Αγαπημένη Ελληνική ταινία για το έπος του 40

Αγαπημένη Ελληνική ταινία για το έπος του 40

  • Κοντσέρτο για πολυβόλα

    Ψηφοφορίες: 5 41,7%
  • Στη Μάχη της Κρήτης

    Ψηφοφορίες: 1 8,3%
  • 28η Οκτωβρίου Ωρα 5:30

    Ψηφοφορίες: 1 8,3%
  • Οχι

    Ψηφοφορίες: 1 8,3%
  • Οι τελευταίοι του Ρούπελ

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Υποβρύχιο: Παπανικολής

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Αέρα Αέρα Αέρα

    Ψηφοφορίες: 2 16,7%
  • Υπολοχαγός Νατάσσα

    Ψηφοφορίες: 2 16,7%
  • Η Χαραυγή της Νίκης

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Η Μεσόγειος φλέγεται

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    12
Όπως με ενημερώνει το σύστημα, έχω ήδη ψηφίσει σε κάποια επέτειο που μας πέρασε, αν και δεν μπορώ να θυμηθώ σε ποια είχε πάει η ψήφος μου.

Για την ακρίβεια δεν είμαι μεγάλος φαν κάποιας ταινίας από τις παραπάνω.

Γενικά όλες αυτές με τους επαγγελματίες κομάντος και τα σαμποτάζ με αφήνουν ψιλοαδιάφορο, προτιμώ όσες αναφέρονται στην αντίσταση του απλού λαού, στις γειτονιές και στα βουνά και στις αντιστασιακές οργανώσεις που ξεκίναγαν από «τα κάτω».

Μια ταινία που ξεχωρίζω και ανήκει στην πρώτη κατηγορία (κομάντος, σαμποταζ κτλ) είναι «Η Αυγή του Θριάμβου» του Φίλλιπου Φυλακτού κι αυτό γιατί είναι άρτια σκηνοθετημένη και υπερθέαμα για την εποχή της, με ωραία ατμόσφαιρα, όσο κι αν οι απιθανότητες στο σενάριο (ο Φούντας επιβιώνει από το εκτελεστικό απόσπασμα και μετά από λίγο φέρεται σαν να μη συνέβη τίποτα!) και οι ιστορικές ανακρίβειες (δεν θυμάμαι ποτέ κάτα την διάρκεια της κατοχής οι Έλληνες να ανατίναζαν τα Γερμανικά πλοία στην σειρά, και μάλιστα ο σκηνοθέτης στην αρχή της ταινίας μας αναφέρει πως είναι βασισμένη σε πραγματικά γεγονότα) χαλάνε την γενική εικόνα.

Κάτα τα άλλα, ένα τοπ 5 αγαπημένων ταινιών που δεν βρίσκονται στην λίστα είναι:

O Ουρανός (Τάκης Κανελλόπουλος, 1962)

Το Μπλόκο (Άδωνις Κύρου, 1965)

Το Ξυπόλητο Τάγμα (Γκρεγκ Τάλας, 1953)

Με την Λάμψη στα Μάτια (Πάνος Γλυκοφρύδης, 1966)

Ψηλά τα Χέρια Χίτλερ! (Ροβήρος Μανθούλης, 1962)
 
tonytony είπε:
Συμφωνώ σε αυτό που λες απολύτως! Από τα συνδρομητικά όντως παίζονται. Το ξέρω πως παίχτηκαν στο εξωτερικό όλες αυτές απλά η απορία μου είναι γιατί να ψηφιοποιηθεί η αγγλική κόπια και όχι η Ελληνική! Το "Αυτοί που μίλησαν με το θάνατο" τελευταία φορά το θυμάμαι στον ΑΝΤ1 δεκαετία '90 , το άλλο ούτε που το θυμάμαι καν που και πότε παίχτηκε...Και μια μικρή διορθωσούλα αν μου επιτρέπεις. Οι ξένες κόπιες δεν έχουν αγγλικούς υπότιτλους , απλά οι τίτλοι έναρξης είναι όλοι γραμμένοι στα αγγλικά.
Μονο για τους τιτλους δεν το δειχνουν? :eek:

εγω νόμιζα πως υπήρχαν αλλα κωλύμματα π.χ. πνευματικα δικαιώματα κλπ και για αυτο δεν τα εβγαλαν και σε dvd.

Αν ειναι μονο για αυτο, θα μπορουσαν να φτιαξουν ελληνικους τιτλους εναρξης απο τη στιγμή που όλη η ταινία ειναι ΟΚ και από οτι καταλαβαίνω δεν εχει γίνει "μεταγλώτισση" στα λόγια των ηρώων.

