Αγαπημένοι ηθοποιοί όπως δεν τους έχουμε ξαναδεί!

Φωτογραφία από την παράσταση "Μαίρη, Μαίρη" (1978) στο θέατρο Ακάδημος. Εμφανίζονται οι Ντίνος Καρύδης, Άγγελος Αντωνόπουλος, Βασίλης Τσιβιλίκας, Γωγώ Ατζολετάκη και Μίνα Νεγρεπόντη. Πηγή.

Mairimairi1978.jpg
 
Αντιπαρος 1960 σε καποιο διαλειμμα απο τα γυρισματα της Μανταλενας. Η Αλικη και η οικογενεια Βεγγου.

1599038810732.jpeg
 
H Ξένια Καλογεροπούλου με πιξελιά άλφα-άλφα.


Editado por mi: Τώρα η Καλογεροπούλου φαίνεται 720p και 1080p μη σας πω. Χθες ήταν τίγκα στο πίξελ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Συλλεκτικό video από μία Γαλλοελληνική χριστουγεννιάτικη παραγωγή που προβλήθηκε σε Ελλάδα και Γαλλία όπου βλέπουμε τον Γάλλο τραγουδιστή Guy Beart και τη Μίλλη Καραλή να ερμηνεύουν το Parlez moi de moi. Παρουσιάζει η Όλγα Καρλάτου. Λόγω του ότι ο δίσκος αυτός 45 στροφών (Guy Beart - Jean Moreau) κυκλοφόρησε το 1980, ίσως το video να τοποθετείται Χριστούγεννα 1980.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Οσον αφορά τη φωτογραφία των Χιώτη-Λίντα μου κάνει εντύπωση πόσο μεγαλύτεροι δείχναν οι άνθρωποι τότε. Ο Χιώτης εκεί είναι 39 ετών και η Λίντα 25. Μήπως εχουμε "κακομάθει" στην τέλεια εικόνα των μπότοξ; ή απλά είμαστε καλοζωισμένοι;
 
Οσον αφορά τη φωτογραφία των Χιώτη-Λίντα μου κάνει εντύπωση πόσο μεγαλύτεροι δείχναν οι άνθρωποι τότε. Ο Χιώτης εκεί είναι 39 ετών και η Λίντα 25. Μήπως εχουμε "κακομάθει" στην τέλεια εικόνα των μπότοξ; ή απλά είμαστε καλοζωισμένοι;

Το δεύτερο θα έλεγα. Άλλωστε στα 1960 η μέση διάρκεια ζωής των Ελλήνων ήταν τα 68 χρόνια (ενώ πριν 10 χρόνια είχε φτάσει αισίως τα 80) και σ' αυτό έχουν συμβάλει κατά κύριο λόγο η βελτίωση συνθηκών ζωής, η μείωση της παιδικής θνησιμότητας και η εξέλιξη της ιατρικής.
Ακόμη θυμάμαι ένα άρθρο που είχα διαβάσει στο Παρόν που περιείχε μια αναδημοσίευση από μια "Ακρόπολη" του 1908: "«Άμαξα από ρυτήρος ελαύνουσα παρέσυρε τεσσαρακοντούτη γέροντα." :rolleyes:
 
Οσον αφορά τη φωτογραφία των Χιώτη-Λίντα μου κάνει εντύπωση πόσο μεγαλύτεροι δείχναν οι άνθρωποι τότε. Ο Χιώτης εκεί είναι 39 ετών και η Λίντα 25. Μήπως εχουμε "κακομάθει" στην τέλεια εικόνα των μπότοξ; ή απλά είμαστε καλοζωισμένοι;

Νομίζω ότι φταίει και το ντύσιμο και το στιλ. Το μαλλί της Λίντα ας πούμε είναι εντελώς της θείτσας. Ποια εικοσιπεντάχρονη κοπέλα θα είχε τέτοιο μαλλί λάχανο σήμερα; Το ίδιο ισχύει και για τον Χιώτη. Με τέτοιο μαλλί είναι σα μπάρμπας! Ακόμα και οι φοιτητές ας πούμε, με τα σακάκια και το γλειμμένο μαλλί έμοιαζαν με αφιερωμένους πενηντάρηδες.
 
Ακόμη θυμάμαι ένα άρθρο που είχα διαβάσει στο Παρόν που περιείχε μια αναδημοσίευση από μια "Ακρόπολη" του 1908
Έχω διαβάσει κι εγώ ένα παρόμοιο με 56χρονη γραία!!!! Σήμερα κ γιαγιά να γίνει μια γυναίκα 56 ετών όλοι λένε " τόσο νέα γιαγιά;".
Ή Λίντα τώρα για μένα είναι από τις γυναίκες που ποτέ δε μπόρεσα να προσδιορίσω ακριβώς ηλικία ανεξάρτητα απ το ντύσιμο. Οι άντρες όντως έδειχναν μεγαλύτεροι όλοι τους σχεδόν. Αλλά ήταν πιο αδύνατοι από τους τωρινούς, μην τα θέλουμε κι όλα δικά μας :')
Πάντως ωραίο θέμα είναι αυτό με τις ηλικίες και πως τις βλέπαμε μέσα από τις ταινίες
 
Ναι, φαίνονται πιο νέοι οι άνθρωποι τώρα. Περιποιούνται τον εαυτό τους? Δεν ντύνονται / χτενίζονται γεροντίστικα? Καλύτερο δέρμα / δόντια? Όλα μαζί μάλλον. Και είναι ψηλότεροι. Θυμάμαι θειάδες ( δυο γενιών πίσω, εμείς τις λέγαμε "γιαγιά τάδε") που μόλις παντρεύανε την τελευταία κόρη παρατούσαν τον εαυτό τους (ειδικά αν είχαν ξεπαστρέψει τους άντρες τους), του στυλ "πάει πια εμένα ο καιρός μου" ενώ το πολύ θα ήταν 60άρες. Ίσως επειδή είχαν δύσκολη ζωή είχαν πια κουραστεί να προσπαθούν. Όταν είχα έρθει Αμερική είχα εντυπωσιαστεί από το πόσο νεότερες έμοιαζαν οι γυναίκες κυρίως, αλλά και οι άντρες. Συνομήλικοί τους Έλληνες ήταν ήδη ρυτιδιασμένοι με κουρασμένα πρόσωπα. Δεν ήταν θέμα ράτσας, οι ελληνοαμερικανοί συγγενείς μου έμοιαζαν πολύ νέοι επίσης. Τώρα βλέπω πολύ μικρότερη διαφορά Ελλάδας - ΗΠΑ, κι αν δεν ήταν ο ήλιος που είναι ανελέητος για το δέρμα θα ήταν ακόμη μικρότερη.

Αλλά ειδικά η Λίντα, νομίζω επίτηδες προσπαθούσε να δείχνει πιο ώριμη λόγω της διαφοράς ηλικίας που είχε με τον Χιώτη. Διότι όταν μεγάλωσε έμοιαζε νεότατη, άρα ήταν θέμα στυλ. Χτένισμα, μακιγιάζ...
 
Πίσω
Μπλουζα