Αγγαρείες / εξυπηρετήσεις σε δασκάλους

Niki

RetroN00b
Joined
7 Οκτ 2009
Μηνύματα
23
Αντιδράσεις
6
Αλήθεια , θυμάστε καμμιά τετοιου τύπου αγγαρεία?

Οπως είπα και στο thread των εκδρομών (για όσους δεν το διάβασαν) στη σχολική εκδρομή της Επιδαύρου ο δάσκαλος είχε βάλει τα παιδιά να ξεγυμνώσουν τις συκιές από τους όρνους για να φτιάξει γλυκό η γυναίκα του.
 
Στο δικο μας σχολειο, θεωρειτο υψιστη τιμη να σε διαλεξει δασκαλος για καποια δουλεια.

Παει να πει, πως σε ειχε ξεχωρισει, πως ησουν καλος μαθητης η μαθητρια.

Ενα.. σπορ, που σκοτωνονταν τα κοριτσια να κανουν, ηταν να πλενουν τις κουπες του καφε και τα ποτηρια των δασκαλων.

Την δουλεια αυτη την αναλαμβανε μια πολυ καλη μαθητρια και δυο τρεις παρατρεχαμενες της, και σπανια αφηναν αλλες. Εμενα με αγγαρεψαν μερικες φορες, επειδη ελειψαν αυτες

Υ.Γ. τι ειναι ορνοι? τα μικρα αγουρα συκα, να υποθεσω?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια φίλη μου που ο πατέρας της ήταν ξυλουργός, είχε την υποχρέωση κάθε έναρξη του σχολικού έτους, να φέρνει μια βέργα στον καθηγητή των αγγλικών μας (του φροντιστηρίου) την οποία εκεινος χρησιμοποιούσε κατά κύριο λογο για να δείχνει στον πίνακα, αλλά καμιά φορά και για εκφοβισμό! :eek: Ευτυχώς, δεν αναφέρθηκε ποτέ ξυλοκόπημα! :xm:
 
τωρα θυμήθηκα κι άλλη μία

Στο φροντισ΄τηριο των Αγγλικών , η διευθύντρια έστελνε τα παιδιά να της φέρουν ελληνικό καφέ από το καφενείο απέναντι.Μια φορά έστειλε κι εμένα και ένιωσα πολύ τιμημένη που με διάλεξε. Ο καφετζής έβαζε τον καφέ σε κλασσικό κεραμικό φλυτζανάκι με πιατάκι (τότε δεν ήταν διαδεδομένα τα μιάς χρήσεως) Με το φλυτζανάκι λοιπόν έπρεπε να διασχίσουμε έναν μεγάλο δρόμο (από εκεί περνούσε και τρόλευ) . Αν γινόταν τώρα δεν ξέρω πως θα αντιδρούσαν οι γονεις αν το μάθαιναν.
 
Προφανως θα τα επαιρναν στο κρανιο και θα ειχαν δικιο. Ο δασκαλος πληρωνεται για να κανει συγκεκριμενο λειτουργημα και το να πινει καφεδιες, ποσο μαλλον να στελνει παιδια εκτος σχολειου, δεν προβλεπεται. Ηταν συμπεριφορες που πηγαιναν με το πακετακι δασκαλος= επικυριαρχος των παιδιων.
 
Niki είπε:
Αν γινόταν τώρα δεν ξέρω πως θα αντιδρούσαν οι γονεις αν το μάθαιναν.
Σαν να το βλέπω μπροστά μου...

Ανθρωπόμορφο τέρας στέλνει τους μαθητές του να διασχίσουν δρόμο-καρμανιόλα με κίνδυνο της ζωής τους για να του φέρουν καφέ!

 


picture.php


Διαπομπεύσεις, παράθυρα, πορείες, groups στο Facebook κτλ.
 
Ετσι οπως εχουμε φτασει, σε λιγο θα στέλνουν οι μαθητές τον καθηγητή για να τους πάρει φραπέ...
 
alkis21 είπε:
Σαν να το βλέπω μπροστά μου...
Ανθρωπόμορφο τέρας στέλνει τους μαθητές του να διασχίσουν δρόμο-καρμανιόλα με κίνδυνο της ζωής τους για να του φέρουν καφέ!

 


picture.php


Διαπομπεύσεις, παράθυρα, πορείες, groups στο Facebook κτλ.
Παντως θυμαμαι οταν ενας καθηγητης χαστουκισε (χωρις σοβαρο λογο αν και αυτο δεν το δικαιολογει) μια μαθητρια και την αλλη μερα δεχθηκε μια επισκεψη απο τον πατερα της ο οποιος δεν ηταν της Γαλλικης.. Ε ρε τι εγινε...
 