Αυτο που προσεξα παντως ειναι οτι δεν εχουμε δει τα τελευταία 2-3 χρόνια την Υπολοχαγό Νατάσσα, η οποια ήταν must καθε 28η Οκτωβρίου...οπως και την Δασκάλα με τα ξανθά μαλλιά...αντίθετα ξαναβλεπουμε πάλι το ΟΧΙ και το 28η Οκτωβρίου ώρα 5.30 απο τον καιρό που βγήκαν σε dvd....Ειδικα το 28η Οκτωβρίου ωρα 5.30 το θυμαμαι για τελευταία φορά αρχες δεκατίας του 90 στο Mega που τότε εβαζε ελληνικες ταινίες....
 
Freud είπε:
Όπως με ενημερώνει το σύστημα, έχω ήδη ψηφίσει σε κάποια επέτειο που μας πέρασε, αν και δεν μπορώ να θυμηθώ σε ποια είχε πάει η ψήφος μου.
Είναι ο τίτλος που σου εμφανίζεται γραμμένος με Ιtalic :)
 
Kambia είπε:
Είναι ο τίτλος που σου εμφανίζεται γραμμένος με Ιtalic :)
Aχα! :cool:

Υπολοχαγός Νατάσσα.

Ήμουνα σίγουρος.

Με κάτι τέτοια έχουμε μεγαλώσει, αλλά είχα κάποες αμφιβολίες γιατί συνήθως σε ψηφοφορίες που δεν μπορώ να διαλέξω (είτε γιατί μου αρέσουν όλες πολύ, είτε γιατί δεν με τρελαίνει καμία) το ρίχνω σε αυτό με τις λιγότερες ψήφους.
 
Δυο ταινίες που αγαπώ αλλα δεν ξερω αν θα μπορουσα να τις χαρακτηρίσω "πολεμικές" παρότι αναφερονται στην περιοδο της Κατοχής ειναι το "Οι Γερμανοί ξαναρχονται" με το Λογοθετίδη και το "Τι έκανες στον πόλεμο Θανάση" με τον Θαναση Βεγγο.
 
Οσα παιδια του φορουμ δεν εχετε ψηφισει ακομα, ψηφιστε τωρα την αγαπημενη σας ταινια για το Επος του 1940.
 
Να δουμε αν και τι θα παιξουν τα καναλια φετος...
 
Χθες είχε το " Η Δασκάλα με τα ξανθιά μαλλιά". Το προτίμησα ανάμεσα σε άλλες εκπομπές και είχα και καιρό να το δω. ο Καλογήρου στον γνωστό ρόλο του κακού που του ταιριάζει γάντι. Επί τη ευκαιρία να ρωτήσω σε ποιο/α χωριά του Πηλίου είναι γυρισμένη η ταινία. Σαν για Τσαγκαράδα μου κάνει αλλά ίσως να είναι και η Μακρυνίτσα.
 
Wally είπε:
Να δουμε αν και τι θα παιξουν τα καναλια φετος...
Φετος εχουμε πολλές ταινίες Wally!!! Με εξαιρεση το Mega που δεν εχει, τα άλλα καναλια όλο και κατι εχουν

Ηδη χθες στο Star ειχε την "Δασκάλα" οπως σου ειπε ο Johnny (την οποια εχει απο οτι ειδα παλι επαναληψη αποψε μετα τα μεσανυχτα)

Επισης μεσα στο Σαββατοκύριακο, καπου πήρε το μάτι μου και το ΟΧΙ, παλι μεσανυχτα, αλλα δεν θυμαμαι σε ποιο καναλι

Σήμερα το Ε, είχε το πρωι το "Ολοκαύτωμα", και το βραδυ εχει το "Κατάσκοπος Νελλη"

Αυριο το Ε, το πρωι έχει το "Υποβρυχιο Παπανικολης" και το βραδυ το "Ο τελευταίος των Κομιτατζήδων"

Την Τεταρτη ανήμερα 28η Οκτωβριου εχει:

ο Αντ1 στις 9.00 το βραδυ, το "28η Οκτωβρίου ώρα 5.30"

το Σκαι, στις 7.00 το απογευμα το "Η Μεσογειος φλεγεται"

ο Alpha, στις 9.00 το βραδυ την "Υπολοχαγο Νατάσσα"
 
οποτε χανελε εχουμε επιλογες για σημερα, ευχαριστούμε :)
 
Όλο τα ίδια και τα ίδια βάζουν τα κανάλια κάθε χρόνο. Έλεος! Υπάρχουν τόσες καλές επετειακές ταινίες που έχουν δεκαετίες να μεταδοθούν: "Προδοσία", "Ψηλά τα χέρια Χίτλερ", "Τι έκανες στον πόλεμο Θανάση;", "Αυτοί που μίλησαν με τον θάνατο", "Οι γενναίοι πεθαίνουν δυο φορές", "Με τη λάμψη στα μάτια", "Ουρανός", "Ξυπόλυτο τάγμα", "Αντάρτες των πόλεων", "Το μπλόκο".
 
