Αγαπημένοι ηθοποιοί όπως δεν τους έχουμε ξαναδεί!

Μια σημαντική συνέντευξη του Φαίδωνα Γεωργίτση στο Down Town πιθανότατα όχι πολύ καιρό πριν τον θάνατό του (μάλλον το καλοκαίρι του 2017).

 
Τελευταία επεξεργασία:
!!!! Όσο μεγάλωνε τόσο έφτιαχνε, δηλαδή. Ως Δημητράκης δεν πολυβλπότανε. Σαν τη Βασιλειάδου χωρίς ρυτίδες μοιάζει στη φωτό.
 
Πάντα μια μετριότητα ήταν. Και από το λίγο που τον είδα και στο σινεμά γιατί δεν τον έχω δει ποτέ στο θέατρο, και εκεί μέτριος ήταν. Απορώ γιατί θεωρούνταν κορυφή.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πάντα μια μετριότητα ήταν. Και από το λίγο που τον είδα και στο σινεμά γιατί δεν τον έχω δει ποτέ στο θέατρο, και εκεί μέτριος ήταν. Απορώ γιατί θεωρούνταν κορυφή.
Για να απορείς εσύ ο ειδικός
 
Vasilia, για ποιον λόγο είσαι τόσο εριστική; Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω τέτοια συμπεριφορά!
Γιατί δεν μπορώ να βλέπω κάποιον που από ότι παραδέχεται κι ο ίδιος δεν γνωρίζει για ποιο πράγμα μιλάει να εκφέρει άποψη και μάλιστα να θάβει. Ωραία, βγαίνω κι εγώ και λέω ότι ο Ελύτης και ο Χατζιδάκις ήταν μετριότητες, ότι δεν αξίζουν τίποτα , ότι είναι υπερεκτιμημένοι. Έτσι απλά, χώρις αιτιολόγηση, χωρίς να γνωρίζω από λογοτεχνία ή μουσική. Ε, μου αξίζει κοροιδία.
 
Γιατί δεν μπορώ να βλέπω κάποιον που από ότι παραδέχεται κι ο ίδιος δεν γνωρίζει για ποιο πράγμα μιλάει να εκφέρει άποψη και μάλιστα να θάβει. Ωραία, βγαίνω κι εγώ και λέω ότι ο Ελύτης και ο Χατζιδάκις ήταν μετριότητες, ότι δεν αξίζουν τίποτα , ότι είναι υπερεκτιμημένοι. Έτσι απλά, χώρις αιτιολόγηση, χωρίς να γνωρίζω από λογοτεχνία ή μουσική. Ε, μου αξίζει κοροιδία.
Γιατί κόπτεσαι τόσο πολύ, όμως; Αν υπάρχουν "προσωπικοί" λόγοι οκ, να το καταλάβω. Αλλά, εφόσον δεν υφίσταται κάτι τέτοιο, ηρέμησε και απόλαυσε το φόρουμ όπως κάνουμε όλοι.

Υ. Γ. : Έχεις pm.
 
Για να απορείς εσύ ο ειδικός
Ήμουν ΑΠΟΛΥΤΑ σίγουρος ότι θα έβγαινε κάποιος/κάποια και θα ενοχλούνταν πολύ που θίχτηκε ένα από τα τοτέμ του ελληνικού θεάτρου/κινηματογράφου.
Ένας ηθοποιός κρίνεται από τους θεατές του. Ο Χορν έδρασε πριν πολλά χρόνια και είναι αδύνατο να τον είδα στο θέατρο. Έπαιξε σε λίγες ταινίες και τον κρίνω από κει. Ναι, για μένα ως θεατή, ο Χορν ήταν μέτριος. Δεν είδα τίποτα το εξαιρετικό που να δικαιολογεί τη θεοποίηση του. Αν για σένα είναι ο απόλυτος ηθοποιός μπράβο, εγώ μαζί σου.
Το να θυμώνεις που σε κάποιους δεν λέει τίποτα και δεν αποτελεί ΤΟΝ ηθοποιό, λέει πολλά για σένα και την ικανότητά σου να δέχεσαι διαφορετική άποψη.
Και κάτι ακόμα, το να τον έχω δει μόνο σε λίγες ταινίες, γιατί έπαιξε σε λίγες, ήταν θεατρικός ηθοποιός, θεωρείς ότι με κάνει όντως να μην ξέρω για τί μιλάω;
 
Και όμως δεν είναι στιγμιότυπο απο κάποια ταινια..

Είναι οι αγαπημένες μας Μάρω & η Ρένα.. όπως δεν τις έχουμε ξαναδεί!


%25CF%2584%25CF%2581%25CE%25B5%25CE%25BB%25CE%25AC%25CE%25BD%25CF%2584%25CE%25B1%2B%25CE%25BA%25CE%25B1%25CE%25BC%25CE%25B1%25CF%2581%25CE%25AF%25CE%25BD%25CE%25B9%2B%25CF%2587%25CE%25B1%25CF%2581%25CF%2584%25CE%25B9%25CE%25AC%2B2%2B-%2B%25CE%2591%25CE%25BD%25CF%2584%25CE%25B9%25CE%25B3%25CF%2581%25CE%25B1%25CF%2586%25CE%25AE.jpg


^^ Η Μάρω Κοντού και η Ρένα Βλαχοπούλου που παίζουν χαρτιά στα καμαρίνια τους.


P1030803.JPG


^^ Όταν δεν έπαιζαν χαρτιά στα καμαρίνια, η Ρένα φυσικά κεντούσε ή έπλεκε και η Μάρω τη θαύμαζε...

Πηγή
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η Μαριζα Κωχ (πρωτη απο αριστερα με το σκουρο ζακετακι) σε παιδικη ηλικια μαζι με τη μητερα της και την αδελφη της.

1620306791371.jpeg
 
Τη Μαρίζα Κωχ την αγαπάω πάρα πολύ από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. Έχω διαβάσει πως είναι παιδί Γερμανού στρατιώτη που έζησε με τη μαμά της κατά τη διάρκεια του πολέμου. Ο πατέρας της σκοτώθηκε κατά την αναχώρηση των Γερμανών απ τη χώρα. Η Μαρίζα με την αδελφή της βίωσαν την περιθωριοποίηση των χρόνων εκείνων λόγω της επιλογής της μητέρας τους να ζήσει με έναν από τους κατακτητές.
Άγρια χρόνια για όλους και κυρίως για τα παιδιά.
Πάντως ο συνδυασμός των δύο μας έδωσε την καλύτερη κατά τη γνώμη μου γυναικεία ελληνική φωνή όλων των εποχών. Είναι σπουδαία η Κωχ.
 
Πίσω
Μπλουζα