Το κορυφαιο πιστευω ειναι το δικο μου. Καθε φορα που ειχα στο λυκειο χημεια με μια συγκεκριμενη καθηγητρια (Α'Λυκειο Ηλιουπολης) η κλασσικη της φραση ηταν "Σηκω ..... (επιλογη απο τους καλυτερους της ταξης) και ξεκινα να εξηγεις αυτο, ουτως ή αλλως τα κανετε στα φροντιστηρια..." Σε ενα ετος που την ειχα ειχα περασει στον πινακα ζητημα τρεις ωρες συνολικα!!!
 
:eek: Όντως απίστευτο Ιάκωβε... Νομίζω πως αν υπήρχε βραβείο Έλληνα δημοσίου υπαλλήλου θα το κέρδιζε αμαχητί!
 
joe είπε:
Προφανως θα τα επαιρναν στο κρανιο και θα ειχαν δικιο. Ο δασκαλος πληρωνεται για να κανει συγκεκριμενο λειτουργημα και το να πινει καφεδιες, ποσο μαλλον να στελνει παιδια εκτος σχολειου, δεν προβλεπεται. Ηταν συμπεριφορες που πηγαιναν με το πακετακι δασκαλος= επικυριαρχος των παιδιων.

Το να στελνει ο δασκαλος το παιδι να του παιρνει καφε ειναι οτι πιο ....δε ξερω.... ειναι τοσο δηλαδη .... που .... ειναι σα να στελνει ξερω γω ενας γερος στη γειτονια ενα πιτσιρικι να παει να του παρει εφημεριδα .... τοσο πολυ μα τοσο πολυ καταχρηση εξουσιας .... και δεν ειναι και καθολου λειτουργημα εδω που τα λεμε. Ουτε καφε πρεπει να πινει ως εργαζομενος στην ωρα δουλειας του. Εχετε δει αλλο εργαζομενο σε εταιρεια, γραφειο, ιατρειο, γκισε, σε δικαστηριο, σε λογιστηριο, σε ιατρειο, στο χερι σε πλαστικο, φορτηγατζη, στο αυτοκινητο σε ειδικη θηκη, να πινει καφε εν ωρα εργασιας? Φοιτητη εν ωρα σπουδων? Εκει ειχαμε φτασει...Να πινουν καφε μεσα στο ωραριο τους! Ανηκουστα πραγματα κανανε τοτε το 80 οι δασκαλοι!

Αλλα μην πατε μακρια, μωρε ειναι κατι γονεις που βαζουν τα ΙΔΙΑ τους τα παιδια να κλεινουν το φως σε ενα δωματιο η να πιανουν το τηλεφωνο αντι να σηκωθουν οι ιδιοι οι τεμπελχαναδες. Το προβλημα ειναι ιδιαιτερα βαθυ. ***

Ειχα δει εναν γονεα που εβαλε το παιδι να σκυψει να μαζεψει τα ψιλα που ειχαν πεσει κατω απο τον καναπε και μετα τα πηρε δικα του. Εκμεταλλευση ανθρωπου απο ανθρωπο. Καταχρηση εξουσιας. Το ξερω, κανεις δε θα το πιστεψει, θα με πειτε υπερβολικο, αλλα το ειδα με τα ματια μου.

Εχω δει θειο να λεει στο ανηψι "κλεισε το παραθυρο" και το κακομοιρο το ανηψι, αβουλο, ενα υποχειριο στο δυναστη θειο, να παραταει το FIFA στο playstation και να εκτελει πειθηνια την εντολη, ενω ο ακαρδος θειος συνεχιζε να συζητα με τον πατερα του μικρου για πολιτικα.

Μια μαμα υποχρεωσε ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΣ ΤΗΝ ΚΟΡΗ να παει στο καθαριστηριο να παρει τις κουρτινες! Και ολοι ξερουμε τι θα μπορουσε να εχει συμβει. Λιγος ανεμος παρα πανω, λιγο να τυλιχτει η κουρτινα γυρω απο το λαιμο, δε θελει πολυ...

Ελεος ρε παιδια, πηρατε καφε απο την καντινα στο δασκαλο το 1980 και το θυμαστε ακομα :D (εκτος και αν σας εβαζε να τον πληρωνετε κιολας απο το χαρτζηλικι για το κουλουρι σας, οποτε αλλαζει, ειναι και ποινικο, αποπειρα ανθρωποκτονιας μαθητη μεσω λιμοκτονιας λογω στερησης κουλουριου)

Εξω η πλακα.... το να στειλει παιδια εκτος σχολειου ειναι δεδομενο οτι ειναι too much και επικινδυνο (σημερα ακομα περισσοτερο). Για τα αλλα γελαω, για το πως ακουστηκαν αυτα με τον καφε, τις επικυριαρχιες και το λειτουργημα, σα τηλεδικη ενα πραγμα...

*** Και προλαβαινω τυχον αντιρρησεις που θα βασιστουν οτι ο γονεας δεν πληρωνεται οπως ο δασκαλος για τα παιδια και αρα ο γονεας μπορει να τα στελνει για καφε ενω ο δασκαλος οχι. Και οι γονεις παιρνουν το επιδομα τεκνου στο μισθο τους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καθηγητής που μας έκανε πολιτική οικονομία και κοινωνιολογία στο Λύκειο,(δουλευε σαν ταξιτζής μετά τις διδακτικές ώρες του σχολείο και ερχόταν μάλιστα με το ταξί σχολείο) έφερε μια μέρα μαζί του το ανηψάκι του 2-3 χρονων γιατί δεν είχε που να το αφήσει(δεν το πιστεψαμε πως ήταν ανηψάκι,μάλλον παιδί του ήταν και δεν ήθελε να το πει) και έβαλε εμένα και την διπλανή μου να το κρατήσουμε όσο θα έκανε μάθημα στην τάξη μας.χαχαχχαχαχαχχαχχαχα!

Μετά από αυτό φυσικά, στην ώρα του ποτε δεν καθόμασταν.

"Κύριε να βγούμε έξω?"

"Να βγείτε μάτιες μου!"
 
Tywien είπε:
Και οι γονεις παιρνουν το επιδομα τεκνου στο μισθο τους.
Εγώ επίδομα.. τεκνού (επειδή είμαι και πολύ ωραίο παιδί) μπορεί να πάρω κάποτε, επίδομα τέκνου δεν το βλέπω γιατί εργάζομαι με δελτίο παροχής. :)
 
alkis21 είπε:
Εγώ επίδομα.. τεκνού (επειδή είμαι και πολύ ωραίο παιδί) μπορεί να πάρω κάποτε, επίδομα τέκνου δεν το βλέπω γιατί εργάζομαι με δελτίο παροχής. :)
χαχαχαχαχαχαχα εγραψες!!!!

Tywien είπε:
Το να στελνει ο δασκαλος το παιδι να του παιρνει καφε ειναι οτι πιο ....δε ξερω.... ειναι τοσο δηλαδη .... που .... ειναι σα να στελνει ξερω γω ενας γερος στη γειτονια ενα πιτσιρικι να παει να του παρει εφημεριδα .... τοσο πολυ μα τοσο πολυ καταχρηση εξουσιας .... και δεν ειναι και καθολου λειτουργημα εδω που τα λεμε. Ουτε καφε πρεπει να πινει ως εργαζομενος στην ωρα δουλειας του. Εχετε δει αλλο εργαζομενο σε εταιρεια, γραφειο, ιατρειο, γκισε, σε δικαστηριο, σε λογιστηριο, σε ιατρειο, στο χερι σε πλαστικο, φορτηγατζη, στο αυτοκινητο σε ειδικη θηκη, να πινει καφε εν ωρα εργασιας? Φοιτητη εν ωρα σπουδων? Εκει ειχαμε φτασει...Να πινουν καφε μεσα στο ωραριο τους! Ανηκουστα πραγματα κανανε τοτε το 80 οι δασκαλοι!
Αλλα μην πατε μακρια, μωρε ειναι κατι γονεις που βαζουν τα ΙΔΙΑ τους τα παιδια να κλεινουν το φως σε ενα δωματιο η να πιανουν το τηλεφωνο αντι να σηκωθουν οι ιδιοι οι τεμπελχαναδες. Το προβλημα ειναι ιδιαιτερα βαθυ. ***

Ειχα δει εναν γονεα που εβαλε το παιδι να σκυψει να μαζεψει τα ψιλα που ειχαν πεσει κατω απο τον καναπε και μετα τα πηρε δικα του. Εκμεταλλευση ανθρωπου απο ανθρωπο. Καταχρηση εξουσιας. Το ξερω, κανεις δε θα το πιστεψει, θα με πειτε υπερβολικο, αλλα το ειδα με τα ματια μου.

Εχω δει θειο να λεει στο ανηψι "κλεισε το παραθυρο" και το κακομοιρο το ανηψι, αβουλο, ενα υποχειριο στο δυναστη θειο, να παραταει το FIFA στο playstation και να εκτελει πειθηνια την εντολη, ενω ο ακαρδος θειος συνεχιζε να συζητα με τον πατερα του μικρου για πολιτικα.