atanasio είπε:
Όλο τα ίδια και τα ίδια βάζουν τα κανάλια κάθε χρόνο. Έλεος! Υπάρχουν τόσες καλές επετειακές ταινίες που έχουν δεκαετίες να μεταδοθούν: "Προδοσία", "Ψηλά τα χέρια Χίτλερ", "Τι έκανες στον πόλεμο Θανάση;", "Αυτοί που μίλησαν με τον θάνατο", "Οι γενναίοι πεθαίνουν δυο φορές", "Με τη λάμψη στα μάτια", "Ουρανός", "Ξυπόλυτο τάγμα", "Αντάρτες των πόλεων", "Το μπλόκο".
Ο "Ουρανός" θα παιχτεί σήμερα το βράδυ από το κανάλι της Βουλής. Όσο για το "Αυτοί που μίλησαν με τον θάνατο" και οι "Γενναίοι πεθαίνουν δυο φορές" δύσκολα να ξαναπαιχτούν έτσι όπως τις καταντήσανε. Έχουμε πει σε άλλο ποστ πως οι συγκεκριμένες δύο ταινίες είναι πλέον με ξένους τίτλους αρχής και όχι με Ελληνικούς. Οπότε φαντάζομαι δύσκολα...Θα παίξουνε Ελληνική ταινία με τίτλο "Midnight glory";;;

 


 
Άραγε η κρατική και ακριβοπληρωμένη τηλεόραση θα δείξει καμιά τέτοια ταινία; Χλωμό.... :p
 
tonytony είπε:
Ο "Ουρανός" θα παιχτεί σήμερα το βράδυ από το κανάλι της Βουλής. Όσο για το "Αυτοί που μίλησαν με τον θάνατο" και οι "Γενναίοι πεθαίνουν δυο φορές" δύσκολα να ξαναπαιχτούν έτσι όπως τις καταντήσανε. Έχουμε πει σε άλλο ποστ πως οι συγκεκριμένες δύο ταινίες είναι πλέον με ξένους τίτλους αρχής και όχι με Ελληνικούς. Οπότε φαντάζομαι δύσκολα...Θα παίξουνε Ελληνική ταινία με τίτλο "Midnight glory";;; 


Ειλικρινά, Αντώνη, δεν νομίζω ότι το πρόβλημα για το "Αυτοί που μίλησαν με τον θάνατο" και το "Οι γενναίοι πεθαίνουν δυο φορές" είναι οι ξένοι τίτλοι, άλλωστε και οι δύο έχουν πάνω από 15 χρόνια να μεταδοθούν από την τηλεόραση. Ίσως "ενοχλούν" δυο ταινίες που δίνουν τόσο έντονα το κλίμα της Κατοχής, με την πείνα, τις εκτελέσεις παιδιών, τα βασανιστήρια των Ναζί κ.τ.λ. Ευχαριστώ, πάντως, για την ενημέρωση σχετικά με τον "Ουρανό", είναι θαυμάσια ταινία.
 
RIO είπε:
Άραγε η κρατική και ακριβοπληρωμένη τηλεόραση θα δείξει καμιά τέτοια ταινία; Χλωμό.... :p
Ναι... το... πολεμικο δραμα "Ο Ανθρωπος με το γαρουμφαλλο" και τα "Πετρινα Χρονια"

Μεχρι εκει

Σε 4 χρονια πια θα ξαναδειξει τις "αλλες" χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαααααααα!
 
Στο σκαι στις 7 η ταινια ''η μεσόγειος φλέγεται''
 
και το Ε παλι στις 9:00 το βραδυ το "Μια γυναικα στην Αντίσταση"
 
28η Οκτωβριου 1940 ωρα 05.30.Εξαιρετικη και πολυ συγκινητικη!την εχει τωρα στον αντ1!
 
aims είπε:
28η Οκτωβριου 1940 ωρα 05.30.Εξαιρετικη και πολυ συγκινητικη!την εχει τωρα στον αντ1!
http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?17346-28-Οκτωβριου-1940-ωρα-5-30

ιδου και σχολια για την εν λογω ταινια, σου αρεσε; και μενα είναι από τις αγαπημενες και για πρωτη φορα ειδα και την μεσόγειο/ το μοτιβο της ελληνιδας που κανει την ερωτευμενη με αξιωματουχο γερμανο να λαμβανει πληροφοριες και σε αυτην την ταινια το συναντούμε
 
αριαδνη είπε:
.....για πρωτη φορα ειδα και την μεσόγειο/ το μοτιβο της ελληνιδας που κανει την ερωτευμενη με αξιωματουχο γερμανο να λαμβανει πληροφοριες και σε αυτην την ταινια το συναντούμε....
Τον οποιο όμως στην πορεία ερωτεύτηκε (ισως υπέβοσκε ο έρωτας επειδη τον ήξερε και πριν τον πόλεμο), αλλα ως γνήσια ελληνίδα θυσιασε τον ερωτα της για την πατρίδα... :p
 
Πίσω
Μπλουζα