε αντιπολεμικες ταινιες...
Τηλεοπτικη 28 Οκτωβρη χωρις Κωστα Πρεκα δεν λεει...

Και Χρήστο Πολίτη... :D
 
Μοναδικη ερμηνεια που φερνει ανατριχιλες παρα τις γελοιοποιησεις που υπεστει απο "τρεντυ" και αδεκαστα καναλια.

Οι ταινιες αυτες πολεμηθηκαν απιστευτα, με μεθοδους κατω απο τη ζωνη ("ετικετες", γελοιοποιηση κτλ) απο τον κρατικοδιαιτο επι τω πλειστω πλεον κινηματογραφο και τους ευρωπαικα "ολοκληρωμενους" εγχωριους φωστηρες.

Σταματησαμε να ασχολουμαστε με ιστορικα συμβαντα ή εστω τιμιες μυθοπλασιες και αρχισαμε να παρουσιαζουμε στο σινεμα μας, μια μαυρη Ελλαδα, γεματη δυστυχια, ναρκωτικα (!!??!!), αδιεξοδα και χωρις αυριο και ελπιδα. Και ολα αυτα ποτε? Την στιγμη που θα επρεπε ολοι να χτιζουμε με θετικη αυρα και αισιοδοξια - με θυμησες του χτες - το αυριο αυτο...τη στιγμη που επρεπε να "καβαλαμε" το "τρενο".

Ελαχιστοι εν ζωη κινηματογραφιστες μπορουν να αισθανονται υπερηφανοι για το εργο που επιτελεσαν οι ταινιες τους ή οι αποψεις τους για το "ιστορικο" σινεμα...
 
Σημερα και το καναλι Ε έχει το "28η Οκτωβρίου ώρα 5.30".

Προσωπικά μου αρεσουν αυτές οι ταινίες, είτε αυτες με τον πόλεμο του '40, είτε με την επανασταση του '21 και τις περισσότερες τις εχω σε dvd.

π.χ. το "ΟΧΙ" θα ελεγα οτι παρουσιαζει με αρκετα ρεαλιστικο τροπο τις μάχες στην Αλβανία οπως και το "Αυτοι που μίλησαν με το θανατο" αντίστοιχα την περιοδο της Κατοχής.

Τώρα οσο αφορά για την εποχη και τον τροπο που γυρίστηκαν αλλα και τη όποια σκοπιμότητα που εξυπηρετούσαν αυτο ειναι άλλο θεμα που προσωπικά αφενος δεν ασχολουμαι αφετερου δεν μπορω να εκφέρω γνωμη γιατί άλλωστε δεν ειχα γεννηθει τότε για να γνωρίζω :D
 
''H Xαραυγη της Νικης'' για μενα περνει την ψηφο μου.

Γιατι η ερμηνεια του Λακη Κομνηνου ''παταει'' ανετα οτι εχει κανει απο τετοιες ταινιες ο Πρεκας (σοβαρολογω), γιατι η Μπετη Αρβανιτη ειναι η κρητικοπουλα που θα παντρευομουνα ασυζητητη :flower: και περισσοτερο για το ριζιτικο του Ξυλουρη στην εναρξη της ταινιας. Ανατριχιλα.
 
hannele είπε:
Σημερα και το καναλι Ε έχει το "28η Οκτωβρίου ώρα 5.30".
Προσωπικά μου αρεσουν αυτές οι ταινίες, είτε αυτες με τον πόλεμο του '40, είτε με την επανασταση του '21 και τις περισσότερες τις εχω σε dvd.

π.χ. το "ΟΧΙ" θα ελεγα οτι παρουσιαζει με αρκετα ρεαλιστικο τροπο τις μάχες στην Αλβανία οπως και το "Αυτοι που μίλησαν με το θανατο" αντίστοιχα την περιοδο της Κατοχής.

Τώρα οσο αφορά για την εποχη και τον τροπο που γυρίστηκαν αλλα και τη όποια σκοπιμότητα που εξυπηρετούσαν αυτο ειναι άλλο θεμα που προσωπικά αφενος δεν ασχολουμαι αφετερου δεν μπορω να εκφέρω γνωμη γιατί άλλωστε δεν ειχα γεννηθει τότε για να γνωρίζω :D
ξερουμε ωρα;

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?17346-28-Οκτωβριου-1940-ωρα-5-30
 
Μια αγαπημένη ταινία που αφορά εκείνη την περίοδο είναι και το "Ψηλά τα χέρια Χίτλερ" με τους εξαιρετικούς Β. Διαμαντόπουλο και Θ. Βέγγο.
 
"Μια γυναίκα στην αντίσταση"

Δεν την έχεις περιλάβει Πάνο!
 
Ευχαριστω παιδια, μολις ειδα από επαρχιωτικο κανάλι την ταινια''κονσερτο για πολυβολα'',ειχα χρονια να την δω και ειχα ξεχασει και το τελος
 
Φέτος μεταδόθηκαν και οι σπάνιες και αξιόλογες ταινίες "Το μπλόκο" και "Ουρανός". Τελικά, οι μόνες "επετειακές" ταινίες που έχουν πάνω από 15 χρόνια να μεταδοθούν από τα κανάλια, είναι οι δυο αγαπημένες μου -και εκτός δημοσκόπησης- παραγωγές της Φίνος Φιλμ "Αυτοί που μίλησαν με τον θάνατο" και "Οι γενναίοι πεθαίνουν δυο φορές".
 
atanasio είπε:
Φέτος μεταδόθηκαν και οι σπάνιες και αξιόλογες ταινίες "Το μπλόκο" και "Ουρανός". Τελικά, οι μόνες "επετειακές" ταινίες που έχουν πάνω από 15 χρόνια να μεταδοθούν από τα κανάλια, είναι οι δυο αγαπημένες μου -και εκτός δημοσκόπησης- παραγωγές της Φίνος Φιλμ "Αυτοί που μίλησαν με τον θάνατο" και "Οι γενναίοι πεθαίνουν δυο φορές".
Οι οποίες δύο αυτές ταινίες , το έχω ξαναπεί , δε ξέρω αν μπορούν να μεταδοθούν πια γιατί με τη ψηφιοποιησή τους οι τίτλοι είναι Αγγλικοί! Μπορεί να παιχτεί μια ταινία έτσι σε πανελλαδικό κανάλι; Δε ξέρω...Το μεν "Αυτοί που μίλησαν με τον θάνατο" λέγεται "Face to face with death" και το δε "Οι γενναίοι πεθαίνουν δυό φορές" έγινε "Midway glory"! Και όλα τα ονόματα των συντελεστών είναι στα Αγγλικά! Δε ξέρω κατά πόσο μπορούν να παιχτούν πλέον έτσι...
 
Αγαπητέ Αντώνη, οι δύο συγκεκριμένες ταινίες δεν μεταδίδονται εδώ και πάρα πολλά χρόνια, πολύ πριν την ψηφιοποίησή τους, διότι ενδεχομένως απεικονίζουν πολύ ρεαλιστικά και χωρίς ωραιοποίηση κάποιες σκληρές στιγμές της κατοχικής καθημερινότητας, και αυτό ίσως ενοχλεί. Οι αγγλικοί τίτλοι δεν δημιουργήθηκαν τώρα, αλλά την εποχή που γυρίστηκαν, όταν αυτές οι ταινίες -και πολλές άλλες της Φίνος Φιλμ- προβλήθηκαν στους κινηματογράφους της Αυστραλίας για την ελληνική ομογένεια αλλά και τους Αυστραλούς θεατές. Κατά τη γνώμη μου, πάντως, μια χαρά θα μπορούσαν να παιχτούν από τα κανάλια με αγγλικούς υπότιτλους το "Οι γενναίοι πεθαίνουν δυο φορές" και το "Αυτοί που μίλησαν με τον θάνατο", δεδομένου ότι έχουν ήδη μεταδοθεί αρκετές φορές από το συνδρομητικό κανάλι του ΟΤΕ και η εικόνα τους είναι εξαιρετική.
 
atanasio είπε:
Αγαπητέ Αντώνη, οι δύο συγκεκριμένες ταινίες δεν μεταδίδονται εδώ και πάρα πολλά χρόνια, πολύ πριν την ψηφιοποίησή τους, διότι ενδεχομένως απεικονίζουν πολύ ρεαλιστικά και χωρίς ωραιοποίηση κάποιες σκληρές στιγμές της κατοχικής καθημερινότητας, και αυτό ίσως ενοχλεί. Οι αγγλικοί τίτλοι δεν δημιουργήθηκαν τώρα, αλλά την εποχή που γυρίστηκαν, όταν αυτές οι ταινίες -και πολλές άλλες της Φίνος Φιλμ- προβλήθηκαν στους κινηματογράφους της Αυστραλίας για την ελληνική ομογένεια αλλά και τους Αυστραλούς θεατές. Κατά τη γνώμη μου, πάντως, μια χαρά θα μπορούσαν να παιχτούν από τα κανάλια με αγγλικούς υπότιτλους το "Οι γενναίοι πεθαίνουν δυο φορές" και το "Αυτοί που μίλησαν με τον θάνατο", δεδομένου ότι έχουν ήδη μεταδοθεί αρκετές φορές από το συνδρομητικό κανάλι του ΟΤΕ και η εικόνα τους είναι εξαιρετική.
Συμφωνώ σε αυτό που λες απολύτως! Από τα συνδρομητικά όντως παίζονται. Το ξέρω πως παίχτηκαν στο εξωτερικό όλες αυτές απλά η απορία μου είναι γιατί να ψηφιοποιηθεί η αγγλική κόπια και όχι η Ελληνική! Το "Αυτοί που μίλησαν με το θάνατο" τελευταία φορά το θυμάμαι στον ΑΝΤ1 δεκαετία '90 , το άλλο ούτε που το θυμάμαι καν που και πότε παίχτηκε...Και μια μικρή διορθωσούλα αν μου επιτρέπεις. Οι ξένες κόπιες δεν έχουν αγγλικούς υπότιτλους , απλά οι τίτλοι έναρξης είναι όλοι γραμμένοι στα αγγλικά.
 
Πίσω
Μπλουζα