Μια μαμα υποχρεωσε ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΣ ΤΗΝ ΚΟΡΗ να παει στο καθαριστηριο να παρει τις κουρτινες! Και ολοι ξερουμε τι θα μπορουσε να εχει συμβει. Λιγος ανεμος παρα πανω, λιγο να τυλιχτει η κουρτινα γυρω απο το λαιμο, δε θελει πολυ...

Ελεος ρε παιδια, πηρατε καφε απο την καντινα στο δασκαλο το 1980 και το θυμαστε ακομα :D (εκτος και αν σας εβαζε να τον πληρωνετε κιολας απο το χαρτζηλικι για το κουλουρι σας, οποτε αλλαζει, ειναι και ποινικο, αποπειρα ανθρωποκτονιας μαθητη μεσω λιμοκτονιας λογω στερησης κουλουριου)

Εξω η πλακα.... το να στειλει παιδια εκτος σχολειου ειναι δεδομενο οτι ειναι too much και επικινδυνο (σημερα ακομα περισσοτερο). Για τα αλλα γελαω, για το πως ακουστηκαν αυτα με τον καφε, τις επικυριαρχιες και το λειτουργημα, σα τηλεδικη ενα πραγμα...

*** Και προλαβαινω τυχον αντιρρησεις που θα βασιστουν οτι ο γονεας δεν πληρωνεται οπως ο δασκαλος για τα παιδια και αρα ο γονεας μπορει να τα στελνει για καφε ενω ο δασκαλος οχι. Και οι γονεις παιρνουν το επιδομα τεκνου στο μισθο τους.
πλακα κανεις ετσι? Ελα πες τωρα πλακα κανεις....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χμμμ αγγαρειες δεν ειχαμε, περα απο το να παμε να φερουμε σπογγο, κιμωλιες η κατι αλλο. Μια φορα μια καθηγητρια ζητησε εθελοντη να της φερει κρουασαν απο την καντινα στο διαλειμμα... Επισης ενας καθηγητης επειδη ειχε ασθμα, μας εστελνε να βρεχουμε το σπογγο (συνηθως τον επιμελητη αν δεν κανω λαθος)

Θυμηθηκα μια ψιλοαστεια φαση:

Καθηγητης ηθελε να ενωσει κατι χαρτια και με στελνει στον εποπτη να του φερω κανα δυο συνδετηρες. Φυσικα οταν πας να παρεις κατι τοσο μικρο και ασημαντο αντικειμενο, συνηθως βαζεις το χερι και πιανεις 2-3 στην τυχη ετσι να υπαρχουν (και να μη παει χαμενος ο κοπος).

Τον εποπτη κατι τον ειχε πιασει εκεινη τη στιγμη και με ρωταει... ποσους συνδετηρες χρειαζεται. "Εναν", του λεω εγω, και μου δινει ακριβως εναν. Οταν με βλεπει ο καθηγητης να ερχομαι κουβαλώντας... ενα συνδετηρα, σχολιαζει "μπραβο τσιγγουνια ο εποπτης" :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φαντάζομαι τι φτυσίματα ήπιαν οι καθηγητές όταν τους έφερναν οι μαθητές τον καφέ τους...
 
Ειχαμε στο δημοτικο εναν "γυμναστη" (δηλαδη καπως καταφερε και μπηκε εκει μεσα ως γυμναστης) οπου καθε φορα που ειχαμε γυμναστικη μας εβαζε να μαζευουμε τα σκουπιδια που ειχε το προαυλιο. Καθε φορα. Και μιλαμε τωρα για ισως το τοτε μεγαλυτερο δημοτικο της περιοχης μου, με εκατονταδες παιδια και μερικες χιλιαδες σκουπιδια. Ανεξοδος και γρηγορος τροπος και ο κυριος "γυμναστης" εξεχουσα προσωπικοτητα στα ματια των υπολοιπων επι των πλειστων σκουπιδοσυναδελφων του.

Και η τραγικη ειρωνια; Δεν πεταω ποτε σκουπιδια κατω. Οταν πηγα φανταρος, μας εκανε ενας μονιμας "μεταξυ αλλων θα μαθετε να μαζευετε τα σκουπιδια γρηγορα και ομορφα. Οποτε του λεω: "Δεν χρειαζεται. Το εχω μαθει απο το δημοτικο".
 
Και ποσα Φυ εφαγες που αντμιλησες; :)
 
Rakeesh είπε:
Και ποσα Φυ εφαγες που αντμιλησες; :)
κατα πασα πιθανοτητα ακολουθησε ατακα τυπου '' ωραια ξεκινα να δειξεις στους αλλους'' ε? :D
 
Πίσω
Μπλουζα