Αγαπημένοι ηθοποιοί όπως δεν τους έχουμε ξαναδεί!

Μία σπάνια φωτογραφία πιθανότατα από τα τέλη της δεκαετίας του '70 (χειμώνας πιθανότατα) με γνωστούς καλλιτέχνες να βρίσκονται σε κάποια διαδήλωση - πορεία.
Διακρίνονται από αριστερά: (ίσως η Μελίνα Μερκούρη, Άγγελος Αντωνόπουλος, ίσως η Μπέτυ Βαλάση, Θανάσης Βέγγος, Γιώργος Κοτανίδης,Σταύρος Παράβας, Δημήτρης Παπαμιχαήλ, Αιμιλία Υψηλάντη, ίσως Εύα Κοταμανίδου, τους άλλους δύο δυσκολεύομαι να αναγνωρίσω). Πηγή.

vegos.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Στο τέλος δεξιά μου φαίνεται πως είναι ο Νίκος Κουρής και πριν από αυτόν η Νεφέλη Ορφανού.
Πάντως από τα ρούχα και τα παπούτσια μου φαίνεται ότι μόλις είχαν πατήσει την δεκαετία του 80.
 
Στο τέλος δεξιά μου φαίνεται πως είναι ο Νίκος Κουρής και πριν από αυτόν η Νεφέλη Ορφανού.
Πάντως από τα ρούχα και τα παπούτσια μου φαίνεται ότι μόλις είχαν πατήσει την δεκαετία του 80.
Νίκος Κουρής ή Νίκος Κούρος;
 
Ωχ δίκαιο έχεις. Νίκος Κούρος είναι το σωστό αν είναι αυτός.
Και για να πω μια ρετρό έκφραση του τύπου "χτύπησε ο δαιμων του τυπογραφείου". Θ3λοντας να ρίξουν αλλού το λάθος.
 
μήπως δίπλα από τον Παπαμιχαήλ είναι η Έφη Ροδίτη;;; :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
 
Γιώργος Φούντας και Μελίνα Μερκούρη μετά την επιστροφή της δεύτερης στην Ελλάδα το 1974

gettyimages-154908496-2048x2048.jpg

Ο Χάρι Κλυν κατά την διάρκεια της στρατιωτικής του θητείας

100559236_3690035901013327_5143998527017320448_o.jpg
 
Μαύρος ο Κλίνν!ώρα να ξανακούσω κανένα δίσκο του!
 
Φαίνεται ότι η Γεωργία Βασιλειάδου έχει την τιμητική της καθώς τυχαία βρήκα ακόμα μια φωτογραφία απ’ τα νιάτα της. Η πηγή είναι το in.gr.100696672_3165465200151307_485503592766111744_n.jpg
 
Από κάποιες απόκριες
Πρεπει να ειναι 1966. Η φουστα ακομα οχι πολυ μινι και οι μποτες μεχρι τη μεση της γαμπας. Ηταν η χρονια που πρωτοβγηκαν στην αγορα.
 
Φωτογράφηση για το περιοδικό ΠΡΩΤΟ έκδοση 1964, για μία από τις ομορφότερες ηθοποιούς (κατά βάση μοντέλο), την Έφη Μελά. Πηγή, με επιπλέον σπανιότατες και σημαντικές φωτογραφίες.

a_LIFO_Tseklenis_2.jpg
 
Φωτογράφηση για το περιοδικό ΠΡΩΤΟ έκδοση 1964, για μία από τις ομορφότερες ηθοποιούς (κατά βάση μοντέλο), την Έφη Μελά. Πηγή, με επιπλέον σπανιότατες και σημαντικές φωτογραφίες.
Πραγματικα πανεμορφη η κυρια Τσεκλενη.
 
Μία σπάνια φωτογραφία πιθανότατα από τα τέλη της δεκαετίας του '70 (χειμώνας πιθανότατα) με γνωστούς καλλιτέχνες να βρίσκονται σε κάποια διαδήλωση - πορεία.
Διακρίνονται από αριστερά: (ίσως η Μελίνα Μερκούρη, Άγγελος Αντωνόπουλος, ίσως η Μπέτυ Βαλάση, Θανάσης Βέγγος, Γιώργος Κοτανίδης,Σταύρος Παράβας, Δημήτρης Παπαμιχαήλ, Αιμιλία Υψηλάντη, ίσως Εύα Κοταμανίδου, τους άλλους δύο δυσκολεύομαι να αναγνωρίσω). Πηγή.


Ισως η πρώτη απο αριστερά να είναι η Μ.Χρονοπούλου, αντι για την Μελίνα...μου την θυμίζει εντονα η coup..:thumbdown:
 
39441171_1066998726798249_6613915087952412672_n.jpg
Ο Νίκος Ξανθόπουλος στον προσωπικό του λογαριασμό στο facebook ανέβασε πριν λίγο καιρό αυτην την φωτογραφία. Οπως αναφέρει ειναι από γιορτή της δραμματικής σχολής του Εθνικού Θεατρου, την εποχή που ήταν σπουδαστής. Στην φωτό εκτός απο τον Ν.Ξανθόπουλο κι αλλοι σπουδαστές, μετέπειτα διάσημοι πρωταγωνιστές του θεατρου κι του κινηματογράφου.
Α.Βουγιουκλάκη (στο κέντρο, διπλα στον Δ.Ροντήρη), Θ.Λειβαδίτης (δίπλα της), Δ.Παπαμιχαήλ (ο τελευταίος πάνω-πάνω χωρίς σακάκι), Ο.Τουρνάκη (με την ασπρη γούνα). Αναγνωρίζετε αλλους;;;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η Χριστίνα Σύλβα στην πάνω σειρά, δεξιά όπως βλέπουμε από τον κύριο με το παπιγιόν. Επίσης κάτω και δεξιά από τον Παπαμιχαήλ νομίζω είναι ο Θόδωρος Έξαρχος με το παπιγιόν.
 
Η Χριστίνα Σύλβα στην πάνω σειρά, δεξιά όπως βλέπουμε από τον κύριο με το παπιγιόν. Επίσης κάτω και δεξιά από τον Παπαμιχαήλ νομίζω είναι ο Θόδωρος Έξαρχος με το παπιγιόν.

Η Χ.Σύλβα αγνώριστη!
Εχω την αισθηση οτι η κοπέλα δίπλα στον Ξανθοπουλο είναι η Β.Τσιούνη κι πίσω απο την Ο.Τουρνάκη πρεπει να ειναι η Μ.Παπαγεωργίου. Επίσης η πρωτη κοπέλα μπροστα με το ασπρο φορεμα κι τα ελαφρως φουσκωτά μαγουλάκια μοιαζει στην Ζ.Ζάρπα.
 
Μια σημαντική εκδήλωση έλαβε χώρα προς τη λήξη του 2019 από τον Σύλλογο Αιγυπτωτών Ελλήνων με αναφορά στα μιούζικαλ της δεκαετίας του '60. Στην εκδήλωση τιμήθηκε με πλακέτα για την προσφορά της η Χλόη Λιάσκου και προβλήθηκε ένα μικρό video με στιγμές και φωτογραφίες της (αρκετές από τις οποίες από το retromaniax). Προς το τέλος του video μιλάει και η ίδια κάνοντας αναφορά στους εκλιπόντες, ηθοποιούς και λοιπούς συντελεστές του χώρου.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα