Αγαπημένοι ηθοποιοί όπως δεν τους έχουμε ξαναδεί!

Υπάρχουν 3 που δεν αναγνώρισα, δύο μισοκρυμμένοι (μεταξύ Οικονομίδη/Κοντού και Παπαμιχ/Χ"αργύρη, και ο ακροαριστερός (μη μου πείτε τι γύρευε ακροαριστερός στη σύναξη... από τη μεριά τους ήταν ακροδεξιός) που θυμίζει περισσότερο γραφειοκράτη παρά ηθοποιό. Ο Ζερβός πάντως είναι ο μόνος που είναι μέσα στην τρελή χαρά. Άντε κανα-δυο με ανθυπομειδιάματα, μεταξύ των οποίων και ο Πρωθυπουργός κλπ., και οι υπόλοιποι θυμίζουν στρατιωτάκια ακούνητα αμίλητα κι αγέλαστα.
 
Τελικά όπως ολα δείχνουν.. τότε είχαμε πραγματική Κυβέρνηση!


Δεν κατάλαβα ούτε το πνεύμα ούτε το νόημα. Εδώ μέσα κάνουμε την πλάκα μας αλλά για να μιλήσω για τον εαυτό μου έχω σεβαστεί όλα τα χρόνια τους κανόνες του φόρουμ αλλά και τους συμφορουμιτες, τις διαφορετικές οπτικές και το χαρακτήρα του καθενός. Ο χρόνος που διαθέτω για έρευνα σχετικά με ότι αφορά τον ελληνικό κινηματογράφο είναι πολύ μεγάλος. Το ποστ με θίγει βαθύτατα. Αν θέλετε πολιτική ή να δοξασετε τους συνταγματάρχες δε νομίζω ότι βρίσκεστε στο σωστό μέρος. Ευτελιζετε ένα φόρουμ που έχει στηθεί με κόπο. Τι σχέση έχει η φωτογραφία της χούντας με το θέμα " Αγαπημένοι ηθοποιοί όπως δεν τους έχουμε ξαναδεί ";
Δεν πρόκειται ποτέ να συμμετέχω στο συγκεκριμένο φόρουμ σε τέτοιες συζητήσεις, ούτε δέχομαι με τη συμμετοχή ή την ανοχή μου να γίνει το φόρουμ άντε να μην πω.
Έχουμε στήσει θέματα, έχουμε δημοσιεύσει ακυκλοφορητες πληροφορίες, δουλεύουμε τη ρετρό βάση με κόπο και χρόνο για να έρχεται ο καθένας να κάνει πολιτική μέσα από αυτό για το οποίο κοπιαζουμε. Είναι βαθύτατα προσβλητικό. Αν το ποστ δεν κατέβει προσωπικά δεν πρόκειται να ξαναγράψω. Ούτε εδώ ούτε στη βάση.
@AEON
 
Για όνομα του Θεού @karapiperim Δεν το έγραψα για να θίξω ούτε εσένα ούτε τα όσα έχεις προσφέρει και που σέβομαι και αναγνωρίζω καθώς είμαι και εγώ εδώ απο το 2007 και μια εποχή και moderator στο GRM.

Γνωρίζω πολύ καλά τους κανονισμούς και το φόρουμ και εγώ σαν εσένα έχω προσφέρει εδώ και σίγουρα το πήρες λάθος το σχόλιο μου καθώς δεν ήθελα να θίξω κανέναν εδώ μέσα.

Το σχόλιο μου ήταν από αγανάκτηση με αυτά που ζούμε στην εποχή μας και την τορινη κατάσταση στην χώρα μας.

Όπως και να έχει σου ζητώ Συγγνώμη, απλά κάλυτερα θα ήταν να μου έστελνες ένα pm και θα το εσβηνα ή θα ζητούσα απο τον admin να το σβήσει.

Αντίθετα με το σχόλιο σου εγώ δεν νιώθω προσβεβλιμενος αλλά στεναχωρμενος γιατί εγώ σε έκανα να μην θες να ξανά συμμετάσχεις εδώ :( με το δικό μου σχόλιο :( ενώ δεν επιδιώκω έχθρες πάρα μόνο πολιτισμένη συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων για αυτά που αγαπάμε.

Αυτό που ήθελα να πω με το σχόλιο μου ήταν ότι τώρα που έχουμε δημοκρατία δεν δουλεύει τίποτα σωστά ενώ τότε πάρα την κυβέρνηση όλα δούλευα σωστά... (αν όντως δούλευαν τελικά)
Σε τέτοιο στιλ το έκανα το ποστ!

Όπως είπες και εσύ την πλάκα μας κανουμε (έτσι έγραψα και το προηγούμενο ποστ μου μιας και έχουν προηγηθεί και κάποια άλλα ποστ που σε χιουμοριστοκο ύφος) και καλό είναι να μην τα παίρνουμε όλα και τόσο σοβαρά.

Δεν έχει καμία σημασία όμως, λάθος μου που το έγραψα. Παρεξήγηση έχει γίνει και σου ζητώ συγνώμη για το ποστ όπως και να χει. :)

Με όλο τον σεβασμό σε εσένα αλλα και σε όλα τα μέλη του φορουμ.

Συνέχισε να μας ξαφνιάζεις με τις νέες σου ανακαλύψεις για τους αγαπημένους μας πρωταγωνιστές από εκείνη την εποχή! :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ωστόσο, διατείνεσαι ότι γνωρίζεις τους κανονισμούς και έχεις υπάρξει μέλος της Διαχειριστικής Ομάδας του φόρουμ, παρόλα αυτά δε δίστασες να ανεβάσεις ένα τέτοιο σχόλιο. Δε θα προχωρήσω σε συγκρούσεις τέτοιου είδους. Δεν είναι ούτε τόπος για τέτοιες διενέξεις, αλλά δε θα είχε και κανένα νόημα. Δε μπαίνω για τέτοιες συζητήσεις εδώ μέσα. Το νήμα αφορά Έλληνες ηθοποιούς και εφόσον το πολιτικό αυτό σχόλιο αντιβαίνει τους κανονισμούς, οι Διαχειριστές οφείλουν να πράξουν τα δέοντα.
 
Ότι θέλετε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. :)

Σεβαστές όλες οι γνώμες.

Μακάρι να μπορούσα να το σβήσω και μόνος μου αλλά δεν μπορώ γιατί έχει περάσει το χρονικό όριο και έχει κλειδώσει το ποστ για επεξεργασία.
 
Το ποστ διαγράφηκε και είμαι σίγουρος πως ο Always Somewhere δεν είχε σκοπό να περάσει κανένα 'μήνυμα' με το συγκεκριμένο πόστ. Απλή παρεξήγηση. Ψυχραιμία και γαλήνη! Moving on!
 
Δεν ξέρω τι παίχτηκε, ελπίζω να μην έχει να κάνει με την φωτογραφία που είχα βάλει. Άλλωστε εκείνη νομίζω πως ήταν εντός θεματολογίας. Πάντως αν κρίνω από την αναμπουμπούλα που δημιουργήθηκε, καλύτερα να μην βάλω τις υπόλοιπες που δείχνουν ηθοποιούς με πολιτικούς ( κοινοβουλευτικούς και μη)...
 
Μέλη του σωματείου Ελλήνων ηθοποιών σε αναμνηστική φωτογραφία με τον τότε Πρωθυπουργό- Υπουργός Εθνικής Αμύνης και Προεδρίας Κυβερνήσεως :love:

1968.png
Υπάρχουν 3 που δεν αναγνώρισα, δύο μισοκρυμμένοι (μεταξύ Οικονομίδη/Κοντού και Παπαμιχ/Χ"αργύρη, και ο ακροαριστερός (μη μου πείτε τι γύρευε ακροαριστερός στη σύναξη... από τη μεριά τους ήταν ακροδεξιός) που θυμίζει περισσότερο γραφειοκράτη παρά ηθοποιό. Ο Ζερβός πάντως είναι ο μόνος που είναι μέσα στην τρελή χαρά. Άντε κανα-δυο με ανθυπομειδιάματα, μεταξύ των οποίων και ο Πρωθυπουργός κλπ., και οι υπόλοιποι θυμίζουν στρατιωτάκια ακούνητα αμίλητα κι αγέλαστα.

Από αριστερά: Εμπρός σειρά: Νίκος Χατζίσκος, Δημήτρης Παπαμιχαήλ, Ελένη Χατζηαργύρη, Μαίρη Αρώνη, Γεώργιος Παπαδόπουλος, Μάρω Κοντού, Γιώργος Οικονομίδης. Πίσω σειρά: Κώστας Μουσούρης, Αλέκος Λειβαδίτης, Λάμπρος Κωνσταντάρας, Παντελής Ζερβός και Ναπολέων Ελευθερίου. Η αναγνώριση έγινε από τον Δημήτρη Κωνσταντάρα, γιο του Λάμπρου σύμφωνα με την πηγή. Το έτος είναι 1968.
 
Μουσούρη και Ελευθερίου δεν θα τους γνώριζα, αλλά τον Χατζίσκο τον ήξερα φυσιογνωμικά. Πώς και μου ξέφυγε? Ίσως φταίνε τα γυαλιά, διότι και τώρα που τον κοιτάω δεν μπορώ να "δω" τη φάτσα που θυμάμαι η οποία όμως δεν ήταν διοπτροφόρος.
 
Μουσούρη και Ελευθερίου δεν θα τους γνώριζα, αλλά τον Χατζίσκο τον ήξερα φυσιογνωμικά. Πώς και μου ξέφυγε? Ίσως φταίνε τα γυαλιά, διότι και τώρα που τον κοιτάω δεν μπορώ να "δω" τη φάτσα που θυμάμαι η οποία όμως δεν ήταν διοπτροφόρος.

Όντως με τα γυαλιά είναι μάλλον δύσκολο να αναγνωριστεί, ίσως μάλιστα να μην είχε παίξει σε ταινίες με αυτά.

xatz.png
 
Παιδιά εννοείται ότι απαγορεύονται οι έριδες για πολιτικά θέματα, πολιτικοποιημένα posts και πολιτική προπαγάνδα οποιασδήποτε απόχρωσης, γιατί μπορούν να οδηγήσουν σε πολύ μεγάλη διολίσθηση ή ακόμα και σε ποινικά κολάσιμες καταστάσεις. Προστατέψτε το forum μας. Αν δεν είναι σαφές σε ορισμένους, να το ενσωματώσουμε ρητά στους κανονισμούς.

Ο καθένας μας έχει τα δικά του πολιτικά πιστεύω, τα οποία μπορεί να απέχουν και αντιδιαμετρικά με τα αντίστοιχα άλλων μελών και πάει λέγοντας. Δεν βρισκόμαστε προφανώς εδώ για να τσακωθούμε για πολιτικά θέματα. Η επικρότηση ενός πολιτικού συστήματος ή μιας πολιτικής ιδεολογίας έναντι μιας άλλης ή οτιδήποτε παρόμοιο βρίσκεται εκτός και πέρα από τους σκοπούς του Retromaniax και δημοσιεύσεις με τέτοιο περιεχόμενο θα διαγράφονται εν μέρει ή συνολικά απ' όπου κι αν προέρχονται. Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι η συζήτηση πάνω στις αγαπημένες μας ρετρό θεματολογίες σε κλίμα αμοιβαίου σεβασμού.

Επίσης παρακαλώ θερμά όποιο μέλος εντοπίζει τέτοιου είδους μηνύματα να εφιστεί άμεσα την προσοχή των διαχειριστών είτε πατώντας τον σύνδεσμο Report (Αναφορά) στην εν λόγω δημοσίευση είτε κάνοντας mention κάποιον από εμάς όπως έπραξε η @karapiperim.

Σας ευχαριστούμε θερμά για την κατανόηση.
 
1975. Ο Δημήτρης Χορν έξω από τα γραφεία της Ρηγίλλης, λίγο πριν από ομιλία του Κωνσταντίνου Καραμανλή.

