Αγαπημένοι ηθοποιοί όπως δεν τους έχουμε ξαναδεί!

Η Αλίκη Βουγιουκλάκη στο Τριμελές Πλημμελειοδικείο στις 5/2/1973. Ο Παντελής Παλιεράκης αποσύρει τη μήνυσή του στην πρωταγωνίστρια για την υπόθεση του τσιγάρου. Πρωτοδίκως η Αλίκη είχε καταδικαστεί (δίκη στις 23/10/1972) σε πεντάμηνη φυλάκιση η οποία όμως δεν εκτελέστηκε καθώς ασκήθηκε έφεση, η δε έφεση δεν εκδικάσθηκε ποτέ αφού αποσύρθηκε η μήνυση. Το περιστατικό είχε λάβει χώρα στις 17/2/1972 κατά τα γυρίσματα της ταινία "Η Αλίκη δικτάτωρ". Περισσότερες λεπτομέρειες εδώ.

 
Το περιστατικό είχε λάβει χώρα στις 17/2/1972 κατά τα γυρίσματα της ταινία "Η Αλίκη δικτάτωρ". Περισσότερες λεπτομέρειες εδώ.
Έτσι εξηγείται. Τι δικτάτωρ θα ήταν αν δεν βασάνιζε λιγουλάκι.
 
Ποια τη ντουμπλαρει εδω γιατι τετοια φωνη δεν ειχα ξανακουσει. :bash:
 
Ο αριθμός του αυτοκινήτου της μου θυμίζει μια ταινία με τον Μουστάκα άγριο (σίγουρα) Κρητικό (μάλλον) που είχε ανέβει στην Αθήνα να υπερασπίσει την τιμή της αδελφής του και απομνημόνευσε τον αριθμό του αυτοκινήτου του ενόχου "Εννιά εννιά νιανιανια". Μουστάκας γαρ, ο τρόπος που το έλεγε ήταν ξεκαρδιστικός.

(Όχι, δεν θα σχολιάσω αυτό που περιμένετε)
 
Απορώ πως εκφραστήκανε οι αναγνώστες εκείνης της εποχής όταν είδαν την συγκεκριμένη φωτό. Ξέρουμε από ποιό περιοδικό ήτανε; Αν και τα περισσότερα ήτανε "οικογενειακά", αναρωτιέμαι ποιό να ήταν γιατί το στήσιμο πραγματικά εκπέμπει φτήνια.
 
Τον κορονοϊό παρίστανε το Παπαμιχαλάκι?
 
Ρωμαίος και Ιουλιέτα (1954)

Από τις δοκιμές της παράστασης. Πάνω: Χρήστος Τσαγανέας, Γιώργος Δαμασιώτης, Ανδρέας Ζησιμάτος, Λιάκος Χριστογιαννόπουλος, Ιορδάνης Μαρίνος, Έλλη Ξανθάκη, Γιώργος Ρώης, Θεόδωρος Έξαρχος, Γιώργος Μετσόλης, Νίκος Καζής. Κάτω: Βασίλης Διαμαντόπουλος, Άννα Συνοδινού, Νίκος Χατζίσκος, Χριστίνα Καλογερίκου, Μήτσος Λυγίζος.

BAH.0077.jpg


Απο τα γυρίσματα της ταινίας «Ο αγαπητικός της βοσκοπούλας» 1955

Κώστας Κακαβάς, Αλέκα Κατσέλη, Χριστίνα Καλογερίκου, Ντίνος Δημόπουλος.

KAT.KATLE8.103.jpg
 
Η Νενα Μεντη σε διαφημιση της Πειραϊκης - Πατραϊκης το 1975.

Προβολή συνημμένου 215382

Το love δεν πήγαινε τόσο για τη Μεντή - η οποία εδώ είναι κοριτσάκι- όσο για την αγάπη μου για αυτά τα χρώματα που είχαν οι διαφημίσεις του '70 (και τα τεντόπανα Primavera επίσης). Τη θυμάμαι τη διαφήμιση μέσα από τις παλιές "Γυναίκες" της μητέρας μου. Άσε που το μπαλκόνι θα μπορούσε κάλλιστα να είναι το δικό μου (ίσως με άλλες πολυκατοικίες απέναντι)
 
Το love δεν πήγαινε τόσο για τη Μεντή - η οποία εδώ είναι κοριτσάκι- όσο για την αγάπη μου για αυτά τα χρώματα που είχαν οι διαφημίσεις του '70 (και τα τεντόπανα Primavera επίσης). Τη θυμάμαι τη διαφήμιση μέσα από τις παλιές "Γυναίκες" της μητέρας μου. Άσε που το μπαλκόνι θα μπορούσε κάλλιστα να είναι το δικό μου (ίσως με άλλες πολυκατοικίες απέναντι)
Εν τω μεταξυ, η αλλη κοπελα μου θυμιζει Μαρα Θρασυβουλιδου. Λες;....
 
Εν τω μεταξυ, η αλλη κοπελα μου θυμιζει Μαρα Θρασυβουλιδου. Λες;....

Θα μπορούσε να είναι, αν κρίνω από τη μύτη (έχει και αυτή την αυστηρή μύτη που κατά κάποιο τρόπο δημιουργεί η "τεχνική της μάσκας" σε όσους ασχολούνται με το κλασικό τραγούδι)
 
Ο άντρας είναι ο Γιώργος Τζώρτζης;
 
Πίσω
Μπλουζα