Αγαπημένοι ηθοποιοί όπως δεν τους έχουμε ξαναδεί!

(Αυτό το έγραψα χτες γι' αυτούς που μου είπαν με ποιον μιλούσε ο Χορν... αλλά το βλέπω να κάθεται και να περιμένει στο πεδίο που γράφουμε. Προφανώς ξέχασα να πατήσω "Post Reply"? Θα το κάνω τώρα κι ελπίζω να μην εμφανιστεί δυο φορές
_____________________________________________________________________________
Ευχαριστώ και τους δυο σας. Δεν τον ήξερα. Κι εγώ κοιτώντας στα βιαστικά τη φωτογραφία είπα "Α, ο Χορν με τον Αβέρωφ" αλλά ο Ε. Α-Τ ήταν γνωστότατη φυσιογνωμία για σειρά δεκαετιών, οπότε με προσεκτικότερο κοίταγμα ήταν φανερό ακόμη και σε μένα πως δεν ήταν αυτός. Διαφορετικό μουστάκι και διακριτό πηγούνι.
----------------------------------------------------------------------------------

Όσο για τη σημερινή φωτό, η παρουσία του (πολύ δυστυχισμένου στη φάτσα) Χατζιδάκι την κάνει μεν ντοκουμέντο και ενδιαφέρουσα ως φωτογραφία αλλά τη χαλάει αισθητικά. Διότι και η Α.Β. και ο Τζ. Κ. είναι δυο νέα, όμορφα ζώα γεμάτα ζωή που μοιάζουν να διασκεδάζουν (αν και η χορευτική πόζα του Κ. θυμίζει σκύλο που ετοιμάζεται να κάνει πιπί του, αλλά πώς να χορέψεις ελεύθερα με σακκάκι ριχτό στους ώμους?). Ο Μ.Χ. χαλάει την εικόνα.

Αν ήταν καμιά 20αριά χρόνια νωρίτερα θα μπορούσε να είναι ο Γιώργος Θαλάσσης, η Κατερίνα και ο Σπίθας που χορεύανε σε Νεοϋορκέζικο κλαμπ σ' ένα από τα πάμπολλα ταξίδια τους στις ΗΠΑ, ίσως για να γιρτοασουν άλλη μια (μυστική) παρασημοφόρησή τους από τον πρόεδρο. :p
 
Σπάνια φωτογραφία από το 1963, από εκδήλωση προς τιμή του ηθοποιού Vittorio Gassman. Εικονίζονται από αριστερά: Επάνω σειρά: Άλκης Γιαννακάς, Τζίμης Μακούλης, Κατερίνα Χέλμη. Μεσαία σειρά: Τζένη Καρέζη (edit: Δάφνη Σκούρα όπως πολύ σωστά επισημαίνει η Bambinella), Γιώργος Φούντας, Δημήτρης Παπαμιχαήλ. Κάτω σειρά: Ρίκα Διαλυνά, Vittorio Gassman, Φλωρέττα Ζάννα, Ξένια Καλογεροπούλου. Πηγή.

gassman.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δε μου μοιάζει με τη Τζένη Καρέζη καθόλου αυτή δίπλα από τον Φούντα...:unsure::unsure::unsure:
 
Όντως δεν πρόσεξα καλά τη γυναίκα που επισημαίνετε και όντως τώρα βλέπω ότι δεν είναι η Καρέζη. Η Δάφνη Σκούρα όπως τη βλέπω σε κάποιες φωτογραφίες έχει μεγάλη ομοιότητα με την κυρία στα αριστερά και μάλλον είναι η ίδια.
 
Όντως δεν πρόσεξα καλά τη γυναίκα που επισημαίνετε και όντως τώρα βλέπω ότι δεν είναι η Καρέζη. Η Δάφνη Σκούρα όπως τη βλέπω σε κάποιες φωτογραφίες έχει μεγάλη ομοιότητα με την κυρία στα αριστερά και μάλλον είναι η ίδια.
Τα εντονα ζυγωματικα και τα ματια σε αποσταση μεταξυ τους ειναι σημα κατατεθεν της Δαφνης.
 
Εμένα πάλι μου θυμίζει τη Βέτα Προέδρου!!!...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Ναι αυτή πρέπει να είναι στην παραπάνω φωτογραφία!!!

Vetaproedrou3.JPG

Πηγή εικόνας : retroDB
 
O Γιαννακάς εδώ, τι μανάρι!
Η Διαλυνά μου θυμίζει εδώ τη Βουγιούκλω, αν και δεν έχει τα μάγουλά της.
Και τέλος έτσι όπως κρατάει η Χέλμη το τσιγάρο πάνω από το κεφάλι του Παπαμιχαήλ είναι σαν να του κάνει κερατάκια. Λέτε να έχει κρυφά νοήματα η φωτό; Λέτε η Χέλμη να ήξερε; Διαδώστε!1! :devil_smile:
 
Μανάρι ξεμανάρι μοιάζει να είναι της προσκολλήσεως, έτσι που γέρνει για να χωρέσει . Στυλ είδε όλους αυτούς μαζεμένους και είπε "ας πάω να με δείξουν και μένα". Για τη Χέλμη σκέφτηκα κι εγώ το ίδιο. Καλά ο φωτογράφος δεν πρόσεξε τα "κερατάκια"? Ή είχε απαυδήσει από την προσπάθεια να τους μαντρώσει όλους και να τους κρατήσει ακίνητους οπότε το μόνο που τον ένοιαζε ήταν να κάνει τσαφ το πουλάκι να ξεμπερδεύουν (Τον φαντάζομαι χωμένο μέσα στο μαύρο ύφασμα πίσω από τη μηχανή του).