27581645_1766.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγώ άλλο θα ρωτήσω: ήταν η Αρώνη τόσο κοντή; Πιο κοντή κι από τον ακατονόμαστο;;;

Επισυνάπτω τα γραπτά του υπευθύνου, που τα παρέθεσε μόλις προχθές:

" Παιδιά εννοείται ότι απαγορεύονται οι έριδες για πολιτικά θέματα, πολιτικοποιημένα posts και πολιτική προπαγάνδα οποιασδήποτε απόχρωσης, γιατί μπορούν να οδηγήσουν σε πολύ μεγάλη διολίσθηση ή ακόμα και σε ποινικά κολάσιμες καταστάσεις. Προστατέψτε το forum μας. Αν δεν είναι σαφές σε ορισμένους, να το ενσωματώσουμε ρητά στους κανονισμούς.

Ο καθένας μας έχει τα δικά του πολιτικά πιστεύω, τα οποία μπορεί να απέχουν και αντιδιαμετρικά με τα αντίστοιχα άλλων μελών και πάει λέγοντας. Δεν βρισκόμαστε προφανώς εδώ για να τσακωθούμε για πολιτικά θέματα. Η επικρότηση ενός πολιτικού συστήματος ή μιας πολιτικής ιδεολογίας έναντι μιας άλλης ή οτιδήποτε παρόμοιο βρίσκεται εκτός και πέρα από τους σκοπούς του Retromaniax και δημοσιεύσεις με τέτοιο περιεχόμενο θα διαγράφονται εν μέρει ή συνολικά απ' όπου κι αν προέρχονται. Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι η συζήτηση πάνω στις αγαπημένες μας ρετρό θεματολογίες σε κλίμα αμοιβαίου σεβασμού.

Επίσης παρακαλώ θερμά όποιο μέλος εντοπίζει τέτοιου είδους μηνύματα να εφιστεί άμεσα την προσοχή των διαχειριστών είτε πατώντας τον σύνδεσμο Report (Αναφορά) στην εν λόγω δημοσίευση είτε κάνοντας mention κάποιον από εμάς όπως έπραξε η @karapiperim.

Σας ευχαριστούμε θερμά για την κατανόηση."
@AEON
 
Τι σχέση έχει αυτός ο κανονισμός με το ύψος της Αρώνη? :oops:

Ο Χορν, πέρα από τις όποιες πολιτικές του πεποιθήσεις (υποθέτω ΝΔ) ήταν στενότατος προσωπικός φίλος του Καραμανλή, είχε κάνει και γενικός διευθυντής του ΕΙΡΤ ένα μικρό χρονικό διάστημα το 1974, οπότε πρέπει να ήταν πολύ συνηθισμένη η παρουσία του σε τέτοιες εκδηλώσεις. Με ποιον μιλάει? Το μουστάκι του μου θυμίζει Αθανάσιο Τσαλδάρη, αλλά δεν θυμάμαι να έχω δει φωτογραφία του Α.Τσ. σε προφίλ, και δεν είμαι καλός στην αναγνώριση προσώπων (εδώ τη Λάσκαρη δεν γνωρίζω σε παλιές φωτό!)
 
Καλά η Λάσκαρη είναι εκτός συναγωνισμού στις μεταμορφώσεις. Εδώ πάντως μου μοιάζει να είναι ο Ευάγγελος Αβέρωφ.
 
Δεν είναι ο Αβέρωφ, είναι ο Τιμολέων Λούης , τότε γενικός διευθυντής της ΝΔ.
 
Τι σχέση έχει αυτός ο κανονισμός με το ύψος της Αρώνη? :oops:

Ο Χορν, πέρα από τις όποιες πολιτικές του πεποιθήσεις (υποθέτω ΝΔ) ήταν στενότατος προσωπικός φίλος του Καραμανλή, είχε κάνει και γενικός διευθυντής του ΕΙΡΤ ένα μικρό χρονικό διάστημα το 1974, οπότε πρέπει να ήταν πολύ συνηθισμένη η παρουσία του σε τέτοιες εκδηλώσεις. Με ποιον μιλάει?

Μιλάει με τον τότε Γενικό Διευθυντή της Νέας Δημοκρατίας, Τιμολέοντα Λούη (1914-1983), ιδρυτή το 1976 του Κέντρου Πολιτικής Έρευνας και Επιμόρφωσης (ΚΠΕΕ), το οποίο δεν πρέπει να συγχέεται με το ΚΕΠΕ (Κέντρο Προγραμματισμού και Οικονομικών Ερευνών).
 
Πίσω
Μπλουζα