Ο Παπαμιχαήλ σηκώνει το φρύδι στην προσπάθεια να φανεί σκληρό αντράκι συναγωνιζόμενος τον τιμώμενο... ενώ ο Φούντας, με πιο σκληρή φήμη, δεν είχε ανάγκη από τέτοια, απλώς χαμογελάει συγκαταβατικά, αλλά στη ζούλα προσπαθεί να βάλει φωτιά στη μπριγιαντίνη του κ. Γκάσμαν με το τσιγάρο του. Ή τουλάχιστον να του κάψει το αυτί.

Μπροστά η Καλογεροπούλου με τη Ζάννα μοιάζουν να έχουν πιάσει το λακριντί δήθεν αδιαφορώντας για τι γίνεται γύρω τους, αλλά η Ζάννα (είπαμε, αδιαφορούσε και δεν το πρόσεξε, απλώς συνέβη) τρίβει τη γάμπα της στο Γκασμάνειο μπούτι, ενώ κι ο Γκάσμαν αναπαύει τον αγκώνα του στο δικό της μπουτάκι. Όχι καλέ δεν το κάνανε επίτηδες, ο καναπές ήταν στενός οπότε στριμώχτηκαν οι άνθρωποι, τι να κάνουν. Άδικα θα γρύλλιζε η Νοταρά, αν ήταν παρούσα, "Σόδομα και Γόμορρα"
 
Σημαντικά στοιχεία του Θανάση Βέγγου μας αποκαλύπτει συνέντευξή του στο περιοδικό Σύγχρονος Κινηματογράφος (τεύχος Ιουνίου - Ιουλίου 1970). Πηγή.
 
O Γιαννακάς εδώ, τι μανάρι!
Η Διαλυνά μου θυμίζει εδώ τη Βουγιούκλω, αν και δεν έχει τα μάγουλά της.
Και τέλος έτσι όπως κρατάει η Χέλμη το τσιγάρο πάνω από το κεφάλι του Παπαμιχαήλ είναι σαν να του κάνει κερατάκια. Λέτε να έχει κρυφά νοήματα η φωτό; Λέτε η Χέλμη να ήξερε; Διαδώστε!1! :devil_smile:

Σαν τί να ήξερε τότε δηλαδή; ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:
3 Ηθοποιοί (ο ένας και showman) και 1 πολιτικός ομολογουμένως αρκετά ωραίοι (καλά ίσως όχι τόσο ο πρώτος που όμως τον εκτιμώ ιδιαίτερα), σε νεότατη ηλικία: (Πηγή)

1. Ανέστης Βλάχος.

Vlahos.jpg

2. Τίτος Βανδής

Vandis.jpg

3. Γιώργος Μαρίνος

Marinos-frame2_M.jpg


4. Μανώλης Γλέζος

Glezos-Sandas_M.jpg
 
Τωρα που ειδα τον Ανεστη Βλαχο θελω να ρωτησω κατι που με απασχολει εδω και χρονια.
Ειχε προβλημα με το δεξι του ματι ο Ανεστης; Παντα το εκρυβε ριχνοντας τη φραντζα του μπροστα και οσες φορες το ειδα μου φανηκε σαν γυαλινο.
Ξερετε τιποτα επ' αυτου;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τωρα που ειδα τον Ανεστη Βλαχο θελω να ρωτησω κατι που με απασχολει εδω και χρονια;
Ειχε προβλημα με το δεξι του ματι ο Ανεστης; Παντα το εκρυβε ριχνοντας τη φραντζα του μπροστα και οσες φορες το ειδα μου φανηκε σαν γυαλινο.
Ξερετε τιποτα επ' αυτου;

Έχει αναφερθεί σε κάποιο ντοκυμανταίρ ότι σε νεαρή ηλικία και όντας φτωχός δούλευε εργάτης σε οικοδομή (γιαπί) και κάποια στιγμή είχε ατύχημα με κάποιο καρφί που τον χτύπησε στο μάτι το οποίο θα μπορούσε να αντιμετωπιστεί αν είχε πάει έγκαιρα στο νοσοκομείο αλλά δυστυχώς υπήρξε καθυστέρηση και έτσι έχασε το μάτι του. Δείτε κι εδώ.
 
O Ν.Τσ την κοιτάει σαν να αναρωτιέται "Μήπως πάω να κάνω το μεγαλύτερο λάθος της ζωής μου"? γι' αυτό και αποτραβιέται λίγο
 
O Ν.Τσ την κοιτάει σαν να αναρωτιέται "Μήπως πάω να κάνω το μεγαλύτερο λάθος της ζωής μου"? γι' αυτό και αποτραβιέται λίγο


δε νομίζω, δεδομένου πως είναι ακόμα μαζί και καλά να είναι βεβαίως..

Ο Τσακίρογλου ήταν πάρα πολυ γοητευτικός στα νιάτα του αν και πολύ αδύνατος
 
Πίσω
Μπλουζα